Hapet autostrada Tiranë-Durrës, mbyllen punimet

Autoriteti Rrugor Shqiptar njofton se ka përfunduar punimet në afërsi të zonës së Qafë Kasharit dhe autostrada është hapur. Rruga është hapur dhe qarkullimi i...

Shkodër/ Rikonstruksion i plotë rrugës Oblikë-Velinaj-Alimetaj

Rikonstruksioni i rrugës Oblikë- Velinaj- Alimetaj është drejt përfundimit të plotë falë një investimi prej 75,7 milionë lekësh nga Bashkia Shkodër. Punimet në këtë aks po...

Një kënd i ri lojërash për fëmijët e Vaqarrit

Një kënd i ri lojërash për vogëlushët e zonës së Vaqarrit. “Luaj Tirana”, projekti pilot që u nis nga Bashkia e Tiranës në fillim të...

Përurohet “Moli i Dashurisë” në Parkun e Liqenit

Ky Shën Valentin ka ardhur ndryshe në Tiranë. Qindra çifte të reja dhe qytetarë iu drejtuan Parkut të Liqenit, ku krahas shëtitjeve në ajër...

Tiranë, një tjetër kënd lojërash në bllokun “Lule Bore” në njësinë 11

Tiranës do i shtohet një kënd lojërash për fëmijë çdo muaj.  Bëhet fjalë banorët e bllokut të banimit përgjatë rrugës “Lule Bore”, në afërsi...

Kosovë, 1 miliard euro për një tjetër autostradë

Qeveria e Kosovës ka paralajmëruar se gjatë këtij viti pritet të nisë së ndërtuari edhe një autostradë tjetër. Autostrada e re pritet të lidhë qytetet...

Tashmë mund t’i fshini mesazhet e dërguara në Messenger

Facebook sjell mundësinë për të fshirë një mesazh që e keni çuar dhe më pas jeni penduar. Duke nisur nga sot, opsioni “Remove” do të...

15 vjetori i Facebook, Zuckerberg premton më shumë siguri rrjeti

Facebook ka mbushur plot 15 vite dhe Mark Zuckerberg me siguri që ndihet krenar për këtë. CEO i Facebook botoi një shënim për të...

Edhe Whatsapp mund të mbrohet me ‘Face ID’ ose ‘Touch ID’

Whatsapp mund të mbrohet me ‘Face ID’ apo ‘Touch ID’. Kjo risi në Whatsapp u zbulua nga ‘9to5Mac’, në versionin më të ri të...

Tiranë, hapet segmenti i dytë i Bulevardit të Ri

Duke nisur nga sot, Bulevardi i Ri nga ish-Stacioni i Trenit deri te kryqëzimi me rrugët “Siri Kodra” dhe “Jordan Misja” është funksional për...

Laprakë, nis asfaltimi i rrugës “Fiqiri Basha”

Banorët e rrugës “Fiqiri Basha” në zonën e Laprakës i kanë thënë lamtumirë baltës në dimër e pluhurit në verë. Bashkia e Tiranës ka...

Ambasada Amerikane jep njoftim për aplikuesit e Lotarisë

Të gjithë aplikuesit e Lotarisë Amerikane vëmendje! Ambasada e SHBA-ve në Tiranë ka një njoftim me rëndësi për të gjithë! Në një postim në...

Tiranë, një tjetër lulishte për banorët e Njësisë Administrative Nr. 7

Një tjetër lulishte i është shtuar kryeqytetit. Bëhet fjalë për Njësinë Administrative Nr. 7, ku banorët e kësaj zone do kenë hapsira të reja...

Tiranë, rikonstruktohet rruga ”Zef Serembe”

Krahas investimeve madhore, Bashkia e Tiranës ka vijuar punën edhe për ndërtimin dhe rikonstruksionin e  rrugëve në periferi. Brenda një kohe të shkurtër Bashkia e...

Kosovë-Maqedoni, marrëveshje për njohjen e patentave

Kosova dhe Maqedonia me marrëveshje për njohjen reciproke të patentë shoferëve. Sot është nënshkruar marrëveshja për njohjen reciproke të patentë shoferëve ndërmjet Kosovës dhe Maqedonisë. Kjo...

Tiranë, shtëpia e Kadaresë kthehet në muze

Shkrimtari Ismail Kadare feston sot 83-vjetorin e lindjes. Por, ky përvjetor vjen ndryshe për njeriun e madh të letrave shqipe, shtëpia e të cilit...

Tiranë, një tjetër kënd lojrash për fëmijët

Për fëmijët kryeqytetas janë drejt përfundimit punimet për minikëndin e lojërave te rruga ”Vangjush Furxhi”, pas ish-ekspozitës ”Shqipëria Sot”. Agjencia e Parqeve dhe Rekreacionit ka...

Lajm i mirë/ Lejet ndërkombëtare të qarkullimit bëhen 3-vjeçare, pa kosto shtesë

Drejtoria e Përgjithshme e Shërbimeve të Transportit Rrugor bën me dije se nga data 1 shkurti 2019, do lëshojë leje ndërkombëtare qarkullimi, për të...

Tiranë, vijon rikonstruksioni i një blloku banimi në Njësinë Administrative Nr.11

Blloku i pallateve që kufizohet nga rrugët “Bujar Kaloshi” dhe Rr. “Learton Vathi” në Njësinë Administrative Nr.11, po i nënshtrohet rikonstruksionit të plotë, duke...

Rruga “Derhemi” në Tiranë me rrjet të ri ujësjellësi

Banorët e rrugës “Derhemi” në Njësinë Nr.8 në kryeqytet do të kenë furnizim më të mirë dhe më cilësor me ujë të pijshëm. Ekipet Ujësjellës...

Lezhë, fillon puna për rikonstruksionin e kopshtit “Gurra”

Bashkia e Lezhës ka filluar punën për rikonstruksionin e plotë të kopshtit “Gurra”, duke siguruar kushte më të mira për fëmijët. Zbatimi i këtij projekti,...

Tjetër ndërhyrje në Tiranë, rikonstruktohen trotuarët e rrugës së Porcelanit

Qytetarët që jetojnë në zonën e Freskut apo në zonën e njohur si Xhamlliku në kryeqytet do të kenë shumë shpejt në dispozicion një...

Studimi i ri: Ky është vendi më i lumtur në botë. Ja kush vjen...

Vendi ku ka njerëzit më të lumtur në botë është Finlanda. Sipas hulumtimit të publikuar pak kohë më parë Finlanda zë vendin e parë,...

Rehabilitohet ambulanca e Njësisë 9, u shërben mbi 65 mijë banorëve

Një tjetër qendër shëndetësore është rehabilituar plotësisht. Bëhet fjalë për qendrën shëndetësore nr. 4 në njësinë 9 Investimi i kryer në qendrën shëndetësore nr. 4, një...

Përfundojnë punimet, rihapet autostrada Tiranë-Durrës

Autostrada Tiranë-Durrës rihapet për qarkullimin e automjeteve pas përfundimit të punimeve pranë mbikalimit të Kasharit. Autoritet Rrugor Shqiptar bën të ditur përfundimin e punimeve për...

Një tjetër shesh me shtatoren e Skënderbeut

Një tjetër shesh do të ketë shtatoren e heroit tonë kombëtar, Gjergj Kastrioti Skënderbeu. Bëhet fjalë për qytetin e Pukës, ku në sheshin qëndror është...

Nis rikonstruksioni i shkollës “Meleq Gosnishti” në Patos

Shkolla “Meleq Gosnishti” në bashkinë Patos, është duke iu nënshtruar rikonstruksionit total të saj. Projekti është rikonceptuar me më shumë klasa mësimore, një palestër të...

Bujqësi/ pastrohen 31 km kanale kulluese në Divjakë

Bashkia e Divjakës po vazhdon pastrimin e kanaleve kulluese të dyta në njësinë administrative Grabjan, me synim shmangien e ujërave të tepërta në toka....

“Fondi i Komuniteteve”, rikonstruktohen të gjitha godinat e pallateve “Hawai”

“Fondi i Komuniteteve” një nismë e Bashkisë së Tiranës u krijon mundësinë qytetarëve të rikonstruktojnë pallatet e tyre. Pas suksesit me pallatet e para “Hawai”...

Aplikimi për ID, zyrat do jenë të hapura edhe të shtunën

Drejtoria e Përgjithshme e Gjendjes Civile, për shkak të fluksit të aplikimeve për karta ID, ka urdhëruar hapjen e gjithë zyrave të aplikimit për...

“Fondi për Komunitetin”, rikonstruktohet pallati në kryeqytet

Dhjetra pallate ne Tiranë, po transformohen gradualisht, duke u rikthyer shkelqimin, fale rikonstruksionit te fasadave dhe lyerjes me ngjyra te shumellojshme. Edhe pse në një...

Tiranë, nis puna për një tjetër kënd lojrash

Shumë shpejt kryeqytetit do t’i shtohet një kënd i ri lojërash për të vegjlit. Ka nisur puna, për ndërtimin e një këndi të ri lojrash,...

Fëmijët e kopshteve realizojnë hartën e Shqipërisë me materiale të riciklueshme

Harta e Shqipërisë me materiale të riciklueshme është projekti i radhës i disa fëmijëve 5-vjeçarë në një kopësht të Tiranës. E konceptuar si një mënyrë...

FOTOT/ Nis zgjerimi i trotuarëve te ‘Shallvaret’, hapësira për qytetarët 4 herë më e...

Trotuari përgjatë Shallvareve ka ndryshuar pamje, falë investimeve të fundit. Nga një hapësirë shumë e ngushtë, që vështirësonte kalimin e qytetarëve, sikurse shihni edhe nga...

Viti 2019 erdhi në disa pjesë të botës, ja cilët festuan të parët

Viti i ri trokiti së pari në Samoa dhe Kiribati. Prej vitesh tashmë ishulli i vogël i Samoas, me më pak se 200 mijë banorë,...

Pukë/ Autombulancë e re, dhuratë nga një humanist norvegjez

Banorët e qytetit të Pukës do të kenë tashmë një autoambulancë të re, dhuratë e humanistit norvegjez, Ove Haristad. Kjo autoambulancë 4×4, me parametra bashkëkohore...

Shpërndahen pako me ushqime për 2 mijë familje në nevojë në Fier

Dy mijë pako me ushqime janë shpërndarë për familjet në nevojë të Fierit me rastin e festave të fundvitit. Një ndihmë simbolike kjo, por e...

Flotës së Urgjencës i shtohen 32 autoambulanca të reja, shpërndarja në çdo qark

Flotës së autoambulancave të Urgjencës Kombëtare iu shtuan 32 mjete të reja me të gjitha pajisjet bashkëkohore jetëshpëtuese, duke vendosur një standard të ri. Flota...

Rezonanca 3T instalohet në QSUT

Në Qendrën Spitalore Universitare në Tiranë është instaluar rezonanca e re 3T. Kjo aparaturë përmirëson nivelet e diagnostikës dhe rrit cilësinë e shërbimit mjekësor për...

Investimi në rrjet, merr zgjidhje furnizimi me ujë të pijshëm për dy lagje në...

Dy lagje të tjera në kryeqytet kanë marrë zgjidhje për furnizimin me ujë të pijshëm. Bashkia e Tiranës ka përfunduar investimin për ndërtimin e...

Pas një jave pritet ligji që heq tarifat roaming me Kosoven

Shqipëria do ta miratojë me ligj heqjen e “Roaming”-ut të telefonisë celulare me Kosovën. Ky ndryshin ligjor mundëson që “Roaming” të hiqet edhe me vendet...

Dita Ndërkombëtare e Vullnetarëve/ Mbjellje, pastrimi e riciklimi në Parkun e Liqenit

Ka mbi një miliard vullnetarë anembanë globit që i kushtojnë kohë dhe aftësi të tjerëve. Çdo vit, më 5 dhjetor në Ditën Ndërkombëtare të...

UKT, rrjet i ri kanalizimesh për lagjen “Sami Frashëri”

Punonjësit e Ujësjellës Kanalizimeve Tiranë janë në gatishmëri edhe në ditët e pushimit. UKT shtroi rrjetin e kanalizimeve për banorët e rrugës “Sami Frashëri”, pranë...

Inva Mula, koncert në Koper në kuadër të “Ditëve të Kulturës Shqiptare”

Në katedralen e qytetit të Koperit u organizua koncerti i sopranos së madhe Inva Mula, shoqëruar nga pianistja Lule Elezi. Koncerti ishte pjesë e veprimtarive...

Mjeku Ardian Ndroqi kthehet të punojë në QSUT, pas specializimit në Angli

Mjekë të cilët janë specializuar në vendet perëndimore, zgjedhin Shqipërinë për të ushtruar profesionin e tyre. Edhe neurokirurg Adrian Ndroqi, i cili është specializuar në...

“Qendra Komunitare Për Familjen”, Bashkia Shkodër fiton këtë konkurs kombëtar

Bashkia e Shkodrës është shpallur fituese e konkursit kombëtar të Praktikave më të mira me modelin “Qendra Komunitare “Për Familjen” ”. Bashkia Shkodër u vlerësua...

FOTOT/ Transformimi i rrugës Cërrik-Belsh-Kuçovë-Ura Vajgurore

Këto janë pamjet e transformimit të rrugës së re panoramike Cërrik-Belsh-Kuçovë-Ura Vajgurore. Kjo rrugë i ka dhënë frymëmarrje të re bujqësisë, agroturizmit dhe ekonomisë së banorëve, duke...

Zyrtare/ Pushim edhe 30 nëntori

Të gjithë ata që kanë planifikuar pushime për Festat e Nëntorit, le t'i planifikojnë ato për 5 ditë pasi dita e premte do të...

Pylli Orbital i Tiranës, Rajoni i Pulias dhuron 3 mijë pemë

Rajoni i Pulias i bashkohet Bashkisë së Tiranës në nismën e saj ambicioze për krijimin e Pyllit Orbital, një brez i gjelbër me 2...

“Kur sunduesit grinden”, libri më i ri i Ismail Kadare

Ismail Kadare ka vendosur të vijë me një libër të ri në Panairin e Librit 2018. “Kur sunduesit grinden” titullohet libri dhe është një ese e...

Fëmijët me përkujdesje sociale, vizita e syze falas

Pas gjyshërve në Shtëpitë e të Moshuarve, tashmë edhe fëmijët e institucioneve të përkujdesit përfitojnë nga vizita mjekësore dhe syze falas Në Shtëpinë e Fëmijëve...

Majlinda Bregu, shqiptarja e parë që merr drejtimin e një institucioni të BE-së

13 vende të Europës Juglindore i bashkon institucioni më i rëndësishëm siç është Këshilli për Bashkëpunim Rajonal! Majlinda Bregu ka marrë detyrën zyrtarisht sot në Sarajevë....

Ekspozita Ndërkombëtare e Importit në Shangai, Shqipëria përfaqësohet nga katër kompani

Shqipëria është pjesë e Ekspozitës Ndërkombëtare të Importit të Kinës, që u hap zyrtarisht në Shangai. Vendi ynë përfaqësohet nga katër kompani: Kantina e Pijeve...

Çelen 49 degë profesionale

Këtë vit janë hapur për herë të parë 103 programe të reja studimi në të gjitha universitetet në vend, nga të cilat 49 programe...

FOTOT/ Lapraka ndryshon pamje, ja si u transformua Blloku nr.1

Një tjetër bllok banimi në kryeqytet ka njohur sëfundmi rehabilitimin e plotë. Tashmë banorët e bllokut 1 në Laprakë kanë jo vetëm rrugë të asfaltuara,...

5 mijë vrapues nga 40 shtete të botës për Maratonën e Tiranës

Maratona e Tiranës është gati të nisë rrugëtimin e saj për të tretin vit radhazi. Më shumë se 5 mijë vrapues, një pjesë e...

Rikonstruksion Spitalit Rajonal Shkodër

Spitali Rajonal i Shkodrës po i nënshtrohet rikonstruksionit të plotë. Në kuadër të investimeve në spitale dhe qendrat shëndetësore në vend, edhe në këtë spital...

Foto/ Korçë, vazhdon puna për Parkun Japonez

Vazhdon puna për ndërtimin e Parkut Japonez në Korçë. 15000 m2 rrëzë kodrave të qytetit do të kthehen në një hapësirë dekorative dhe të...

Kalaja e Beratit, rreth 16 mijë vizitorë për muajin shtator

Kalaja e Beratit një nga atraksionet turistike më të preferuara në Shqipëri edhe pse drejt fundit të sezonit turistik ka shënuar për muajin shtator...

Lulishte, asfaltim rruge e kanalizime, nis rikualifikimi i bllokut të banimit në Shkodër

Një tjetër kantjer është hapur në qytetin e Shkodrës, ku ka nisur puna për rikualifikimin urban të bllokut të banimit në bulevardin “Zogu i...
15,431FansaPëlqeje
4NdjekësitNdjek
13NdjekësitNdjek

Postimet e fundit