Nxitja e leximit, 200 libra për vogëlushët e Tepelenës

Tepelena dhe Gjirokastra ishin ndalesa e fundjavës e Lëvizjes Kombëtare për Lexim e cila po udhëton në çdo cep të Shqipërisë për të afruar...

Restaurim Urës së Katiut në Bënjë

Instituti i Monumenteve të Kulturës po punon për restaurimin e Urës së Katiut në fshatin Bënjë, në bashkëpunim me 28 pjesëmarrësit e Kampit Rajonal...

Helidon Haliti çel ekspozitë në Kinë

Artisti shqiptar Helidon Haliti, mjeshtër i akuarelit ka çellur një ekspozitë në Kinë, ku bashke me një prej akuarelistëve të famshëm kinez, Xiaocheng Li,...

DRKK Vlorë, punime mirëmbajtëse në rrënojat e qytetit antik Olympes

DRKK Vlorë në kuadër të sezonit turistik të vitit 2016 ka kryer pastrimin e mureve rrethuese të qytetit antik të Oplympes, të cilat janë...

‘Gjergj Kastrioti”, 60 piktorë prezantojnë punimet për heroin kombëtar

Më shumë se 60 telajo, nga Kosova, muzeu i Krujës dhe studiot e artistëve shqiptarë të shpërndarë në të gjithë botën, kanë mbërritur në...

Trashëgimia kulturore, autobusi-ekspozitë për në zonat rurale

Një autobus i zakonshëm do të shndërrohet në një ekspozitë, ku nxënësit e shkollave të zonave rurale të Tiranës do të njihen me historikun...

Mbyllet edicioni i 7-të i Simpoziumit Ndërkombëtar të Skulpturave 2016 në Korçë

Mbyllet edicioni i 7-të i Simpoziumit Ndërkombëtar të Skulpturave 2016 në Korçë, ku artistët pjesëmarrës nëpërmjet kontributit të tyre i dhuruan qytetit 6 vepra...

“100 vjet pikturë”, ekspozitë për 100-vjetorin e shpalljes së Krahinës Autonome të Korçës

“100 vjet pikturë” është një ekspozitë e veçantë, e cila shënoi çeljen e kalendarit të festimeve me rastin e 100-vjetorit të shpalljes së Krahinës...

“Rrno vetëm për me tregue”, At Zef Pllumi “kthehet” në Lezhë

Ikona e qëndresës atikomuniste, At Zef Pllumi ka bërë bashkë qytetarë të Lezhës në ditën e përmoçme të ndarjes së tij nga jeta 11...

Hap dyert Qendra e Re Kombëtare për Fëmijë

Hap dyert Qendra e re Kombëtare Kulturore për fëmijë, një hapësirë krejt moderne, plot gjallëri dhe ngjyra, e tjetërsuar dhe e konceptuar enkas për...

3 mënyra si të bëni përshtypje të mirë në punën tuaj të re

Dita juaj e parë në një punë të re dhe javët e para mund të duken vërtet të vështira, ndërsa ju përshtateni me një...

Një ëndërr e bërë realitet

Violinisti Shkëlzen Doli do të interpretojë për herë të parë në skenën e Teatrit Kombëtar të Operas dhe Baletit, në mbrëmjen e 4 qershorit....

Rikthehet “Za Fest” në Theth. Muzikë, poezi, sporte në natyrë dhe gatime tradicionale

Vlashent Sata i ka të shpeshta takimet me Shqipërinë, në nxitimin e tij të vajtje-ardhjeve Paris-Tiranë. Por, rikthimi këtë herë ka një arsye edhe më...

FOTOT/ Busti i Gjergj Kastriotit vendoset edhe në Rumani, Craiova vishet kuqezi

Bulevardi ‘Nicolae Iorga’ i qytetit Craiova të Rumanisë flet shqip dhe vishet me ngjyrat e flamurit kuqezi Busti i heroit tonë Kombëtar Gjergj Kastrioti, është...

Gjirokastër, restaurim pikturës murale në banesën 300 vjeçare

Ka nisur projekti për restaurimin e pikturës murale “Skena e Gjuetisë” në shtëpinë Skënduli, banesë 300-vjeçare ndër më të spikaturat në qytetin e gurtë...

Kosovë, Festivali Ndërkombëtar i Monodramës, Mehdi Malka vlerësohet si aktori më i mirë

Festivali Ndërkombëtar i Monodramës “MonoAKT” 2016 ka realizuar edicionin e tetë në qytetin e Pejës në Kosovë. Në këtë festival ishte pjesëmarrës dhe aktori...

Shkodër, fëmijët i ‘japin ngjyra’ Ditës Kombëtare të Trashëgimisë Kulturore

Në kuadër të Ditës Kombëtare të Trashëgimisë Kulturore, "Bardh e zi me ngjyra", aktiviteti i parë i Muzeut Marubi për më të vegjëlit, përfshiu...

Nis investimi, një bibliotekë moderne edhe për Kuçovën

Biblioteka e qytetit të Kuçovës do të pësojë një transformim total të ambienteve të saja, falë investimit të Programit të Zhvillimit Rajonal Shqiptar dhe...

Starton Festivali i Filmit Mjedisor

Festivali i Filmit Mjedisor ka ngritur siparin për këtë vit, në edicionin e tij të katërt. Përgjatë dy javëve, mbi 56 filma do të...

Shqiptarë që kanë mbetur në histori/ Gjon Gazulli, shkencëtar i madh i Rilindjes Evropiane

Gjon Gazulli ishte vëllai i Pal Gazullit dhe Andrea Gazullit. Në dokumentet e kohës : “Johannes Gini Gazulo, artium doctor, astronomus praeclarissimus” (Gjon Gjin...

“Shkodra Jazz Festival”, këtë vit nga data 29 gusht deri më 2 shtator

Për të muzika jazz është një mënyrë jetese, është muzika rebele që ashtu sikurse edhe ai, tenton të sjellë progres në këtë gjini. Markelian Kapidani,...

Sitet arkeologjike Vlorë, hyrje falas për vizitorët

Gjatë ditëve festive të këtij muaji, vizitorët do të mund të kenë mundësi të vizitojnë të gjitha monumentet dhe sitet arkeologjike të qytetit të...

FOTOT/ ‘Legjendat Shqiptare vijnë në Novelat Grafike’

Përmbyllet me sukses edicionin i katërt i Konkursit Kombëtar ‘Legjendat Shqiptare në Novelat Grafike’. E veçanta e edicionit të këtij viti ishte se, për herë...

‘Vjen’ Hollywood, Shqipëria shesh xhirimi për produksionet ndërkombëtare

Media Pioneers, janë një grup mediatik në Mbretërinë e Bashkuar dhe Kinë, të cilët kanë bashkëpunuar në prodhimin e serive dokumentare dhe serive dramatike,...

Urdhri i lartë Oficer i Legjionit të Nderit për shkrimtarin dhe akademikun shqiptar

Presidenti i Republikës Franceze François Holland ka dekoruar akademikun dhe shkrimtarin shqiptar Luan Starova me urdhërin e lartë Oficer i Legjionit të Nderit (Officier...

Universitetet/ Ja kush nuk paguan tarifë dhe dukumentet që ju duhen

Ata që vazhdojnë studimet e larta në një prej programeve në Fakultetin e Shkencave Sociale në UT kanë afat për të dorëzuar dokumentacionin për...

Festivali “Ditët e Mokranjac” bashkon Shqipërinë e Serbinë

Atë që nuk arrin ta bëjë politika, përherë e më shumë po e bën arti e kultura, duke bashkuar popujt, madje edhe ato që...

“Syri i Binhait”, hapet biblioteka me 1.2 mln libra

Hapet biblioteka e quajtur “Syri i Binhait”. Biblioteka marramendëse është pesë katëshe dhe ka formën e një syri, me auditoret e leximit në qendër të...

Ura e Golikut, vepra e rrallë inxhinierike merret në mbrojtje

Ura e Golikut në rrethin e Pogradecit, një vepër e rrallë inxhinierike, merret në mbrojtje nga Instituti i Monumenteve të Kulturës. Shumë shpejt, priten...

Një regjisor italian, film për Skënderbeun

Një prodhim prestigjoz mbi Skënderbeu dhe jetën e heroit kombëtar shqiptar pritet të “pushtojë” kinematë botërore. Ai po realizohet nga regjisorin italian Steven Renso, i...

Vendimi/RTSH, emisione për mësimin e gjuhës shqipe për Diasporën

Në mbledhjen e zhvilluar sot Këshilli i Ministrave mori disa vendime, mes tyre edhe një për emisionet për gjuhën shqipe për diasporën. Vendimi ka...

Muzika e kompozitorëve të famshëm klasikë vjen në Tiranë

Në vitin jubilar për Rossinin, në Tiranë do të luhet dhe interpretohet muzika e kompozitorëve të famshëm, klasikë. Dirigjenti francez Frederic Deloche e njëkohësisht drejtori...

Teatri Kombetar cel sezonin me shfaqjen “Kujtesa e Ujit”

Miq ! Edhe 10 dite e ndajne Teatrin Kombetar nga starti i sezonit te ri artistik. Shpresoj qe edhe ky sezon te jete me plote...

Tirana kandidon për t’u zgjedhur “Kryeqyteti Europian i Kulturës 2024”

Në vitin 2024 Tirana mund të jetë Kryeqyteti Europian i Kulturës. Bashkia e Tiranës ka hedhur kandidaturën për të qenë ajo qendra e kulturës në...

Sopranoja shqiptare këndon në Serbi

Sopranoja shqiptare Inva Mula do të performojë në Beograd në datë 25 maj rolin e Mimit, në operën “La Boheme” të Giacomo Puccini, si...

Viti i Skënderbeut: Ekspozitë shëtitëse edhe në vende të ndryshme të Europës

Institucionet e Artit dhe Kulturës po angazhohen në projekte dhe ekspozita të ndryshme për motin e madh, apo vitin mbarëkombëtar të Gjergj Kastriot Skënderbeut....

Apoloni/ Zbulohet mozaiku i Akilit, i cilësuar një mrekulli artistike

Mozaikët e Vilës Athinase, mes të cilëve edhe i famshmi Mozaik i Akilit do të jenë të hapur vitin e ardhshëm nga vizitorët e...

Tiranë, cirk shëtitës për fëmijët përgjatë 3 muajve

Krahas përmirësimit të infrastrukturës në çdo lagje të kryeqytetit, Bashkia e Tiranës po zhvillon aktivitete të ndryshme plot argëtim, zbavitje, dhe lojëra krijuese për...

Zbulohen rrënojat e një ure 2200 vjeçare në Sulzotaj të Divjakës

Stina e thatë dhe mungesa e reshjeve ka ndikuar në rënien e nivelit të lumit Shkumbin. Ku për pasojë në sipërfaqe kanë dalë rrënojat...

Gjirokastrë, përfundon restaurimi dhe ndriçimi i Kullës së Sahatit

Përfundon restaurimi dhe ndriçimi i Kullës së Sahatit, në Kalanë e Gjirokastrës. Kulla e Sahatit është ndërtuar nga Ali Pashë Tepelena në fillim të shekullit të...

Muzeu i Artit Mesjetar në Korçë, tërheq vëmendjen ndërkombëtare

Pas muzeut ‘Marubi’ në Shkodër, edhe një muzë në Korçë po befason të huajt. Portali gjerman “Bau Netz” i ka kushtuar një reportazh Muzeut të...

“Tirana lexon 2016” në Ditën Ndërkombëtare të Përkthimit

Ka çelur siparin dje "Tirana lexon 2016", një maratonë leximi që mbahet për herë të dytë në kryeqytet dhe organizohet nga IDMC (Instituti për...

Ruajtja e trashëgimisë, ekspertë europianë për restaurimin e kishave në Voskopojë e Vithkuq

Ekspertë nga “Europa Nostra”, organizata kryesore e trashëgimisë në Europë dhe Instituti i Bankës Europiane të Investimeve kanë mbërritur në Shqipëri për një mision...

Sylvester Stallone gati për ”Rambo 5”

Legjendari Sylvester Stallone po përgatitet për t’u rikthyer në rolin e John Rambo në kapitullin e pestë të filmave “Rambo”. Ylli i filmave aksion postoi...

“Rruga e portave” në Rehovë, destinacioni që ruan gjurmët e traditës shekullore

Rehova, një prej perlave të Kolonjës dhe një thesar ende i pazbuluar është destinacioni turistik i cili ofron për vizitorët traditën, historinë dhe mikpritjen. “Rruga...

Tradita vazhdon, festivali Folklorik mbledh rapsodët në Lezhë

Qyteti i Lezhës do mirëpresë rapsodë dhe instrumentistë popullorë nga e gjithë Shqipëria dhe më gjerë në edicionin e 10-të të Festivalit Folklorik Tipologjik...

Çelet panairi i librit, 95 autorë dhe 100 shtëpi botuese mblidhen në Tiranë

U hap sot panairi i librit “Tirana 2018”. Ky është edicioni i 21 i këtij eventi që ka nisur të mbahet prej vitit 1991. Në...

“Kult 2018″, 11 artistë dhe personalitete nderohen me çmime

Përmes një mbrëmje gala për të 14-in vit Akademia “Kult” solli mbrëmjen e madhe të ndarjes së çmimeve kombëtare vjetore për fushat me përfaqësues...

Përmet, përfundon restaurimi i kishës “Fjetja e Shën Mërisë”

Përfundon restaurimi i Kishës “Fjetja e Shën Mërisë”, e dyta për nga vjetërsia në Ballkan. Që nga viti ’80 ky është projekti i parë restaurues,...

Teatër: Të Gjithë me huqe

Teater Park Kame në bashkëpunim me Teatrin Kombëtar dhe Teatrin Eksperimental, ju fton të shijoni ndryshe fundjavat e kësaj vere.Teater Park Kame në Ibë...

Tirana International Film Festival 2018, zhvillohet në Shqipëri eventi më i rëndësishëm kinematografik

Tirana International Film Festival 2018 është eventi më i rëndësishëm kinematografik që zhvillohet në Shqipëri, cel siparin mbrëmjen e dy nëntorit me një program...

Fshati i vjetër i Qeparoit, shpallet Qendër Historike

Kёshilli i Ministrave nё mbledhjen e kёsaj jave me propozim tё Ministrisё sё Kulturёs shpalli fshatin e vjetёr tё Qeparoit Qendёr Historike tё mbrojtur...

Pasaporta shqiptare në 1937: Mos përbuz gjuhën e nënës, çdo shqiptar është vëllai yt

Kjo është padyshim pasaporta më e fuqishme dhe atdhetare shqiptare, të paktën nëse i referohemi se çfarë shkruhej në brendësi të saj. Pasaporta shqiptare në...

Çorovodë, Ura e Kasabashit perlë e trashëgimisë kulturore

Në gjininë e ndërtimeve inxhinierike, Ura Kasabashit në Çorovodë është një nga perlat e trashëgimisë kulturore të qarkut Berat. Është drejt përfundimit projekti i restaurimit...

Teatri i Kukullave, shfaqje për fëmijët e sëmurë

Nëse vogëlushet e sëmurë nuk mundet të shkojnë në teatër për të ndjekur një shfaqje me kukulla, janë kukullat që kanë lënë teatrin këtë...

Festa e shqipes ndez Libofshën

Këto ritme dhe tradita shoqërojnë myzeqarët në gëzime e festa. Muzika e Sazexhijve ishte kolona zanore e Festës së Shqipes në Libofshë të Fierit ku...

Ekspozitë fotografike me zbulimet nënujore

Zbulime të pasurive nënujore të 10 viteve kërkime janë prezantuar në një ekspozitë fotografike në pedonalen e kryeqytetit. Gjetjet e ekspeditës amerikano-shqiptare shtrihen nga...

BunkArt, tri netë të paharrueshme muzike jazz

Nën atmosferën e ish super bunkerit antiatomik, Bunk'Art, tri netë të paharrueshme muzike jazz. Grupet do të performojnë nga repertori i tyre muzikë jazz, swing,...

50 arbëreshë në Krujë për 550-vjetorin e fitores së Skënderbeut

Për herë të parë, atmosfera e Pashkëve arbëreshe, e cila është e pandarë nga imazhi i heroit kombëtar Skënderbeut, do të përhapet edhe në...

Gazetari, libër për bukuritë e Kosovës

Libri “Shtegtimet e një Gazetari”, i Rexhep Rifatit, është i pari i cili mund të shërbejë edhe si hartë turistike për viset shqiptare, e...
13,445FansaPëlqeje
4NdjekësitNdjek
13NdjekësitNdjek

Postimet e fundit