FOTOT/ Investime në rrugët e brendshme të qytetit të Shkodrës

Punimet në bllokun e banimit Bulevardi “Zogu I” në Xhabije të qytetit të Shkodrës, po ecin drejt fundit. Pasi ka përfunduar puna për infrastrukturën nëntokësore,...

Lungomare edhe tek Shkëmbi i Kavajës! 200 milionë lekë për transformimin e zonës

Hapësirat publike në zonën e plazhit tek Shkëmbi i Kavajës do t’i nënshtrohen së shpejti rikonstruksionit. Bashkia e Durrësit ka hapur procedurat e tenderimit...

Tiranë/ Shkollat si qendër komunitare, palestra tek “Dëshmorët e Lirisë” hapur edhe pasdite

Pas orarit të mësimit, nxënësit dhe të rinjtë e njësisë 5 mund të merren me aktivitete fizike e sportive në mjediset e rikonstruktuara të...

VIDEO/ Një spital modern edhe për Tropojën

Banorët e zonës së Tropojës mund të marrin shërbimet e duhura pranë spitalit në këtë qytet, pasi ky i fundit ka pësuar një rehabilitim...

FOTOT/ Transformimi i rrugës Cërrik-Belsh-Kuçovë-Ura Vajgurore

Këto janë pamjet e transformimit të rrugës së re panoramike Cërrik-Belsh-Kuçovë-Ura Vajgurore. Kjo rrugë i ka dhënë frymëmarrje të re bujqësisë, agroturizmit dhe ekonomisë së banorëve, duke...

Lajmi i mirë/ Qafë Qelë-Fushë Arrëz, nis rehabilitimi i plotë i 45 kilometrave rrugë

Në kuadër të programit për mirëmbajtjen e akseve rrugore kombëtare, Autoriteti Rrugor Shqiptar filloi punën për rehabilitimin e plotë të aksit Qafë Qelë-Fushë Arrëz. Vlera...

Shkodër, rehabilitim bllokut të banimit në bulevardin “Zogu I”

Në qytetin e Shkodrës vazhdojnë punimet për rikualifikimin urban të bllokut të banimit në bulevardin “Zogu I”. Ky rikualifikim i këtij blloku po bëhet...

FOTOT/Stadiumi “Arena Kombëtare” drejt fundit, ja sa kanë avancuar punimet

Stadiumi Arena Kombëtare është drejt fundit. Pamjet më të fundit në foto shihet qartë se catia e stadiumit është tërsisht e mbuluar. Stadiumi ka një...

Buxheti/ Në 2019 nisin investimet për hekurudhën Tiranë-Durrës

Buxheti i vitit 2019 parashikon nisjen e investimit për rehabilitimin e hekurudhës Tiranë- Durrës, e cila do të ketë një degëzim edhe në Rinas. Ky...

FOTOT/ Një urë e re, me arkitekturë të veçantë i shtohet Tiranës

Tiranës i shtohet një urë e re, e cila do të lidh Bulevardin “Bajram Curri” me Bulevardin “Gjergj Fishta” dhe që do tu vijë...

‘Vuloset’ projekti, hekurudhë për të lidhur Shqipëri-Greqi

Shqipëria dhe Greqia janë dy vende fqinje që kanë shumë çështje për të zgjidhur me njëra-tjetrën, por tashme do jene me afer. Bëhet fjalë për...

FOTOT/ Zgjatet shëtitorja rreth Liqenit të Farkës

Shumë pranë kryeqytetit, Parku i liqenit të Farkës është kthyer në një nga hapësirat më tërheqëse për të kaluar fundjavën jo vetëm për ata...

FOTOT/ Tjetër kënd lojërash për fëmijët e Tiranës, ja ku po ndërtohet

Vogëlushët e zonës së Liqenit të Thatë, të Kopshtit Botanik dhe Selitës nuk do duhet të udhëtojnë deri te këndi i madh i lojërave...

Projekti 2 milion euro, merr formë Unaza e re e Peshkopisë

Investimi është mirëpritur nga banorët, të cilët thonë se po shpëtojnë nga balta e pluhuri që mbulonte zonat periferike. Deri tani është asfaltuar 2.2 kilometra...

Materniteti i ri dhe aparatura të teknologjisë së lartë për Sarandën

Foshnjat që do të vijnë në jetë në qytetin e Sarandës dhe jo vetëm, si dhe nënat e reja marrin shërbim në kushtet më...

Pas Fierit, nis puna edhe për Bypass-in e Vlorës

Pas Fierit, nisi puna edhe për ndërtimin e Bypass-it të Vlorës. Puna ka nisur sot dhe kontrata ka një vlerë financimi prej rreth 36 mln...

Zall Bastari me rrugë të re

Banorët e Zall Bastarit tani do të kenë një rrugë të re me standarde e sinjalistikë rrugore. Rruga në Zall Bastar tashmë është hapur tërësisht...

Njihuni me akset e rëndësishme rrugore që do të përfundojnë brenda vitit 2019

Buxheti i vitit 2019, parashikon të përfundojë të gjitha rrugët kombëtare të vendit, të lëna përgjysëm. Do të përfundojë rruga Kukës-Morinë Do ndërtohet nyja e Milotit Do...

Rruga Qafë Plloçë-Pogradec dhe Unaza e Pogradecit janë gati

Ka përfunduar puna për rikonstruksionin e rrugës Qafë Plloçë – Pogradec dhe Unazën e Pogradecit. Investimi fillon në hyrje të qytetit të Pogradecit, vazhdon në...

Financimi 37.9 milionë euro, nis puna për Bypass-in e Fierit

Ka nisur puna në terren për ndërtimin e bypassit të Fierit. Janë plot 37,944,221 Euro në dispozicion për përfundimin e kësaj vepre.  Objektivi është për të...

VIDEO/ Korsi për biçikleta dhe riasfaltim, ja si është transformuar Unaza

Unaza e Meme është rehabilituar së fundmi falë ndërhyrjes së Bashkisë së Tiranës gjatë verës, me qëllim përmirësimin e sistemit të qarkullimit për automjetet...

Nis ndërtimi i urave në “Rrugën e Kombit”

Urat që i mungojnë “Rrugës se Kombit” janë duke u ndërtuar nga autoriteti rrugor shqiptar. Brenda vitit do të mbarojë kjo urë, ura numër 5...

1.7 miliardë euro për rrugët, ja akset që përfundojnë brenda 2021

Për rrugët në tre vitet e ardhshëm planifikohet të financohen 213 miliardë lekë fonde, ose 1.7 miliardë euro. Në periudhën afatmesme 2019-2021 synohet përfundimi i...

FOTOT/ 300 milionë lekë për transformimin e Roskovecit, ja projekti

Projekti për rikualifikimin urban të qendrës së Roskovecit pritet të fillojë së shpejti, pas miratimit të procedurës së shpronësimeve nga Ministria e Infrastrukturës. Ky projekt...

FOTOT/ Punime intensive në tre segmentet e rrugës Kardhiq–Delvinë

Në rrugën Kardhiq–Delvinë, në jug të vendit, 14.5 km e gjatë, që do të që shkurtojë me 2 orë e 30 minuta, kohën e...

50 milionë dollarë për rrugën Pogradec-Tushemisht

Fshati i famshëm i Teto Ollgës e Thethi i bukur i lartësive të mëdha do të jenë së shpejti lehtësisht të arritshme sa i...

FOTOT/ Shmangia e rrëshqitjes së dheut, vazhdon puna nga tuneli i Krrabës drejt Elbasanit

Vazhdon  intensivisht puna në autostradën Elbasan-Tiranë nga segment tuneli i Krrabës drejt Elbasanit. Autoriteti Rrugor Shqiptar shprehet se në autostradën Elbasan-Tiranë  po punohet për eleminimin...

Investimet në rrugë/ Ja 10 akset nacionale që po asfaltohen aktualisht

Disa akse rrugore po i nenshtrohen asfaltimit dhe rindertimit. Dhjetë akset nacionale që do të përfundojnë së ndërtuari gjatë gjatë viteve 2019-2021 janë Aksin Fushë-Krujë-Milot-Morinë ...

FOTOT/ Shëngjini aksesohet më lehtë! Përfundon asfaltimi i aksit Lezhë – Port

Tashmë rrugëtimi drejt Shëngjinit, nuk është më një makth. Ndërhyrjea rehabilituese në segmentin rrugor  Lezhë-Shëngjin-Port, që krijonte vështirësi sidomos gjatë sezonit turistik, ka përfunduar Projekti...

FOTOT/ Kjo rrugë përrallore ndodhet në Qafë Shtamë dhe sapo ka përfunduar

Kur sheh këto foto nuk ke sesi të rrish indiferent. Magjia e ngjyrave të vjeshtës, rruga gjarpëruese, e sapo asfaltuar, që shtrihet mes maleve,...

FOTOT/ Magjike! Hapet ura më e gjatë në botë mbi det

Ura më e gjatë në botë mbi det, që lidh Hong Kong dhe Macau me Zhuhain në juglindje të Kinës hapet këtë javë, 9...

FOTOT/ Asfaltohet aksi Vorë-Kthesa e Rinasit, vijon puna deri në Fushë Krujë

Një pjesë aksit rrugor Vorë-Fushë Krujë ka përfunduar së asfaltuari, ndërsa vazhdon puna për pjesën tjetër. Autoriteti Rrugor Shqiptar bën me dije se ka...

FOTOT/ Zogu i Zi, porta hyrëse e kryeqytetit ndryshon pamje

Rrethrrotullimi te Zogu i Zi, një prej portave hyrëse të kryeqytetit ka marrë një pamje krejtësisht të re. Pas rehabilitimit të shatërvanëve, lulishtes, por edhe...

Pedonale buzë detit dhe dy bypass-e paralele me rrugën Vlorë-Orikum

Ndërtimi i dy bypass-eve paralel me rrugën nacionale Vlorë – Orikum dhe ndërtimi i pedonales buzë detit, me gjatësi 10.3 km janë pjesë të...

Restaurimi i rrugës për në kështjellën e Beratit, lëvrohet fondi 71 milionë dollarë

Rivendosja e rrugës që çon në kështjellën e shekullit të 13-të të Beratit është pjesë e një projekti për zhvillim të integruar urban dhe...

Tiranë, nisin punimet në zonën lindore të Unazës së Madhe

Filluan punimet në zonën lindore të Unazës së Madhe të Tiranës, e cila pritet të pësojë ndryshim rrënjësor urban edhe të zonës përreth. Projekti për...

Foto/ Vijon puna për bypass-in e Tepelenës

Puna në kantierin e bypass-it në Tepelenë, është nga investimet më të mëdha dhe strategjike të zhvilluara ndonjëherë në qytet. Aktualisht, punimet po kryhen në...

Fillon rehabilitimi dhe asfaltimi i aksit rrugor Burrel-Klos

Ka nisur puna për rehabilitimin dhe asfaltimin e segmentit rrugor Burrel-Klos. Investimi në segmentin me gjatësi 18.6 km do të jetë në vlerën 3.7 milionë...

Një tjetër kënd lojërash për vogëlushët e Tiranës, dhuratë nga Çekia

Një kënd i ri lojërash është dhurata për vogëlushët e lagjes “Myrteza Topi” në Njësinë 9 në Kryeqytet. Ky është këndi i 36 që...

FOTO/ Vijojnë punimet për aksin rrugor Fushë Krujë-Thumanë, përfitojnë 50 mijë banorë

Vijojnë punimet për aksin rrugor Fushë Krujë-Thumanë, ku deri më tani janë realizuar 48 për qind e ndërhyrjeve. Ky aks lidh Mamurrasin, Laçin, superstradën Lezhë...

FOTOT/ Ja sa kanë avancuar punimet në rrugën e Arbrit

Në Zall-Bastar po vazhdon puna intensive për realizimin e projektit të Rrugës së Arbrit, me një gjatësi rreth 74 km. Ndërtimi i “Rrugës së Arbrit”...

BE jep 720 mijë euro për hekurudhën Durrës-Rrogozhinë-Elbasan-Pogradec

Bashkimi Europian (BE) financon Studimin e Realizueshmërisë për Rehabilitimin e linjës së hekurudhës Durrës – Elbasan – Pogradec dhe ndërtimin e linjës së re...

Rrjet i ri ujësjellës kanalizimeve në zonën “Vasil Shanto”

Nxënësit e shkollës 9-vjeçare “Vasil Shanto”, por edhe banorët përreth nuk do të kenë më problem me linjën e ujësjellës-kanalizimeve.  Specialistët e UKT e...

FOTOT/ Ja sa kanë avancuar punimet në rrugën e Lumit të Vlorës

Në rrugën e Lumit të Vlorës, rreth 90 km, një investim i qeverisë shqiptare, Fondit Saudit dhe atij Kuvajtjan, që zbatohet nga Fondi Shqiptar...

Foto/ Korçë, vazhdon puna për Parkun Japonez

Vazhdon puna për ndërtimin e Parkut Japonez në Korçë. 15000 m2 rrëzë kodrave të qytetit do të kthehen në një hapësirë dekorative dhe të...

Lulishte, asfaltim rruge e kanalizime, nis rikualifikimi i bllokut të banimit në Shkodër

Një tjetër kantjer është hapur në qytetin e Shkodrës, ku ka nisur puna për rikualifikimin urban të bllokut të banimit në bulevardin “Zogu i...

Tiranës i shtohet një urë e re moderne për këmbësorët, ja ku po ndërtohet

Tiranës i shtohet një urë e re, e cila do të lidh Bulevardin “Bajram Curri” me Bulevardin “Gjergj Fishta” dhe që do tu vijë...

Shkodër, asfaltohet rruga për 4 mijë banorë të disa fshatrave

Rruga “Dodë Qarri” në Njësinë Administrative Rrethina të Bashkisë së Shkodrës, ka nisur të rikonstruktohet. Kilometri i parë, ka përfunduar dhe pritet të nisë puna...

Rehabilitimi i linjës hekurudhore Fier-Vlorë drejt fundit, do të transportohet naftë

Rehabilitimi i linjës hekurudhore Fier-Vlorë, si dhe ndërtimi i stacionit të ngarkimit të naftës bruto destinuar për eksport janë drejt përfundimit. Deri më tani janë...

Gjirokastër, nis puna për rehabilitimin e Qafës së Pazarit

Qafa e Pazarit në Gjirokastër, e njohur si kompleksi muzeal i qytetit të Gjirokastrës me vlera të veçanta historike e kulturore, po i nënshtrohet...

FOTO/ Banesa “Çabej” restaurohet prej studentëve nga Ballkani

Kampi i Restaurimit i organizuar nga CHwB, organizata Trashëgimia Kulturore pa Kufij në qytetin e Gjirokastrës, sapo ka përfunduar. Megjithatë mendja, zemra dhe puna e...

Fillon ndërhyrja për eleminimin e rrëshqitjes në rrugën Tiranë-Elbasan

Ka nisur puna për pastrimin nga rrëshqitjet që ndodhën në autostradën Elbasan-Tiranë në dhjetor të 2017. Sipas kontratës së lidhur me kompaninë e cila do...

Asfalt dhe sinjalistikë, rruga Cërrik-Belsh-Kuçovë-Ura Vajgurore drejt përfundimit

Sinjalistika horizontale dhe vertikale e rrugës Cërrik-Belsh-Kuçovë, Ura Vajgurore është drejt përfundimit, në një aks që po rikonstruktohet nga një investim i qeverisë shqiptare. Rruga...

Parku i Lurës lehtësisht i aksesueshëm, asfaltohet rruga që iu shërben 20 fshatrave

Për banorët e 20 fshatrave të njësisë administrative Arras dhe Fushë-Cidhen është përgjysmuar distanca drejt Peshkopisë. Rruga Kastriot – Arras u rikonstruktua falë një investimi...

Transformimi i “Zogut të Zi”, nis vendosja e obeliskut mbi rrethrrotullim

Në rrethrrotullimin e njohur si “Zogu i Zi” në kryeqytet ka nisur instalimi i një obelisku, i bërë i ditur më parë në fillim...

Korça e traditave, rikonstruktohen rrugët në disa lagje

Bashkia Korçë ka nisur një paketë të re investimesh për rikonstruksionin e rrugëve në lagjet e këtij qyteti. Ka nisur puna për rehabilitimin e plotë...

Ja si do të shndërrohet bulevardi i Vlorës, gati sezonin e ardhshëm turistik

Bulevardi “Ismail Qemali”, i cili do të ketë një pamje moderne, ku do të dominojë gjelbërimi dhe mjediset shlodhëse dhe argëtuese, pritet të përfundojë...

Lezhë, përfitojnë 3 mijë banorë nga rikonstruksioni i rrugës së Barbullojës

Nga rikonstruksioni i rrugës së Barbullojës në Lezhë kanë përfituar rreth 3 mijë banorë të Njësisë Administrative Shënkoll. Konkretisht, me një fond prej 29 milionë...

Rruga e re që lidh Kosovën me Shqipërinë

Kosova dhe Shqipëria lidhen tashmë përmes rrugës së re të ndërtuar me standarde dhe sinjalistikë të nevojshme të Borjes, e cila është edhe pika e...

Nis rehabilitimi i segmentit kthesa e Prezës-kthesa e Rinasit

Nis puna për rehabilitimin e segmentit kthesa e Prezës deri në kthesën e Rinasit. Për këtë ARRSH dhe policia rrugore kanë marrë masa për qarkullimin...
13,445FansaPëlqeje
4NdjekësitNdjek
13NdjekësitNdjek

Postimet e fundit