Një natë për të mos u humbur, kinematografia e viteve ’90 vjen me filmat...

Flaka magjike e animacionit në kinematografinë shqiptare ishte veçanërisht e ndritshme gjatë viteve ’90, ndaj Arkivi Filmit i dedikon një mbrëmje shumë të veçantë...

Berat, kullat e kalasë drejt rijetëzimit

Këshilli Kombëtar i Restaurimeve ka miratuar projektin për “Konservimin dhe Restaurimin e kullave 2,3 -3,4 dhe kurtinave midis tyre në kalanë e Beratit''. Punimet që...

”Të dua baltë shqiptare…’/ Në përkujtim të korifeut të prozës moderne shqipe

Sot shënohet 111-vjetori i lindjes së korifeut të prozës moderne shqipe, Mitrush Kutelit. Sidomos për brezin e ri, vepra e tij, vlen shumë të lexohet...

Teatri i Kukullave, shfaqje për fëmijët e sëmurë

Nëse vogëlushet e sëmurë nuk mundet të shkojnë në teatër për të ndjekur një shfaqje me kukulla, janë kukullat që kanë lënë teatrin këtë...

Belsh, festa lokale “Nymfa e Liqeneve” si promovim i kulturës dhe traditës

Festa lokale “Nymfa e Liqeneve” iu mirëpret sot dhe nesër në Belsh. Festa ka për qëllim promovimin e bukurive natyrore të liqeneve të mrekullueshme...

Nis restaurimi, ura 200-vjeçare bëhet funksionale (FOTOT)

Përveç Urës së Nivanit në Zagori, restaurimit po i nënshtrohet edhe ura e Kordhocës në Lazarat, një monument kulture që daton prej vitit 1820. Sipas...

Udhëtimi fantastik i 2500 të rinjve nga gjithë Shqipëria mes artit dhe kulturës

Gjatë dy muajve maj- qershor 2018, Teatri Metropol në bashkëpunim me World Vision Albania, organizuan një turne në qytete të ndryshme të Shqipërisë, ku...

Vepra nga muzetë e mëdhenjë të Greqisë vijnë për publikun shqiptarë

Vepra të marra nga muzetë e njohura greke do të jenë pjesë e ekspozitës që do të hapet më 14 shtator ora 18:00, në...

Sezoni i ri i TKOB, 9 premiera dhe 100 shfaqje për tri muaj

Në 3 muaj, TKOB dhe Ansambli Popullor do të vërë në skenë 9 premiera, si dhe janë parashikuar 141 aktivitete dhe shfaqeje të ndryshme...

Edicioni i 13-të i Festivalit Ndërkombëtar të Filmit për të Drejtat e Njeriut

“International Human Rights Film Festival Albania” do të sjellë për herë të 13-të në Tiranë filma dhe krijues nga e gjithë bota, të cilët...

Gjirokastrë, përfundon restaurimi dhe ndriçimi i Kullës së Sahatit

Përfundon restaurimi dhe ndriçimi i Kullës së Sahatit, në Kalanë e Gjirokastrës. Kulla e Sahatit është ndërtuar nga Ali Pashë Tepelena në fillim të shekullit të...

Korçë, mbyllet Festivali Mbarëkombëtar i Komedisë

Prej pesë vitesh, përmes "KoKo Fest",  i paraqiten Korçës dhe publikut korçarë, veprat më të bukura të komedisë. Tetë ditë të mbushura me emocione dhe...

Muzika austriake dhe shqiptare, bashkë me 13 shtator në Tiranë

Grupet muzikore të mirënjohura austriake dhe shqiptare do perfomojnë bashkë në një koncert live në Tiranë. Ambasada austriake në Tiranë shprehet se në kuadër të...

Britanikët, film të animuar për Skënderbeun

Një dokumentar i ri për Skënderbeun është publikuar këtë javë në kanalin më të madh të videomaterialeve, në Youtube. Është kompania britanike e filmave...

Ura e Golikut, vepra e rrallë inxhinierike merret në mbrojtje

Ura e Golikut në rrethin e Pogradecit, një vepër e rrallë inxhinierike, merret në mbrojtje nga Instituti i Monumenteve të Kulturës. Shumë shpejt, priten...

Kalaja e Kaninës pritet t’i nënshtrohet restaurimit

Kalaja e Kaninës, një objekt historik dhe turistik, 6 km larg Vlorës, pritet t’i nënshtrohet së shpejti restaurimit. Instituti i Monumenteve të Kulturës bëri të...

Nis restaurimi i kishës së Shën Ristozit

Ka nisur faza e tretë e punimeve restauratore në kishën e Shën Ristozit. Përveç punës nga specialistët shqiptarë, një ekip i specializuar grek do...

Sitet arkeologjike Vlorë, hyrje falas për vizitorët

Gjatë ditëve festive të këtij muaji, vizitorët do të mund të kenë mundësi të vizitojnë të gjitha monumentet dhe sitet arkeologjike të qytetit të...

Dy sopranot shqiptare, gjysmëfinaliste të konkursit të njohur europian

Dy soprano shqiptare përzgjidhen si gjysmëfinaliste në konkursin botëror të operas, OPERALIA, në Lisbonë. Para disa ditësh ka filluar gara prestigjioze e muzikës klasike “Operalia”...

Sarandë, 2-8 shtator zhvillohet Festivali Ndërkombëtar i Filmit

Edicioni i pestë i Festivalit Ndërkombëtar të Filmit “DEA OPEN AIR” do të ngrejë siparin më 2-8 shtator në qytetin bregdetar të Sarandës. Shfaqjet “Open...

Opera “Skanderbeg” ngjitet në skenën e Venecias

Skënderbeu do ''ngjitet'' në skenën e Venecias me 6 shtator, pasi opera “Skanderbeg”, e kompozuar nga Vivaldi shfaqet për publikun. Ministri i Shtetit për Diasporën...

Pogradec, kthim në identitet banesave monument kulture

Ministria e Kulturës, Instituti i Monumenteve të Kulturës dhe Drejtoritë Rajonale të Kulturës Kombëtare në të gjithë vendin, po punojnë çdo ditë në mbrojtje...

Kavajë, “Një ditë me traditën”

Këngë, kaba dhe valle popullore nga të gjitha trevat e Shqipërisë do të interpretohen sot në mbrëmje në qytetin e Kavajës. “Një ditë me traditën”...

”Shpirti arbëresh në veshje”, me 31 gusht në Tiranë

“Shpirti arbëresh në veshje” titullohet ekspozita që pritet të hapet më 31 gusht në Muzeun Historik Kombëtar, ku veshjet e paraqitura përfshijnë historinë e...

Vithkuq, nis restaurimi i kishës së Shën Gjergjit

Në kishën e Shën Gjergjit në Vithkuq, ka filluar restaurimi i çatisë, i financuar nga kompania Favina. Drejtoria Rajonale e Kulturës Kombëtare bën të ditur...

Sylvester Stallone gati për ”Rambo 5”

Legjendari Sylvester Stallone po përgatitet për t’u rikthyer në rolin e John Rambo në kapitullin e pestë të filmave “Rambo”. Ylli i filmave aksion postoi...

“Shkodra Jazz Festival”, këtë vit nga data 29 gusht deri më 2 shtator

Për të muzika jazz është një mënyrë jetese, është muzika rebele që ashtu sikurse edhe ai, tenton të sjellë progres në këtë gjini. Markelian Kapidani,...

Fier, vazhdon puna për rikonstruksionin e teatrit ”Bylis”

Vazhdojnë punimet për rikonstruksionin e godinës së teatrit ''Bylis'' në qytetin e Fierit. Tashmë po finalizohet rikonstruksioni i taracës dhe së shpejti pritet të...

8 fakte interesante për Korçën

1- Plani i parë rregullues për qytetin e Korçës daton rreth vitit 1850. Në atë kohë në Ballkan, plan rregullues kishte vetëm Athina (1832),...

Berati mirëpret “Miss Rainbow of the World”

Vajzat bukuroshe nga 36 vende të botës do të zbresin neser në qytetin e Beratit në spektaklin “Miss Rainbow of the world”. Në datat 21...

Muzeu Kombëtar, ekspozohen kostumet shekullore të Strugës

Dy kostume tradicionale të zonës së Strugës janë tashmë pjesë e koleksionit të Muzeut Historik Kombëtar, një dhuratë bujare kjo nga shkrimtarja Sadije Veseli,...

Amfiteatri i Tiranës, muzikë shkodrane me “Karajfilat e Shkodrës”

Zërat e mëdhenj të Shkodrës vijnë në skenën e Amfiteatrit të Tiranës më 23 gusht, me koncertin “Karajfilat e Shkodrës”. Legjendat e muzikës qytetare Mukades...

Gjirokastër, restaurim pikturës murale në banesën 300 vjeçare

Ka nisur projekti për restaurimin e pikturës murale “Skena e Gjuetisë” në shtëpinë Skënduli, banesë 300-vjeçare ndër më të spikaturat në qytetin e gurtë...

Objektet me interes në Muzeun Historik Kombëtar

Turistët e huaj dhe vendas që kërkojnë të njohin më shumë nga historia e Shqipërisë, nuk duhet të mungojnë në Muzeun Historik Kombëtar. Një ndër...

Historia e Urës së Tabakëve

Ura e Tabakëve është një monument kulture i ndërtuar në Tiranë në shekullin e XVII – XVIII-të. Ura ka një lartësi rreth 7 metër...

Gazetari, libër për bukuritë e Kosovës

Libri “Shtegtimet e një Gazetari”, i Rexhep Rifatit, është i pari i cili mund të shërbejë edhe si hartë turistike për viset shqiptare, e...

Përmet, përfundon restaurimi i kishës “Fjetja e Shën Mërisë”

Përfundon restaurimi i Kishës “Fjetja e Shën Mërisë”, e dyta për nga vjetërsia në Ballkan. Që nga viti ’80 ky është projekti i parë restaurues,...

Ekspozita e Muzeut Historik Kombëtar, ‘Unë jam shqiptar’, çelet në Kosovë

Në kuadër të Vitit Mbarëkombëtar të Gjergj Kastriotit Skënderbeut, Muzeu Historik Kombëtar në bashkëpunim me Muzeun e Kosovës çelën ekspozitën “Unë jam shqiptar”, ku...

Gjirokastër, zhvillohet festivali ”Divani Lunxhot”

  ''Divani Lunxhot'', një festival i traditës se zonës së Lunxhërisë, edhe këtë vit mblodhi grupe folklorike nga e gjithë Shqipëria dhe viset e saj....

Vallja e Tropojës drejt UNESCO-s

Vallja e Tropojës është një nga kercimet më të çmuara të traditës shqiptare️. Një grup koreografesh po përgatisin dosjen për ta bërë këtë kërcim të...

Kështjella e Pulja-s, basorelievi i rrallë i Gjergj Kastriotit

Nga Artan Shkreli Për shekuj Skenderbeu u rendit sipas rastit qoftë mes “kondotiereve” të kohërave, me Pirron e Hanibalin, qoftë mes kohanikëve që ndryshuan rrjedhat...

Kujdesi ndaj historisë, riparohet Monumenti i Pavarësisë

Në  kuadër të ruajtjes dhe përkujdesit për monumentet e kulturës së qytetit si simbol i vlerave shpirtërore, materiale dhe zhvillimin në shekuj, është bërë...

Restaurohet Muzeu i Kastriotëve në Sinë të Dibrës

Në kuadër të Vitit Mbarëkombëtar të Skënderbeut është restauruar muzeu i Kastriotëve në Sinë të Dibrës. Projekti i hartuar nga specialistët e IMK-së realizoi restaurimin...

“Elita 5”, në Tiranë për të festuar tri dekadat në skenë

Ata janë 5 pjesëtarët e grupit aq të famshëm nga Tetova, “Elita 5”, krijuar në vitin 1988, e që këtë vit mbushin plot 30...

Nis restaurimi i shtëpisë-muze të vëllezërve Frashëri në Përmet

Shtëpia muze e vëllezërve Frashëri, monument kulture i kategorisë I, e ndodhur në hyrje të fshatit me të njëjtin emër në qytetin e Përmetit,...

Po zhvillohet “Korça Short Film Fest”, 40 filma shqiptarë dhe të huaj në konkurrim

Festivali ndërkombëtar i filmit të shkurtër “First Step Film Festival”, që çdo vit është zhvilluar në Tiranë, me ndryshimet e tij po zhvillohet në...

Rikthehet “Za Fest” në Theth. Muzikë, poezi, sporte në natyrë dhe gatime tradicionale

Vlashent Sata i ka të shpeshta takimet me Shqipërinë, në nxitimin e tij të vajtje-ardhjeve Paris-Tiranë. Por, rikthimi këtë herë ka një arsye edhe më...

Nis puna për restaurimin e Memorialit të Skënderbeut

Në kuadër të “Vitit Mbarëkombëtar të Skënderbeut” ka nisur puna për restaurimin e Memorialit të Skënderbeut, Kishës së Shën Nikollit (Vendvarrimi i Skënderbeut) dhe...

Ben Blushi tashmë edhe në italisht, i ftuar në Sallonin e Librit në Torino

Ben Blushi një nga autorët më të njohur të letërsisë shqipe do të jetë një ndër të ftuarit e veçantë në Sallonin Ndërkombëtar të...

Sonte Eurovisioni, Bushpepa këndon i treti

Eugent Bushpepa do të ngjitet i treti në skenë me këngën “Mall”, në gjysmëfinalen e parë të Eurosong-ut. Në skenë, Bushpepa do të shoqërohet nga...

Tiranë: Nexhmije Pagarusha nderohet me “Çelësin e Qytetit” në 85 vjetorin e lindjes

Tirana ka nderuar me “Çelësin e Qytetit” një nga këngëtaret më të dashura për të gjithë shqiptarët, Nexhmije Pagarushën, e cila ka festuar 85...

Lezhë: Festohet 613 vjetori i lindjes së Gjergj Kastriotit-Skenderbeu

Bashkia Lezhë organizoi një aktivitet të vecantë në përkujtim të 613 vjetorit të lindjes së Heroit tonë Kombëtar, Gjergj Kastrioti-Skenderbeu dhe Vitit Jubilar. Vargje kushtuar...

Bashkim Shehu vlerësohet me çmim special në “Prix Méditerranée Etranger”

Bashkim Shehu dhe romani i tij “Loja, shembja e qiellit” pasi fitoi çmimin letrar “Balkanika” dhe u botua në Francë, u përfshi në konkurrimin...

Një regjisor italian, film për Skënderbeun

Një prodhim prestigjoz mbi Skënderbeu dhe jetën e heroit kombëtar shqiptar pritet të “pushtojë” kinematë botërore. Ai po realizohet nga regjisorin italian Steven Renso, i...

Shqipëria zgjidhet zv/presidente e Bordit Ekzekutiv të tre Agjencive të OKB

Përfaqësuesja e Përhershme e Republikës së Shqipërisë në Organizatën e Kombeve të Bashkuara, Ambasadorja Besiana Kadare, u zgjodh zëvendës-presidente e Bordit Ekzekutiv të përbashkët...

Projekt rijetëzimi 18 banesave në Gjirokastër

Rreth 18 banesa në qytetin e Gjirokastrës do t’i nënshtrohen së shpejti procesit të restaurimit! Ky është vendimi i marrë në mbledhjen e fundit...

Viti i Skënderbeut: Ekspozitë shëtitëse edhe në vende të ndryshme të Europës

Institucionet e Artit dhe Kulturës po angazhohen në projekte dhe ekspozita të ndryshme për motin e madh, apo vitin mbarëkombëtar të Gjergj Kastriot Skënderbeut....

Maqedonia emëton pullë postare për nder të Skëndërbeut

Maqedonia ka nderuar 550 vjetorin e vdekjes së Heroit Kombëtar shqiptar, Gjergj Kastrioti- Skëndërbeu. Posta e saj ka emëtuar sot pullën me portretin e heroit...

Kodikët e Beratit, në Librarinë Digjitale Botërore

Kopje digjitale të Kodikëve të Beratit u publikuan në Librarinë Digjitale Botërore të Librarisë së Kongresit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, në praninë...

Shpallen zonat e mbrojtura për 12 monumente të reja të trashëgimisë

Nga “Ujësjellësi i Vranishtit” tek “Ura e Vashës” Me propozim të Institutit të Monumenteve të Kulturës, Këshilli Kombëtar i Restaurimeve ka miratuar zonat e...
10,910FansaPëlqeje
4NdjekësitNdjek
13NdjekësitNdjek

Postimet e fundit

FOTO/ Ja si është transformuar spitali i Burrelit

Spitali i Burrelit “Xhavit Mara” ka pësuar një transformim rrënjësor. Drejtoria e Shërbimit Spitalor ka bërë përmirësimin e mjediseve të poliklinikës për të ofruar shërbime...