Leksion nga Bill Gates, miliarderi pret në këmbë për një hamburger me patate

Njeri të madh të bën eduka dhe thjeshtësia, jo pasuria dhe dukja. Bill Gates mund të jetë një nga njerëzit më të pasur në...

Njihuni me trajneren e parë femër që drejton një ekip meshkujsh

Të jesh femër edhe të trajnosh një ekip meshkujsh nuk është diçka e zakontë në botën e futbollit. Imke Wübbenhorst është e para femër trajnere...

A e dinit se…

– Në Skoci lindin më shumë flokëkuq se sa në krejt pjesën tjetër të botës. – Është e pamundur të fundosesh në Detin e Vdekur...

551 vjetori i vdekjes së Skenderbeut, ja 10 fakte interesante rreth tij

1- Gjergj Kastriot Skënderbeu cilësohet nga historianët si një nga 4 gjeneralët dhe strategët më të zotë në historinë e botës pas Aleksandrit të...

Mbani sytë nga qielli, janari dhuron 3 fenomene të jashtëzakonshme të Hënës së flaktë

Një super hënë e flaktë do të shfaqet në qiell më 20 janar dhe është një fenomen aq i jashtëzakonshëm sa tingëllon. Përveç të...

FOTOT/ Fenomeni natyror që po mahnit njerëzit anekënd botës

Një fenomen i rrallë natyror në shtetin amerikan të Maines po mahnit njerëzit anekënd botës. Një sasi gjigante akulli në formën e një disku me...

Ja pse ka mbetur zakon t’i themi ”shëndet” dikujt që tështin

Në Shqipëri eshtë një zakon i bukur që sa herë që teshtijmë, dikush të na thotë menjëherë “shëndet”. Edhe në Britaninë e Madhe kur...

Malmo, qyteti ku fliten 150 gjuhë të huaja

Malmo është i treti në renditje pas Stokholmit dhe Gothenburgut në Suedi, për nga madhësia, dhe i gjashti në Skandinavi, me një popullsi rreth...

Kjo foto ka marrë plot 28,6 milionë pëlqime, thyen rekord në Instagram

Fotoja e një veze ka thyer të gjitha rekordet ”like” për një mesazh të postuar në Instagram, duke rrëzuar në këtë mënyrë nga froni...

Truri i njeriut, ja 10 fakte interesante

Truri i njeriut është një nga organet më të rëndësishme në trupin tonë . Ai na ndihmon të mendojmë, të arsyetojmë, të kujtojmë dhe...

Të gjithë zgjedhin Tiranën! Zbuloni sa përqind e popullsisë urbane jeton në kryeqytet

Rreth 27% e popullsisë urbane në Shqipëri është e përqendruar në qytetin më të madh të vendit, Tiranën. Portali i të dhënave Our World...

FOTOT/ Qytete prej akulli dhe bore, hapet festivali më i madh botëror

Në Kinë është hapur festivali më i madh në botë i akullit dhe dëborës. Harbin International Ice dhe Snow Skulpture Festival janë hapur për turistët...

Të huajt gjejnë “parajsën” në Shqipëri! Ja sa mijëra jetojnë në vendin tonë dhe...

Sipas të dhënave të publikuara nga portali Our World in Data janë rreth 57, 616 mijë të huaj që jetojnë në Shqipëri, bazuar kjo...

Njihuni me Andrean dhe Fabion, binjakë por të lindur në vite të ndryshme

Duket si e pamundur kur e mendon fillimisht, por eshte e vertete. Dy binjakë në Bari kanë lindur në ditë dhe në vite të ndryshme. Bëhet...

Fëmija i parë në Shqipëri erdhi në jetë në minutën e parë të vitit...

Fëmija i parë për vitin 2019, ka lindur në minutën e parë të vitit të ri, në maternitetin “Mbretëresha Geraldinë”, në kryeqytet. Ai është një...

Rreth botës me biçikletë, mbërrin edhe në Tiranë

https://www.youtube.com/watch?v=VzvxVkWXjmU Jacky Chen, një inxhinier elektrik nga Tajvani, prej tre vitesh e gjysmë shëtit globin me biçikletë. Jacky mbërriti mbrëmjen e Krishtlindjes në Shqipëri, pasi kishte...

A e dini se cili ishte mesazhi i parë që u dërgua në telefon...

Shumë kohë më parë të kishe një telefon shihej si një mjet luksi, ndërsa tani është si një mjet përditshmërie me të cilët tregu...

Harta/ Festat, zbuloni cili është gatimi shqiptar që njohin të huajt!

Nuk ka asgjë më magjike se sa kalimi i sezonit të festave të rrethuar nga moti i ftohtë, dritat festive dhe aroma e gështenjave...

Kënga e famshme e Krishtlindjes, “Natë e qetë”, kremton 200 vjetorin. Ja ku u...

Kënga e famshme e krishtlindjeve, “natë e qetë”, kremton 200 vjetorin e saj. Për herë të parë, ajo u këndua në Austri, në fshatin...

FOTOT/ Rreth 500 metra, njihuni me ndërtesën më të lartë në Evropë. Ja ku...

Kulla “Lakhta” me një lartësi prej 462 metrash është thuajse e përfunduar. Ndërtesa gjigante është ndërtuar në Shën Petersburg dhe e bën atë ndërtesën...

17 milionë banorë dhe 23 milionë biçikleta, njihuni me shtetin më të veçantë

Me 17 milionë banorë dhe 23 milionë biçikleta, Holanda tashmë ka më shumë biçikleta se sa njerëzit. Dhe tani dëshiron që të sjellë më shumë...

Makinat më të mira dhe luksoze që do dalin në treg në 2019

Makinat luksoze po kërkohen më shumë se kurrë. Bentley, Lamborghini dhe Rolls-Royce kanë nisur prodhimin e “perlave” të radhës. Sipas CNN, këto janë 10 makinat më...

FOTO/ Shqiptarët e parë, babë e bijë vizitojnë majën më të lartë të Antarktikut

Mrika Nikqi, 17 vjeç është shqiptarja e parë në botë, që së bashku me babanë e saj Arianit pushtoi majën më të lartë të...

Trieste në Guiness, 1598 çifte kërcejnë valsi

Në Trieste u kërcye valsi më i madh në botë dhe kështu qyteti italian hyri në Rekordin Botëror të Guiness. Për të thyer rekordin e...

Rekordi i një libri/ Vepra origjinale e Prustit shitet për 1.5 milionë euro

Vepra origjinale ‘Nga ana e Suanit” e Marsel Prustit u shit sot për 1,51 milionë euro, një rekord botëror për një vepër origjinale në...

Njihuni me fjalëkalimet më të përdorura në botë! Ju rekomandojmë të mos i përdorni

Pikërisht, si çdo vit, vjen tani edhe renditja e fjalëkalimeve më të përdorura në botë, ku për të pestin vit radhazi në vendin e...

Njihuni me 10 shtetet më të vizituara në botë për 2018

Europa është një prej destinacioneve më të preferuara nga turistët, ku çdo vit regjistrohen me miliona njerëz të cilët vizitojnë atraksione të ndryshme turistike...

Zbuloni vendin në zemër të Europës ku nuk bie më zilja e telefonit

Të jetosh pa smartphone ose minimalisht pa telefon në vitin kohën e teknologjisë është një sfidë e vërtete, në dukje e pamundur, por jo...

Restoranti i parë shqiptar në Londër u hap në 1908! Ja 10 më të...

Restoranti i parë shqiptar në Londër është hapur në vitin 1908 nga Tony Precha, i lindur në Kosovë, i cili zotëroi tri kafene në...

VIDEO/ A e dini se kur dhe ku është vendosur semafori i parë në...

Vendosja e semaforëve ka shpëtuar miliona jetë, ka shmangur miliona aksidente si dhe stabilizon trafikun dhe qarkullimin e automjeteve. Nëse para 151 vjetesh kjo...

Harta/ Jeni kurioz? Ja në sa shtete mund të udhëtojnë shqiptarët pa vizë

Në prag festash, të shumtë mendojnë të udhëtojnë në shtete të ndryshme. Por, ku janë të lirë të udhëtojnë ose jo shqiptarët? Shtetasit me një...

Njihuni me ishulli që ka vetëm 500 banorë, por që flasin 9 gjuhë të...

Komuniteti Warruwi në ishullin South Goulburn në Australi i cili përbëhet nga rreth 500 banorë, flet 9 gjuhë të ndryshme. Ky është një nga vendet...

Kuriozitet/ Ja vendi i parë në botë që do të ketë transport publik falas

Luksemburgu do të bëhet vendi i parë në botë që pritet të ketë transport publik falas, për të gjithë. Bëhet fjalë jo vetëm për...

Njihuni me qytetin më të vizituar në botë, 27.8 milionë turistë në vit

Hong Kong mbetet qyteti më i vizituar në botë me plot 27.8 milionë turistë ndërkombëtarë në një vit. Sipas të dhënave të Euromonitor ky...

Njihuni me “mbretin” e youtube, 7-vjeçarin që fiton 22 milionë dollarë në vit

Një vogëlush 7-vjeçar është më i paguari nga Youtube. Një klasifikim i revistës “Forbes” e vendos 7-vjeçarin Ryan në krye të listës me 22...

Shqiptarët kanë 983.2 miliardë lekë në banka, ja qyteti që kryeson

Totali i depozitave bankare në muajin tetor 2018, shënoi 983.2 miliardë lekë, bëri të ditur Banka e Shqipërisë. Sipas  të dhënave nga Banka Qendrore, Tirana kryeson...

PROFIL/ Njihuni me 40 firmëtarët e aktit të Pavarësisë, shpallën Shqipërinë shtet sovran

Shqipëria u vetëshpall e pavarur në Vlorë më 28 Nëntor 1912. Në shpalljen e pavarësisë morën pjesë 83 delegatë nga të gjitha trevat shqiptare dhe...

Shtetet me më shumë festa zyrtare, ja si renditet Shqipëria

Në një hartë të re të përpiluar nga WorldAtlas, rezulton se nga të gjitha vendet në botë, Kamboxhia kryeson listën e festave më të...

Sa kushton një kafe në qytetet e botës? Renditja befasuese

Shqiptarët janë shumë të dhënë pas konsumimit të kafesë. Në vendin tonë një filxhan kafe varion nga 50 lekë deri në 150 lekë. Po sa...

Ju pëlqen çokollata? 11 vendet që e konsumojnë më shumë, ja përfitimet

Konsumi i çokollatës përmirëson aftësitë njohëse, mund të rrisë prodhimin e përgjithshëm shkencor të një vendi, nxit inteligjencën Sipas një studimi të realizuar nga Universiteti...

Shoferi më i pafat, i hiqet patenta vetëm 49 minuta pasi e mori

Një 18-vjeçari në Gjermani i është marrë patenta e shoferit për shkak të tejkalimit të shpejtësisë, vetëm 49 minuta pasi e kishte marrë atë...

Një spital për arushat prej pelushi, ja arsyeja e veçantë

Një fëmijë që kujdeset për arushin e tij prej pelushi, me ndihmën e studentëve të mjekësisë. Ky është edicioni i 11-të i "spitalit Teddy Bear"...

Shkencëtarët i thonë lamtumirë kilogramit! Ja si do të bëhet matja

Rreth 130 vite pasi kilogrami u përcaktua nga një masë metali që është mbajtur në një kasafortë në Paris, shkencëtarët kanë votuar për ndryshim...

VIDEO/ Ky Golf 2 mposht çdo super makinë tjetër

Makina Golf 2 që vjen nga Boba Motoring në Gjermani, lë shumë makina të tjera në pas. Ky Golf ka 1 233 kuaj-fuqi dhe kap...

FOTOT/ A nuk është ideale kjo zgjidhje për mbrojtjen e lumenjve nga ndotja?

Australia e ka gjetur një metodë që mbron ujërat e vendit nga mbeturinat. Një formë perfekte se si të mos dëmtohen lumenjtë nga ndotja. Shihni fotot ...

FOTOT/ Shkencëtarët krijojnë diellin artificial, nxeh më shumë se i vërteti

Shkencëtarët kinezë, në kërkim të një burimi të pastër energjie, kanë krijuar një diell artificial që është aq i nxehtë sa e bën diellin...

Kushtoi plot 1.35 miliardë $, anija më e madhe në botë nis lundrimin

Anija më e madhe në botë ka filluar lundrimin e saj nëpër Amerikë. E njohur me emrin ‘Simfonia e detrave’, kjo anije 1.35 miliardë dollarëshe...

Piktura e famshme shitet për 92 milion dollarë

Një pikturë e famshme e artistit të njohur Edward Hopper është shitur në një ankand në New York për një shumë marramendëse. Chop Suey u...

Gabimi që gëzoi punonjësit, 30 mijë euro në vend të bonusit 100 euro

Punonjësit në një uzinë të shkrirjes së çelikut në Belgjikë, shijuan një fundjavë vërtetë të këndshme pasi gjetën në llogaritë e tyre bankare 30...

E mbani mend Hachiko? Rasti përsëritet, ky qen pret për 80 ditë në rrugë...

Një qen besnik që ka pritur në rrugë për më shumë se 80 ditë pasi pronari i tij vdiq, ka  prekur zemrat e njerëzve...

Njihuni me familjen më të madhe, vjen në jetë fëmija i 21-të

Familja më e madhe në Britani është rritur akoma më shumë pasi kanë mirëpritur në jetë fëmijën e 21-të. Sue Radford ka sjellë në jetë...

Çfarë shqipe flitet nga shqiptarët në Ukrainë, Bullgari, Moldavi? E zbuloni këtu

Në saje të punës me përkushtim të studiuesit, albanologut të njohur, Robert Elsie, shqiptarët u njohën me pamje e imazhe nga tokat e banuara...

Revolucion/ Prezantohet folësi i parë robotik i lajmeve

Robotët po vijnë për punët tuaja Në pamje të parë nuk duket fare, ky spiker lajmesh është thjesht imazhi i një folësi të vërtetë lajmesh,...

FOTOT/ A do të guxonit të pushoni këtu?

Të ulur në një lartësi prej 900m, një grup alpinistësh të guximshëm janë parë duke pushuar në shkëmbin e El Capitan në Parkun Kombëtar...

Ky është pronar, miliarderi dhuron 600 makina për punonjësit e tij

Miliarderi indian dhuron 600 automjete për punonjësit e tij. Sipas mediave indiane, dhurata i është bërë kësaj here punonjësve më të mirë, dhe kjo...

A keni emër të veçantë dhe sa persona e kanë të njëjtë me ju...

Me siguri e keni menduar ose keni pyetur veten se sa popullor apo i përhapur është emri yt dhe domethënien që ka. Dhe me siguri...

A e dinit që 3 në 10 kinezë nuk e kuptojnë njëri-tjetrin? 380 mln...

Edhe pse kinezishtja është gjuha më e folur në botë, mesatarisht tre në 10 kinezë nuk mund të kuptohen me njëri-tjetrin. Sipas te dhenave,...

VIDEO/ Të “flesh” me peshqit, njihuni me hotelin përrallor nënujor

Vizitorët e ishullit Conrad Maldives Rangali kanë mundësinë të 'flejnë' me peshqit. Kjo për shkak se në vendpushim është hapur vila e parë ndonjëherë nënujore. Imazhet...

FOTOT/ Të ndërtosh shtëpinë në 6 orë? Tani është e mundur

Të ndërtosh një shtëpi, përveç parave, kërkon edhe një angazhim dhe një kohë të gjatë deri në përfundim. Të paktën shqiptarët këtë gjë e...

FOTOT/ Një hotel në formë kitare, pritet të nxisë fuqishëm turizmin

Një hotel i ri në formë kitare dhe i lartë 138 metra po ndërtohet në Florida Fotot tregojnë se ky hotel ka marrë tashmë formë...
14,691FansaPëlqeje
4NdjekësitNdjek
13NdjekësitNdjek

Postimet e fundit