Muralja e Urës Vajgurore, një nga 10 më të mirat në botë

Revista prestigjioze zvicerane “Wild Walls” ka përzgjedhur muralen e pikturuar në qytetin e Urës Vajgurore si një nga 10 më të mirat në botë....

Me 21 qershor lindi Jean-Paul Sartre

Me 21 qershor lindi Jean-Paul Sartre, i cili  ishte filozof francez ekzistencialist, dramaturg, novelist, skenarist, aktivist politik, biograf, dhe kritik letrar. Ai ishte ndër figurat...

“9.5 miliardë dëgjime”, Dua Lipa bën historinë

Albumi i Dua Lipës ka hyrë në histori si albumi i një artisteje femër më i transmetuar në botë. “Dua Lipa” ka arritur në total...

Nga 1 prilli, Shqipëria dhe Maqedonia vetëm një kontroll në kufi

Nga 1 prilli, Shqipëria do ketë pika të përbashkëta kufitare edhe me Maqedoninë Ministrat e dy vendeve kane diskutuar rreth qëllimit te përbashkët për ngritjen...

Publikohet FOTO e parë e “anës së errët” të Hënës

Anija hapësinore Chang'e 4 e Kinës, ka transmetuar imazhin e parë të anës tjetër të hënës në lidhje me Tokën, duke zbuluar një sipërfaqe...

Defekti me “FaceTime”, djali që na shpëtoi nga përgjimi shpërblehet nga Apple

Apple ka shpërblyer një adoleshent nga SHBA, pasi zbuloi një të metë në sistemin e sigurisë në aplikacionin “FaceTime” të Apple. Nuk dihet konkretisht...

Ja bileta e rrallë/ Në 1937, Korçë-Tiranë bëhej edhe me avion…

Në vitin 1937, në Shqipëri operonte një kompani italiane fluturimi që quhej “Ala Littoria S.A.” Kompania kryente fluturimet Korçë-Tiranë dhe anasjelltas. Bileta në foto tregon se...

Pas suksesit në Suedi, FORBES shkruan për shqiptarin që hap shkollë muzike në Amerikë

Gezim Gashi është shqiptari më i njohur në Suedi sa i përket botës së artit. Emri i tij është përcjellë gjithmonë me lajme të...

Arbana Hajredinaj, nominohet për “The Global Art Awards”

Artistja Arbana Hajredinaj është nominuar për cmimin e madh për Artin Pamor “The Global Art Awards” e themeluar nga MEACA. Hajredinaj është një ndër...

18-vjeçarja shqiptare një shembull suksesi në Amerikë

Një 18-vjeçare nga Shqipëria është krenaria e kolegjit St. Francis në Brooklyn për këtë vit. Kejsi Shkreta, e cila ka emigruar në SHBA së bashku...

Hapet në Zagreb Lektorati i Gjuhës Shqipe, i paraprin Katedrës së Albanologjisë

Në Zagreb do të hapet së shpejti Lektorati i Gjuhës Shqipe që i paraprinë Katedrës së Albanologjisë në Zagreb. Kështu ka njoftuar deputetja shqiptare në...

Gjermeni takim me Ministrin e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor të Republikës së Kosovës

Shqipëria dhe Kosova do të intensifikojnë bashkëpunimin e tyre me produkte konkrete në fushën e planifikimit të territorit, në nivel kombëtar e vendor, strehimit,...

Ballkaniada në Judo, dy medalje për sportistët shqiptarë

Dy sportistë të Besëlidhjes në Judo që njëkohësisht përfaqësojnë Kombëtaren e kësaj disipline sportive kanë aritur të triumfojnë në Ballkaniadën e këtij sporti mbajtur...

50 arbëreshë në Krujë për 550-vjetorin e fitores së Skënderbeut

Për herë të parë, atmosfera e Pashkëve arbëreshe, e cila është e pandarë nga imazhi i heroit kombëtar Skënderbeut, do të përhapet edhe në...

8-vjeçari shqiptar me inteligjencë mbi normalen fiton konkursin në Francë

Anxhelo Yzeiraj është 8-vjeçari nga Tirana me njohuri të përgjithshme mbi mesataren. Në moshën 1-vjeçare ai është zhvendosur bashkë me familjen për në Francë,...

“Agro Iliria”, një histori suksesi në fushën e bujqësisë

Prej pak kohësh në tokat pranë Lagunës së Karavastasë lulëzon një investim gjigant që pakkush e mendonte më parë. Mbi 80 hektarë tokë që qëndronin...

Serena Leka, shqiptarja që trajnon ekselentët nga Kolumbia e deri në Kore

Nuk i ka mbushur ende të 24-at, por ka udhëtuar në 15 shtete të botës, ka qenë drejtoreshë ekzekutive e rrjetit të studentëve ekselentë...

Ismail Kadare vlerësohet në Itali

Shkrimtari Ismail Kadare merr një tjetër çmim, kësaj radhe në Itali. Në Udine, Kadare u vlerësua me motivacionin si rapsod i dashuruar, por dhe...

Dikur Ballkani quhej Scandrebeco, njihuni me hartën e rajonit të vitit 1455

Një rast tjetër i ngjashëm kur territoret përcaktohen me emrin e një njeriu mund të jetë vetëm në rastin e Amerikës. Por ndodh edhe...

Raporti britanik: Shqipëria, vend i sigurt për të udhëtuar

Shqipëria është një vend i sigurt për të udhëtuar dhe këtë e konfirmon zyra britanike Foreign and Commonwealth Office (FCO) e cila ka rifreskuar...

Dua Lipa bën historinë, e para artiste shqiptare që fiton dy çmime ‘Grammy’

Dua Lipa ka bërë historinë për shqiptarët në Grammy Awards. Dua është artistja e parë shqiptare që fiton çmim në eventin e madh muzikor. Artistët e...

Tjetër sukses/Këngëtarja e famshme shqiptare, tani edhe në film të animuar

Bebe Rexha do jetë aktore zëri në filmin e animuar “Ugly Dolls”. Këngëtarja me origjinë shqiptare do të jetë dublante e një prej personazheve në...
video

Miratimi i Himnit të Kosovës

Si sot, 8 vite më parë, u miratua Himni i Kosovës. I domosdoshëm për një shtet.   https://www.youtube.com/watch?v=_ZTFuCyGyaY   O mëmëdhe i dashur, vend i trimnisë Çerdhe e dashurisë N`ty shqipet...

Adriatiku i pastër, shpresë për turizmin

Nën moton ''Adriatiku i pastër, shpresë për turizmin'' rreth 70 aktivistë i janë përgjigjur aktivitetit të organizuar nga Ecovolis dhe Anep për të pastruar...

Vlorë, restaurohet vija bregdetare

Vija Bregdetare që do të hapë një epokë të re për turizmin e për ekonominë e Vlorës; zgjerimi i Portit; dy rrugët kryesore me...

VIDEO/ Njihuni me picierin shqiptar më të famshëm në Gjermani, gatuan dhe ‘argëton’ klientët

Një picier shqiptar në Gjermani është bërë atraksion në rrjetet sociale, pasi përveç se gatuan pica, ai "argëton" edhe klientët e shumtë me brumin. Shqiptari...

Filmi shqiptar “Delegacioni” fiton çmim në ‘Trieste Film Festival 2019’

“Delegacioni“ me skenar të Artan Minarolli e me regji të Bujar Alimani është shpallur fitues në kategorinë “Best Feature Film” në Trieste Film Festival...

Çmimin Ndërkombëtar i Operas shkon për Ermonela Jaho

Sopranoja shqiptare me famë botërore, Ermonela Jaho, ka fituar Çmimin Ndërkombëtar të Operës nga votat e publikut botëror. Ky çmim, që mund të quhet si...

Me 14 qershor lindi Ernesto Che Gevara

Me 14 qershor 1928 lindi Ernesto Che Gevara. I njohur edhe si Komandante Che, ishte revolucionar, shkrimtar dhe guerilas marksist argjentinas dhe hero i...

FSHF për herë të parë me dyqan zyrtar

Të gjitha ata që kanë dëshirë për të blerë uniforma të skuadrës Kombëtare, souvenirë apo materiale të tjera të përgatitura prej saj, tani do...

Gjermania sjell për herë të parë në Tiranë sistemin foto-voltaik të ndriçimit publik

Mbrëmja e të mërkurës (14.11.) do të hyjë në historinë e modernizimit të Tiranës. Për herë të parë, një nga rrugët e saj kryesore,...

Tirana tjetër arritje, zgjidhet ndër 3 finalistet e çmimeve europiane për transformim

Tirana u përzgjodh ndër 3 finalistet për çmimin europian mbi veprimtarinë transformuese gjatë vitit 2018. Kryeqyteti shqiptar u vlerësua në mënyrë specifike për aksionin lidhur...

Shifrat/ Gratë pronare mbizotërojnë në bizneset e vogla në Shqipëri

Në vitin 2016, përqindja e pronareve/administratoreve gra është 26,8%, sipas INSTAT. Përqindja e grave pronare apo administratore në ndërmarrjet e vogla (1-4 të punësuar)...

Skënderbeu mes 100 kapedanëve më të shquar, një portret me ngjyra siç nuk e...

Është nxjerrë nga një ribotim italisht i vitit 1646 që ndodhet në Bibliotekën Kombëtare të Spanjës. Libri titullohet: “Portrete të 100 kapedanëve të shquar...

Një shqiptare për Çmimin Nobel

Një tjetër shqiptare kandidate për Çmimin Nobel. Ajo është Klejda Bega, nga Elbasani, dhe është shkenctare. Klejda ka ndalur atomet duke sfiduar ligjet themelore...

Media europiane: Shqipëria, vendi i traditave antike, plazheve të bukura dhe të lira mesdhetare.

Shqipëria vlerësohet e rekomandohet si vendi i traditave antike, plazheve të bukura dhe të lira mesdhetare. Pas artikullit të Washington Post të 5 ditëve më...

Bashkëshortja e Kryeministrit të Singaporit mban një çante dore 15$, dhe është një motiv...

Jemi mësuar tashmë me faktin se bashkëshortet e qeveritarëve zgjedhin veshjet më elegante dhe aksesorët më të shtrenjtë kur vizitojnë ShBA. Por zj.Ho Ching,...

Boksieri shqiptar shpallet kampion Evrope në WBU

Armand Çullhaj boksieri 28-vjeçar nga Tirana që jeton prej vitesh në Gjermani, u shpall kampion Evrope në federatën WBU. Boksieri shqiptar, mposhti kundërshtarin e tij,...

Klaudia Hajdari, shqiptarja në politikën belge

Komuniteti shqiptar në Belgjike gjithmonë e më shumë po fuqizohet edhe në vendimmarrje. Tanimë në radhët e atyre që i futen politikës aty janë...

Me 9 qershor lindi aktori i famshëm Johnny Depp

Me datën 9 qershor të vitit 1963 lindi aktori i famshëm amerikan John Christopher ose siç ne e njohim Johnny Depp. Depp ka lindur...

Arkivi shqiptar hyn në Bashkimin Evropian

Arkivat Shqiptare kanë plotësuar kriteret dhe janë bërë pjesë e organizmit më vital të Bashkimit Europian në fushën e arkivave, ”Portalit të Arkivave Europiane”. Zhvillimet...

Lojrat e fatit, tashmë do ketë të padëshiruar që nuk do lejohen të luajnë

Nis të implementohet ligji i ri për lojrat e fatit në Republikën e Shqipërisë. Ligji i ri parashikon ndalimin e një qytetari të caktuar,...

Media gjermane: Ilirët ndër më të lashtët e Europës, ndërtuan qytetet e para 3...

Me titullin “Shqipëria – vendi dhe njerëzit”, media bavareze ansbachplus.de, ka shkruar një tekst të shkurtër, por plot ditirambe ndaj vendit shqiptar. Shkrimi i plotë: “Shqipëria...

‘Berlinale’/ Suksesi i aktorit shqiptar, pjesë e Festivalit të Filmit në Berlin

Festivali i Filmit në Berlin – Berlinale, ka shpallur një pjesë të programit për këtë edicion. Berlinalja – festival i kategorisë A dhe një prej...

Shpikja e shkencëtarit shqiptar prezantohet në panairin e Gjermanisë

Në panairin e tij themelues, Universiteti Teknik (TU) i Darmstadtit u prezantua si një farkëtar idesh mbresëlënëse. Më shumë se 1000 vizitorë u informuan...

Tirane: Deri tani rikonstruktohen 12 kopshte nga 23

Ky është kopshti i 12-të, nga 23 kopshte që po rindërtohen plotësisht këtë verë. Deri në fund të pushimeve, mbarojmë edhe 11 kopshtet e...

FOTOT/ I keni parë pikturat në Tiranë? Njihuni me talentin që bën art në...

I keni parë sa të bukura janë bërë muret e kryeqytetit? Me siguri keni thënë se kush është ky gjeni i cili derdh të...

Berat, bursë studimi në Shangai për maturanten e shkollës ”Kristaq Capo”

Maturantja e shkollës ‘’Kristaq Capo’’ Nazike Beqiri, nxenëse e ekselencës, është fituese e bursës së plotë të studimit në Universitetin e Shangait në Kinë,...

Si i ngjiti majat Saimir Pirgu? Tenori shqiptar me famë botërore: Pavaroti më mësoi...

Saimir Pirgu ishte 22 vjeç kur Klaudio Abbado e thirri në Ferrara për një audicion. “Në gjysmë të pjesës më ndërpreu: Mirë, djali vjen të...

Nobeli i Ekonomisë, shkon për dy ekspertë amerikanë

Akademia mbretërore suedeze e Shkencave ka vendosur të vlerësojë me çmimin Nobel për shkencat ekonomike për këtë vit dy ekspertë amerikanësi William D. Nordhaus...

Shkëlqen xhudistja shqiptare, Majlinda Kelmendi fiton medaljen e artë

Sportistja Majlinda Kelmendi arriti të fitojë medaljen e artë në kategorinë e saj në “Grand Prix”, që u mbajt në Uzbekistan e ku mundi...

Lehtësim për biznesin

Sot Parlamenti miratoi Projektligjin “Për ratifikimin e vendimit të komisionit të përbashkët të marrëveshjes së tregtisë së lirë të Evropës qendrore nr. 3/2015, për...

Një histori suksesi, njihuni me shqiptarin që punon shkencëtar në New York

Ai quhet Klodjan Stafa, është i riu italo-shqiptar, i cili është bërë pjesë e një prej kompanive më të mëdha dhe lider të bukurisë...

Liqeni i Ohrit, pasuri e UNESCO-s, dosja dorëzohet në 2017-n

Shqipëria është duke lobuar fort për ta bërë edhe pjesën e saj të Liqenit të Ohrit pjesë të trashëgimisë botërore të UNESCO-s. Dosja ndërkufitare...

Vajzat shqiptare nuk ndalen, Ava Max pushton top listat botërore

Këngëtarja shqiptare Ava Max emri i vërtetë i të cilës është Amanda Koçi ka pushtuar të gjitha top listat botërore muzikore me këngën e...

Bëhu pjesë e zgjidhjes përmes aplikacionit ‘’Përmirëso Qytetin’’

Mjafton të keni një smartphone dhe ju bëheni pjesë e zgjidhjes së problematikave të qytetit tuaj. Përmes aplikacionit ‘’Përmirëso Qytetin’’ ju mund të dërgoni...

FOTOT/ Ruajtja e banesave tradicionale, Himara merr çmim në Londër

Udhëzuesi Praktik për Mbrojtjen dhe Ruajtjen e Banesave Tradicionale në fshatrat e Bregdetit të Himarës është vlerësuar së fundmi me çmimin e nderit në...

Maqedonia emëton pullë postare për nder të Skëndërbeut

Maqedonia ka nderuar 550 vjetorin e vdekjes së Heroit Kombëtar shqiptar, Gjergj Kastrioti- Skëndërbeu. Posta e saj ka emëtuar sot pullën me portretin e heroit...
video

200 milionë lekë fond si bonus strehimi

200 milionë lekë është fondi që Ministria e Zhvillimit Urban ka ndarë këtë vit për programin e bonusit të strehimit. Në një intervistë për...

Shqipëria dy medalje ari në mundje, Prizreni dhe Karepi kampione Ballkani për të rinj

Paris Karepi dhe Eriglent Prizreni i dhuruan Shqipërisë dy medalje ari në kampionatin ballkanik të mundjes për të rinj që u mbajt në Tiranë....
15,431FansaPëlqeje
4NdjekësitNdjek
13NdjekësitNdjek

Postimet e fundit