‘Fol me fëmijët, lëre telefonin’, hapet restoranti i parë që u “sekuestron” prindërve celularët

Një restorant familjar në Britaninë e Madhe ka vendosur që të krijojë një zonë pa celularë për klientët e tyre. Iniciativa vjen pasi një studim...

National Geographic 1912: Shqiptari është europian, prej 2 mijë vitesh jeton në fortesat e...

Nga Theron J. Damon National Geographic, numri i Nëntorit 1912 (Me shkurtime) Shqiptari është europian: për më shumë se dy mijë vjet ka jetuar atje ku...

Është 100 vjeç dhe miliarder, por shkon çdo ditë në punë. Njihuni me rastin...

Chang Jung-Chung nga Singapori, 100 vjeç është miliarderi më i vjetër në botë, por pavarësisht këtij fakti, ai nuk ndalet për asnjë ditë, por...

Modriç bën historinë, “thyen” hegjemoninë Ronaldo-Messi dhe fiton “Topin e Artë 2018”

Luka Modric është fituesi i "Topit të Artë 2018". Kroati i cili zhvilloi një vit fantastik, duke marrë një sër trofesh individual dhe ekuipor, u...

Frymëzuese/ 100 Valbona nga Kosova vizitojnë Luginën e Valbonës

Ndërkohë që trendi i shqiptareve tenton te përqafojë shijet europiane, ai i shqiptareve te Kosovës neutralizon eksodin e shijeve duke vulosur autenticitetin kombëtar. Shqiptarët e...

FOTOT/ Fotografi italian sjell perëndimin magjik të diellit në Himarë

Perëndimi i diellit në Himarë ka tërhequr vëmendjen e fotografit italian Luigi Marzo, duke na dhuruar fotografi të mrekullueshme të vendit tonë. Më një bregdet...

Dita e Vullnetarizmit/ Dhurohen ushqime, rroba dhe lodra për familjet në nevojë

Stina e festave nuk është vetëm një moment për të festuar, por edhe për të qenë më pranë njëri-tjetrit, sidomos për njerëzit në nevojë....

Me datën 28 qershor të vitit 1712 lindi Zhan Zhak Ruso

Me datën 28 qershor të vitit 1712 lindi në Gjeneve Zhan Zhak Ruso. Ruso ishte mendimtar e shkrimtar i famshëm francez. Zhan Zhak Ruso...

Gjesti frymëzues, nxënësit dhurojnë pako për bashkëmoshatarët e tyre në vështirësi

Një gjest simbolik, por mjaft domethenes dhe shpresëdhënës. Kanë qenë nxënësit e shkollës “Koli Sako” në bashkinë  Divjakë që kanë marrë nismën humane të dhurimit...

Omer Xhemali, shqiptari në mesin e 100 njerëzve më me influencë në botë

23 vjet në Maqedoni, 16 vjet në Gjermani, 7 vjet Zvicër, dhe kur e pyesin se ku është shtëpia e tij, ai përgjigjet: “Klinika,...

Njësoj si droga, edhe pornografia dëmton trurin

Mos u çuditni, porno ndryshon fizikisht trurin tuaj. Një nga zhvillimet më interesante në të kuptuarit tonë rreth  trurit, në dy dekadat e fundit, është...

Një tjetër mjeke lë Gjermaninë për Shqipërinë, zgjedh të punojë në QSUT

Janë të shumtë mjekët që po kthehen në Shqipëri për të dhënë kontributin e tyre në sistemin shëndetësor. I tillë është edhe rasti i Aida...

“Skënderbeu” mbërrin në Bruksel mbi kalë dhe me flamurin kuqezi

“Skënderbeu” ka ardhur në Bruksel mbi kalë dhe me flamurin kuq e zi në dorë. Përballë simbolit futurist të Brukselit, Atomiumit, ky hero i rikujton...

Me 24 qershor të 1987 lindi fenomeni Lionel Messi

Me 24 qershor të 1987 lindi fenomeni Lionel Messi ose siç e njohim ndryshe Leo Messi. Messi lindi në Rosario, Argjentinë, nga prindërit Jorge...

Ky është restoranti i rekomanduar nga guida italiane në Shqipëri

Është një restorant i vogël, i njohur për produktet bio, që të kthen te tradita, e kombinuar me njohuritë e chef-it i cili ka...

Gjesti fisnik në Elbasan, tifozit të Uellsit i kthejnë portofolin e humbur

Një tifoz nga Wellsi i cili kishte ardhur në vendin tonë për të ndjekur nga afër ndeshjen miqësore të futbollit mes vendit të tij...

Shtëpi dhuratë për të pastrehin që ndihmoi të plagosurit e Manchesterit

Një burrë i pastrehë është ofruar në ndihmë të të plagosurve nga sulmi terrorist i së hënës në Manchester. Stephen Jones, 35 vjeç ishte duke...

10 këshilla për të hequr dorë nga zakonet e këqija

Problemi me veset është se ato na shëndërrohen në forcë zakoni. Ne jemi mësuar sesi na ndikojnë jetet tona, e megjithatë e kemi vështirë...

Ermal Meta triumfon, fiton Sanremon

Ermal Meta dhe Fabrizio Moro, me këngën e tyre “Non mi avete fatto niente”, janë fituesit e Festivalit të “Sanremo”-s në Itali. https://www.facebook.com/festivaldisanremo/videos/1779921665386660/ “Non mi avete...

Donjeta, vajza nga Fushë-Arrëzi që ideoi fushatën “Dhuro flokë, fal shpresë”

Pak ditë më parë Donjeta, drejtuese e Europa Donna Albania, organizatë që mbron interesat e grave me kancer ideoi dhe realizoi fushatën sensibilizuese, “Dhuro...

Berat, bursë studimi në Shangai për maturanten e shkollës ”Kristaq Capo”

Maturantja e shkollës ‘’Kristaq Capo’’ Nazike Beqiri, nxenëse e ekselencës, është fituese e bursës së plotë të studimit në Universitetin e Shangait në Kinë,...

“Rrno për me gatue”, shefat shqiptarë të kuzhinës me famë botërore vijnë në Tiranë

Pas viteve ’90 shumë shqiptarë emigruan jashtë vendit për një jetë më të mirë. Në një vend të huaj, të detyruar që të bënin...

Pacientët letër falenderimi mjekut

Kemi dëgjuar shumë probleme për spitalet, mjekët dhe shërbimin shëndetësor. Shpesh jemi të prirur të dëgjojmë vetëm negativen, dramatiken, shokuesen dhe gjërat e mira t'i kalojmë...

Frymëzim/ Nazmija, femra e parë shqiptare që zgjedhet presidente e një partie në Zvicër

Një tjetër histori suksesi! Një tjetër triumf i shqiptarëve! Një tjetër vajzë ngjit majat Bëhet fjalë për Nazmije Ismailin. Ajo është femra e parë shqiptare që...

VIDEO/ Mos e humbni! Muzikë me gjethe, imitim të Michael Jackson, blogeri i...

Ai ndodhet prej disa ditësh në Shqipëri dhe duket se po e shijon të qëndruarit këtu. Por ajo çfarë është më interesante, ai ka...

Vajzat shqiptare nuk ndalen, Ava Max pushton top listat botërore

Këngëtarja shqiptare Ava Max emri i vërtetë i të cilës është Amanda Koçi ka pushtuar të gjitha top listat botërore muzikore me këngën e...

Profil emocionues i “The Guardian” për Elseid Hysaj/ Si u bë djali i një...

  Kjo është përralla e një babai, një djali dhe një premtimi të bërë. Përralla se si një emigrant shqiptar do të ndihmonte të birin...

10 Libra të huaj që ja vlen t’i lexoni këtë verë

1- “Kryezoti i Unazave” nga JRR Tolkein Romani është një libër i jashtëzakonshëm, që shkon përtej kohës, i qartë dhe enigamtik, i thjeshtë e sublim.   2-“Emri...

Aktori i famshëm dhuron gjithë pasurinë, 619 milionë euro për bamirësi

Të jesh milioner, por të jetosh si gjithë njerëzit. Jo të gjithë mund ta bëjnë, por aktori i njohur, Chow Yun-fat ka njoftuar se...

Eseja e nxënësit grek: Të jesh grek, njësoj si të jesh shqiptar…

''Nga të vegjlit dhe të çmendurit mëson të vërtetën”, thotë një apologji e famshme. I tillë është rasti i një nxenesi grek, i cili u...

Pishtari flakërues i arsimit shqiptar: 125-vjetori i shkollës së parë shqipe

Nga Agesil Qiriazi “Historia e shkollës së parë shqiptare për vasha, – shkruan në kujtimet e veta Sevasti Qiriazi, – është si një romancë...

Preshevari: Mos mbillni kanabis, por paulownia

Liridon Fejzullahu është një preshevar, që për atë që bën e thotë, mund të ketë një rëndësi me peshë kombëtare, edhe pse nuk është...

Nisma në Tiranë/ “Dhuro një xhup, ngroh një shpirt! ” 

Qëllimi i kësaj nisme është që t iu vijmë në ndihmë personave të cilët nuk mund të sigurojnë një xhup të ngrohtë në këtë...

Dita Botërore e të Moshuarve, Ecovolis lule për të moshuarit

Sot në Ditën Botërore të të Moshuarve, aktivistë të Ecovolis kanë dhuruar lule rrugëve të Tiranës për të moshuarit. Njëkohësisht, aktivistët e Ecovolis, kanë...

Me 12 qershor 1974 lindi Lulzim Basha

Me 12 qershor 1974 lindi, në Tiranë, Lulzim Xhelal Basha, kryetari aktual i Partisë Demokratike. Familja e Lulzim Bashës është me prejardhje nga Drenica...

Frymëzuese/ Njihuni me 111-vjeçarin që shkon përditë në… palestër (FOTOT)

Shumica do ta konsideronin veten me fat për të arritur moshën 100 vjeçare – dhe madje edhe më shumë nëse janë në gjendje të lëvizin me...

Me 14 qershor lindi Ernesto Che Gevara

Me 14 qershor 1928 lindi Ernesto Che Gevara. I njohur edhe si Komandante Che, ishte revolucionar, shkrimtar dhe guerilas marksist argjentinas dhe hero i...

4 Korrik ditëlindja e Edi Ramës

Edi Rama lindi më 4 korrik 1964 është politikan, publicist dhe piktor shqiptar, Edi Rama është i biri i Skulptorit të Popullit Kristaq Rama...

Ecovolis ka nisur fushatën “Tirana dhuron”

Ecovolis ka nisur fushatën “Tirana dhuron”, duke mbledhur ndihma për familjet në nevojë. Kjo fushatë do të jetë e hapur deri në 19 tetor...

FOTOT/ Në poçerinë e gruas duarartë ku qeramikat bëhen me motivet zadrimore

Në fshatin Krajn, në Zadrimë, një grup të rinjsh që prej vitit të vështirë 1997, nën drejtimin e Kishës, hapën këtë punishte ku bëjnë...

Supertalenti shqiptar i orëve fiton shpërblimin “Grand Prix” në Gjenevë

Historia e orëtarit të ri shqiptar është si një përrallë. Por, para se të njihet nga koleksionuesit, për disa vite ky fëmijë nga Kosova...

Ndërtoi vetë shkollën në Skrapar, SHBA shkruan për nismën e re të mësues Donaldit

Pak muaj më parë dy mësuesit Donald Dervishi dhe Borsion Spaho tërhoqën vëmendjen e shqiptarëve për gjestin e tyre human. Dy kolegët ndërtuan vullnetarisht...

Njihuni me Bobin, amerikanin që la SHBA për të punuar në Durrës

Të vish emigrant në Shqipëri. Madje direkt nga Amerika, vendi ku shqiptarët synojnë të shkojnë. Kjo ka ndodhur me Bobin. Pasi siguroi një kontratë...

8-vjeçari shqiptar me inteligjencë mbi normalen fiton konkursin në Francë

Anxhelo Yzeiraj është 8-vjeçari nga Tirana me njohuri të përgjithshme mbi mesataren. Në moshën 1-vjeçare ai është zhvendosur bashkë me familjen për në Francë,...

Gjesti heroik, vëllezërit shqiptarë rrëmbejnë vëmendjen e medias austriake

Dy vëllezër shqiptarë kanë rrëmbyer vëmendjen e medias austriake për gjestin e tyre heroik duke shpëtuar një 23 vjeçar i cili rrezikohej të mbytej...

Bashkia Tirane ben punime te reja ne Njesine 5

Bashkia Tirane: Blloku i pallateve "Shushica" në Njësinë 5 me rrugë, lulishte e ambiente të reja çlodhëse për banorët. ‪#‎Bashke‬ më shumë!

Prifti gjerman i Fushë-Arrëzit ngjall shpresën e banorëve të varfër

I ardhur në Fushë-Arrëz prej tetorit 2008, prifti Andreas Waltermunh nga rajoni i Vestfalisë në Gjermani është kthyer në një institucion për banorët e...

FOTOT/ I keni parë pikturat në Tiranë? Njihuni me talentin që bën art në...

I keni parë sa të bukura janë bërë muret e kryeqytetit? Me siguri keni thënë se kush është ky gjeni i cili derdh të...

E rrallë: Burri që ndërtoi një kishë në moshën 82 -vjeçare

Nga Eduart Alia Nga fillimi i këtij viti bëri bujë historia e një burri në Spanjë i cili kishte dedikuar gjithë jetën e tij për...

Si (nuk) duhet ti marrim vendimet ? (1)

Nga Agustin Prenga:Jeta ka plot sfida që kërkojnë zgjidhje.Vendimi ndaj zgjedhjeve të ofruara jo gjithmonë është një zgjidhje. Në librin “Vendimtar” Chip and Dan Heath...

Duhet ta shihni patjetër! VIDEO për Shqipërinë bën bujë në rrjet, 2 milionë shikime,...

Një video e publikuar për Shqipërinë, në faqen e një prej blogerëve më të famshëm në botë ka bërë bujë. kanë kaluar vetëm 18 orë...

Shqiptari gjen një portofol me para dhe ia kthen të zotit

Emiljano me origjinë shqiptare nga Berati, i cili punon në një lokal në Itali, ka gjetur një portofol të mbushur me para në tokë...

Ismail Kadare vlerësohet në Itali

Shkrimtari Ismail Kadare merr një tjetër çmim, kësaj radhe në Itali. Në Udine, Kadare u vlerësua me motivacionin si rapsod i dashuruar, por dhe...

Çfarë u bë me ”Ice Bucket Challenge”?!

Nga të gjitha trendet që kanë kaluar nëpër internet vitin e kaluar, ajo që mungon më shumë është sfida ‘’Ice bucket challenge’’. Duke menduar...

Viti i Skënderbeut, 550 pemë në Petrelë nga arbëreshët e Italisë

Ky 17 janar shënon 550-vjetorin e vdekjes së Skënderbeut, përfaqësuesi më konsekuent dhe më i shquar i elitës drejtuese mesjetare shqiptare që udhëhoqi më...

Laguna e Patokut çlirohet nga 200kg mbetje

Në datën 5 Tetor aktivistët lokal të "Bird Eye" ndërmorën një fushatë pastrimi nga mbetjet në Lagunën e Patokut. Kjo fushatë pastrimi do të pasohet...

Shkoni në punë për të bërë ndryshimin, jo vetëm për të marrë pagën!

Pse shkoni në punë? Ua kam bërë këtë pyetje drejtuesve prej më shumë se 30 vitesh dhe përgjigjet kanë qenë befasuese. Disa thonë se...

8 gjëra që duhet t’u thoni çdo ditë fëmijëve tuaj

1-‘’Të dua’’ Thuajeni se herë të dëshironi. 2- ‘’Më pëlqen kur.....’’ Flisni rreth aspekteve pozitive të sjelles së tyre. 3- ‘’Ti më bën të lumtur’’ Kjo...
13,445FansaPëlqeje
4NdjekësitNdjek
13NdjekësitNdjek

Postimet e fundit