Eksportet bujqësore rritje me 10.6 milionë dollarë në janar

Eksportet bujqësore shënuan rritje me 10% në janarin e këtij viti, krahasuar me janarin e 2023-shit. Eksporti i produ...

Marrëveshja për arsimin me Kosovën, parashikohen 30 bursa

Forcimi i bashkëpunimit në fushën e arsimit mes Kosovës dhe Shqipërisë, duke nxitur shkëmbimin e eksperiencave më të mir...

Transformim i lulishtes së re në Lezhë

Lulishtja e re në Lezhë është transformuar si një hapësirë e dedikuar për fëmijë e të rritur. Kjo lulishte është edhe...

Përfundimi i aksit Peshkopi-Maqellarë shkurton distancat, nxit turizmin

Transformimi urban i shtrirë në çdo qytet të vendit, jo vetëm që shkurton distancat dhe lehtëson arritjen e destinacione...

Lisiena Hysenaj, pjesë e shkencës në SHBA që po kontribuon në shpëtimin të jetëve të njerëzve

Në kuadër të ditës ndërkombëtare të Vajzave dhe Grave në Shkencë, Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Albana ...

Sondazhi: Shqipëria, vendi me optimizëm për të ardhmen

Një sondazh i Institutit Ndërkombëtar Republikan në Shqipëri zbuloi se vendi ynë mbetet një nga pak vendet ku qytetarët ...

“Neuralink” implanton për herë të parë një çip në tru

Elon Musk njoftoi se 24 orë më parë startup-i i tij “Neuralink” implantoi për herë të parë, një nga çipat e tij në truri...

Ambasada e SHBA-së jep njoftimin e rëndësishëm: Qytetarët me vizë amerikane mund të udhëtojnë pa…

Ambasada e SHBA në vendin tonë ka ndarë një lajm për të gjithë shqiptarët që kanë një vizë amerikane. Sipas ambasadës...

Mbi 107 mijë fëmijë përfituan nga programi i depistimit të shikimit në shkolla

Mbi 107 mijë fëmijë kanë përfituar nga programi i depistimit të shikimit në shkolla.  Me politikat e orientuara drejt...

“Skalitjet” e dimrit në majën e Tomorit

Tomori përveç peizazheve mbresëlënëse si një nga malet më të lartë në vend, konsiderohet edhe si mal i shenjtë. Çdo vit ...

Depistimi i shikimit dhe kujdesit dentar, mbështetje për rreth 220 mijë fëmijë në 2024

Rreth 220 mijë fëmijë do të mbështeten në 2024 nga Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale në kuadër të programit...

Nisën kurset falas te TUMO për të gjithë fëmijët dhe të rinjtë e pasionuar pas teknologjisë

Një super-lajm për çdo prind dhe fëmijë të pasionuar pas teknologjisë vjen këtë fillim viti. Qendra TUMO te Piramida ...

Shkolla e re e biçikletave për fëmijët e çdo grupmoshe drejt përfundimit

Një tjetër hapësirë në kryeqytet do të jetë në dispozicion të fëmijëve për zhvillimin dhe edukimin me rregullat bazë të ...

Tirana në dhjetorin magjik të festave

Ashtu si shumë kryeqytete të Europës, edhe Tirana është bërë gati për të mikpritur festat e fundvitit. Në sheshin “Sk...

BBC: Kukësi qyteti i parë i nominuar për çmimin Nobel për Paqen

Në kulmin e luftës në Kosovë, kjo zonë me 16 000 banorë priti më shumë se 400 000 refugjatë. Tani, Kukësi po përdor hist...

ATSH në shkollën profesionale “Rakip Kryeziu” në Fier, të rinjtë orientohen në zanatet e biznesit bu...

Të rinjtë gjithnjë e më shumë po i drejtohen arsimit profesional, si rruga më e sigurtë drejt punësimit. Agjencia Tel...

Qendra Multifunksionale e Vjosës, projektin fitues i studios “CERBA”

Parku Kombëtar “Lumi Vjosa” do të ketë Qendrën Multifunksionale dhe Stacionet e Informimit, projekt që do të zbatohet ng...

8 Dhjetori, Dita Kombëtare e Rinisë

Shënohet sot 8 Dhjetori, Dita Kombëtare e Rinisë. E shpallur prej vitit 2009 nga Kuvendi i Shqipërisë, kjo datë përkujto...

Muzeu Kombëtar “Shtëpia me gjethe” fiton çmimin “Zgjedhja e udhëtarëve 2023” nga Tripadvisor

Muzeu Kombëtar i Përgjimeve “Shtëpia me gjethe” është “Zgjedhja e Udhëtarëve” edhe për vitin 2023 në Tripadvisor. Tri...

Shqipëria do të hapë përfaqësi diplomatike në Sarajevë

Shqipëria është në procedurat finale të hapjes së përfaqësisë diplomatike në Sarajevë. Bosnjë Hercegovina është vendi...

Qeveria miraton marrëveshjen me Moldavinë për njohjen e lejes së drejtimit

Shqipëria dhe Moldavia angazhohen për njohjen reciproke të lejeve të drejtimit. Këshilli i Ministrave miratoi të mërk...

Eksperienca në fshat, studentët eksplorojnë Boboshticën

Boboshtica, fshati që mendohet të ketë qenë i banuar që në Mesjetë, është ndalesa e radhës për grupin e studentëve, të p...

Zbulohet një furrë qeramike në Amiteatrin e Durrësit

Një furrë qeramike që besohet se i përket Antikitetit të vonë është zbuluar në territorin e Amfiteatrit Antik të Durrësi...

Drejt përfundimit “Vala” në Durrës, park urban për fëmijë dhe të rritur

Në Durrës po shkon drejt përfundimit ndërtimi i parkut të madh urban për fëmijë e të rritur “Vala”. Pjesë e programit...

Censi 2023: 100 pyetjet që duhet t’iu përgjigjen qytetarët

Në të gjithë territorin nisi sot numërimi i popullsisë dhe banesave, një proces ky që do të shërbejë jo vetëm për të lex...

Ndeshja e sotme Shqipëri-Poloni në ‘Air Albania’, rrugët që do bllokohen

Policia e Shtetit ka përgatitur një plan të plotë masash për të siguruar rregull dhe siguri publike përgjatë ndeshjes nd...

Dhia e egër shfaqet në tufa në Malin e Tomorit

Kamerat kurth të vendosura nga specialistët e Administratës së Zonës së Mbrojtur Berat, kanë fiksuar dhinë e egër, një n...

MBZHR dhe GIZ mbështetje fermerëve të aplikojnë kontrollin biologjik në serrat bujqësore

Kontrolli biologjik është një praktikë inovatore, e besueshme dhe e ardhmja e prodhimeve bujqësore në serra. Ministri...

Gjirokastra me turizëm gjithëvjetor, Viroi një nga atraksionet kryesore

Gjirokastra përbën një destinacion turistik gjithëvjetor. Administrata e Zonave të Mbrojtura Gjirokastër sjell pamje të ...

Porti i Vlorës, mbi 4 mijë udhëtarë dhe 976 automjete në fundjavë

Sezoni veror vazhdon të sjellë fluks të shtuar të udhëtarëve në Portin e  Vlorës. “Vetëm këtë fundjavë kanë mbërritur...

19 gushti, Dita Botërore e Fotografisë

Dita Botërore e Fotografisë festohet çdo vit më 19 gusht me synimin për të bërë homazhe për fotografët që kontribuan në ...

Më shumë se 173 mijë vizitorë në muze, nga janari në korrik

Vit pas viti muzetë bëhen gjithnjë e më të vizituar nga shqiptarë e të huaj. Sipas statistikave të mbledhura për muajt j...

Eksportet drejt Kosovës rritje me 7.7 % gjatë 7-mujorit

Eksportet drejt Kosovës shënuan një rritje të lehtë gjatë 7- mujorit të këtij viti, ndërsa importet ranë me rreth 2.6 mi...

Festa e Birrës në Korçë, eventi më popullor i verës në Shqipëri

Nis sot në Korçë Festa e Birrës 2023. Kryetari i bashkisë Korçë, Sotiraq Filo, shkroi në rrjetet sociale se “gjithçka ës...

Kroçera “Nautica” me 663 turistë viziton Durrësin

Kroçera “Nautica” me 663 turistë mbërriti sot në Portin e Durrësit. Autoriteti Portual Durrës bën të ditur se “anija ...

Gjimnazi “Gramoz Palushi” në Babrru, gati në shtator me ambiente të reja

Gjimnazi “Gramoz Palushi” në Babrru Qendër të Kamzës është rikonstruktuar tërësisht me standardet më të mira dhe është g...

Festohet dita e Shën Marisë së Kremesovës, pelegrinazh në Piqeras

15 gushti është kulmi i festimeve të ditës së Shën Marisë. Ajo kremtohet nga besimtarët e krishterë si dita kur Shën Mar...

Binjakët prematurë fitojnë betejën me jetën në maternitetin “Mbretëresha Geraldinë”

Dy bebe të ardhura në jetë para kohe në maternitetin “Mbretëresha Geraldinë” e kanë fituar betejën me jetën. Dr. Orje...

Zgjerohet rrjeti i kabineteve të reja dentare në shkollat e vendit

Në shkollat e vendit ekipet e kujdesit shëndetësor po vijojnë punën për pajisjen me kabinetet e reja dentare. Pas një...

Sot testi i pranimit në Mjekësinë e Përgjithshme, do të përzgjidhen 400 maturantë

Sot zhvillohet testimi i informatizuar në kuadër të pranimeve në programin e studimit “Mjekësi e Përgjithshme” pranë Uni...

Komuniteti i Energjisë publikon statusin e NECP: Shqipëria kryeson vendet pjesmarrëse

Ecuria e Shqipërisë në projektin e Planeve Kombëtare të Energjisë dhe Klimës (NECP) të Komunitetit të Energjisë tregon p...

Krijohet Qendra e Inovacionit të Sigurisë dhe Mbrojtjes

Në Fletoren Zyrtare është publikuar vendimi i qeverisë për krijimin e Qendrës së Inovacionit të Sigurisë dhe Mbrojtjes. ...

Hapen aplikimet e maturantëve për në universitet

Duke nisur nga dita e nesërme deri më datë 3 gusht, çdo maturant mund të aplikojë në portalin UAlbania për të zgjedhur l...

Miratohet marrëveshja për programin e shkëmbimit për studimet universitare “CEEPUS IV”

Këshilli i Ministrave miratoi dje në parim marrëveshjen ndërmjet Republikës së Shqipërisë dhe Republikës së Austrisë, Re...

Kursi i këmbimit, leku forcon pozitat

Në tregun e këmbimit valutor vendas, të enjten leku fitoi terren ndaj monedhave të huaja krahasuar me një ditë më parë...

Së shpejti, varka turistike në Liqenin e Shkodrës

Shiroka pritet të jetë një nga tre molet në Liqenin e Shkodrës, ndërsa dy të tjerët në Zogaj dhe në Shkodër. Me 3 stacio...

Sezoni turistik, nga sot kufizime në fundjavë dhe gjatë festave në qarkullimin e mjeteve

Policia e Shtetit njoftoi sot se duke filluar nga dita e sotme, deri më datë 15 shtator, gjatë fundjavës dhe ditëve të f...

Matura Shtetërore, sot provimi i matematikës

Rreth 30 mijë maturantë po zhvillojnë sot provimin e tretë të Maturës Shtetërore, ku testohen për matematikën. Provim...

Forcohen valutat në raport me lekun

Në tregun e këmbimit valutor vendas, të martën monedhat e huaja forcuan pozitat në raport me lekun, krahasuar me një...

Hapen në 15 qershor 30 qendra shëndetësore verore

30 qendra shëndetësore verore do të hapen më 15 Qershor në zonat turistike bregdetare dhe malore. Qendrat shëndetësor...

Manchester City fiton Kupën e parë të Kampioneve, mposht Interin 1-0

Manchester City fitoi kupën e parë të Kampioneve në historinë e tij, duke mposhtur 1-0 Interin në finalen e luajtur mbrë...

Ismail Kadare në panairin e librit “Prishtina 2023”: Letërsia shqipe do rikthehet më e fortë

Panari i librit “Prishtina 2023” u çel sot me praninë e një figure të shquar të letërsisë shqipe, shkrimtarin Ismail Kad...

“Kala Festival” në Dhërmi, promovim turizmit dhe ekonomisë lokale

Në bregdetin e Dhërmiut vijojnë ditët e “Kala Festival”, ku të rinj shqiptarë e të huaj po shijojnë rivierën shqiptare. ...

Nafta pa taksa për bujqësinë, AZHBR: Deri tani, 19.412 fermerë përfitues

Vijon shpërndarja e kartave të naftës falas për fermerët nga Skema Kombëtare e Mbështetjes 2023. Deri tani janë 19,...

Dita Botërore e Mjedisit

Dita Ndërkombëtare e Mjedisit u caktua 50 vjet më parë nga Asambleja e Përgjithshme e OKB-së. Qëllimi i këtij vendimi...

Dyfishohet numri i blegtorëve përfitues nga Skema Kombëtare

Blegtoria zë një vend të rëndësishëm në politikat e mbështetjes me subvencione në sektorin e bujqësisë. Ministria e B...

“Kala Festival”, 657 turistë anglezë mbërritën nga porti i Himarës

Në portin e Himarës dy ditët e fundit kanë mbërritur 657 turistë anglezë për të marrë pjesë në “Kala Festival”, që zhvil...

Spitali i i ri i Sëmundjeve të Brendshme te Trauma rrit standardin e kujdesit shëndetësor

Spitali i Ri i Sëmundjeve të Brendshme, tjetër investim i ri, hap dyert pas pak ditësh. Ky investim rrit standardin e...

INSTAT: Mbi 84 mijë fermerë të pajisur me NIPT

Fermerët të cilët shesin produktet e tyre po regjistrohen në zyrat rajonale tatimore, duke u pajisur me numër identifiki...

Rikthehet Java e Kulturës Italiane me më shumë se 60 evente

Pas suksesit të edicionit të parë të Javëve Kulturore Ndërkombëtare, prej datës 1 e deri më 7 qershor 2023, kultura ital...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
37NdjekësitNdjek