Studimi/ Përse duhet të pini kafe para se të shkoni në palestër?

Shumë njerëz mund të kenë varësi nga kafeja dhe nga kjo mund të përfitojnë. Kafeja ndihmon në funksionimin e rregullt të metabolizmit tuaj dhe...

Studim/ Më shumë zgjat lumturia tek ata që japin sesa tek ata që marrin

Sipas një studimi të bërë nga “University of Chicago Booth School of Business” dhe nga “Northwestern University Kellogg School of Management”, zbulon në fakt...

Studimi: Si ndikon muzika tek shëndeti mendor i fëmijëve. Një apel për prindërit

Muzika zhvillon inteligjencën tek fëmijët. Sipas një studimi të ri të kryer nga Instituti për Shkencat e të Mësuarit dhe Mendjes, tek Universiteti i Uashingtonit,...

Studimi/ Kopshtaria dhe lulet, pasioni që ju jep kënaqësi dhe jetëgjatësi

Studiuesi Dan Buettner ka vëzhguar 5 qytetet në të gjithë globin, që janë të njohur për popullsinë më jetëgjatë: Okinaua në Japoni, Nikoja në...

Zbulimi shkencor, pemët dhe bimët do të gjenerojnë energji elektrike

Bimët dhe pemët gjenerojnë energji dhe secila nga gjethet e tyre gjeneron një energji prej 150 voltësh, të mjaftueshme për të aktivizuar 100 llamba...

STUDIMI I RI/ Sekreti për të qenë të lumtur në punën tuaj

Shumë faktorë përcaktojnë lumturinë tuaj, por një studim i ri nga LinkedIn gjeti diçka që mund ta kontrolloni në punën tuaj, që mund të...

Të kesh një motër është bekim! Studimi: Ju bëjnë më të lumtur!

Hulumtimet nga Universiteti De Montfont dhe Universiteti Ulster pretendojnë se të paturit e një motre ju bën më të lumtur dhe më optimistë. Gjatë...

Shqiptarja shpallet atletja më e mirë evropiane dhe kampione bote në hedhje shtize

Elina Xhengo, 16-vjeçe, është shpallur atletja më e mirë Europiane për muajin tetor. Me origjinë korçare, lindur e rritur në Halkidiki, 16-vjeçarja Elina Xhengo...

Studimi befasues/ Çfarë i bën më të veçantë fëmijët e lindur në Shtator?

Një studim në Shtetet e Bashkuara të Amerikës ka dalë në përfundimin se fëmijët e lindur në muajin Shtator janë më të zgjuar se...

STUDIMI/ Qarku elektronik e rrit me 25% memorien e njeriut

Kur shkencëtarët thonë që njeriu ka me miliarda e me miliona neuronë, të krijohet ideja që ka vend të mjaftueshëm për të kujtuar çdo...

Zbulohet filtri i trurit kundër zhurmave, ja si funksionon

Truri është i pajisur me një filtër kundër zhurmës, detyra e tij është që të reduktojë zhurmat që shkaktohen nga lëvizjet e trupit, në...

E thotë shkenca: Inteligjenca trashëgohet nga nëna

Studimetet tregojnë se inteligjenca trashëgohet nga nëna Sipas shkencës, njerëzit e zgjuar duhet të falenderojnë nënat e tyre, duke qenë se janë përgjegjëset kryesore të...

Si i marrim vendimet tona? Instinkti apo arsyeja, studiuesit tregojnë kush është më e...

Vendimet janë të dyfishta, me arsye apo instikt. Dhe studimi i fundit mbi këtë temë ka arritur në konkluzionin se kur ato merren me...

Puna me orare fleksibël është më produktive

Vitet e fundit, një sërë ngjarjesh shqetësuese kanë ndryshuar mënyrën se si i shohim sektorë të tërë. Spotify për muzikën, Uber për transportet, Netflix...

Ekspertët: Gjërat që duhet të bëni çdo mëngjes për një ditë produktive

“Nëse e filloni ditën me kaos, kështu do të vijojë dhe pjesa tjetër e ditës”, thotë Peggy Duncan, ekspert i produktivitetit personal. Ekspertët e...

Shkencëtarët: Drita e diellit mund të shndërrohet në karburant

Një zbulim i ri mund të shënojë një kthesë të madhe në fushën e karburanteve, në një kohë kur janë rritur shqetësimet për raportin...

Ja qytetet me reputacionin më të mirë në botë për vitin 2018

Sipas një klasifikimi të Reputation Institute, lider në matjen dhe vlerësimin e reputacionit të qyteteve dhe kompanive, qyteti me reputacionin më të mirë është...

32% e të gjithë florës evropiane gjendet edhe në Shqipëri

Shqipëria ka një biodiversitet të pasur për shkak të pozicionit gjeografik me klimë mesdhetare, thyerje të larmishme të terrenit që afron malet të larta...

7 këshilla si të mposhtni gjumin kur jeni në timon

Një nga rreziqet e mëdha të udhëtimit gjatë verës me makinë është gjumi i atyre që qëndrojnë në timon, pasi e gjejnë më të...

Përmirësoni kreativitetin duke konsumuar çaj

Çaji nuk ndihmon vetëm në ditë të ftohta për t’ju ndryshuar sadopak temperaturën e trupit dhe as nuk është i vlefshëm vetëm në rastet...

Eksperiment, shikimi mund të rikthehet

Për herë të parë në histori të njerëzimit, shkencëtarët kanë arritur t’ua rikthejnë shikimin minjve të verbëruar duke i shëruar qelizat në retinën e...

Mjafton 10 minuta ecje në ditë për të ulur rrezikun e sëmundjeve të zemrës

Të ecësh për rreth 10 minuta çdo ditë ul rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare te të rriturit në të 60-at e tyre sipas një studimi...

Muzika e Mozartit, ndikim pozitiv në shëndetin e fëmijëve

Muzika e Mozartit ndikon në shëndetin e fëmijëve. Kjo gjë është vërtetuar nga mjekët e Spitalit Mbretëror në Edinburg. Studimi i mjekëve u bazua në...

Miqësia, ilaçi kundër sëmundjeve

Kush gjen një mik, gjen një thesar thotë shprehja e famshme popullore. Por përveçse të gjesh miqësi, edhe ti mbash ato gjatë gjithë jetës...

Sinqeriteti favorizon mirëqenien psiko-fizike

Sipas një studimi amerikan, duke thënë shpesh gënjeshtra, mund t’i shkaktoni një gjendje tensioni dhe ankthi shëndetit. Duke qenë të sinqertë, favorizoni një mirëqenie...

Disa arsye pse duhet të konsumojmë çokollatë

1- Çokollata mbron nga hemoragjia cerebrale Nga një studim suedez i vitit 2011, rezultoi se femrat që konsumojnë më shumë se 45 gramë çokollatë në...

Efektet pozitive të përqafimit tek fëmijët

Koha e kaluar me familjen dhe me fëmijët jo vetëm që forcon lidhjet, por është gjithashtu në gjendje të japë përparësi të panumërta fizike....

The Economist: Shqipëria, përmirësim në indeksin për Demokracinë

“Inteligence Unit”, rrjeti i publikimeve i revistës së njohur “The Economist” ka publikuar Indeksin e Demokracisë për vitin 2017. Shqipëria renditet në vendin e 77,...

Ja si mund të përfitoni nga mundësia për studime në ShBA

Përmes një statusi në Facebook, ambasada Amerikane në Tiranë ka dhënë një njoftim të rëndësishëm për studentët shqiptarë që dëshirojnë të studiojnë në Amerikë....

Studim: Një orë ushtrime fizike në javë mund të parandalojë depresionin

Një studim ka gjetur se një orë ushtrime fizike në javë mund të parandalojnë depresionin. Ky është studimi më i madh që është bërë...

Ja profesionet që do të jenë më të kërkuara në të ardhmen

Dy të tretat e amerikanëve parashikojnë se brenda 50 viteve, robotët dhe kompjuterët do të bëjnë pjesën më të madhe të punës që tani...

Studim: Ja çfarë mund të zëvendësojë naften

Në dy studime të ndryshme paralele me njëri-tjetrin, shkencëtarët kanë arritur në një përfundim të njëjtë, që mund të përkthehet në fund të varësisë...

Studim: Lëngu i qershisë ul tensionin e lartë

Një studim i Universitetit të Northumbrias në Angli ka dalë në përfundimin se lëngu i qershisë është shumë efektiv në uljen e tensionit të...

Miqësia, ilaçi kundër sëmundjeve

Kush gjen një mik, gjen një thesar thotë shprehja e famshme popullore. Por përveçse të gjesh miqësi, edhe ti mbash ato gjatë gjithë jetës...

Qeshni që të forconi lidhjet shoqërore

Humori dhe të qeshurat mund të jenë instumente jashtëzakonisht efektive në vendin e punës. Një studim nga Harvardi dhe nga Universiteti i Pensilvanisë gjeti se...

Sa më shumë fruta dhe perime nëse doni të lini duhanin

E mendoni prej kohësh të hiqni dorë nga duhani, por nuk mundeni? Atëherë ju këshillojmë të hani sa më shumë fruta dhe perime. Sugjerimi...

Udhëtimet ju bëjnë më inteligjent

Thuhet se sa herë që udhëton, kthehesh ndryshe nga nisja. Sjelljet, mënyra e jetesës dhe vendet e reja për sytë tanë na ndihmojnë të...

Shkencërisht, letërsia stimulon trurin dhe ndryshon sjelljen

Teknologjia mund ta bëjë letërsinë të duket demode dhe ndikimin e saj tek ne minimalist, por është vetë shkenca ajo që e vërteton lidhjen...

Kërkimi shkencor, vera i bën shumë mirë trurit

Një studim i fundit ka treguar se somelierët kanë një shqisë shumë të mirë nuhatjeje dhe një trashësi më të madhe të trurit. Kjo...

“The New York Times”: Gjuha shqipe, mes tre gjuhëve më të vjetra në botë

Në një studim nga prestigjiozja amerikane “The New York Times” gjuha shqipe radhitet në mesin e 3 gjuhëve më të vjetra të botës. E...

Sinqeriteti favorizon mirëqenien psiko-fizike

Sipas një studimi amerikan, duke thënë shpesh gënjeshtra, mund t’i shkaktoni një gjendje tensioni dhe ankthi shëndetit. Duke qenë të sinqertë, favorizoni një mirëqenie...

Virusi HIV mund të bllokohet përmes një proteine ”inteligjente”

Një grup shkencëtarësh australianë, ka individualizuar në aparatin riprodhues femëror, një proteinë “inteligjente” në gjendje për të bllokuar reagimin e virusit HIV. Zbulimi, i...

15 profesionet më të paguara të vitit 2016

Profesioni i mjekut ka rezultuar të ketë qenë profesioni më i paguar. Klasifikimin e ndjekin pas avokatët. Sipas raportit të hartuar nga një agjenci...

Hapen 185 kuota specializimesh për Mjekësinë

Të paktën 279 persona të diplomuar në mjekësi konkurrojnë për 185 kuota për specializimet e hapura për këtë vit. 19 komisionë të përbëra nga...

Raporti i Transparency International: Shqipëria e 83-ta në renditje, përmirësohet me 5 vende

Transparency International ka publikuar indeksin e perceptimit të korrupsionit, ku Shqipëria renditet e 83 nga 176 vendet me 39 pikë, nga vendi i 88-të...

Ja çfarë shkruajnë të huajt për prejardhjen e shqiptarëve

-Maurico Druon, sekretar i Akademisë frënge: “Shqiptarët i përkasin popujve më të vjetër se vet historia. dhe gjyshërit e shqiptarëve merrnin pjesë në luftën...

Studimi Gjenetik i Universitetit të Kalifornisë: Shqiptarët, më homogjenët në Evropë

Dy profesorë të Universitetit të Kalifornisë, Peter Ralph dhe Graham Coop kanë botuar një studim për Gjeografinë Aktuale Gjenetike të Paraardhësve në të gjithë...

A e tregon profili juaj në facebook personalitetin tuaj?!

Studiuesit e Brunel University London kanë parë statuse të 555 përdoruesve të Facebook dhe kanë arritur në përfundimin se pjesa më e madhe e...
14,700FansaPëlqeje
4NdjekësitNdjek
13NdjekësitNdjek

Postimet e fundit