25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
24NdjekësitNdjek

Te rejat

Shkurt

Frymëzim

Italia nderon me çmimin e lartë pedagogen shqiptar...

Një lajm i mirë vjen përtej detit, Italia në një garë mes rradhëve të shkencareve, ka shpa...

Luiza Gega rekord të ri kombëtar, atletja shqiptar...

Atletja shqiptare, Luiza Gega vijon të shkëlqejë në turnetë ndërkombëtarë. Kampionia kuqez...

Ndërhyrja që bëri të pavarur Severinon

Severinon e gjejmë duke luajtur me top. Ky është aktiviteti më i rëndësishëm për të gjatë ...

Interesante

Teknologji

Kulture

Profesori grek nxjerr faktet: Gjuha shqipe dhe kontributi i ...

Me një pikturë të vitit 1980 nga virtuozi Guri Madhi, ku paraqiten dy shqiptarë mbi kuaj që takohen, media greke Prototh...

Botohet revista e parë e Muzeut Kombëtar të Artit Mesjetar n...

Muzeu Kombëtar i Artit Mesjetar në Korçë prezantoi sot revistën e  parë, botim i këtij institucioni, një vlerë e shtua...

“Europa ime”, ekspozitë e 20 artistëve të rinj nga Shqipëria...

“Europa ime” titullohet ekspozita e çelur mbrëmjen e djeshme në “Europa House”, në Tiranë, me pjesëmarrjen e rreth 20 ar...

Përkujtohet në 161-vjetorin e lindjes Bajram Curri

Bajram Curri lindi në 1862 në Krushë të Madhe, një fshat ndërmjet Gjakovës dhe Prizrenit. Ai ishte një nga organizatorët...

Kuriozitete

Turizëm

Të huajt shpenzuan për udhëtime në Shqipëri 2.8 miliardë eur...

Shqipëria po bëhet gjithnjë e më tërheqëse për turistët e huaj që kërkojnë plazhe të bukura në sezonin veror, por edhe t...

Art

Skulptori Gëzim Muriqi: Kjo statujë e Skënderbeut do vendose...

Skulptori Gëzim Muriqi ka sjellë veprën e tij më të fundit, ai ka bërë një skulpturë gjigande të heroit tonë kombëtar Gj...

Sukses

 579 vjet më parë, kur Gjergj Kastrioti – Skënderbeu b...

579 vjet më parë, më 2 mars 1444, u mbajt “Besëlidhja e Lezhës”. Kuvendi i fisnikërisë u mbajt në katedralen e kishës së...

Njoftime

E ndërtuar mbi 100 vite më parë, restaurohet ish-Arqipeshkvi...

Ish-Arqipeshkvia e Delbinishtit në qytetin e Laçit është një prej siteve kulturore që po restaurohet përmes programit EU...

Biznesi

Letersi

Çmimi Kadare 2023, 10-mijë euro për fituesin

Me mbledhjen e jurisë mori jetë zyrtarisht edhe konkursi për edicionin e tetë të Çmimit Letrar “Kadare”. Natasha Lako, A...

Ekonomi

Mbështetja për bletarinë, AZHBR: Deri tani 3 594 aplikime

Në Skemën Kombëtare të Mbështetjes në Bujqësi 2023, deri tani kanë aplikuar 3 594 fermerë dhe subjekte në masën për mbar...

Eksportet e tekstileve dhe këpucëve, 22.4 miliardë lekë gjat...

Eksportet e tekstileve dhe këpucëve, që përbëjnë një zë të rëndësishëm të tregtisë së jashtme të Shqipërisë, gati 28 % t...

Rritet numri i fermerëve të siguruar, ndikim formalizimi për...

Vitet e fundit sektori i bujqësisë po hedh hapa para në rritje drejt formalizimit. Politikat e subvencionimit nga qev...
Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.

Ndertime

Poliklinika e re e Gjirokastrës, së shpejti në shë...

Poliklinika e re e Gjirokastrës po i nënshtrohet një investimi, ku do të ofrojë standardet më të mira, si për qytetarët ...

Gjirokastër, punime restauruese në Manastirin e Sh...

Në Manastirin e Shpërfytyrimit (Metamorfozës së Krishtit) pranë fshatit Mingul në Gjirokastër po kryhen punime restaurue...

Rikonstruksioni i pallateve në Durrës, 24 familje ...

Bashkia e Durrësit vijon punën për rikonstruksionin e pallateve të dëmtuara nga tërmeti i 26 nëntorit 2019. Puna vazh...

A është aktiviteti fizik një ilaç i vërtetë për depresionin?

Të gjithë e dimë se aktiviteti fizik rikthen një ndjenjë të menjëhershme mirëqenieje: por është një hap shumë i gjatë nga këtu për ta konsideruar sportin një “kurim” për çrregullime serioze të humorit, si depresioni i madh, shkruan focus.it. Megjithatë, ky është pikërisht propozimi që vjen nga st...

“Toka në Shkollë”, një nga nismat më të dashura për nxënësit

Çdo ditë, para se të fillojë mësimi, nxënësit e shkollës 9-vjeçare “Sabaudin Gabrani” ujisin bimët e mbjella nga ata në miniserrën e shkollës,  duke e nisur ditën me energji pozitive. Në miniserrën e shkollës 9-vjeçare “Sabaudin Gabrani” Tiranë, ku është zbatuar një model shumë i mirë i projektit...

Njihuni me 10 destinacionet më të mira për 2023, mes tyre Shqipëria dhe Kosova

Me përfundimin e dimrit tani është koha më e mirë për të filluar një frymëzim udhëtimi. Pas vitesh kaosi nga Coronavirus, vendet më në fund po rihapin kufijtë e tyre, shkruan faqja entertainment-now.com. Ja cilat janë sipas artikullit vendet më të mira për të udhëtuar në 2023. 1. Queenstown, Z...

Shqipëria pjesë e “First Kings of Europe”

Shqipëria do të jetë pjesë e “First Kings of Europe”! Objekte të trashëgimisë prehistorike nga Shqipëria janë bërë pjesë e një ekspozite ndërkombëtare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe në Kanada. Mes një mozaiku të jashtëzakonshëm me objekte të 25 institucioneve nga 11 vende të Europës Ju...

Më 27 mars 1861, Roma u shpall kryeqytet i Italisë

Më 27 mars 1861, Roma u shpall kryeqytet i Italisë. Gjatë periudhës së “Risorgimento”-s (Bashkimi i Italisë), Roma ishte konsideruar si një nga eksponentët kryesorë të kësaj lëvizjeje, që synonte ta bënte Italinë një shtet të vetëm. Roma shihej si kryeqyteti natyror i këtij vendi të bashkuar e të...