Frymëzuese/ 100 Valbona nga Kosova vizitojnë Luginën e Valbonës

Ndërkohë që trendi i shqiptareve tenton te përqafojë shijet europiane, ai i shqiptareve te Kosovës neutralizon eksodin e shijeve duke vulosur autenticitetin kombëtar. Shqiptarët e...

Gjesti frymëzues, nxënësit dhurojnë pako për bashkëmoshatarët e tyre në vështirësi

Një gjest simbolik, por mjaft domethenes dhe shpresëdhënës. Kanë qenë nxënësit e shkollës “Koli Sako” në bashkinë  Divjakë që kanë marrë nismën humane të dhurimit...

Është 100 vjeç dhe miliarder, por shkon çdo ditë në punë. Njihuni me rastin...

Chang Jung-Chung nga Singapori, 100 vjeç është miliarderi më i vjetër në botë, por pavarësisht këtij fakti, ai nuk ndalet për asnjë ditë, por...

Dita e Vullnetarizmit/ Dhurohen ushqime, rroba dhe lodra për familjet në nevojë

Stina e festave nuk është vetëm një moment për të festuar, por edhe për të qenë më pranë njëri-tjetrit, sidomos për njerëzit në nevojë....

Njihuni me “mbretin” e youtube, 7-vjeçarin që fiton 22 milionë dollarë në vit

Një vogëlush 7-vjeçar është më i paguari nga Youtube. Një klasifikim i revistës “Forbes” e vendos 7-vjeçarin Ryan në krye të listës me 22...

Modriç bën historinë, “thyen” hegjemoninë Ronaldo-Messi dhe fiton “Topin e Artë 2018”

Luka Modric është fituesi i "Topit të Artë 2018". Kroati i cili zhvilloi një vit fantastik, duke marrë një sër trofesh individual dhe ekuipor, u...

Gjesti heroik, vëllezërit shqiptarë rrëmbejnë vëmendjen e medias austriake

Dy vëllezër shqiptarë kanë rrëmbyer vëmendjen e medias austriake për gjestin e tyre heroik duke shpëtuar një 23 vjeçar i cili rrezikohej të mbytej...

Restorantin më të famshëm në Berlin e ka një shqiptar

Fatos Xhafolli, shqiptar i Kosovës është pronar i restorantit “Nuovo Mario”, një ndër më të famshmit në Berlin. Ai para 25 vjetësh ishte prapa...

Stalone nuk do luajë më Roky Balboan, legjenda tërhiqet pas 40 vjetësh

Sylvester Stallone tërhiqet dhe nuk do të interpretojë më Rocky Balboa. Këtë herë s’ka më kthim, pas 40 vjetësh dhe tetë filma. Përmes një video...

National Geographic 1912: Shqiptari është europian, prej 2 mijë vitesh jeton në fortesat e...

Nga Theron J. Damon National Geographic, numri i Nëntorit 1912 (Me shkurtime) Shqiptari është europian: për më shumë se dy mijë vjet ka jetuar atje ku...

‘Fol me fëmijët, lëre telefonin’, hapet restoranti i parë që u “sekuestron” prindërve celularët

Një restorant familjar në Britaninë e Madhe ka vendosur që të krijojë një zonë pa celularë për klientët e tyre. Iniciativa vjen pasi një studim...

Vajzat shqiptare nuk ndalen, Ava Max pushton top listat botërore

Këngëtarja shqiptare Ava Max emri i vërtetë i të cilës është Amanda Koçi ka pushtuar të gjitha top listat botërore muzikore me këngën e...

Frymëzim/ Nazmija, femra e parë shqiptare që zgjedhet presidente e një partie në Zvicër

Një tjetër histori suksesi! Një tjetër triumf i shqiptarëve! Një tjetër vajzë ngjit majat Bëhet fjalë për Nazmije Ismailin. Ajo është femra e parë shqiptare që...

Nisma në Tiranë/ “Dhuro një xhup, ngroh një shpirt! ” 

Qëllimi i kësaj nisme është që t iu vijmë në ndihmë personave të cilët nuk mund të sigurojnë një xhup të ngrohtë në këtë...

Aventura e 107-vjeçarit, feston ditëlindjen duke përshkruar 15 km me biçikletë

Nuk ka mënyrë më të mirë për të festuar 107-vjetorin e lindjes, sesa shëtitja me biçikletë. Kjo është ajo që ka menduar çiklisti Robert...

“Skënderbeu” mbërrin në Bruksel mbi kalë dhe me flamurin kuqezi

“Skënderbeu” ka ardhur në Bruksel mbi kalë dhe me flamurin kuq e zi në dorë. Përballë simbolit futurist të Brukselit, Atomiumit, ky hero i rikujton...

FOTOT/ Gjesti fisnik i kosovarëve, mbushin pemët me rroba: Nëse ke ftohtë, merre

Ardhja e dimrit sjell vështirësi për shumë qytetarë që jetojnë me të ardhura minimale, pasi nuk kanë mundësi të blejnë rroba të trasha dhe...

Njihuni me super nënën, adopton gjashtë fëmijë me aftësi të kufizuara

Ashtu siç e ka emrin, ashtu mund të përshkruhet edhe veprimi i saj. Hope (Shprese) Feliciano ka adoptuar gjashtë fëmijë me aftësi të kufizuara. Me...

Njihuni me Bobin, amerikanin që la SHBA për të punuar në Durrës

Të vish emigrant në Shqipëri. Madje direkt nga Amerika, vendi ku shqiptarët synojnë të shkojnë. Kjo ka ndodhur me Bobin. Pasi siguroi një kontratë...

Histori suksesi/ Njihuni me shkencëtaren shqiptare, udhëtimi i Mirjetës nga Kalivaçi në SHBA

Ajo është Mirjeta Pasha, pedagoge matematike dhe studente doktorature për Matematikë të aplikuar në USA. Mirjeta bën kërkim shkencor midis të tjerash, edhe në...

Aktori me zemër të madhe, u shlyen kreditë 1398 fermerëve

Me një mënyrë të veçantë për të bërë bamirësi, një aktor i famshëm nga India ka paguar rreth 500 mijë euro për të shlyer...

Gjesti fisnik në Elbasan, tifozit të Uellsit i kthejnë portofolin e humbur

Një tifoz nga Wellsi i cili kishte ardhur në vendin tonë për të ndjekur nga afër ndeshjen miqësore të futbollit mes vendit të tij...

Histori suksesi/ Mjeku shqiptar vlerësohet me çmimin e karrierës në Kanada

Mjeku shqiptar Dr.Lulzim Rrafshi është vlerësuar nga Kolegji Kanadez i Mjekëve të Familjes me çmimin e karrierës. Dr.Lulzim Rrafshi është vlerësuar për kontributin e veçantë...

VIDEO/ Njihuni me britaniken që prej dekadash koleksionon çdo libër për Skënderbeun

Viti mbarëkombëtar i Skënderbeut rikthen në Tiranë bashkë me koleksionin e saj, ndër më të veçantit, kur flasim për ato private, Patricia Nugee. Britanikja...

Biznesi kosovar financon ndërtimin e një shkollë, kopështi e qendre shëndetësore në Kukës

Fshati Bardhoc në Kukës do të ketë së shpejti një shkollë, kopësht dhe qendër shëndetësore të re, falë një donacioni privat nga Kosova, si...

Vajzat shqiptare nuk ndalen! Dua Lipa fiton çmimin më të madh në Gjermani

Organizatorët e quajnë “Bambin”, çmimin më të rëndësishëm mediatik të Gjermanisë. Me këtë nuk janë dakord të gjithë, por një gjë nuk mund t’i...

Një tjetër mjeke lë Gjermaninë për Shqipërinë, zgjedh të punojë në QSUT

Janë të shumtë mjekët që po kthehen në Shqipëri për të dhënë kontributin e tyre në sistemin shëndetësor. I tillë është edhe rasti i Aida...

3-vjeçarja që flet me shoqen imagjinare në telefon, videoja që do ju ngrejë humorin

Shikoni videon ku Daisy Healy,  vajza 3-vjeçare flet në telefon me shoqen imagjinare. Ju garantojmë të qeshura pa fund. Do ju ndryshojë humorin nëse keni pasur...

Shqipëria, toka e turizmit mjekësor

Dy revista prestigjioze ndërkombëtare i kanë kushtuar shkrime ekselencës mjekësore që ofron sot Shqipëria. “Forbes” dhe “Marie Claire” shprehen se Shqipëria është toka e turizmit...

Supertalenti shqiptar i orëve fiton shpërblimin “Grand Prix” në Gjenevë

Historia e orëtarit të ri shqiptar është si një përrallë. Por, para se të njihet nga koleksionuesit, për disa vite ky fëmijë nga Kosova...

Shpikja e shkencëtarit shqiptar prezantohet në panairin e Gjermanisë

Në panairin e tij themelues, Universiteti Teknik (TU) i Darmstadtit u prezantua si një farkëtar idesh mbresëlënëse. Më shumë se 1000 vizitorë u informuan...

VIDEO/ Vogëlushi habit turistët, flet më shumë se 10 gjuhë për të shitur në...

Kjo video është incizuar jashtë tempullit Ta Prohm nga Venus Goon, një turist malejzian. Vogëlushi në video thotë se mund të flasë më shumë...

‘Dhuro kohë, rrëmbe buzëqeshje’/ Cirku i Tiranës performancë për fëmijët me aftësi ndryshe

Fëmijët me aftësi ndryshe kanë shijuar performancën e Cirkut të Tiranës dhe artistëve që mundësuan argëtim për ta. Ky aktivitet është bërë i mundur falë...

Mjeku shqiptar lë Anglinë për një fshat të Lezhës, kthehet pas 15 vitesh eksperiencë

Jo të gjithë duan të largohen nga Shqipëria. Ka plot që duan të qëndrojnë dhe të punojnë për tokën ku u linde, po u...

Shqiptarja shpallet atletja më e mirë evropiane dhe kampione bote në hedhje shtize

Elina Xhengo, 16-vjeçe, është shpallur atletja më e mirë Europiane për muajin tetor. Me origjinë korçare, lindur e rritur në Halkidiki, 16-vjeçarja Elina Xhengo...

Frymëzuese/ Nga kameriere në Kongresin e SHBA, kush është emigrantja që hyri në historinë...

Një vit më parë ajo punonte në një lokal për të ndihmuar familjen e saj, teksa prej të martës ajo është kongresmenja më e...

Njihuni me shqiptarin që kandidon për asamblenë e Nju Jorkut

Midis atyre që kandidojnë për Asamblenë e Distrikit të 94-të në Nju Jork është edhe një avokat nga Kosova, Vedat Gashi, me banim në...

‘Mos u dorëzo kurrë’, video që është parë nga miliona njerëz

Asnjëherë nuk duhet të dorëzohesh! Ky është mesazhi që jep kjo video e publikuar në rrjet dhe që është bërë virale në internet. Ajo është filmuar...

Rrëfehet 23-vjeçarja shqiptare që fitoi zgjedhjet në Belgjikë: Ëndërroja që fëmijë…

Historia e saj është frymëzuese për të gjithë të rinjtë, është një histori suksesi. Edhe pse është vetëm 23 vjeç, ajo ka fituar të...

Histori suksesi/ Rrëfehet 23-vjeçarja shqiptare që fitoi zgjedhjet në Belgjikë

Historia e saj është frymëzuese për të gjithë të rinjtë, është një histori suksesi. Edhe pse është vetëm 23 vjeç, ajo ka fituar të...

FOTOT/ Kjo foto kushton 10 mijë paund, por nuk keni parë të tjerat

Janë shpallur fituesit e konkursit vjetor të fotografisë në Observatorin Mbretëror në Greenwich. Vendin e parë e ka fituar një imazh me një peizazh dramatik...

Vullnetarët bëhen bashke dhe krijojnë zinxhir për transportimin e 20,000 librave për një librari...

Libraria jofitimprurëse October Books ka bërë thirrje për vullnetarë, për transportimin e mbi 20,000 vëllimeve me libra, deri në një godinë në Sothampton të...

Frymëzuese/ I riu nga Shkodra birëson vogëlushin me sindromën down që u braktis nga...

Një histori nga ato që të “shkundin” qenien dhe të bëjnë të mendosh gjatë për gjërat që kanë vërtet kuptim në jetë… Serxhio është një...

VIDEO/ Mos e humbni! Muzikë me gjethe, imitim të Michael Jackson, blogeri i...

Ai ndodhet prej disa ditësh në Shqipëri dhe duket se po e shijon të qëndruarit këtu. Por ajo çfarë është më interesante, ai ka...

FOTOT/ Shkodra qendra e Ballkanit, pazari i vjeter njihet si “hipermarketi” më i madh...

Pazari i vjetër në Shkodër në kohën e lulëzimit të tij, u bë vërtetë një qytet i madh tregtar midis pjesës së vjetër dhe...

Vendi i varfër i jep leksion botës, heq tarifat e shkollimit për të gjithë...

Një ndër shtetet më të varfra i ka dhënë sot një leksion të madh Botës. Liberia ka njoftuar heqjen e tarifave të shkollimit për studentët në...

FOTOT/ Magjia e vjeshtës! Këto pamje përrallore nuk janë larg nga Tirana

Këto pamje të lënë pa frymë. Magjia e ngjyrave që sjell vjeshta dhe panorama magjepsëse, janë vërtetë frymëzim. Këto nuk janë bërë në ndonjë vend të...

FOTOT/ I keni parë pikturat në Tiranë? Njihuni me talentin që bën art në...

I keni parë sa të bukura janë bërë muret e kryeqytetit? Me siguri keni thënë se kush është ky gjeni i cili derdh të...

VIDEO/ Shqiptari i lë të gjithë pa fjalë, krijon vetë një makinë “Lamborghini”

Lamborghini nuk prodhon vetëm Italia Një makinë unike e ndërtuar nga dëshira dhe pasioni, u prodhua edhe në Haraçinë të Shkupit. E kujt do t’i shkonte...

FOTOT/ Drejtori i përvishet punës, lyen vetë objektin ku shërben

Jo të gjithë personat me pozitë dinë të jenë të sjellshëm dhe punëtorë, e sidomos gjatë fundjavës. Një gjest të mirë për t’u përshëndetur e...

Ndërtoi vetë shkollën në Skrapar, SHBA shkruan për nismën e re të mësues Donaldit

Pak muaj më parë dy mësuesit Donald Dervishi dhe Borsion Spaho tërhoqën vëmendjen e shqiptarëve për gjestin e tyre human. Dy kolegët ndërtuan vullnetarisht...

Mos u dorëzo!/ I verbër, por mjeshtër i teknologjisë! 34-vjeçari shqiptar krijon aplikacione

Talentet lindin. Kufizimet fizike nuk i ndalin. Përdorimi i telefonave të mençur, tashmë është përditshmëri e shumë njerëzve në Kosovë, por për Hashim Llumnicën,...

Aktori i famshëm dhuron gjithë pasurinë, 619 milionë euro për bamirësi

Të jesh milioner, por të jetosh si gjithë njerëzit. Jo të gjithë mund ta bëjnë, por aktori i njohur, Chow Yun-fat ka njoftuar se...

Shqiptarë që ngjisin majat/ Njihuni me Sarën, shkencëtaren që po korr sukses në SHBA

“Biokimistja e madhe nga Shqipëria e vogël, po realizon me sukses projekte të jashtëzakonshme për barna të reja terapeutike me bazë proteina për trajtimin...

FOTOT/ Emigranti bën gjestin fisnik, pastron vullnetarisht muzeun Gjergj Kastrioti

Shëmbuj pozitiv ka plot! Gjeste që frymëzojnë dhe japin shpresë. I tillë është Kastriot Shkreta, nga fshati Derven i Krujës. Ai merret prej vitesh me pastrime profesionale...

Duhet ta shihni patjetër! VIDEO për Shqipërinë bën bujë në rrjet, 2 milionë shikime,...

Një video e publikuar për Shqipërinë, në faqen e një prej blogerëve më të famshëm në botë ka bërë bujë. kanë kaluar vetëm 18 orë...

FOTOT/ Njihuni me babain super hero, ka adoptuar 5 fëmijë me aftësi të kufizuara

Me beben në krah duke e qetësuar, Ben Carpenter duket si çdo baba tjetër në botë. Por Ben është ndryshe, sepse Noah është fëmija...

Frymëzuese/ Shkencëtarja shqiptare fiton Çmimin Ndërkombëtar në Neuroshkencë

Kur shqiponjat tona fluturojnë në qiej të lirë dhe gara është e drejtë, ia dalin përherë të na krenojnë. Këtë herë na ka krenuar...

70-vjeçarja thyen rekordin botëror në maratonë

Një pensioniste ka thyer rekord botëror në Maratonën e Bostonit. Jeannie Rice mbaroi garën për rreth 3 orë e gjysmë. 70-vjeçarja vendosi rekord për kategorinë e...

Frymëzuese/ Njihuni me saldatoren që punon prej 38 vitesh tek Metalurgjiku

Profesioni saldator është parë gjithë si një profesion mashkullor, por në Shqipëri duket se ka ende gra që e zotërojnë. Një prej tyre është...
13,445FansaPëlqeje
4NdjekësitNdjek
13NdjekësitNdjek

Postimet e fundit