Te rejat

11,138FansaPëlqeje
4NdjekësitNdjek
13NdjekësitNdjek
- Publicitet-

Shkurt

Frymëzim

FOTOT/ Njihuni me babain super hero, ka adoptuar 5 fëmijë me aftësi të kufizuara

Me beben në krah duke e qetësuar, Ben Carpenter duket si çdo baba tjetër në...

Frymëzuese/ Shkencëtarja shqiptare fiton Çmimin Ndërkombëtar në Neuroshkencë

Kur shqiponjat tona fluturojnë në qiej të lirë dhe gara është e drejtë, ia dalin...

70-vjeçarja thyen rekordin botëror në maratonë

Një pensioniste ka thyer rekord botëror në Maratonën e Bostonit. Jeannie Rice mbaroi garën për rreth...

Interesante

Kulture

Shpallet lista e konkurrentëve në Festivalin e 57-të në RTSH

Ditën e djeshme janë përcaktuar 22 këngët që do të marrin pjesë në netët e Festivalit të 57-të të Këngës në RTSH. Komisioni përzgjedhës...

FOTO/ Ja si do jetë shtatorja e Gjergj Kastriotit që do...

Lezha së shpejti do të ketë një shtatore të re të Gjergj Kastriotit në qendër të qytetit Ky është boceti fitues i përzgjedhur nga komisioni...

Stina Koncertore në RTSH, Jon Kadesha dhe Vashti Hunter vijnë në...

Stina Kocertore e Orkestrës Simfonike të Rtsh-së , si një traditë shumëvjeçare e kultivimit të vlerave të muzikës klasike, hap siparin në këtë sezon...

Iso-polifonia, kryevepër e trashëgimisë së njerëzimit, mbrojtur nga UNESCO

Ambasada e SHBA-së në Tiranë promovoi sot 60-vjetorin e anëtarësimit të Shqipërisë në UNESCO duke zgjedhur si foto të ditës pamje të artistëve të...

Kuriozitete

Turizëm

Gjermanët këshilla turistëve: Bukuria sekrete e kontinentit europian quhet “Shqipëri”

“Ne bëhemi më të guximshëm! Këtë vit udhëtimi ynë zhvendoset drejt Shqipërisë. Po, po, drejt vendit të shqiptarëve.” Kështu e nis artikullin media e njohur...

Art

Muralja e Urës Vajgurore, një nga 10 më të mirat në...

Revista prestigjioze zvicerane “Wild Walls” ka përzgjedhur muralen e pikturuar në qytetin e Urës Vajgurore si një nga 10 më të mirat në botë....

Sukses

FOTOT/ Komandot shqiptarë na bëjnë krenarë, të tretët në stërvitjen ndërkombëtare

Komandot shqiptarë zunë vendin e tretë mes 137 skuadrave patrulluese dhe më shumë se 1000 trupave pjesëmarrëse në stërvitjen ndërkombëtare “#CambrianPatrol” në Mbretërinë e...

Njoftime

Dita Botërore e Pastrimit të Plazheve, BE në Shqipëri fushatë pastrimi...

Delegacioni i Bashkimit Europian në Shqipëri në Ditën Botërore të Pastrimit të Plazheve ka organizuar një tur pastrimi në plazhin e Spillesë në Kavajë. Nëpërmjet...

Biznesi

LISTA/ Njihuni me 10 njerëzit më të pasur në Shqipëri

Samir Mane u vlerësua si njeriu më i pasur në Shqipëri. Sipas studimit të Institutit Europian Pashko për 10 super të pasurit në vendin...

Letersi

Libri mbi Shqipërinë fiton dy çmime prestigjioze në SHBA

Libri Nga Stalini te Mao-ja: Shqipëria dhe Bota Socialiste i autorit shqiptaro-amerikan Elidor Mëhilli, profesor në City University of New York (SHBA), është nderuar...

Ekonomi

Çimento “made in Albania” lider, kryeson eksportet shqiptare drejt BE

Autoriteti Portual i Durrësit publikoi të dhënat e eksporteve dhe importeve për periudhën janar-shtator të vitit 2018. Gjatë 9 muajve të parë të 2018, afro...

SHIFRAT/ Punësimi gjatë sezonit, ja zona turistike që hapi më shumë...

Sektori i turizmit ka shënuar një rritje të madhe qoftë në xhiron e regjistruar në zonat turistike me 11 %, por edhe në atë...

Nisin punimet në aksin Kardhiq-Delvinë, Tiranë-Sarandë për 2 orë e 50...

Ka nisur puna për ndërtimin e rrugës Kardhiq-Delvinë Rruga e re kombëtare Kardhiq-Delvinë ka një potencial të jashtëzakonshëm mbi ekonominë kombëtare, do të sjellë një...

Ndertime

Projekt rijetëzimi 18 banesave në Gjirokastër

Rreth 18 banesa në qytetin e Gjirokastrës do t’i nënshtrohen së shpejti procesit të restaurimit! Ky është vendimi i marrë në mbledhjen e fundit...

Muzeu i Artit Mesjetar në Korçë, ndër ndërtesat më të mira...

  Muzeu i Artit Mesjetar në Korçë, edhe pse ka vetëm 4 muaj që ka hapur dyert për vizitorët, është renditur në listën e ndërtimeve...

Gjermeni takim me Ministrin e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor të Republikës...

Shqipëria dhe Kosova do të intensifikojnë bashkëpunimin e tyre me produkte konkrete në fushën e planifikimit të territorit, në nivel kombëtar e vendor, strehimit,...

Nga mbretëresha e Anglisë tek multimiliarderi, Bill Gates; Sa fitojnë në ditë pasanikët e...

Nga kryeministrja e Britanisë, Theresa May tek multimiliarderi, Bill Gates, më poshtë janë disa prej pasanikëve më të famshëm në botë, pjesa më e...

Shkolla “Jeronim de Rada”, 1.35 mln USD për rikonstruksionin e plotë të saj

Shkolla “Jeronim de Rada” do të rikonstruktohet plotësisht. 1100 nxënësit e saj do të kenë kushte më të mira mësimi në klasa, me ngrohje...

Vërtetimin për patentat mund ta merrni në çdo përfaqësi konsullore jashtë vendit

Shtetasit shqiptarë që jetojnë jashtë vendit tashmë mund të marrin vërtetim mbi verifikimin e lejes së drejtimit në çdo përfaqësi diplomatike dhe konsullore. Ky shërbim...

E pazakontë/ Qershitë lulëzojnë papritur në tetor

Disa pemë qershie, të njohura edhe si Sakura, kanë lulëzuar papritur këtë vjeshtë. Lulet e famshme ngjyrë rozë dhe të bardhë në Japoni zakonisht lulëzojnë...

Zbulohet kafsha më e lashtë në planet

Gjenden gjurmë të kafshës më antike të zbuluar ndonjeherë deri më sot. Është e ngjashme me sfungjerët e detit dhe ka jetuar rreth 660-630...