Bota flet për Shqipërinë! Booking.com: Një ndër 10 destinacionet më të mira për 2019

152

Një kërkim nga Booking.com ka zbuluar dhjetë prej destinacioneve më të mira për vitin 2019, ku në to bën pjesë dhe Shqipëria. Nga Palomino, vendpushim si një parajsë bregdetare në Kolumbi, në shkretëtirën e Wadi Rum në Jordani, duke kaluar në Bacalar në Meksikë, frymëzimi është siguruar.

Sipas hulumtimit, pothuajse gjysma e udhëtarëve (45%) kërkojnë më shumë aventurë se në  2018-n kur bëhet fjalë për zgjedhjen e destinacioneve që do të vizitohen në 2019. Për grupmoshën 18-34 vjeç përqindja e turistëve është edhe më e larta, sipas booking.com arrin 58%. Destinacionet që janë ende në zhvillim, si Shqipëria, janë të padiskutueshme për këdo që dëshiron të përjetojë diçka të jashtë të  zakonshmes, të paktën një herë në jetën e tyre.

Në vitin 2019, më shumë se gjysma (51%) e udhëtarëve do të duan të shkojnë në një vend ende të pa vizituar nga miqtë e tyre dhe 60% e udhëtarëve në mes të 25 dhe 34 vjet do të duan të përdorin më shumë ditë për të udhëtuar në botë.

Por cilat destinacione në zhvillim do të zgjidhni nga ato të rekomanduara nga Booking.com (në listë edhe Shqipëria)?

Ksamili, Shqipëri

Ky vend në jug të Shqipërisë është një perle e fshehur (por jo edhe për shumë kohë), e preferuar për ato që i dashurojnë plazhet. Ksamili karakterizohet nga nje det me ujëra kristal, plazhe të qetë dhe restorante me atmosferë të ngrohtë. Disa vende pranë Ksamilit, të cilat janë interesante për t’u vizituar, janë Syri i Kaltër dhe qyteti i lashtë i Butrintit, trashëgimi e UNESCO-s. Arsyet pse ky vend është i këshilluar për t’u vizituar janë pjatat e lira me ushqim peshku, deti dhe njerëzit simpatikë.

Wadi Rum, Jordani

Lugina e Wadi Rum ka qenë sfondi i shumë filmave dhe është një destinacion tipik për një aventure në shkretëtirë. Peizazhet e dominuara nga formacione mbresëlënëse shkëmbore, kanione të kuqe dhe vizatime fantastike parahistorike të shkëmbinjve janë vetëm disa nga atraksionet që e bëjnë Wadi Rum përvojën ideale për ata që kërkojnë një udhëtim larg nga çdo gjë dhe të gjithë. Ky vend është krahasuar me planetin Mars për shkak të rërës së kuqe. Udhëtarët e rekomandojnë Wadi Rum kryesisht për perëndimet fantastike, një vend ideal për të parë yjet dhe, natyrisht, për të zbuluar të gjithë bukurinë e shkretëtirës.

Samarkand, Uzbekistan

Djep i qytetërimit për qindra vjet, Samarkand është një nga vendbanimet më të begatë përgjatë Rrugës së Vogël të Mëndafshit dhe një nga qytetet më të vjetra të banuara që herët në Azinë Qendrore. Midis arkitekturës mesjetare dhe monumenteve të përfshira nga UNESCO në listën e vendeve të Trashëgimisë Botërore, do të gjeni vende interesante, si Sheshi Registan (një nga sheshet më të bukura në botë), i mbuluar plotësisht me mozaikë dhe të zbukuruar me mbishkrime ari. Udhëtarët në Booking.com rekomandojnë Samarcanda kryesisht për vendet e lashta, arkitekturën dhe historinë.

Bacalar, Meksikë

Bacalari shpesh krahasohet me Maldivet dhe është shtëpia e një prej bukurive natyrore më të mahnitshme në botë, lagunës Shtatë Ngjyra. Uji i freskët e bën këtë liqen të përsosur për ata që e duan zhytje, ndërsa shtëpitë e peshkatarëve që e rrethojnë atë janë të përsosura për të provuar specialitetet e detit që e bëjnë Bacalar të famshëm. Në Booking.com udhëtarët rekomandojnë Bacalar kryesisht për not në natyrë, relaksim dhe qetësi.

Ouarzazate, Marok

I njohur si porta e Saharës, qyteti i Ouarzazatit ndodhet në Marok, në jug të Maleve të bukura Atlas dhe në shtëpinë e fshatit të fortifikuar të Ait Ben Haddou, nga ku mund të shihni perëndime dhe lindje dielli spektakolare. Eksploroni rrugët e papastra që kalojnë këtë rajon, për të zbuluar një peizazh të bërë të pavdekshëm nga shumë filma dhe seri televizive.

Palomino, Kolumbi

Ky vendpushim i dashur bregdetar është një ndalesë në çdo udhëtim në Kolumbi. Përveç plazheve fantastike të Karaibeve, ideale për të marrë rreze dielli dhe surf, ju do të gjeni pjata të shkëlqyera peshku, një zgjedhje të gjerë të hosteleve dhe ekskursione për të parë me nga afër faunën lokale. Në Booking.com udhëtarët e rekomandojnë Palominon kryesisht për shëtitjet në plazh, relaksim dhe natyrë.

Mestia, Gjeorgji

Ky qytet në pjesën veriperëndimore të Gjeorgjisë ndodhet në 1.500 metra mbi nivelin e detit dhe është një pikënisje e shkëlqyer për zbulimin e rajonit përreth. Muzeu Historik dhe Etnografik Svaneti është vendi ideal për t’u vizituar në mënyrë që të afroheni r më shumë me kulturën dhe historinë lokale. Nëse ju pëlqen pushime aktive, ju mund të ngjitni shpatet e Kaukazit ose të ecni nëpër liqenet në rrëzë të malit Ushba, ku ju presin me të vërtetë pamje të që lënë pa frymë. Ky destinacion është gjithashtu një parajsë për ata që e duan ushqimin e mirë: provoni enët tradicionale Svan, si byrekët e mishit.  Udhëtarët në Booking.com rekomandojnë Mestia kryesisht për malet, shëtitjet dhe peizazhet.

Kigali, Ruanda

Në vitet e fundit, “vendi i një mijë kodrave” është bërë më i kapshëm për udhëtarët që vijnë nga e gjithë bota për të parë gorillat që jetojnë në Parkun Kombëtar të Vullkaneve. Nëse ju pëlqen safari, zbuloni Akagera National Park, ku ju mund të admironi Big Pesë (luanë, rinocerontët, elefantët, bufalot dhe leopardët). Qyteti i Kigalit konsiderohet të jetë një nga kryeqytetet më të sigurta dhe më interesante në Afrikë dhe, falë rritjes së shpejtë ekonomike të dhjetë viteve të fundit, ofron një skenë shumë interesante gastronomike. Kigali rekomandohet nga udhëtarët kryesisht për kulturë, njerëz miqësorë dhe rrugë të pastra.

Leeuwarden, Holandë

Leeuëarden është një vend i përhapur nga atmosfera tipike holandeze, ku do të gjeni muzetë, dyqanet dhe shumë vende për të shijuar kuzhinën lokale. Me emrin e kryeqytetit të Kulturës në vitin 2018, në sajë të ekspozitave, shfaqjeve dhe ngjarjeve kulturore, është i përsosur për të eksploruar me biçikletë. Në Booking.com Leeuëarden rekomandohet kryesisht për qendrën e tij historike, shëtitjet e qytetit dhe pazaret.

Nusa Penida, Indonezi

Shumë udhëtarë vizitojnë ishujt Gili, Bali ose destinacione të tjera të famshme në Indonezi. Ishulli i Nusa Penida është ende një destinacion relativisht i panjohur që duhet zbuluar! E vendosur jashtë bregut juglindor të Bali, ishulli karakterizohet nga peizazhe të bukura që janë ende të paprekura. Nusa Penida në Booking.com rekomandohet për plazhet dhe natyrën.