Shqipëria, mes Italisë, Gjermanisë dhe Panamasë! The Sun: Aventura që duhet të provoni në...

Së fundmi është ‘The Sun’, ajo që e rendit vendin mes 10 destinacioneve më të nxehta anembanë globit, ideal për një aventurë të re...

Britanikja “Express” shkruan për Ksamilin: Aty gjeni gjithë botën! Ndër destinacionet më të mira...

Gazeta prestigjoze britanike “Express” ka renditur Kasmilin si një nga destinacionet turistike kryesore për t’u vizituar gjatë vitit 2019. Ksamili në Shqipërinë e Jugut është...

Fasadat shumëngjyrëshe të pallateve, gazeta më e madhe në Izrael vlerëson edhe Tiranën

Tirana, kryeqyteti i Shqipërisë, vitet e fundit është bërë jehonë në gazetat e mëdha ndërkombëtare, për ndryshimet e saj dhe zhvillimin në tërësi Njëlloj dhe...

“Rrëfenjë me ndërkombëtarë”, Ylljet Aliçka tashmë edhe në gjuhën italiane

“Rrëfenjë me ndërkombëtarë” romani i shkrimtarit Ylljet Aliçka tashmë mund të lexohet dhe italisht. Vepra nën përkthimin e Elio Mirakos dhe Amik Kasoruhos është...

Media europiane: Shqipëria, vendi i traditave antike, plazheve të bukura dhe të lira mesdhetare.

Shqipëria vlerësohet e rekomandohet si vendi i traditave antike, plazheve të bukura dhe të lira mesdhetare. Pas artikullit të Washington Post të 5 ditëve më...

Tjetër sukses i Ermonela Jahos! ‘Financial Times’ vlerëson sopranon shqiptare

Sopranoja me famë botërore Ermonela Jaho ka marrë një tjetër vlerësim nga pristigjozja britanike Financial Times. Sopranoja e cila ndodhet në Londër, ku ngjiti...

551 vjetori i vdekjes së Skenderbeut, ja 10 fakte interesante rreth tij

1- Gjergj Kastriot Skënderbeu cilësohet nga historianët si një nga 4 gjeneralët dhe strategët më të zotë në historinë e botës pas Aleksandrit të...

Shqiptari prodhon dhe shet orë 90 mijë dollarë: Mbroj vlerat tradicionale

Kur “AkriviA” u shpall si fitues i “Men's Watch” në “Grand Prix d'Horlogerie” në Gjenevë, shumica e pjesmarrësve në event, ndoshta dini pak apo aspak...

Tjetër sukses/ Era Istrefi do të performojë në ceremoninë hapëse të evenimentit të madh...

Këngëtarja shqiptare me famë botërore, Era Istrefi, po kthehet në emrin më të pëlqyer për të performuar në ngjarjet sportive. Ajo ishte pjesë e “Botërorit...

Nga 1 prilli, Shqipëria dhe Maqedonia vetëm një kontroll në kufi

Nga 1 prilli, Shqipëria do ketë pika të përbashkëta kufitare edhe me Maqedoninë Ministrat e dy vendeve kane diskutuar rreth qëllimit te përbashkët për ngritjen...

Edhe Wikipedia njeh gjuhen shqipe si gjuhë të dytë zyrtare në Maqedoni

Wikipedia nga sot si gjuhë zyrtare në Maqedoni përveç gjuhës maqedonase dhe alfabetit të saj cirilik ka renditur dhe gjuhën shqipe. Gjuha shqipe u...

New York Times shkruan për shqiptarin: Ju njohim me orëndreqësin e famshëm

New York Times i ka kushtuar një artikull të veçantë gjeneratës së re të orëndreqësve. Këtë artikull gazeta prestigjioze e ka nisur me shqiptarin...

VIDEO/ Vogëlushi shqiptar ngre suedezët në këmbë, mahnit jurinë me performancën e tij

Shqipëria është vendi nga kanë origjinën shumë yje që kanë pushtuar Europën, por edhe botën gjatë viteve të fundit, në fusha të ndryshme, duke...

Kompania shqiptare “AIR ALBANIA” hap zyrat në Tiranë, ja ku ndodhet

Pas fluturimeve të para, kompania shqiptare "Air Albania", tashmë ka ndërtuar edhe zyrat e reja. Këto zyra gjigante ndodhen në hyrje të rrugës "Mine...

Arkiva shqiptare, dixhitalizohen mbi 200 milionë dokumente

Mbi 200 milionë dokumente arkivore për shqiptarët dhe historinë e shtetit shqiptar, deri dje vështirësisht të depërtueshme, sot, janë lehtësisht të aksesueshme, falë jo...

Suksesi i Ismail Kadaresë, 1 301 botime në 45 gjuhë të botës

Në një studim të bërë kohet e fundit, dalin në pah të dhëna interesante për shkrimtarin e madh Ismail Kadare. Sipas të dhënave, kolosi...

Shqipëria e preferuara e italianëve. Vendi ynë mes 10 destinacioneve më të mira për...

Ky vit mund të sjellë një dyndje të vërtetë të italianëve në vendin tonë, edhe më shumë se viti i kaluar. Pritshmëritë lindin si...

Si i ngjiti majat Saimir Pirgu? Tenori shqiptar me famë botërore: Pavaroti më mësoi...

Saimir Pirgu ishte 22 vjeç kur Klaudio Abbado e thirri në Ferrara për një audicion. “Në gjysmë të pjesës më ndërpreu: Mirë, djali vjen të...

A e dini se kush është vendi më demokratik në botë? Njihuni me studimin!...

Norvegjia është vendi më demokratik në botës sipas “indeksit të demokracisë “të revistës “The Economist”. Me 9.87 pikë nga 10 sa janë në total, Norvegjia...

‘Berlinale’/ Suksesi i aktorit shqiptar, pjesë e Festivalit të Filmit në Berlin

Festivali i Filmit në Berlin – Berlinale, ka shpallur një pjesë të programit për këtë edicion. Berlinalja – festival i kategorisë A dhe një prej...

Inxhinieri shqiptar drejton projektin e trenave inovativë në Zvicër

Afro 200 trena dy katësh, të shpejtë dhe me elektricitet, priten të ndërtohen nga kompania ‘Bombardier’, ndersa 12 prej tyre kanë filluar të qarkullojnë...

Shifra frymëzuese, ja sa fëmijë shqiptarë kanë lindur në Itali gjatë një viti

Sipas të dhënave më të fundit nga Instituti i Statistikave Italiane, nga 458.151 fëmijët e lindur gjatë 2017-tës, 9,823 kanë të paktën njërin prind...

VIDEO/ Koncert në Himalaja, pianistja luan për 90 minuta kryevepren e Shopen, futet në...

Evelina De Lain, pianiste 41 vjeçare nga Londra, e ka çuar artin e saj në Librin e Rekordeve të Guinness për koncertin “më të...

VIDEO/ Shqiptarja shkëlqen në X Factor në Danimarkë, më e vlerësuara nga publiku

Albina Shyti, e njohur me emrin artistik Albi, është një vajzë e re shqiptare por që ka lindur dhe jeton në Danimarkë. Ajo tashmë...

Njihuni me Perandorët romakë me prejardhje ilire! Kush janë 27 udhëheqësit e njohur ilir!

Shqiptarët padyshim se i takojnë trungut të popujve më të lashtë si për nga historia ashtu edhe për nga gjuha. Mirëpo shqiptarët janë një...

Shqipëria, e teta në Evropë për prodhimin e portokalleve! Eurostat: Potenciali më i lartë

Ndër 200 hektarë  të mbjellë, Shqipëria ka prodhuar 9100 tonë portokalle gjatë 2017-ës, tregojnë të dhënat më të fundit të Eurostat. Sipas agjencisë së...

Njihuni me Jesman, berberja shqiptare më e mirë për meshkuj në Zvicër

Një vajzë berbere. Duket e pazakontë, por kjo është historia e një shqiptare të suksesshme në Sion të Zvicrës. Demirali Saliu dhe bashkëshortja e tij...

Skënderbeu mes 100 kapedanëve më të shquar, një portret me ngjyra siç nuk e...

Është nxjerrë nga një ribotim italisht i vitit 1646 që ndodhet në Bibliotekën Kombëtare të Spanjës. Libri titullohet: “Portrete të 100 kapedanëve të shquar...

Sukseset e Dua Lipës nuk kanë të ndalur, shqiptarja merr një tjetër vlerësim prestigjioz

Dua Lipa është artistja femër me albumin më të shitur për vitin 2018. Ajo ishte e vetmja këngëtare në top 10 albumet më të...

Publikohet FOTO e parë e “anës së errët” të Hënës

Anija hapësinore Chang'e 4 e Kinës, ka transmetuar imazhin e parë të anës tjetër të hënës në lidhje me Tokën, duke zbuluar një sipërfaqe...

Rekord historik, muzeu i Luvrit në Paris u vizitua nga 10.2 mln turistë në...

Ai i Luvrit është jo vetëm muzeu më i famshëm në botë, por edhe ai që ka pritur më shumë se 10 milionë vizitorë...

Televizioni i famshëm gjerman “ARTE”, dokumentar për Baletin Kombëtar të Kosovës

Televizioni i famshëm gjermano-francez “ARTE” ka bërë një dokumentar interesant per Baletin Kombëtar të Kosovës. Televizioni fillor rrëfimin duke treguar se balerinët përmes artit të...

7 këngë nga Shqipëria, mes këngëve më të mira të të gjitha kohërave në...

Esc Radio – Radioja e cila transmeton vetëm muzikë nga Eurovizioni – Festivali i Këngës Evropiane, ka zbuluar dje në mbrëmje 250 këngët më...

Gjuha shqipe futet në shkollat e New York-ut. Prestigjiozja amerikane: Ç’kemi, Albanian!

Edhe gjuha shqipe do të përfshihet në listën e gjuhëve që do të mësohen në shkollat e qytetit të New Yorkut. Shkolla “PS 105”...

Sot ministër, dikur furrtar! Si i ngjiti majat një shqiptar i zakonshëm

Ministri i Zhvillimit Ekonomik të Kosovës, Valdrin Lluka ia ka filluar nga ‘niveli zero’. Sot ministër, por jeta e tij dikur nuk ka qenë...

Hyn në fuqi marrëveshja/ Nga sot, hiqen kontrollet e dyfishta në kufirin Shqipëri-Kosovë

Nga dita e sotme, të gjithë ju që do të udhëtoni nga Shqipëria në Kosovë, apo anasjelltas, nga Kosova në Shqipëri, do të kontrolloheni...

Viti i shqiptarëve/ Pas Rita Orës, Dua Lipës dhe Bebe Rexhës, një tjetër shqiptare...

Këngëtarja e re shqiptare Ava Max (Amanda Koçi) është renditur në vendin e parë të top listes Britanike pasi ka pushtuar prej disa javësh...

VIDEO/ Njihuni me shqiptaren që drejton biznesin e kartolinave në SHBA

Është pragu i natës së ndërrimit të viteve dhe shumë nga ju po bëni pazaret e fundit të dhuratave. Një shqiptaro-amerikane që ka ardhur në...

‘Dinastia’ Keta, historia e 3 vëllezërve nga Bulqiza kampionë bote në kikboks

Është rast i rrallë, ndoshta unikal në historinë e sportit, që nga e njëjta familje të dalin tre kampionë botërorë. Ata janë Ismail, Gjetan...

Nis ‘bashkimi’, hiqen kontrollet e dyfishta në kufirin Shqipëri-Kosovë

Hiqen kontrollet e dyfishta në kufirin Shqipëri-Kosovë. Qeveria shqiptare ka miratuar nje vendim, i cili lehtëson ndjeshëm lëvizjen e lirë ndërmjet Shqipërisë dhe Kosovës, sipas parimit një ndalesë...

Revista franceze: Kosova mes 10 befasive të vitit, ka mahnitur botën

Revista franceze e sportit, So Foot, e ka publikuar një artikull ku shkruan për arritjet e Kombëtares së Kosovës gjatë vitit 2018, pas triumfit...

Shqipëria, mes 10 destinacioneve më të mira! Revista britanike: 2019-ta, viti i tokës së...

Revista e famshme britanike “Harper’s Bazaar” që i kushtohet botës së modës, artit dhe kulturës ka zhvilluar një sondazh në bashkëpunim ekspertët e udhëtimeve...

Lajmi i mirë/ Gjuha shqipe futet si lëndë me zgjedhje në shkollat 8-vjeçare në...

Një lajm i mirë vjen nga Turqia, ku gjuha shqipe është futur si lëndë me zgjedhje në shkolla. Mësimdhënia e gjuhës shqipe si lëndë me...

Gjeniu 6-vjeçar që flet 7 gjuhë, fëmija shqiptar me koeficient të inteligjencës 131

Amar Lenjani nga Karaçeva, fëmija superior me koeficient të inteligjencës 131. Telefonin e mban në dorë në mënyrë që të arrij të identifikoj të gjitha...

Tjetër sukses, shqiptari shpallet kampion bote në dy kategori në kikboks

Kikboksieri shqiptar, Adriatik Cami është kampion bote në kategoritë WKF dhe WIPU. Kampioni nga Dibra hodhi në knock-out kundërshtarin nga Maroku që në raundin e...

Dua Lipa nuk ndalet, shqiptarja e famshme bëhet pjesë e një filmi të njohur

Këngëtarja e famshme shqiptare Dua Lipa është kthyer në një nga artistet më në zë të momentit. Por ajo gjithmonë ka dëshirë që të...

Shqiptarët të parët në Itali, statistikat i nxjerrin më punëtorët

Shqiptarët janë komuniteti më punëtorë në Itali. Sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Sigurimeve Shoqërore dhe Shëndetësore në Itali numri i të punësuarve...

Kuzhinieri shqiptar, “mbreti” i përgatitjes së çokollatave në SHBA, mahnit amerikanët

Shqiptarët po depërtojnë në çdo stil të jetës në Amerikë. Madje edhe ata që kanë shkuar në vitet e fundit. Dhe nuk është fjala...

FOTO/ Shqiptarët e parë, babë e bijë vizitojnë majën më të lartë të Antarktikut

Mrika Nikqi, 17 vjeç është shqiptarja e parë në botë, që së bashku me babanë e saj Arianit pushtoi majën më të lartë të...

Tjetër histori suksesi, boksieri lezhjan shpallet kampion bote në WBO Junior

Boksieri i ri shqiptar, Jurgen Uldedaj u shpall Kampion Bote në kategorinë WBO Junior, të boksit, pasi mposhti argjentinasin Nikolas Leandro Arganaraz , në...

FOTO/ Mesuesja nga Shkodra mes 50 arsimtareve më të mira në botë, vlerësohet për...

Liljana Luani, mësuesja nga Shkodra e cila ka mision në jetën e saj ndihmën ndaj fëmijëve të cilët vuajnë nga pasojat e gjakmarrjes është...

‘Let’s Do It World’, shpall si më të suksesshmen në botë fushatën “Ta Pastrojmë...

Kosova është shpallur vendi me organizimin më të suksesshëm të Fushatës “Ta Pastrojmë Kosovën” për vitin 2018 nga Let’s Do It World, në mesin...

Vajzat shqiptare nuk ndalen, Alma Juniku shpallet kampione bote në tajboks

Tjetër sportist me origjinë shqiptare, tjetër titull. Bokserja, Alma Juniku është shpallur kampione e botës, në WBC MuayThai (tajboks) për peshat deri në 54 kilogram....

VIDEO/ Aktori shqiptar me famë botërore që luajti në filmat “Taken” dhe “Harry Potter”

Ai është një aktor i përmasave ndërkombëtare që ka realizuar disa role mjaft të rëndësishme. Arben Bajraktaraj, shqiptari me origjinë nga Kosova është i...

Ditë historike për Kosovën! Kuvendi miraton formimin e ushtrisë

Ditë historike për Kosovën. Tashmë shteti më i ri në Evropë është bërë me ushtrinë e tij. Kuvendi i Kosovës miratoi ligjin që bën të...

Restoranti i parë shqiptar në Londër u hap në 1908! Ja 10 më të...

Restoranti i parë shqiptar në Londër është hapur në vitin 1908 nga Tony Precha, i lindur në Kosovë, i cili zotëroi tri kafene në...

Zbulimi shkencor, pemët dhe bimët do të gjenerojnë energji elektrike

Bimët dhe pemët gjenerojnë energji dhe secila nga gjethet e tyre gjeneron një energji prej 150 voltësh, të mjaftueshme për të aktivizuar 100 llamba...

Kirurgu shqiptar bën zbulimin e madh në mjekësi, jehonë në mediat gjermane

Kirurgu shqiptar në Gjermani ka  zbuluar instrumentin për stentim të dyanshëm pa prerje, i cili do të përdoret dhe do i shërbejë  fushës së...

Lajmi i mirë/ Gështenjat, mjalti, boronica dhe dhia e malësisë regjistrohen produkte ‘Made in...

Disa prodhime dhe raca të bagëtive kryesisht në malësitë e Shqipërisë  janë regjistruar si marka tregtare tashmë. Sipas Drejtorisë së Përgjithshme të Markave dhe...

Suksesi i shqiptarëve/ Ferit Keta shkruan historinë, kampioni i ri i botës në Kickbox

Ferit Keta është ngjitur në ring mbrëmjen e së shtunës në qendrën sportive “Sportcheck” në Mynih të Gjermanisë, ku ka vënë në brez titullin...
14,700FansaPëlqeje
4NdjekësitNdjek
13NdjekësitNdjek

Postimet e fundit