‘Frozen 2’, rikthehet filmi i animuar më i shikuar në botë

Gjashtë vite pas shfaqjes shumë të suksesshme ‘Frozen’, Disney konfirmoi rikthimin e filmit të animuar, duke nxjerrë trajlerin. Në filmin e ardhshëm të animuar, mbretëresha...

“Njëlloj si ti”, vijon turin shfaqja edukative për më të vegjlit

Shfaqja “Njëlloj si ti” vazhdon turin e shfaqjeve në kopshtet e qytetit, ku synon të edukojë audiencën e vogël nëpërmjet argëtimit. Këtë herë shfaqja udhëtoi...

VIDEO/ Hidhet shorti për ‘Eurovision 2019 ’, ja kur do të këndojë Shqipëria

Është hedhur shorti për garën evropiane të këngës “Eurosong”, e cila do të mbahet në Tel Aviv Shqipëria do të garojë në natën e dytë...

Rikthehet “Dumbo”, por jo i animuar. Filmi për fëmijë tashmë me aktorë realë

Elefanti fluturues do të rikthehet pas 77 vitesh. “Dumbo” këtë herë nuk do të jetë i animuar, por do të interpretohet nga një kastë...

Muzeu i Artit Mesjetar në Korçë, ndër ndërtesat më të mira në të gjithë...

  Muzeu i Artit Mesjetar në Korçë, edhe pse ka vetëm 4 muaj që ka hapur dyert për vizitorët, është renditur në listën e ndërtimeve...

Ermonela Jaho tregon çelësin e suksesit të saj: Kur gjen çelësin e shpirtit tënd,...

Ermonela Jaho, “Mbretëresha” e skenës operistike, është padyshim një histori suksesi. Dhe çelësi i këtij suksesi për sopranon e famshme shqiptare është vetëm puna...

Njësoj si droga, edhe pornografia dëmton trurin

Mos u çuditni, porno ndryshon fizikisht trurin tuaj. Një nga zhvillimet më interesante në të kuptuarit tonë rreth  trurit, në dy dekadat e fundit, është...

Projekt rijetëzimi 18 banesave në Gjirokastër

Rreth 18 banesa në qytetin e Gjirokastrës do t’i nënshtrohen së shpejti procesit të restaurimit! Ky është vendimi i marrë në mbledhjen e fundit...

Zbulohen rrënojat e një ure 2200 vjeçare në Sulzotaj të Divjakës

Stina e thatë dhe mungesa e reshjeve ka ndikuar në rënien e nivelit të lumit Shkumbin. Ku për pasojë në sipërfaqe kanë dalë rrënojat...

Fotot/ Del në dritë një tjetër thesar

Në laboratorin e restaurimit të veprave të artit, pranë Institutit të Monumenteve të Kulturës, specialistët e sektorit të artit kanë kryer ndërhyrje konservuese –...

Vallja e Tropojës drejt UNESCO-s

Vallja e Tropojës është një nga kercimet më të çmuara të traditës shqiptare️. Një grup koreografesh po përgatisin dosjen për ta bërë këtë kërcim të...

Kalaja e Kaninës pritet t’i nënshtrohet restaurimit

Kalaja e Kaninës, një objekt historik dhe turistik, 6 km larg Vlorës, pritet t’i nënshtrohet së shpejti restaurimit. Instituti i Monumenteve të Kulturës bëri të...

Hapet ekspozita “Thesare të shpëtuara”, me ikonat e koleksionuara nga Gjergji Thimio

Ikonat e koleksionuara nga Gjergji Thimio, të cilat tashmë kanë kaluar në pronësi shtetërore ekspozohen për publikun. 62 objekte, nga të cilat 27 ikona,...

“PEN Amerika 2019”, autorja shqiptare mes 5 finalistëve

“Hapësira negative” i Luljeta Lleshanakut i përkthyer nga Ani Gjika, dhe i botuar nga Shtëpia botuese New Directions në Shtetet e Bashkuara të Amerikës...

Përmet, përfundon restaurimi i kishës “Fjetja e Shën Mërisë”

Përfundon restaurimi i Kishës “Fjetja e Shën Mërisë”, e dyta për nga vjetërsia në Ballkan. Që nga viti ’80 ky është projekti i parë restaurues,...

Me 4 mars, Ermal Meta sërish për koncert në Tiranë

Talenti shqiptar, Ermal Meta, do të rikthehet sërish në kryeqytet për të dhuruar spektakël në Pallatin e Kogreseve. Këtë herë ka një surprizë më vete pasi...

Elvin Hoxha, një tjetër violinist shqiptar me famë botërore

Elvin Hoxha, një djalosh rreth të 20-tave, me baba nga Shkodra dhe nënën nga Azerbaxhani është prej vitesh “xhevahiri” shqiptar i muzikës botërore. Elvini që...

Tirana, qendër e artit dhe kulturës moderne

Bashkia e Tiranës sjell një tjetër surprizë për qytetarët, të cilët për një muaj do të kenë mundësi të shijojnë skulpturat e famshme të...

FOTO/ Suksesi i piktorit shqiptar, Edlir Reka triumfon në Moskë

Piktori shqiptar Edlir Reka është shpallur fitues në një konkurs në Rusi dhe tashmë piktura e tij do të qëndrojë në “Muzeun e Artit...

Korçë, 19 piktorë për edicionin e 9-të ”Ditët e Mios”

Të punosh i frymëzuar nga Vangjush Mio - 19 piktorë nga Egjipti, Polonia, Danimarka, Turqia, Greqia, Mali i Zi, Kosova, Maqedonia dhe Shqipëria po...

Filmi shqiptar “Delegacioni” fiton çmim në ‘Trieste Film Festival 2019’

“Delegacioni“ me skenar të Artan Minarolli e me regji të Bujar Alimani është shpallur fitues në kategorinë “Best Feature Film” në Trieste Film Festival...

Televizioni i famshëm gjerman “ARTE”, dokumentar për Baletin Kombëtar të Kosovës

Televizioni i famshëm gjermano-francez “ARTE” ka bërë një dokumentar interesant per Baletin Kombëtar të Kosovës. Televizioni fillor rrëfimin duke treguar se balerinët përmes artit të...

Gazetarja e famshme e CNN magjepset nga takimi me Ermonela Jahon, poston foton dhe...

Gazetarja e famshme e CNN, Christiane Amanpour ka postuar një foto me Ermonela Jahon në Londër, duke e vlerësuar maksimalisht sopranon shqiptare “Prapaskenat këtë fundjavë....

“Tok së bashku për Skënderbeun”, artistë shqiptarë koncert në Itali

Artistë si Inva Mula, Dua Lipa, Ramë Lahaj, Erza Muqolli, Genc Tukiçi, Eno Peçi, Olen Çezari, Elhaida Dani dhe Ermal Meta do t’i bëjë...

Muzeu i Artit Mesjetar në Korçë, tërheq vëmendjen ndërkombëtare

Pas muzeut ‘Marubi’ në Shkodër, edhe një muzë në Korçë po befason të huajt. Portali gjerman “Bau Netz” i ka kushtuar një reportazh Muzeut të...

Jeta dhe veprimtaria e Ismail Qemalit që në moshën 27-vjeçare ekspozohet te Muzeu

Dorëshkrime të hershme në të cilat Ismail Qemali mbante të gjallë komunikimin për shpalljen e Shqipërisë si shtet i pavarur janë pjesë e ekspozitës...

10 Libra të huaj që ja vlen t’i lexoni këtë verë

1- “Kryezoti i Unazave” nga JRR Tolkein Romani është një libër i jashtëzakonshëm, që shkon përtej kohës, i qartë dhe enigamtik, i thjeshtë e sublim.   2-“Emri...

Teatri Kombëtar i Operas dhe Baletit, rikonstruksion 60 vite pas ndërtimit

Pas më shumë se 60 vitesh nga ndërtimi, godina e TKOB-së do t’i nënshtrohet për herë të parë rikonstruksionit. Projekti, që kap shifrën e 1...

Pogradec, Lëvizja Kombëtare e Leximit shkon me tituj të rinj

Lëvizja Kombëtare e Leximit nuk e ndal “udhëtimin” dhe gjatë këtyre ditëve të fillim janarit përsëri me në fokus brezin e ri për të...

Lidhja e Prizrenit, përjetësohen baballarët e kombit shqiptar

Tre baballarët e kombit shqiptar janë përjetësuar jo vetëm në zemrat e shqiptarëve, por edhe në bronz, pikërisht në qytetin e Prizrenit, aty ku...

Restaurohet shtëpia e Marigosë që qëndisi flamurin e pavarësisë

Pas më shumë se 100 vjetësh shtëpia e patriotes Marigo Posio, e cila qëndisi shqiponjën në flamurin që u ngrit në Vlorë nga Ismail...

Gjuha shqipe tashmë në programin arsimor në Turqi

Ministria turke e Arsimit Kombëtar ka vendosur në programin arsimor për vitin e ardhshëm gjuhën shqipe dhe boshnjake si lëndë me zgjedhje duke nisur...

Tradita shqiptare/ Botohet një libër i veçantë për…flinë

Një libër i veçantë për flinë. Arsim Canolli ka botuar librin me titull ‘Flija’, për ushqimin e shijshëm i cili shijohet kudo ndër shqiptarë. Për herë...

Tirana me plot mundësi argëtimi për fundjavë

Bashkia Tirana ofron këto mundësi argëtimi për qytetarët e Tiranës këtë fundjavë: Finalen Euro 2016 ‪France - ‪Portugali dhe kampionatin e Beach Voley te ‪TiranaFanZone. Shfaqjen e...

Mirëpritet në Itali folklori lezhjanë

Lezha ka përfaqësuar Shqipërinë në festivalin e 72-të botëror të folklorit “Mandorle in Fiore” që u zhvillua në Agrigento të Italisë. Ky aktivitet u mbajt...

Botimi special për Skënderbeun! Revista Muzeologjike, 250 faqe për Heroin Kombëtar

Numri i tetë revistës Studime Muzeologjike i kushtohet plotësisht figurës së Skënderbeut. Mbi 250 faqe produkt shkencor me referenca, dokumentacion të saktë do të jetë...

Pogradec, kthim në identitet banesave monument kulture

Ministria e Kulturës, Instituti i Monumenteve të Kulturës dhe Drejtoritë Rajonale të Kulturës Kombëtare në të gjithë vendin, po punojnë çdo ditë në mbrojtje...

Amfiteatri i Tiranës, muzikë shkodrane me “Karajfilat e Shkodrës”

Zërat e mëdhenj të Shkodrës vijnë në skenën e Amfiteatrit të Tiranës më 23 gusht, me koncertin “Karajfilat e Shkodrës”. Legjendat e muzikës qytetare Mukades...

Kultura dhe tradita shqiptare shkon në Panairin Diplomatik në Budapest

Shqipëria dhe shqiptarët u promovuan përmes kulturës, traditave, prodhimeve dhe artifakteve në Panairi VIII Diplomatik i cili u zhvillua në Budapes. Në panairin e këtij...

Kristina Skurra, Miss Shqipëria 2016

U kurorëzua mbrëmë në Lezhë, në një spektakël madhështor, Miss Shqipëria 2016. Kristina Skurra do të mbajë kurorën e më të bukurës shqiptare për...

Sarandë, 2-8 shtator zhvillohet Festivali Ndërkombëtar i Filmit

Edicioni i pestë i Festivalit Ndërkombëtar të Filmit “DEA OPEN AIR” do të ngrejë siparin më 2-8 shtator në qytetin bregdetar të Sarandës. Shfaqjet “Open...

FOTOT/ Xhubleta, veshja e vjetër shqiptare bën bashkë studiues e etnografë

Tipologjia e Xhubletës si veshje, konsiderohet si nga më të vjetrat. Studiues, etnografë dhe të apasionuar të etnografisë do të pasqyrojnë gjithë larminë, artin,...

50 arbëreshë në Krujë për 550-vjetorin e fitores së Skënderbeut

Për herë të parë, atmosfera e Pashkëve arbëreshe, e cila është e pandarë nga imazhi i heroit kombëtar Skënderbeut, do të përhapet edhe në...

Restaurim Urës së Katiut në Bënjë

Instituti i Monumenteve të Kulturës po punon për restaurimin e Urës së Katiut në fshatin Bënjë, në bashkëpunim me 28 pjesëmarrësit e Kampit Rajonal...

“Rruga e portave” në Rehovë, destinacioni që ruan gjurmët e traditës shekullore

Rehova, një prej perlave të Kolonjës dhe një thesar ende i pazbuluar është destinacioni turistik i cili ofron për vizitorët traditën, historinë dhe mikpritjen. “Rruga...

“Streha mes reve”/ Filmi shqiptar me kast ndërkombëtar, premierë në Ditën e Pavarësisë

Filmi i dytë me metrazh të gjatë i Robert Budinës, “Streha mes Reve” do ta ketë premierën ditën e pavarësisë në një festival të...

Filmi shqiptar “Streha mes reve”, premierë në kinematë e Tiranës

“Streha mes reve” është filmi më i fundit i regjisorit Robert Budina, që nga data 14 dhjetor vjen premierë për publikun në kinematë e...

Berat, banesa historike e Roshnikut do t’i nënshtrohet restaurimit

Banesa historike e Roshnikut në Berat do t’i nënshtrohet një ndërhyrjeje konservues-restauruese duke bërë rikthimin në identitet të kësaj ndërtese historike të lënë në...

Ersekë, ekspozohet arti i Dhimitër Vangjelit

Rite, zakone, familjet e pasura e të varfëra të Kolonjës, gjeneralë, banda muzikore, zanatçinjtë, portrete të ndryshme të jetës së një shekulli më parë....

Koreografi i famshëm, Angjelin Preljocaj, premierë në Tiranë

Ai ka mbërritur në Tiranë. Së bashku me trupën e tij të balerinëve, të cilët mbrëmjen e 4 sotme do të ngjisin në skenën...

Skënderbeu shkon në Puglia, ekspozohen shpata dhe përkrenarja e heroit kombëtar

Përkrenarja dhe shpata e Skënderbeut kanë ardhur të riprodhuara në ekspozitën "Skënderbeg", në kuadër të vitit të heroit tonë kombëtar në rajonin e Puglias...

“Kult 2018″, 11 artistë dhe personalitete nderohen me çmime

Përmes një mbrëmje gala për të 14-in vit Akademia “Kult” solli mbrëmjen e madhe të ndarjes së çmimeve kombëtare vjetore për fushat me përfaqësues...

Ura e Golikut, vepra e rrallë inxhinierike merret në mbrojtje

Ura e Golikut në rrethin e Pogradecit, një vepër e rrallë inxhinierike, merret në mbrojtje nga Instituti i Monumenteve të Kulturës. Shumë shpejt, priten...

Skënderbeu mes 100 kapedanëve më të shquar, një portret me ngjyra siç nuk e...

Është nxjerrë nga një ribotim italisht i vitit 1646 që ndodhet në Bibliotekën Kombëtare të Spanjës. Libri titullohet: “Portrete të 100 kapedanëve të shquar...

A e dini historikun e krijimit të himnit tonë kombëtar?

Deri me tani, poeti Lasgush Poradeci eshte ai i cili ka pershkruar dhe botuar i pari historine e krijimit te himnit tone. Ne punimin...

”Shpirti arbëresh në veshje”, me 31 gusht në Tiranë

“Shpirti arbëresh në veshje” titullohet ekspozita që pritet të hapet më 31 gusht në Muzeun Historik Kombëtar, ku veshjet e paraqitura përfshijnë historinë e...

Portat e shtëpive tradicionale në Gjirokastër përfshihen në një kalendar promovues

Portat e shtëpive tradicionale në Gjirokastër nuk janë vetëm elementë unikë të arkitekturës së banesave, por edhe përcaktuese shekullore të rendit shoqëror dhe identitetit...

Përurohet një tjetër shtatore e Gjergj Kastriotit, ja ku është vendosur

Një tjetër shtatore është realizuar në nderim të Heroit tonë Kombëtar, Gjergj Kastrioti-Skenderbeu Në kuadër të përmbylljes së aktiviteteve të Vitit Mbarëkombëtar të Gjergj Kastriotit...

Pjesë e katalogut COBISS.AL tashmë edhe Biblioteka Publike e Beratit

Biblioteka Publike “Vexhi Buharaja” e Beratit tashmë është bërë pjesë e Katalogut të Përbashkët COBISS.AL. COBISS.AL është pjesë e rrjetit rajonal COBISS.Net, ku marrin pjesë...

Hapet për vizitorët Kulla e Sahatit

Monumenti historik i Tiranës, “Kulla e Sahatit” është restauruar e vënë në dispozicion të vizitorëve vendas e të huaj që kanë interes ta vizitojnë...
15,018FansaPëlqeje
4NdjekësitNdjek
13NdjekësitNdjek

Postimet e fundit