Lezhë: Vijon puna për rehabilitimin e rrugës së fshatit Piraj

Vijon puna për rehabilitimin e rrugës që lidh fshatin Piraj në Njesisë Administrative Blinisht me superstradën Lezhë-Shkodër. Është një rrugë me rëndësi jo vetëm...

Tiranë, rrugë e re nga kryqëzimi i ish Kombinatit “Josif Pashko” te ish “Uzina...

Qindra familje në zonën e ish Kombinatit “Josif Pashko” kanë sot një rrugë të re. Ndërhyrja në segmentin midis ish Kombinati “Josif Pashko” te ish...

Drenas, ​kalaja e Vuçakut si pikë e turizmit kulturor

Kalaja e Vuçakut në afërsi të Drenasit, në të cilën po bëhen punime arkeologjike, do të shërbejë si pikë e turizmit kulturor. Sipas arkeologut Shafi...

Gjirokastër, rehabilitohet rruga e Jergucatit

Autoriteti Rrugor Shqiptar vazhdon punën për rehabilitimin e rrugëve në qytetin e Gjirokastrës, ndërkohë po shtrohet me asfalt rruga e Jergucatit. Përmirësimi i infrastrukturës rrugore...

UKT, rrjet të ri ujësjellësi për banorët e “Rrugës së Kavajës”

Ndërhyrja e radhës nga UKT ka qenë në rrugicat e ''Rrugës së Kavajës'' ku po punohet për zëvëndësimin e linjave të furnizimit. Përveç tubave...

Shqipëria në Olimpiadën e Robotikës me robotin “Kastrioti 1”

Nga data 15-18 gusht në Meksikë do të zhvillohet Olimpiada e Robotikës ku pjesmarrës do të jenë 160 vende, ndër të cilët edhe Shqipëria....

Gjirokastër, zhvillohet festivali ”Divani Lunxhot”

  ''Divani Lunxhot'', një festival i traditës se zonës së Lunxhërisë, edhe këtë vit mblodhi grupe folklorike nga e gjithë Shqipëria dhe viset e saj....

Vallja e Tropojës drejt UNESCO-s

Vallja e Tropojës është një nga kercimet më të çmuara të traditës shqiptare️. Një grup koreografesh po përgatisin dosjen për ta bërë këtë kërcim të...

Hapet nyja e Milotit, lehtësohet trafiku

Nyja e Milotit tashmë është hapur për qarkullimin e mjeteve duke lehtësuar ndjeshëm lëvizjen gjatë sezonit turistik. Punimet në nyjën e Milotit, një investim prej...

Tiranë, Poliklinika nr.2 me kabinet të ri fizioterapie

Kabineti i ri i fizioterapisë në Qendrën e Specialiteteve nr. 2 në Tiranë ofron tashmë shërbim më të mirë për pacientët falë rikonstruksionit të...

Fillon puna për sistemin e ndriçimit në zonën e Linzës

Ka filluar këtë javë puna  me vendosjen e shtyllave në zonën e Linzës, një aks rrugor tepër i rëndësishëm jo vetëm për rritjen e...

Tiranë, riparime në Parkun Rinia

Po hiqen  inertet dhe po sistemohen  pjesët të dëmtuara për të rimëkëmbur një park urban shumë të rëndësishëm për kryeqytetin. Parku Rinia do të kthehet si...

Tirana Smart, freskuese në stacionet e urbanëve

Freskueset pranë stacioneve të autobusëve është zgjidhja që po ofrohet për qytetarët e kryeqytetit. Një ide smart, por që efektet i ka të drejtpërdrejta tek...

Kujdesi ndaj historisë, riparohet Monumenti i Pavarësisë

Në  kuadër të ruajtjes dhe përkujdesit për monumentet e kulturës së qytetit si simbol i vlerave shpirtërore, materiale dhe zhvillimin në shekuj, është bërë...

UKT, rrjet të ri kanalizimesh në zonën e autostradës

Krahas investimeve brenda qytetit, një fokus të veçantë UKT po i kushton edhe shtrirjes së investimeve në zonat rurale, duke sjellë edhe një përmirësim...

Tirana do të ketë 12 km korsi të dedikuara për biçikleta

Krijimi i korsive të biçikletave në Tiranë ka dhënë efektet e para, pasi po përdoren masivisht nga qytetarët e të gjitha grupmoshave. Përgjatë gjithë bulevardit...

Në një muaj, ulet me 4 herë përdorimi i qeseve plastike

Nisma për reduktimin e qeseve plastike ka filluar të japë efektet e para. Në disa prej rrjeteve të supermarketeve në vend llogaritet se vetëm përgjatë...

Nis ndërtimi i rrugës së re te Komuna e Parisit

Pas rehabilitimit të hyrjes dhe ndërtimit të rrethrrotullimit në Rr. “Medar Shtylla”, çka lehtësoi trafikun në gjithë Komunën e Parisit, Bashkia e Tiranës ka...

Evitimi i përmbytjeve: Ambasada e Çekisë, 50 mijë euro për rindërtimin e urës në...

Bashkia e Fierit në bashkëpunim me Ambasadën e Çekisë në Shqipëri, do të investojnë për të rindërtuar urën mbi kalimin e degës së Martinës...

Ja si është transformuar materniteti “Mbretëresha Geraldinë”

Qendra e Shëndetit të Gruas, sallat e obstetrikës dhe ambientet pritëse të maternitetit “Mbretëresha Geraldinë” në Tiranë, janë transformuar falë investimeve që janë bërë...

“Seven Seas Voyager”, në Durrës me 715 turistë

Kroçera “Seven Seas Voyager” me gjatësi 206 metra u ankorua në kalatën 5 të portit të Durrësit sot rreth orës 7.30 të mëngjesit. Nga të...

Nis puna për rikonstruksionin e qendrës shëndetësore të Novoselës

Ministria e Shëndetësisë ka nisur punën për rindërtimin e qendrës shëndetësore të Novoselës në Vlorë. Qendra në Novoselë nuk e vetmja që do të rehabilitohet...

UKT përfundon investimin në rrjetin e ujësjellësit në rrugën “Fiqiri Shehi”

Ndërmarrja e Ujësjellës Kanalizime Tiranë ka përfunduar me sukses investimin në rrjetin e ujësjellësit në rrugën “Fiqiri Shehi”, që do të risë kapacitetin me...

Europiani i Atletikës, Smajlaj kalon në finale

Izmir Smajlaj është kualifikuar për në garën finale të kategorisë së kërcimit së gjati për meshkuj, në Kampionatin Europian të Atletikës që po zhvillohet...

Kampionatit Botëror i Rafting, merr pjesë edhe Shqipëria

Kombëtarja e Federatës Shqiptare të Rafting, “Albanian Eagle”, është duke garuar në Kampionatin Botëror të Rafting, ku Shqipëria përfaqësohet në kategorinë R4 – U23...

Rihapet shtëpia e pushimit në Velipojë, e cila do të jetë në dispozicion të...

Pas shumë kohësh, është rihapur shtëpia e pushimit në Velipojë, ku do të kalojnë pushimet fëmijët që jetojnë në institucionet e përkujdesit social në...

Kolinda Grabar-Kitaroviç, tashmë “Qytetar Nderi” e qytetit të Beratit

Kryetari i Bashkisë së Beratit i ka dorëzuar sot titullin “Qyetar Nderi”, Presidentes së Kroacisë, Kolinda Grabar-Kitaroviç. Ceremonia e veçantë u zhvillua sot në...

Vlorë: Shpëtohet pushuesi kosovar nga vrojtuesi i plazhit

Një vrojtues plazhi i ka dhënë ndihmën e parë një personi rreth 40 vjeç, i cili po rrezikonte të mbytej. Pushuesi gjendej në një...

Tiranë: Rikonstruktohet shkolla “Dora d’Istria”

Këtë shtator nxënësit e shkollës 9-vjeçare “Dora d’Istria” do të kenë një ambient krejtësisht të ri. Bashkia e Tiranës ka rikonstruktuar ambientet e kësaj...

Tiranë: Nis rehabilitimi i Unazës së Mesme

Bashkia e Tiranës ka nisur projektin për rehabilitimin e Unazës së Mesme, me qëllim përmirësimin e sistemit të qarkullimit për automjetet dhe shtimin e...

Shëngjin: 7 kulla vrojtimi të reja me roje bregdetare të çertifikuara

Plazhi publik i Shëngjinit ofron siguri të shtuar këtë vit për të gjithë pushuesit që e kanë zgjedhur si destinacion të parë të pushimeve të...

YouTube, 25 milionë dollarë kundër lajmeve të rreme

Kompania YouTube do të investojë 25 milionë dollarë kundër lajmeve të rremë përpara zgjedhjeve në mes të mandatit në SHBA në muajin nëntor. “Qëllimi është...

Bashkia Lezhë kryen punime për një mjedis pa barriera

Bashkia Lezhë po kryen punime në infrastrukturë për një mjedis pa barriera dhe të aksesueshëm nga të gjithë. Është në përfundim ndërtimi i rampave në...

Shqiptarët mbledhin paratë brenda 24 orësh për t’i paguar gjobën Xhakës dhe Shaqirit

Pas gjobës së vendosur nga FIFA ndaj lojtarëve që luajnë për përfaqësuesen e Zvicrës, Xherdan Shaqiri, Granit Xhaka dhe Stephan Lichtsteinerit, shqiptarët kanë treguar...

Akil Gjakova, medalje e artë në xhudo për Kosovën

Xhudisti kosovar ka fituar medaljen e artë në Grand-Slamin e Parisit. Akil Gjakova ka shkruar historinë. Ai ka rrëmbyer medaljen e artë pas fitores...

Stola shumëngjyrësh në lulishtet e ”Don Boskos”

Stola të rinj shumë shumëngjyrëshe për t’u çlodhur dhe kosha për të mbajtur lulishten pastër, u vendosën nga Bashkia e Tiranës në një prej...

Nëse keni ide, një mundësi e mirë për t’i dhënë ngjyra Tiranës

Në kuadër të rijetësimit të fasadave të qytetit të Tiranës Ndërmarrja e Dekorit – Bashkia Tiranë lajmëron të gjithë piktorët, artistët vizualë dhe studentët...

Lehtesimi i procedurave të vlerësimit në Doganë

Proçedura e vlerësimit në Doganë do të jetë tërësisht online. Për herë të parë sipërmarrja s’do të ketë kontakt të drejtpërdrejtë me punonjësit e...

“Adopto një kopsht”: Një kopsht për Ndroqin nga shqiptarët e Trentinos

Dy vjet më parë bashkia e Tiranës ndërmori nismën “Adopto një kopsht” nga e cila u transformuan 27 institucione për fëmijët. Së fundmi, kësaj nisme...

Tiranë, ADISA hap sportelin e dedikuar për bizneset

Hapet sporteli i shpejtë i dedikuar vetëm për bizneset, "ProBiznes" në zyrën e Agjencisë së Ofrimit të Shërbimeve të Integruara (ADISA) në Tiranë, që...

“Syri i Binhait”, hapet biblioteka me 1.2 mln libra

Hapet biblioteka e quajtur “Syri i Binhait”. Biblioteka marramendëse është pesë katëshe dhe ka formën e një syri, me auditoret e leximit në qendër të...

Tiranë, prezantohet sot autobusi i parë elektrik

Para pak kohësh Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj do të paralajmëronte hyrjen për herë të parë të autobusëve elektrikë në kryeqytet, ndërsa...

Rikonstruktohet linja e furnizimit me ujë për QSUT

Bashkia e Tiranës ka punuar me intensitet në territorin e Qendrës Spitalore Universitare “Nënë Tereza” për të rikonstruktuar linjat e ujësjellësit dhe për t’i...

“Qytet Studenti”, rikonstruktohet rruga “Mustafa Lleshi”

Fillimi i vitit të ri akademik i ka gjetur studentët e “Qytetit Studenti” me një rrugë të re, ndërkohë që janë me mijëra banorë...

Food Bank Albania, fushatë sensibilizimi në Ditën Ndërkombëtare të Ushqimit

Food Bank Albania, në kuadrin e Ditës Ndërkombëtare të Ushqimit, zhvilloi sot një takim me nxënësit e shkollës  ''Memorial International School of Tirana'' ku dhe...

Tiranë, nis ndërtimi i rrjetit të ri të ujësjellësit në zonën e Kodrës së...

Në zonën e Kodrës së Priftit po zbatohet një projekt tjetër investimesh kapitale nga ana e Bashkisë së Tiranës për të rritur aksesin në...

Tirana do të ketë një instalacion të ri, “Shtëpia mesdhetare”

Tirana do të ketë një instalacion të ri që inagurohet këtë të shtunë. Është kubi i quajtur “Shtëpia mesdhetare”, që po ndërtohet me përmasa...

Bileta on-line në Muze

Pas Parkut Kombëtar të Butrintit në vitin 2012 dhe Muzeut Historik Kombëtar në vitin 2014, Muzeu i Krujës, Kalaja e Beratit, Muzeu Onufri në...

Bovilla do të zgjerohet; rritet me 13 herë furnizimi me ujë

Ujësjellësi i Tiranës do të zgjerojë impiantin e Bovillës falë një kredie dhënë nga  Banka Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim në vlerën 30 milionë...

TAP rikonstrukton shkollën e Grecallisë në Fier

Përfundon rikonstruksioni i shkollës “Thanas Ikonomi” në fshatin Grecalli, Fier. Ky rikonstruksion është realizuar nga TAP si pjesë e Investimeve Sociale dhe Mjedisore dhe investimi...

Tiranë, nis puna për rehabilitimin e Piramidës

Bashkia e Tiranës ka nisur punën për rehabilitimin e Piramidës dhe të zonës përreth saj, e cila ishte pushtuar nga mbetjet dhe inertet. Që në...

Tiranë, linjë e re ujësjellësi për banorët e “Ali Demit”

Në rrugën “Ali Demi” është vënë në funksion të plotë linja e re e ujësjellësit, një investim i cili rrit kapacitetin e furnizimit me...

“Fundjavë Ndryshe”, fushatë sensibilizuese për dhurimin e gjakut

Fondacioni “Fundjavë Ndryshe” vijon nismën vullnetare për ndihmë dhe solidaritet në adresë të familjeve në nevojë dhe qytetarëve me probleme shëndetësore. Këtë herë fondacioni ka...

Tiranë: Nis pastrimi dhe dizinfektimi i Pazarit të Ri

Pas një vere plot me aktivitete të panumërta në çdo orë të ditës, duke tërhequr mjaft vizitorë vendas dhe të huaj, Pazari i Ri...

FA ndërton urën në Arrëz të Devollit

Forcat e Armatosura përfunduan ndërtimin e urës në fshatin Arrëz të Bashkisë Devoll, që lidh dy lagjet prej 635 banorësh e lehtëson komunikimin e...

Shkodra mirëpret Turneun Ndërkombëtar “Nënë Tereza”

Shkodra mirëpriti, në pallatin e sportit “Qazim Dërvishi”, 200 sportistë nga vende te ndryshme të rajonit dhe Europës. Nën shembullin e një figure të...

Tiranë, përfundon rikonstruksioni i rrugës së “Oxhakut”

Rikonstruksioni i rrugës së “Oxhakut” në njësinë nr 4, tashmë ka përfunduar dhe 10 mijë banorët e kësaj zone do të kenë një rrugë...

Tiranë, përurohet shkolla e re “Ardian Klosi”

Shkolla e re “Ardian Klosi” ndërtuar tek Bregu i Lumit hap dyert për nxënësit, duke u inauguruar këtë të martë nga kreu i bashkisë...

E-albania, tashmë ofron si shërbim dhe gjurmimin e çështjeve të prokurimit publik

Përveç shërbimeve të shumta për aplikime online si regjistrime, deklarime të ndryshme, apo edhe vërtetime, portali e-Albania ofron për biznesin edhe një shërbim elektronik...

Ndriçim i ri në Bulevard, Rrugën e Dibrës si dhe rrugën ”Aleksandër Moisiu”

Pavarësisht fundjavës, ndërmarrjet e Bashkisë së Tiranës kanë vijuar punën për ndriçimin e rrugëve në kryeqytet të cilat kishin pësuar dëmtime. Ekipet e riparimit kanë...
10,421FansLike
4FollowersFollow
13FollowersFollow

Postimet e fundit

Klaudia Hajdari, shqiptarja në politikën belge

Komuniteti shqiptar në Belgjike gjithmonë e më shumë po fuqizohet edhe në vendimmarrje. Tanimë në radhët e atyre që i futen politikës aty janë...