5 ushqimet që e zëvendësojnë palestrën

190

Të gjithë duam të kemi një trup të dobët dhe kjo gjë tahsmë është e mundur. Falë disa ushqimeve që e luajnë mjaft mirë rolin e palestrës mund të keni trupin që dëshironi.

Ëndrra e të gjithëve është të hanë gjithçka u pëlqen e të mos shtojnë kilogramë. Duket pak e vështirë megjithatë ka disa ushqime që i djegin kaloritë njësoj si të shkosh në palestër.

1-Salmoni

Omega-3 në salmon dhe yndyrnat e tjera që gjenden tek mishi i peshkut ndihmojnë në procesin e djegies të yndyrnave dhe të ndërtimit të masës muskulore.

2-Kosi

Ushqimet e pasura me kalcium kanë superfuqi të na hollojnë . Merrni ushqime që ju sigurojnë këtë mineral dhe metabolizmi juaj do të punojë më shpejt se zakonisht.

3-Avokado

Për një metabolizëm të shpejtë, ju duhet të mbani enët e gjakut të pastra dhe të zhdërvjellëta. Vlerat ushyqese që na siguron avokado si acide yndyrore esenciale, yndyrna monounsaturated dhe antioksidantë ju ndihmojnë për një mirëfunksionim të përgjithshëm të organizmit.

4-Specat djegës

Djegia që ju shkakton speci djegës sinjalizon praninë e capsaicin, një kompleks që së bashku me capsiate, vendosin në lëvizje metabolizmin e si pasojë të djegë 50 deri në 100 kalori më shumë se normalisht.

5-Çaj jeshil

Studimet tregojnë se pirja e çajit jeshil mund t’ju ndihmojë të bini në peshë dhe të formoni masë muskulare njësoj sikur të ushtroheshit dy herë në javë.