15 arsye pse quhet ndryshe edhe superushqim

32

Spinaqi është ndër perimet me përmbajtjen më të lartë të vitaminave dhe mineraleve.

Në veçanti, spinaqi është i pasur me vitaminë A, thelbësore për hidratimin dhe tonifikimin e lëkurës dhe për funksionimin korrekt të shikimit, dhe me vitaminë C, thelbësore për forcimin e sistemit imunitar dhe për të luftuar dëmtimet e shkaktuara nga radikalet e lira.

Në një masë më të vogël, përmbahen edhe vitaminat E, K, B1, B2, B6 dhe PP. Për sa i përket mineraleve që përmban spinaqi, kujtojmë veçanërisht bakrin, zinkun, fosforin, kaliumin dhe kalciumin, të cilët rregullojnë metabolizmin e ujit në trup dhe shkëmbimet osmotike midis qelizave.

Spinaqi gjithashtu përmban klorofil, i cili rigjeneron qelizat duke i furnizuar ato me oksigjen, përmirëson tkurrjen e zemrës dhe rigjallëron sistemin vaskular dhe disa karotenoidë, të cilët kryejnë një veprim të mirë antioksidues.

Ai së bashku me vitaminën B12 merr pjesë në sintezën e hemoglobinës dhe për këtë arsye konsiderohet një vitaminë antianemike.

Është gjithashtu e rëndësishme të mbani mend se nevojiten vetëm 200 mikrogramë në ditë, të cilat mund të asimilohen lehtësisht me një dietë të ekuilibruar, ndërsa të moshuarit duhet të marrin të paktën 300 mikrogramë në ditë, veçanërisht për të ushqyer sistemin nervor.

Mungesa e këtij acidi mund të shkaktojë simptoma të ndryshme si apati, lodhje, mungesë oreksi, vështirësi në kujtesë, shqetësime të gjumit, ulçera të mukozës së gojës, dermatit të ngjashëm me herpesin, ekzemë ose akne rosacea dhe anemi.

Një superushqim i vërtetë

Nga studimet e fundit, vërtet mund të themi se spinaqi është një superushqim i vërtetë, një ushqim veçanërisht i pasur me veti dhe vërtet i shëndetshëm për organizmin.

Duke përmbledhur sa më sipër, përfitimet e spinaqit mund të përmblidhen në 15 pika:

1 – Parandalon kancerin

2  – Ul nivelin e sheqerit në gjak

3 – Promovon shëndetin e kockave

4 – Kontribuon në humbjen e peshës

5  – Mbron sytë

6 –  Ul  hipertensionin

7 –  Ka veti anti-inflamatore

8 – Mban trupin të relaksuar

9 – Lejon trurin të funksionojë siç duhet

10 – Mbrojtja imune rritet

11 – Parandalon sulmet në zemër dhe aterosklerozën

12 – Parandalon aneminë

13 – E bën lëkurën rrezatuese

14 – Parandalon aknet

15 – Përdoret si një një antiplakje i shkëlqyer natyral.