A mund ta luftohet i ftohti duke marrë një pilulë?

1

Sa bukur do të ishte të jesh në gjendje të ngrohesh në një ditë të ftohtë dimri vetëm duke marrë një pilulë?, shkruan focus.it.

Tani për tani duket si fantashkencë, por së shpejti mund të bëhet realitet falë projektit të bioinxhinierit të Universitetit Rice (SHBA) Jerzy Szablowski, i cili fitoi një grant nga DARPA (Agjencia e Projekteve të Kërkimeve të Avancuara të Mbrojtjes), një agjenci qeveritare amerikane që merret me me zhvillimin e teknologjive të reja për përdorim ushtarak.

Ideja e Szablowski është të zhvillojë një ilaç jo-gjenetik që përmirëson përkohësisht rezistencën e trupit tonë ndaj temperaturave ekstreme. Le të shohim se si do të funksionojë.

Trupi i njeriut ka dy mënyra për të reaguar ndaj të ftohtit: dridhje dhe ethe, edhe nëse ngadalë, rrit temperaturën e trupit – ose përdorimi i BAT (ind dhjamor) i quajtur gjithashtu yndyrë kafe (e ashtuquajtura “yndyrë e mirë” në krahasim me atë të bardhë), për të djegur acidet yndyrore të pranishme në trup dhe për të gjeneruar nxehtësi.

Ky lloj i dytë i termogjenezës është më i shpejtë, por nuk gjeneron aq nxehtësi sa dridhja, të paktën jo tek njerëzit.

Nuk është hera e parë që studiuesit merren me yndyrën kafe: në gusht 2022 Instituti i Kërkimeve Scripps kishte identifikuar një metabolit, të quajtur myristoyl glycine, i cili nxiti krijimin e qelizave yndyrore kafe te minjtë pa dhënë efekte anësore në dukje.

Më herët, në vitin 2020, kërkuesit e Institutit Kombëtar të Shëndetit zbuluan se mirabegron, një ilaç që përdoret për trajtimin e fshikëzës tepër aktive, stimuloi aktivitetin e yndyrës kafe te vullnetaret femra që morën dyfishin e dozës së rekomanduar për katër javë.

Megjithatë, në këtë rast pati efekte anësore dhe dozat e larta të barit rritën stresin kardiak.

/ata.gov.al