Shqipëria e preferuara e italianëve. Vendi ynë mes 10 destinacioneve më të mira për...

Ky vit mund të sjellë një dyndje të vërtetë të italianëve në vendin tonë, edhe më shumë se viti i kaluar. Pritshmëritë lindin si...

Italianët ‘ngrejnë në qiell’ Alpet Shqiptare: Peizazhe magjepsëse dhe të paprekura

“Alpet janë një nga destinacionet turistike surprizë të vitit 2019, vend tejet interesant dhe maja të thepisura që tejkalojnë 2000 metra.” Kështu e nis përshkrimin...

“Washington Post” promovon Shqipërinë: Mikpritje, traditë, plazhe magjepse dhe çmime të lira

Prestigjiozja amerikane “Washington Post” ka publikuar një artikull për turizmin në Shqipëri ku  evidentohen jo vetëm bukuritë natyrore të vendit por edhe pasuria folklorike...

FOTO/ 12 perlat turistike të Shqipërisë, në kalendarin e Ambasadës së Zvicrës

Ambasada Zvicerane në Shqipëri, ka përzgjedhur 12 vendet, atraksionet më të bukura dhe më të spikatura në Shqipëri, për t’i pasqyruar ato në kalendarin...

290 lloje shpendësh autokton në Shqipëri

Shqipëria ka një perspektivë brilante për të zhvilluar turizmin e biodiversitetit prej shumëllojshmërisë së shpendëve autoktonë që arrijnë në 290 lloje, mes tyre edhe...

Nata e ndërrimit të viteve tejmbush Korçën me vizitorë, asnjë vend i lirë në...

Dekori dhe atmosfera e krijuar në muajin e fundit të vitit, e ka shndërruar Korçën në qytetin e festimeve dhe të ngjyrave gazmore. Qindra qytetarë...

“The Independent” guidë për Tiranën: Shqipëria po shkrin nga akujt! Vendi ‘mësyhet’ nga vizitorët

Shqipëria po shkrin nga akujt. Pas dekadash izolim, vendi i fundit i pazbuluar i Europës ka vendosur të modernizohet dhe të tërheqë vizitorët. Kryeqyteti...

FOTOT/ Valbona, ‘mbretëresha’ e turizmit të bardhë

Turizmi malor duket se është shndërruar në një nga tendencat më të pëlqyera të shqiptarëve. Tashmë dëshira për të kaluar pushime nuk mbetet vetëm në...

Shqipëria, mes 10 destinacioneve më të mira! Revista britanike: 2019-ta, viti i tokës së...

Revista e famshme britanike “Harper’s Bazaar” që i kushtohet botës së modës, artit dhe kulturës ka zhvilluar një sondazh në bashkëpunim ekspertët e udhëtimeve...

Mbi 5,6 milionë turistë vizituan Shqipërinë këto 11 muaj, ja surpriza e nëntorit

Numri i shtetasve të huaj të hyrë në vendin tonë në 11-mujorin e vitit 2018 është 5 646 104 duke u rritur me 16,2...

Gjiri i Gjipesë mes 50 plazheve më të bukura të botës

Gjiri i Gjipesë është renditur mes 50 plazheve më të bukura të botës për vitin 2018 nga faqja më e madhe kanadeze që u...

Saranda, mes 40 destinacioneve më të mira në botë! Business Insider: Aty ku ndërthyren...

“Business Insider” që i kushtohet kryesisht ngjarjeve ekonomike në botë, ka zhvilluar një analizë ku rendit 40 destinacionet, deri tani të 'nënvlerësuara' në botë,...

Saranda vizitohet edhe në dimër, një ndër jahtet më luksozë në botë viziton perlën...

Saranda një nga qendrat turistike më atraktive në jug të Shqipërisë, për turistët e vizitorët e shumtë, po vizitohet këto ditë dhjetori, nga një...

Prestigjiozja zvicerane: Verën e ardhshme, shtetasit tanë do të “pushtojnë” Shqipërinë

Plazhistët zviceranë shumë shpejt do të popullojnë plazhet e Shqipërisë, pasi operatorët turistikë kanë shtuar këtë destinacion në programin veror 2019 dhe shpresojnë të...

Kosova megjeps gazetaren italiane: Lini Romën, Parisin dhe Londrën dhe vizitoni Prizrenin, Gjakovën…

Ju ka ndodhur ndonjëherë të ktheheni në një vend dhe të keni një kujtim edhe më të bukur sesa hera e parë që e...

Dhjetëra finlandezë vendosen në Sarandë, blejnë vila dhe apartamente në perlën e Jugut

Një komunitet finlandez prej disa dhjetëra personash është vendosur vitet e fundit në Sarandë, përmes blerjes së apartamenteve apo vilave në qytetin bregdetar. Spanja është...

Nga kërkimet e italianëve në Google për turizmin, Shqipëria e dyta

Sardenja në vend të parë, ndërsa Siçilia në vend të tretë, por mes këtyre të dyjave ndodhet surpriza, Shqipëria, në podiumin e destinacioneve turistike...

Shëtitorja e Himarës, pjesë e një tjetër konkursi ndërkombëtar

Shëtitorja e re e Himarës do të konkurrojë në një tjetër konkurs ndërkombëtar.. Nëpërmjet një ndërhyrje arkitekture, në peizazhin dhe mobilimin urban, shëtitorja e re...

Ndërtohet një qendër e re vizitorësh në Parkun ”Shebenik- Jabllanicë”

Parku Kombëtar ”Shebenik- Jabllanicë” prej më se 2 vitesh ka një qendër vizitorësh në fshatin Fushë-Studë dhe një i dytë po i shtohet në...

Parqet Kombëtare të Shqipërisë prezantohen në Lubjanë

Parqet Kombëtare të Shqipërisë janë prezantuar në kryeqytetin slloven. Në pjesën ballore të parkut “Tivoli” të Lubjanës, janë prezantuar foto të formatit të madh të...

FOTOT/ Parku Kombëtar Karaburun-Sazan, tabela informuese për turistët

Në Parkun Kombëtar Detar Karaburun-Sazan janë vendosur ditët e fundit 9 tabela informuese në zona me intensitet të lartë turistik. Sipas ADZM, Vlorë këto investime...

‘Shtegu i Bardhë’, Shqipëria pjesë e atraksionit turistik 1930 km që kalon përmes Ballkanit

Via Dinarica është një shteg 1930 km që lidh nga veriu në jug, vendet e Ballkanit Perëndimor. Arteria kryesore e rrjetit, e njohur ndryshe...

Toka e shqiponjave magjeps spanjollët: Shqipëria, xhevahiri i Ballkanit

Një nga mediat më të njohura në Spanjë, Telemundo, përmes një artikulli të fundit fton spanjollët anembanë botës që të vizitojnë Shqipërinë, xhevahirin e...

Turistët gjermanë, 2 javë në Shqipëri: Natyra është ajo çfarë ofron gjithçka

Një çift gjerman me dy fëmijë të vegjël prej ditësh ndodhen në vendin tonë per te pushuar. Çfarë është e veçantë në udhëtimin e...

Magjia e Voskopojës, një mrekulli mes sporteve dimërore dhe kulinarisë

Fshati turistik i Voskopojës pritet të ketë vizitorë të shumtë gjatë stinës  së dimrit. Këtë e paralajmërojnë edhe agjensitë turistike, të cilat kanë përgatitur dhe...

Faqja italiane: Një ëndërr? Jo! Jemi në Shqipërinë e Veriut, perlën e Ballkanit!

Përfytyroni të udhëtoni në një vend ende larg zonave të turizmit masiv. Përfytyroni, pastaj, të zbuloni zona më të thella dhe më pak turistike....

Lungomare edhe tek Shkëmbi i Kavajës! 200 milionë lekë për transformimin e zonës

Hapësirat publike në zonën e plazhit tek Shkëmbi i Kavajës do t’i nënshtrohen së shpejti rikonstruksionit. Bashkia e Durrësit ka hapur procedurat e tenderimit...

Njihuni me pikën turistike më e vizituar në Shqipëri: Zemra e Mesdheut

“Mediterranean Heart”, përherë një ndalese e “detyruar” në Himarën turistike, një investim i qeverisë shqiptare i dha imazhin e dëshiruar nga të gjithë, pikës...

FOTOT/ “National Geographic” promovon Butrintin: Shijoni mrekullinë antike

Programi “Open Explorer” i “National Geographic” ka vizituar qytetin antik të Butrintit duke i dedikuar një shkrim historisë, arkeologjisë, suksesit turistik, por edhe sfidave...

Spanjollët zbulojnë Shqipërinë, “El Pais”: Pesë arsye për të vizituar tokën e shqiponjave

Media spanjolle El Pais i ka kushtuar Shqipërisë një artikull ku shpalos 5 arsye pse duhet vizituar… Në ngushticën e Otrantos, gati duke prekur takën...

The Travel rendit 20 qytete europiane që duhen vizituar, Kukësi njëri prej tyre

Nuk ka asgjë më të bukur se të zgjohesh një mëngjes, në një vend ku askush nuk ju njeh, të gjesh vetën në rrugë...

Televizioni publik Austriak dokumentar për Shqipërinë: Një Eden i fshehur!

Televizioni publik Austriak ORF 2 do të shfaqë sot në mbrëmje për herë të parë një prej dokumentarëve më të mirë të realizuar ndonjëherë...

FOTOT/ Ulëza, destinacioni i fshehur shqiptar që duhet vizituar! I vetmi eko park në...

Kjo është qyteza e Ulzës! Ndodhet vetëm 70 kilometra apo 1 orë e 10 minuta larg Tiranës! Ndërtimi i rrugës dhe investimet me fokus turizmin i...

Pesë arsye për të zbuluar Shqipërinë nga prestigjozja “El Pais”

E përditshmja prestigjioze spanjolle “El Pais” i dedikon një artikull bukurive të Shqipërisë ku fton lexuesin që të zbulojë pesë arsye përse duhet të...

Banka Botërore: Shqipëria parajsa e turizmit, synon 10 milionë turistë në sezon

“Një nga kujtimet e mia të preferuara të verës së kaluar ishte zbulimi i Sarandës, që ndodhej në pjesën jugore të Rivierës Shqiptare. U...

Kush është fshati shqiptar që DailyMail e rendit ndër 10 destinacionet më të mira...

Ksamili, në jug të Shqipërisë është renditur ndër 10 destinacionet më të mira të udhëtimit për t’u vizituar në 2019 bashkë me 9 nga...

Gjiganti “Rai 3” reportazh për Shqipërinë: Toka e shqiponjës mbretëreshë!

Pyjet e harlisura që shtrihen përtej Alpeve shqiptare janë mbretëria e shqiponjës mbretëreshë. Ashtu si një rojtar, shqiponja patrullon qiejt e pastër mbi dhe...

Edhe Belgjika shkruan për Shqipërinë: Bëni mirë të nxitoni! Shqipëria, mes 9 destinacioneve përrallore...

Gazeta më popullore në zonën belge të Flandrës “Het Laatste Nieuws”, ka vendosur Shqipërinë në një renditje të nëntë destinacioneve verore përrallore të vitit...

Zhvillimi i turizmit, 5 milionë euro investime në Alpet e Shqipërisë

Plot 5 milionë euro do të investohen në zonën e Alpeve të Shqipërisë gjatë vitit 2019, në projekte infrastrukturore për të zhvilluar turizmin e...

Media italiane fut Beratin mes 5 destinacioneve më të mira në Europë

A i keni vizituar tashmë të gjitha kryeqytetet e mëdha europiane apo doni të merrni disa pushime të tjera për të zbuluar vende që...

FOTOT/ Aventura e italianëve, vijnë me motorra dhe ‘ngjisin’ malin e Tomorrit

Një grup prej 20 turistësh italianë janë ngjitur ditën e djeshme në lartësitë e Malit Tomorr. Turistët ishin të pajisur me mjete motorrike të përshtatura...

FOTOT/ Hapet qendra e vizitorëve në Parkun Kombëtar të Thethit

Në fshatin Theth, në Zonën e Mbrojtur të Qarkut Shkodër, këto ditë është ngritur dhe është vënë në funksionim Qendra e Vizitorëve në Parkun...

Reportazhi gjerman: Ju prezantojmë me tokën e shqiponjave, Shqipërinë magjike

Shqipëria quhet edhe “toka e shqiponjave”. Ajo është e rrethuar nga male të larta të mbuluara me pyje të dendur dhe për shqiponjën e...

FOTOT/ Mali i Munellës kthehet në destinacion turistik, zhvillohet guida e parë

I pozicionuar në qendër të Shqipërisë Veriore, me një terren kryesisht të thyer dhe malor, rrethi i Pukës në tërësinë e tij, ofron një...

Blogu më i njohur në Britani fut Shqipërinë në listën e destinacioneve kryesore në...

Nuk është kurrë herët të planifikosh pushimet e radhës. Ndonëse jemi shumë pranë atmosferës së fundvitit, të shumta kanë qenë mediat apo platforma turistike...

Berati dhe Gjirokastra, rreth 300 mijë vizitorë në 10 muaj

Rreth 300 mijë turistë kanë vizituar Beratin dhe Gjirokastrën këto 10 muaj Gjirokastra Këtë vit, numri i turistëve që kanë vizituar qytetin historik të Gjirokastrës ka...

VIDEO/ Flamingot ‘pushtojnë’ Divjakën, tërheqin mijëra vizitorë

Flamingot, zogjtë me qafën e hollë dhe të harkuar dhe me këmbët e hijshme, kanë “pushtuar” lagunën e vogël në pjesën jugore të parkut...

FOTOT/ Vjen në Durrës kroçera me qindra turistë nga 22 vende të Botës

Shqipëria vazhdon të tërheq turistë të shumtë dhe në fillim të muajit nëntor ku vetëm sot 699 turistë nga 22 vende të botës mbërritën...

Bota flet për Shqipërinë! Booking.com: Një ndër 10 destinacionet më të mira për 2019

Një kërkim nga Booking.com ka zbuluar dhjetë prej destinacioneve më të mira për vitin 2019, ku në to bën pjesë dhe Shqipëria. Nga Palomino,...

Shqipërisë i shtohet një tjetër destinacion, resort modern skish në Shishtavec

Një grup slloven ka propozuar ndërtimin e një resorti turistik për turizëm gjithëvjetor në Shishtavec, ku do të përfshihen sportet dimërore, por edhe sporte...

Gazetarja italiane: Mrekulli! Nuk gjej dot fjalë tjetër për ta përshkruar liqenin e Komanit

Mrekulli. Nëse do të isha e detyruar të zgjidhja një fjalë për të përshkruar liqenin e Komanit, ajo do të ishte “mrekulli”. Shumë herë...

Faqja e njohur: Ju tregoj 10 arsye pse duhet të kaloni nga Shqipëria në...

Përshëndetje nga vendi im i 120-të që vizitoj, Shqipëria! ”Kjo shënon fundin e udhëtimit tim dymujor europian dhe gjithçka që mund të them është se...

Prestigjiozja amerikane: Eksploroni një kryeqytet tërheqës si Tirana

Tirana një kryeqytet tërheqës që mund  të eksplorohet për shumë më pak se çdo vend  tjetër në Europë. Prestigjiozja amerikane “Lonely planet”e ka përzgjedhur...

FOTOT/ Gazetarja italiane: Gjirokastra, qyteti më interesant në Ballkan

Gazetarja italiane Francesca Masotti ka udhëtuar drejt Gjirokastrës ku ka bërë një reportazh për blogun e saj “Letters from Balcans”. “Ky qytet në jug të...

Zgjatet sezoni turistik në Shqipëri, rriten me 83% të huajt që erdhën për pushime...

Moti i favorshëm gjatë muajit shtator, por edhe kontratat e hoteleve shqiptare, që parashikonin pritjen e turistëve nga qershori deri në tetor, kanë ndikuar...

Blogerja e huaj që jeton në Shqipëri: Berati, shtëpia ime e preferuar

Qyteti i Beratit është i vendosur në pjesën qendrore / jugore të vendit, 70 km nga Gjirokastra, 70 km nga Korça dhe 70 nga...

Turizmi/ Guida numër një në botë: Shqipëria në top 10 destinacionet, është më mirë...

`Lonely Planet`, guida numër një në botë për turizmin, e sidomos për turizmin aventurier, i ka bërë një dhuratë të majme Shqipërisë, duke e...

Global Banking: Shqipëria, në mesin e 5 vendeve më ekonomike për t’u vizituar

Një tjetër media botërore, kësaj here në fushën e financës dhe sektorit bankar, ka listuar Shqipërinë në mesin e vendeve tepër ekonomike për t’u...

Lonely Planet: Adhuruesit e eskursioneve në Ballkan, të kalojnë nga Shqipëria

Shqipëria është pjesë e ekskursioneve për adhuruesit e Ballkanit, shkruan faqja e njohur turistike www.lonelyplanet.com. ”Për adhuruesit e Ballkanit ekziston një rrugë e re ekskursioniste, me një...

Tirana, destinacioni i dytë më i lirë dhe më i bukur sipas ‘Magical Europe’

Të udhëtosh pa shpenzuar shumë para nuk është aq e vështirë sa mendoni, mjafton të bëni durim e të kërkoni. Kështu e nis artikullin media...
14,691FansaPëlqeje
4NdjekësitNdjek
13NdjekësitNdjek

Postimet e fundit