Frymëzuese: Jeton me ato që i falin, por nuk heziton të falë për të...

Ermiri, një i pastrehë, i cili jeton me ato çka i falin të tjerët, ka dhuruar një shumë prej dhjetë mijë lekësh të vjetra...

Fillimviti shkollor, kryebashkiaku i Pukës ndan rrogën me fëmijët jetim

Kreu i Bashkisë Pukë, z. Gjon Gjonaj, pasi uroi në shkolla të ndryshme fillimin e vitit të ri mësimor, mbajti një takim të veçantë...

“Jeta merr kuptim të vërtetë, vetëm kur jep. Të jetosh, do të thotë të...

Kam qenë i mërzitur, i acaruar, sepse kisha ngelur vetëm me 26 dollarë në xhep dhe nuk e dija se si do t’i siguroja...

Reportazhi amerikan/ “Shqipëria e vogël” në Bronx të SHBA

Në Bronx të Shteteve të Bashkuara të Amerikës ekziston një komunitet shqiptarësh, të cilët ruajnë kulturën dhe traditën shqiptare. Media lokale në këtë zonë ka...

FOTOT/ Në poçerinë e gruas duarartë ku qeramikat bëhen me motivet zadrimore

Në fshatin Krajn, në Zadrimë, një grup të rinjsh që prej vitit të vështirë 1997, nën drejtimin e Kishës, hapën këtë punishte ku bëjnë...

Tiranë: Kontrollori i një linje autobusi i kthen të zotit portofolin me lekë

Drejtuesi i një kompanie shitjesh ka treguar gjestin e rrallë që i ka ndodhur ndërsa udhëtonte me autobus dhe i humbi portofoli. I njohur si...

Kryevepra arkitekturore, ura që “zhytet” mes Danimarkës dhe Suedisë

Danimarka dhe Suedia ndahen nga njera tjetra nga një vijë e ngushtë uji: ngushtica Øresund. Sigurisht, në hartë duket e vogël, por është 16...

Njihuni me “mbretin” e youtube, 7-vjeçarin që fiton 22 milionë dollarë në vit

Një vogëlush 7-vjeçar është më i paguari nga Youtube. Një klasifikim i revistës “Forbes” e vendos 7-vjeçarin Ryan në krye të listës me 22...

Dita e parë e shkollës: Katër këshilla që NUK do t`ja jap tim biri

  Nga Agustin Prenga 1- Të zgjedhësh një profesion që të bësh lekë Të kesh do të jetë tundimi më i madh i jetës tënde. Nëse gjithë...

Konkursi i fotografisë

Alb.Bio.Blitz 2016 është konkursi i fotografisë i organizuar nga PPNEA në të cilin ftohen të marrin pjesë të gjithë të apasionuarit pas fotografisë dhe...

‘Luani me ne, jo me celularët tuaj’, fëmijët në protestë kundër prindërve (VIDEO)

Fëmijët kanë dalë në rrugët e Gjermaniës më parë këtë javë për të protestuar kundër përdorimit të tepruar të telefonavae nga prindërit e tyre. Fëmijët...

FOTOT/ Fotografi italian sjell perëndimin magjik të diellit në Himarë

Perëndimi i diellit në Himarë ka tërhequr vëmendjen e fotografit italian Luigi Marzo, duke na dhuruar fotografi të mrekullueshme të vendit tonë. Më një bregdet...

Mos u dorëzo!/ I verbër, por mjeshtër i teknologjisë! 34-vjeçari shqiptar krijon aplikacione

Talentet lindin. Kufizimet fizike nuk i ndalin. Përdorimi i telefonave të mençur, tashmë është përditshmëri e shumë njerëzve në Kosovë, por për Hashim Llumnicën,...

VIDEO/ Mos e humbni! Muzikë me gjethe, imitim të Michael Jackson, blogeri i...

Ai ndodhet prej disa ditësh në Shqipëri dhe duket se po e shijon të qëndruarit këtu. Por ajo çfarë është më interesante, ai ka...

Me datën 28 qershor të vitit 1712 lindi Zhan Zhak Ruso

Me datën 28 qershor të vitit 1712 lindi në Gjeneve Zhan Zhak Ruso. Ruso ishte mendimtar e shkrimtar i famshëm francez. Zhan Zhak Ruso...

FOTOT/ Drejtori i përvishet punës, lyen vetë objektin ku shërben

Jo të gjithë personat me pozitë dinë të jenë të sjellshëm dhe punëtorë, e sidomos gjatë fundjavës. Një gjest të mirë për t’u përshëndetur e...

Letra që duhet lexuar në çdo fillimviti shkollor

Presidenti i 16-të i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Abraham Lincoln, ja cfarë shkruan në letren drejtuar mësuesit të djalit të tij në vitin...

E rrallë, dy mësues ndërtojnë shkollën nga themelet

Një gjest i rrallë ka ndodhur në qytetin e Skraparit, ku dy mësues kanë vendosur të ndërtojnë nga themelet shkollën e fshatit të tyre. Bëhet...

Frymëzuese/ I riu nga Shkodra birëson vogëlushin me sindromën down që u braktis nga...

Një histori nga ato që të “shkundin” qenien dhe të bëjnë të mendosh gjatë për gjërat që kanë vërtet kuptim në jetë… Serxhio është një...

Polici që dikur u paralizua në krye të detyrës, sot ndihmon vullnetarisht

24 maji i vitit të largët 2004 ishte dita që i ndryshoi jetën përgjithmonë efektivit të Policisë Rrugore, Resmi Hasanpapaj. Ai nuk e dinte...

Ecovolis pastron Jalën: tre ton mbeturina, nga të cilat një ton nën uji.

Ecovolis organizoi Blue School, e para Akademi për ambienalistë në Shqipëri, ku grumbulloi rreth 200 të rinj aktivistë në Jalë. Gjatë kësaj kohe të...

4 Korrik ditëlindja e Edi Ramës

Edi Rama lindi më 4 korrik 1964 është politikan, publicist dhe piktor shqiptar, Edi Rama është i biri i Skulptorit të Popullit Kristaq Rama...

Kashar, pastrohet Liqeni i Kusit

Nën moton ''Natyra nuk është kosh mbeturinash'', dhjetra të rinj aktivist të Ecovolis kanë pastruar mjedisin përqark Liqenit të Kusit, i cili ndodhet në...

Shqiptarët mbledhin paratë brenda 24 orësh për t’i paguar gjobën Xhakës dhe Shaqirit

Pas gjobës së vendosur nga FIFA ndaj lojtarëve që luajnë për përfaqësuesen e Zvicrës, Xherdan Shaqiri, Granit Xhaka dhe Stephan Lichtsteinerit, shqiptarët kanë treguar...

Shkodër, ndihma për familjet në situatë rruge

Në kuadër të masave që po ndërmerr Drejtoria e Shërbimeve Sociale, Strehimit dhe Shëndetit Publik në Bashkinë Shkodër për zbatimin e Planit Lokal për...

New York, sfidon shenjat nga sulmi me acid, sfilon në pasarela

Një modele indiane ka sfiduar të gjithë me paraqitjen e saj në pasarelet e New York-ut. 19-vjeçarja e dëmtuar si pasojë e një sulmi me...

2 qershor 1994 Nelson Mandela, fitoi zgjedhjet

Me datën 2 qershor 1994,Nelson Mandela fitoi zgjedhjet në mënyrë demokratike,dhe bëhet Presidenti i parë me ngjyrë në Afrikën e Jugut,dhe në vitin 1999...

iPhoni i parë doli në treg me datën 29 qershor të vitit 2007.

Sot ka ditëlindjen iPhone. iPhone i parë doli në treg me datën 29 qershor të vitit 2007. Më poshtë është fjalimi i famshëm i Steve...

Omer Xhemali, shqiptari në mesin e 100 njerëzve më me influencë në botë

23 vjet në Maqedoni, 16 vjet në Gjermani, 7 vjet Zvicër, dhe kur e pyesin se ku është shtëpia e tij, ai përgjigjet: “Klinika,...

”Një pjatë me dashuri”, mensa sociale ku mund të kontribuosh edhe ti

''Një pjatë me dashuri'' është një tjetër projekt social organizuar nga Ecovolis. Ky projekt ka për qëllim sigurimin e një vakti për njerëzit në...

Histori suksesi: Klandestini shqiptar që garon për Bashkinë e Parmës

Gentian Alimadhi, 44 vjeç, i lindur në Fier mori rrugën e emigrimit si shumë bashkatdhetarë të tij, për një jetë më të mirë, në...

Klaudia Hajdari, shqiptarja në politikën belge

Komuniteti shqiptar në Belgjike gjithmonë e më shumë po fuqizohet edhe në vendimmarrje. Tanimë në radhët e atyre që i futen politikës aty janë...

3-vjeçarja që flet me shoqen imagjinare në telefon, videoja që do ju ngrejë humorin

Shikoni videon ku Daisy Healy,  vajza 3-vjeçare flet në telefon me shoqen imagjinare. Ju garantojmë të qeshura pa fund. Do ju ndryshojë humorin nëse keni pasur...

Korçë, një shembull i mirë i trashëgimit të zanatit

Qemal Kovaçi ruan traditën prej katër brezash të familjes së tij në ushtrimin e profesionit të kovaçit. Zanatin e ka trashëguar nga babai i...

7 Këshilla për të mbajtur jetën tuaj në barazpeshë

Kur njerëzit flasin për barazpeshimin e jetëve të tyre, ajo që më së shumëti imagjinohet është një peshore. Ku në njërën anë janë vendimet në tjetrën...

Njihuni me super nënën, adopton gjashtë fëmijë me aftësi të kufizuara

Ashtu siç e ka emrin, ashtu mund të përshkruhet edhe veprimi i saj. Hope (Shprese) Feliciano ka adoptuar gjashtë fëmijë me aftësi të kufizuara. Me...

Dita Botërore e të Moshuarve, Ecovolis lule për të moshuarit

Sot në Ditën Botërore të të Moshuarve, aktivistë të Ecovolis kanë dhuruar lule rrugëve të Tiranës për të moshuarit. Njëkohësisht, aktivistët e Ecovolis, kanë...
video

Funksionimi i lidhjeve të gjata dhe të lumtura

https://www.facebook.com/lajminet/videos/513201602137959/?autoplay_reason=all_page_organic_allowed&video_container_type=0&video_creator_product_type=2&app_id=2392950137

Rast unikal/ Ja si Presidenti i Tanzanisë luftoi korrupsionin

Në rrjete sociale është publikuar një profil i Xhon Magufulit, presidentit të Tanzanisë të quajtur ndryshe si “Buldozeri”, për shkak të betejës së tij...

Konkurs fotografik për promovimin e Shqipërisë

“Colours of Albania” është një fushatë mbarëkombëtare dhe konkurs fotografik në mediat sociale për promovimin e Shqipërisë. Kjo është mundësia për të gjithë që...

Tiranë: Nexhmije Pagarusha nderohet me “Çelësin e Qytetit” në 85 vjetorin e lindjes

Tirana ka nderuar me “Çelësin e Qytetit” një nga këngëtaret më të dashura për të gjithë shqiptarët, Nexhmije Pagarushën, e cila ka festuar 85...

Kush është shqiptari “engjëll mbrojtës”, që u shpall “Heroi i Vitit” në Suedi. Mesazh...

Një shqiptar i Kosovës që jeton në Suedi është shpallur hero në vendin nordik, pasi shpëtoi jetën e 20 fëmijëve të mitur. Ngjarja ka ndodhur...

FOTOT/ Magjia e vjeshtës! Këto pamje përrallore nuk janë larg nga Tirana

Këto pamje të lënë pa frymë. Magjia e ngjyrave që sjell vjeshta dhe panorama magjepsëse, janë vërtetë frymëzim. Këto nuk janë bërë në ndonjë vend të...

Frymëzuese/ Bamirësja anonime ngjall shpresë mes shqiptarëve

Një grua rreth 70 vjeç i shkoi në fillim të gushtit në zyrë Drejtorit të Spitalit të Korçës. Gruaja kishte qenë më parë aty...

Vullnetarët bëhen bashke dhe krijojnë zinxhir për transportimin e 20,000 librave për një librari...

Libraria jofitimprurëse October Books ka bërë thirrje për vullnetarë, për transportimin e mbi 20,000 vëllimeve me libra, deri në një godinë në Sothampton të...

FOTOT/ Qytetet urbane me dizajne të mrekullueshme

Të jetosh në një qytet të madh është gjithmonë sikur jeni gjithë nxitim Prandaj dizajnerët përpiqen të krijojnë zona pushimi komode dhe të instalojnë pajisje...

8 gjëra që duhet t’u thoni çdo ditë fëmijëve tuaj

1-‘’Të dua’’ Thuajeni se herë të dëshironi. 2- ‘’Më pëlqen kur.....’’ Flisni rreth aspekteve pozitive të sjelles së tyre. 3- ‘’Ti më bën të lumtur’’ Kjo...

Shkoni në punë për të bërë ndryshimin, jo vetëm për të marrë pagën!

Pse shkoni në punë? Ua kam bërë këtë pyetje drejtuesve prej më shumë se 30 vitesh dhe përgjigjet kanë qenë befasuese. Disa thonë se...

Pishtari flakërues i arsimit shqiptar: 125-vjetori i shkollës së parë shqipe

Nga Agesil Qiriazi “Historia e shkollës së parë shqiptare për vasha, – shkruan në kujtimet e veta Sevasti Qiriazi, – është si një romancë...

Rrugëtimi i tre motrave nga Australia, për të gjetur kushërinjtë në Shqipëri

Giovana Motton, Francesca Mills dhe Yvonne Duckitt janë tre motra, të cilat udhëtuan nga Australia për të gjetur rrënjët dhe të afërmit e babait...

Histori suksesi/ Mjeku shqiptar vlerësohet me çmimin e karrierës në Kanada

Mjeku shqiptar Dr.Lulzim Rrafshi është vlerësuar nga Kolegji Kanadez i Mjekëve të Familjes me çmimin e karrierës. Dr.Lulzim Rrafshi është vlerësuar për kontributin e veçantë...

FOTOT/ Njihuni me babain super hero, ka adoptuar 5 fëmijë me aftësi të kufizuara

Me beben në krah duke e qetësuar, Ben Carpenter duket si çdo baba tjetër në botë. Por Ben është ndryshe, sepse Noah është fëmija...

Ismail Kadare vlerësohet në Itali

Shkrimtari Ismail Kadare merr një tjetër çmim, kësaj radhe në Itali. Në Udine, Kadare u vlerësua me motivacionin si rapsod i dashuruar, por dhe...

”Gatuaj një pjatë më shumë” tregoi anën solidare të qytetarëve të Tiranës

Aktivistët e Ecovolis ja dolën me sukses, për të dytin vit radhazi, të shtronin një dreke për të gjithë njerëzit në nevojë. Mbi 500...

Me 15 qershor 1954 lindi Jim Belushi

Me 15 qershor 1954 lindi, në Çikago, aktori i famshëm hollivudian me origjinë shqiptare Jim Belushi. Është fëmija i tretë nga katër fëmijët e...

Nëse do, mundesh! 9 këshilla për të qenë të lumtur

Jemi vazhdimisht të përfshirë në atë që është një nga temat më të mëdha të mendimeve njerëzore: lumturia Ja tek vijnë disa këshilla nga psikiatri...

99-vjeçarja thyen rekordin botëror, ngjit murin 6 metra të lartë

Greta Plowman, një e moshuar 99 vjeçare, që jeton në Hatfield, në Angli, ka arritur me sukses, pavarësisht moshës, të ngjitet në një mur...

VIDEO/ Gjysmë shekulli bashkë! Historia e dy bashkëshortëve që jetojnë në azil

“Rëndësi ka të kalojmë mirë, kjo është jeta. Je gjithmonë i fituar nëse ke për fat një grua me të cilën merresh vesh. Nëse...

VIDEO/ Nuk di të ecë…por noton si Michael Phelps

Ky është momenti i adhurueshëm kur një bebe nis të notojë vetë në një pishinë, pa ndihmë… Grace Fanelli nga Florida, donte që të fuste...
15,825FansaPëlqeje
4NdjekësitNdjek
13NdjekësitNdjek

Postimet e fundit