“Kur sunduesit grinden”, libri më i ri i Ismail Kadare

Ismail Kadare ka vendosur të vijë me një libër të ri në Panairin e Librit 2018. “Kur sunduesit grinden” titullohet libri dhe është një ese e...

Panairi i librit në Vjenë, marrin pjesë 4 autor shqiptarë

Nën moton “Shqipëria në fokus“, letërsia shqipe shkon në Panairin Ndërkombëtar të Librit në Vjenë, Buchëien 2018, i cili mbahet nga datat 8 -9 nëntor. Letërsinë...

Libri mbi Shqipërinë fiton dy çmime prestigjioze në SHBA

Libri Nga Stalini te Mao-ja: Shqipëria dhe Bota Socialiste i autorit shqiptaro-amerikan Elidor Mëhilli, profesor në City University of New York (SHBA), është nderuar...

5 libra për përsonat që janë sipërmarrës

1- “All In” nga Bill Green Çfarë do të thotë të ''përfshiheni’’ në një ndërmarrje? Autori Bill Green ka bërë një emër për veten e tij...

New York Times rekomandon leximin e Ismail Kadaresë

Gazeta prestigjioze amerikane New York Times i rekomandon lexuesit të lexojnë librin “Kamarja e turpit” të shkrimtarit shqiptar Ismail Kadare . Në listën prej...

Durrës: Panairi mbarëkombëtar i librit me 550 tituj të rinj

Shëtitorja Taulantia në Durrës do bashkojë pushuesit dhe adhuruesit e librit dhe të leximit në edicioni e tretë të Panairit Ndërkombëtar të Librit Shqip...

Revista angleze “Calvert Journal”: Kadare, ndër dhjetë autorët që duhen lexuar

Revista angleze “Calvert Journal” ka botuar listën e dhjetë shkrimtarëve që rekomandohen për tu lexuar e që vijnë nga Ballkani. Me ndarjen e Jugosllavisë,...

Ben Blushi tashmë edhe në italisht, i ftuar në Sallonin e Librit në Torino

Ben Blushi një nga autorët më të njohur të letërsisë shqipe do të jetë një ndër të ftuarit e veçantë në Sallonin Ndërkombëtar të...

Bashkim Shehu vlerësohet me çmim special në “Prix Méditerranée Etranger”

Bashkim Shehu dhe romani i tij “Loja, shembja e qiellit” pasi fitoi çmimin letrar “Balkanika” dhe u botua në Francë, u përfshi në konkurrimin...

Dita Ndërkombëtare e Poezisë, Ambasada Amerikane reciton poezi nga letërsia shqipe

Ambasada Amerikane ka publikuar një video mjaft të veçantë në faqen e saj zyrtare në Facebook. Në ditën ndërkombëtare të poezisë, trupi diplomatik ka...

Kadare nominohet për çmimin e madh të Bankës Europiane për Rindërtim e Zhvillim

Shkrimtari i njohur shqiptar, Ismail Kadare, është një ndër pretendentët kryesorë për çmimin e madh të Bankës Europiane për Rindërtim e Zhvillim. Mes gjashtë...

Ismail Kadare vlerësohet në Itali

Shkrimtari Ismail Kadare merr një tjetër çmim, kësaj radhe në Itali. Në Udine, Kadare u vlerësua me motivacionin si rapsod i dashuruar, por dhe...

Katër librat më të mirë të të gjitha kohërave

Thonë se libër të keq nuk ka, por ka libër që nuk iu pëlqen juve personalisht. Ndonëse kjo mund të jetë e vërtetë, ekspertët dhe...

Kandidatët e Nobelit në letërsi këtë vit

Kur sipërmarrësi Alfred Nobel vendosi të jepte një çmim edhe në letërsi, tha se ai do të shkonte për personin që do të prodhonte...

Pesë autorë shqiptarë do përkthehen në gjuhë të tjera

Ylljet Aliçka, Fatos Kongoli, Adrian Vehbiu, Luljeta Lleshanaku dhe Eni Vasili, do të jenë pesë autorët shqiptarë që do të mbështen nga Ministria e...

Revista “Time”: 10 librat më të mirë të të gjitha kohërave

1- “Ana Karenina”, e shkruar gjatë viteve 1873-1877 prej shkrimtarit të madh rus Leon Tolstoi. Vepra hapet me një citat madhështor: “Familjet e lumtura...

Shkencërisht, letërsia stimulon trurin dhe ndryshon sjelljen

Teknologjia mund ta bëjë letërsinë të duket demode dhe ndikimin e saj tek ne minimalist, por është vetë shkenca ajo që e vërteton lidhjen...

Një shqiptar përzgjedhet si fitues për Çmimin Europian të Letërsisë 2017

Për herë të dytë Shqipëria renditet ndër vendet e përzgjedhura për të dhënë Çmimin Europian të Letërsisë, një çmim prestigjioz që starton qysh prej...

6 librat e preferuar të Kadaresë që duhen lexuar patjetër

Në vitin 2014, The Week publikoi listën e gjashtë librave që Kadare propozon për lexuesit e tij, libra të autorëve tjerë të cilët duket...

Urdhri i lartë Oficer i Legjionit të Nderit për shkrimtarin dhe akademikun shqiptar

Presidenti i Republikës Franceze François Holland ka dekoruar akademikun dhe shkrimtarin shqiptar Luan Starova me urdhërin e lartë Oficer i Legjionit të Nderit (Officier...

Ismail Kadare vlerësohet në Kosovë me Çmimin Ndërkombëtar “Letërsia Shqipe”

Shkrimtari i njohur, Ismail Kadare është vlerësuar me Çmimin Ndërkombëtar “Letërsia Shqipe” nga Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit të Kosovës, për kontributin e...

Ismail Kadare kandidat për Man Booker

Ismail Kadare është sërish në listën e kandidatëve për çmimin e madh Man Booker. The Guardian, ka bërë publike listën e 13 romaneve nga...

Elbasan, nis procesi i dixhitalizimit të bibliotekës publike

Biblioteka e Elbasanit, e cila për nga pasuria që zotëron, renditet ndër bibliotekat më të rëndësishme në vend, ka nisur procesin e dixhitalizimit të...

10 libra të huaj që ja vlen t’i lexoni këtë vit

1- “Kryezoti i Unazave” nga JRR Tolkein Romani është një libër i jashtëzakonshëm, që shkon përtej kohës, i qartë dhe enigamtik, i thjeshtë e sublim.   2-“Emri...

Biblioteka Publike e Lezhës vlerësohet me çmimin e parë për praktikat inovative

Bashkia Lezhë u vlerësua me çmimin e parë në nivel kombëtar për praktikat më të mira inovative të qeverisjes vendore, me Bibliotekën e Lëvizshme,...

Çdo dite i mjafton pikëllimi i vet

Jo rrallë në historinë e romanit shqiptar proza e gjatë ka qënë sprovë e reflektimeve të thella filozofike, etike e morale. Jo rrallë fatet...

Bashkia e Tiranës, projekt për rijetëzimin e bibliotekave të lagjeve

Të apasionuarit pas leximit, prej ditës së sotme kanë mundësi të gjejnë në bibliotekat e lagjeve të Tiranës më shumë tituj librash, kryesisht të...

“Human Library”, vjen edhe në Shqipëri

"Human Library”, e cila ka udhëtuar në mbi 70 vende, vjen dhe në Shqipëri, nëpërmjet një kornize pozitive bisedimi, duke ndihmuar botën të kuptojë...

Mësuesja në pension regjistron në audio 36 libra

Ka periudha të vështira në jetë, kur njeriu mund të ketë nevojë për një dado, apo një gjyshe që t’i lexojë diçka për t’i...

Një shkrimtar premtues me një roman për të mos u humbur: ”Qelia e lirisë”

Të shumtë janë ata që provojnë të shkruajnë e të botojnë libra në ditët e sotme, por shumë pak ndodh të godasin që me...

Shkodër, zhvillohet ”Festivali i Poezisë së Pabotueme”

Mes një oborri shkodran, në shtëpinë-muze të Pashko Vasës u zhvillua Festivali i Poezisë së Pabotueme edicioni 8 (vjeshtë 2016). Ky festival poezie ishte konceptuar...

Dritëro Agolli, nderohet me “Doctor Honoris Causa”

Shkrimtari i madh Dritëro Agolli është nderuar me titullin “Doctor Honoris Causa” nga Senati Akademik i Rektoratit të Universitetit të Tiranës. Dorëzimi i diplomës u...

Risi: Parku i Liqenit tashmë me një bibliotekë outdoor

Në kuadrin e muajit të leximit, përmes nismës ''Takohemi për një libër'', është promovuar biblioteka e parë outdoor, e cila gjendet tek Parku i Liqenit. Kjo...

E kahershme tradita e të dhuruarit libra, këtë e vërteton kjo letër

Ky muaj i është kushtuar leximit dhe sensibilizimit të të dhuruarit libra. Ndoshta kjo duket si një risi por shqiptarët kanë një traditë të...

Bëhet i ditur fituesi i Çmimi Nobel 2016 për Letërsinë

Sapo është dhënë Çmimi Nobel për Letërsinë nga Akademia e Stokholmit. Ky çmim është i përvitshëm dhe prej shumë vitesh i nominuar ka...

Gazeta zviceriane Tages Anzeiger: Kadare i dyti si favorit për Çmimin Nobel

Neser do të bëhet e ditur se kush do ta fitojë sivjet Çmimin Nobel për Letërsi. Redaktori i letërsisë i gazetës «Tages Anzeiger» përmend...

Java e Dritëroit, çelet ekspozita agolliane

Është çelur ekspozita agolliane në Bibliotekën Kombëtare, në kuadër të kremtimeve për 85- vjetorin e lindjes së shkrimtarit, sjellë për gjithë admiruesit e punës...

“Takohemi për një Libër”, fushatë e cila synon të nxisë të rinjtë të lexojnë

Agjencia e Parqeve dhe Rekreacionit mbështet Ministrinë e Kulturës në Fushatën Kombëtare të Leximit nën moton “Takohemi për një Libër”. Kjo fushatë leximi synontë...

Dritero Agolli nderohet nga Kosova

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka dekoruar sot shkrimtarin shqiptar, Dritero Agolli për kontributin e tij në letërsinë shqipe si dhe për angazhimin në...

Leximi kuron çrregullimet emocionale

Lajmi i mirë është se të lexosh të bën të lumtur. Leximi ndryshon në mënyrë të thellë funksionimin e trurit. Në veçanti, ata që lexojnë...

“Tirana lexon 2016” në Ditën Ndërkombëtare të Përkthimit

Ka çelur siparin dje "Tirana lexon 2016", një maratonë leximi që mbahet për herë të dytë në kryeqytet dhe organizohet nga IDMC (Instituti për...

“Eposi i Kreshnikëve” në UNESCO

Pas polifonisë shqiptare, të regjistruar tashmë si vlerë e trashëgimisë jomateriale e mbrojtur nga UNESCO, është dorëzuar edhe dosja shkencore e projektit “Eposi shqiptar...

Ismail Kadare, i katërti për Çmimin Nobel në Letërsi

  Tashmë është bërë traditë që shkrimtari i madh shqiptar, Ismail Kadare, të nominohet për Çmimin Nobel. Edhe këtë vit, jo vetëm që është nominuar...
14,700FansaPëlqeje
4NdjekësitNdjek
13NdjekësitNdjek

Postimet e fundit