Këto janë pesë ushqimet më të mira për trurin e fëmijëve

Tani që mësimi në shkolla ka filluar përsëri, është koha e përkryer për të menduar për ushqimet më të mira për përqendrim. Ne të...

Realizohet koronarografia në Spitalin Rajonal të Fierit

Në spitalin rajonal të Fierit u realizua për herë të parë koronarografia, një procedurë invazive, që konsiston në kontrollin e arterieve koronare. Doktor Ndriçim Kallashi...

Si të ruhemi nga alergjitë e pranverës, disa këshilla

Ndërrimi i stinëve, luhatja e shpeshtë e temperaturave, ndotja ambientale duket se nxisin akoma më shumë alergjitë dhe problemet me rrugët e frymëmarrjes. Lodhje,...

Pse duhet të mbani gjithmonë një gotë me ujë në dhomë

Uji është një ndër produktet që nuk duhet të mungojë asnjëherë në konsumin tonë të përditshëm. Konsumimi i tij ka një sërë avantazhesh për...

Rukola, bima magjike që sjell përfitime të mëdha për shëndetin

Rukola është një "fabrikë" me vlera ushqyese fantastike falë pranisë së kripërave minerale duke përfshirë magnezin, kalciumin, kaliumin dhe hekurin dhe përmban vitamina si...

Pse duhet të hani patjetër një banane në ditë

Banania njihet si një frut që lufton stresin dhe depresionin. Bananet përmbajnë tre lloje sheqernash natyralë dhe fibra, të cilat luftojnë edhe një sërë...

Studim/ Kujtimet e zhdukura mund të rizgjohen

Lazerat mund të rizgjojnë kujtimet e humbura. Sipas një studimi të disa shkencëtarëve nga Universiteti i Columbias, kujtimet në fakt nuk zhduken, por thjesht bëhet...

6 destinacione evropiane për të festuar Shën Valentinin

Shën Valentini është pranë dhe pavarësisht se vit pas viti rrezikon të bëhet një festë komerciale, ekzistojnë ende njerëz romantikë të lidhur pas simbolit...

Perimet që mbajnë nën kontroll tensionin e lartë të gjakut

Në këtë artikull do të mësoni për perimet më të mira të dimrit që ju ndihmojnë të ekuilibroni tensionin në mënyrë natyrale. Karotat Karotat janë të...

Studime shpresëdhënëse për të parandaluar goditjen në zemër

Një nga anët më interesante të algoritmave të kompjuterave dhe të mësuarit e paisjeve elektronike, është aftësia e tyre për të nxjerrë të dhëna...

5 arsye përse duhet të zgjoheni herët në mëngjes!

Me shumë siguri ju që po e lexoni këtë nuk jeni aspak fansat të zgjimit herët në mëngjes po sipas shumë studimeve të kryera...

Për sport dhe shëndet! Ja sa mijë hapa duhet të bëjmë në ditë

Të gjithë janë dakord që për të qenë në formë dhe shëndet kemi nevojë të bëjmë të paktën 10 mijë hapa në ditë. Por të...

Pse duhet të vaksinoheni

Gripi është një sëmundje virale që mund të shkaktojë komplikacione të rënda dhe vdekje sidomos tek personat me semundje kronike, gratë shtatzëna, fëmijët dhe...

Gripi, si të shmangni temperaturën e lartë

Kur temperatura rritet, kjo tregon një çekuilibrim në trup. Bakteret, viruset apo mikroorganizma të tjerë janë duke u përpjekur për të gjetur terren. Temperatura e...

Shkodër, rikonstruktohen terrenet sportive në shkolla

Projekti “Jeto me sportin” i Bashkisë së Shkodrës, fillon shtrirjen e tij edhe në rikonstruksionin e terreneve sportive. Aktualisht ka nisur puna në gjimnazin e...

Si të shëroni mishrat e dhëmbëve me këto ilaçe natyrale

Sëmundjet dhe gjendjet e tjera shëndetësore të mishrave të dhëmbëve mund t’iu sjellin bezdi gjatë buzëqeshjes. Recesioni i mishrave të dhëmbëve ndodh kur ata...

Armando Duka zgjidhet anëtar i Komitetit Ekzekutiv të UEFA-s

Ditën e sotme, në Romë, është zhvilluar Kongresi i 43-të i UEFA-s. Në rendin e ditës së këtij kongresi ishte zgjedhja e Presidentit të UEFA-s...

BE, 5 mln euro për sigurinë ushqimore në Shqipëri. Kush janë dy shtetet që...

Autoriteti finlandez i sigurisë ushqimore së bashku me atë irlandez do të asistojnë vendin tonë për të rritur sigurinë ushqimore, standardet veterinare dhe fitosanitare. Kjo...

Zyrtare/ “Arena Kombëtare” thuajse gati. Caktohet data, ja kur do të luhet ndeshja e...

Pritjes për të parë një ndeshje në “Arena Kombëtare” po i vjen fundi, madje ka dhe një datë zyrtare dhe një takim të përcaktuar...

Lulet e blirit, arma e fortë kundër ankthit

Lulet e blirit që prej lashtësisë njiheshin si lulet ku fshihen rrezet e diellit. Gjethet e kësaj peme lulëzojnë prej fillimit të pranverës e...

Jo vetëm karotat, barishtet janë magjike për Zemrën, Veshkat dhe Kockat

Vlerat shëndetësore: A janë barishtet e karrotave të shëndetshme? Të pasura me vitaminë C Duke qenë se përmbajtja në vitaminë C është gjashtë herë më e...

VIDEO/ Si të shpëtoni nga hundët e bllokuara në vetëm pak minuta

Një nga simptomat më të bezdisshme të gripit është padyshim hunda e bllokuar. Sipas ‘Prevention’ ka disa mënyra që mund t’ju ndihmojnë të zhbllokoni...

Nga frutat tek vrapi, 5 mënyra si të ulim rrezikun e atakut në zemër

Pakujdesia jonë është gabimi numër një, që bëjmë lidhur me sëmundjet e zemrës. Ka disa mënyra si të kemi një zemër të shëndetshme dhe...

Keni probleme me tensionin e lartë? Ja sa kafe duhet të pini

Njerëzit që vuajnë nga tensioni i lartë i gjakut duhet të tregojnë kujdes me kafenë sepse ajo mund të rrisë rrezikun e atakut në...

Harroni shpesh? Ja ushqimet që duhet të konsumoni për një kujtesë të fortë

Problemet me kujtesën janë gjithnjë e në rritje me kalimin e moshës. Ato ndikohen dhe nxiten nga problemet me gjumin, stresin, depresioni, mungesa e...

Ja 10 profesionet më të respektuara në botë

“Çfarë do të bëhesh kur të rritesh?” është një prej pyetjeve që u bëhet më shpesh fëmijëve në të gjithë botën. Dhe përgjigjja mund...

Pija magjike/ Sëmundjet që kuron lëngu i qepës, ja si ta përdorni

Lëngu i qepës është një pije jo shumë e dashur dhe e padëgjuar. Por, pasi të lexoni këtë lajm, do të filloni ta përdorni...

Konkursi për infermierë, publikohen datat kur do të zhvillohet testimi në secilin qark

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastitliu ka njoftuar shpalljen e konkursit Infermierë për Shqipërinë. Testimi me shkrim për infermierët dhe profesionistët të...

Kur jeni më efikasë? Ja pjesa e ditës kur truri ju funksionon më mirë

Truri ynë punon ndryshe në momente të ndryshme, kështu që më e mira është që të planifikoni ditën tuaj. Përgjigjet tona fizike ndaj ngjarjeve...

Mjekët e QSUT-së shpëtojnë foshnjën 11-ditëshe

Mjekët e Qendrës Spitalore Universitare “Nënë Tereza” kanë kryer një operacion të rrallë. Falë ndërhyrjes së mjekëve u arrit të shpëtohej një foshnje vetëm 11-ditëshe nga...

Lajmi i mirë/ Miratohet fondi 200 milionë lekë, një tjetër stadium me parametra modernë

200 milionë lekë nga buxheti i shtetit do të vihen në dispozicion të projektit për rikonstruksionin e stadiumit ‘Zeqir Ymeri’ në Kukës. Referuar vendimit të...

Një kurë kundër kancerit, shkencëtarët izraelitë janë optimistë me gjetjen e tyre

Një ekip i vogël shkencëtarësh izraelitë mendojnë se mund të kenë gjetur kurën e parë të plotë për shërimin e kancerit. Ata thonë se...

Ushqimet që luftojnë plakjen dhe ju bëjnë të dukeni më të rinj

Një përbërës i gjetur te brokoli, lakra dhe avokado ngadalëson shenjat e plakjes fizike. Tanimë shkencëtarët pohojnë se substanca e njohur si nicotinamide mononucleotide ose...

Sa kafe duhet të pini në ditë? Ja çfarë thonë shkencëtarët

Numri maksimal i kafeve që mund të pish në një ditë është… katër filxhanë. Ndërsa për gratë shtatzëna, ky numër zbret në dy. Duke pasur...

Një minirobot për të transportuar medikamentet në trup

Zhvillohet një mini-robot që mund të udhëtojë në trupin e njeriut për të transportuar ilaç direkt në indet e sëmura, dhe që është ndërtuar...

12 mënyra për të sfiduar zonën e rehatisë

Është shumë më e lehtë të qëndrosh brenda kufijve të zonës së rehatisë, sesa të ndeshesh me frikën e përballjes së situatave të reja....

Nuk duhet t’i mungojnë tavolinës tuaj/ Këto janë frutat që përmbajnë më shumë kalori

Frutat i bëjnë shumë mirë organizmit dhe shëndetit. Kjo vështirë të mohohet apo kundërshtohet. Frutat përmbajnë shumë minerale, vitamina, antioksidantë dhe fibër. Kjo pasuri...

Xhudistja shqiptare shpallet nënkampione bote, fiton medalje të argjendë

Sportistja kosovare Loriana Kuka ka fituar medaljen e argjendtë në “Grand Prix”-në e xhudos që po zhvillohet në Tel Aviv të Izraelit, duke u...

Njihuni me frutin që zbardh dhëmbët tuaj

Luleshtrydhet përmbajnë acid malik, i cili vepron si astringent dhe heq papastërtinë e dhëmbëve. Kjo do të thotë që ju mund ta përdorni këtë frut...

Kura mesdhetare, fiq të thatë me vaj ulliri

Në shumë vende bregdetare të zonës së Mesdheut, njerëzit betohen për të mirat që vijnë nga një kurë e thjeshtë dhe shumë e shëndetshme. Bëhet...

Kufjet “AirPod 2” do jenë në gjendje të monitorojnë shëndetin tuaj

Kufjet pa tela të AirPod të Apple kanë qenë një nga produktet më të suksesshme të firmës-dhe një version i ri i parashikuar gjithashtu...

Tjetër sukses/ Triumfon Majlinda Kelmendi, kalon në finale të Grand Prixit

Majlinda Kelmendi ka fituar në gjysmëfinale ndaj Andreea Chitu duke kaluar në finale të Grand Prixit të Tel Avivit në Izrael. Xhudistja nga Peja ka...

Ushqimet që përmirësojnë shikimin tuaj, ulin problemet me 35%

Ushqimi luan një rol të rëndësishëm në shëndetin e syve. Vitamina C, E, A dhe zinku ndihmojnë në uljen e problemeve të syrit me...

E bujshme/ Interi shfaq interes për yllin e kombëtares shqiptare

Këtë herë në skenë ka dal klubi prestigjoz i Interit, i cili sipas shtypit italian kërkon shërbimet e mbrojtësit të kombëtares shqiptare, Elseid Hysaj....

Katër këshilla/ Si ta lini cigaren njëherë e përgjithmonë

Jeni duhanpirës? Dëshironi ta lini duhanin, por nuk dini si? Kjo kërkon durim dhe metoda të shëndosha për ta arritur qëllimin. Më poshtë ndjekeni shembujt...

Lajmi i mirë / Lentet e syrit falas, pacientët shpëtojnë rreth 700 dollarë

Një tjetër shërbim falas i shtohet listës së shërbimeve falas që garanton qeveria shqiptare në Qendrën Spitalore Universitare “Nënë Tereza”, vendosja e lentes se...

Rikthehet “telefoni dembel”, trendi i ri që po “përqafon” bota

Trendi i ri i vitit 2019 mbërrin nga Londra dhe është minimalizimi dixhital. Kundër varësisë ndaj smartphonit, lidhjes me internet 24 orë pa pushim,...

10 punët që mund t’i bëni edhe pasi të dilni në pension

Dalja në pension mund të jetë, sigurisht një moment i mirë, për të shfrytëzuar gjithë kohën e lirë në dispozicion e për t’iu përkushtuar...

6 trajtimet natyrale për herpesat e brendshëm

Të gjithëve na ka ndodhur të paktën një herë në jetë të na shfaqet në buzë apo në ndonjë pjesë tjetër të fytyrës herpes....

5 ushqimet për janarin

Periudha e pas festave duhet të konsiderohet si një periudhë rizgjimi për organizmin. Ashtu si përcaktojmë synimet për vitin e ri, duhet të vendosim...

8 përbërës ushqimor që do ju ndihmojnë të menaxhoni stresin

Stresi është faktor kryesor për një sër sëmundjesh. Ngarkesa psikologjike është një ndër shkaktarët kryesor të stresit, megjithatë një dietë ushqimore e shëndetshme, gjumi...

Studim: Gratë që shkojnë në shërbesa fetare, jetojnë më gjatë

Gratë që morën pjesë në shërbesa fetare më shumë se një herë në javë kishin 33 për qind më pak gjasa të vdesnin gjatë ...

Ja sasia e ujit që duhet konsumuar nisur nga pesha trupore

Uji është një prej elementëve kryesorë të trupit të njeriut. Ai parandalon shqetësime të ndryshme të organizmit si dhe ndihmon në eleminimin e toksinave,...

Njihuni me ushqimet që luftojnë aneminë

Jo pak njerëz vuajnë nga anemia, dhe shumë prej tyre kërkojnë që të gjenjnë shpëtim përmes ilaçeve. Anemia shfaqet kur trupi juaj nuk ka mjaftueshëm...

VIDEO/ Gërdeci, fruti magjik me përfitime të jashtëzakonshme shëndetësore

Bima medicinale Gërdeci, ka një veçantë. Ky frut i egër që fsheh shumë sekrete dhe është me plotë vlera mjekësor. Fruti i gërdecit është jo...

Rrushi i thatë, përfitimet e jashtëzakonshme shëndetësore

Rrushi i thatë është një aleat i shkëlqyer i shëndetit. Ai është i pasur me fibra, vitamina dhe minerale, si dhe ka përmbajtje të lartë...

8 këshilla për ta kaluar gripin në kushte shtëpie

Gripi dhe ftohja nuk kanë një kurë të përcaktuar. Simptomat para janë dhimbjet e grykëve që në mëngjes, më pas kolla apo temperatura që...

Moti i acartë/ Ja ushqimet që luftojnë ftohjen dhe gripin

Temperaturat e ulëta por edhe mungesa e rrezeve të diellit janë dy faktorët që ulin rezistencën dhe dobësojnë sistemin imunitar. Dietologët tregojnë ushqimet që...

Të lodhur nga rutina?! 20 ndryshime të thjeshta që do ju ndihmojnë të bëni...

1-Përdorni fjalë që nxisin lumturi. 2-Bëni një gjë të re çdo ditë. 3-Bëni çdo ditë një veprim që ju tregon altruist. 4-Mësoni dhe praktikoni një aftësi të...

Zbritja e temperaturave, ja si të mbrojmë duart nga i ftohti

Kemi apo jo dorashka, fakti është që i ftohti dëmton lëkurën tonë. Duke u kujdesur për fytyrën, por edhe duart është një rit i...
15,825FansaPëlqeje
4NdjekësitNdjek
13NdjekësitNdjek

Postimet e fundit