Njihuni me shembullin e Dedës, frymëzim për brezin e ri

DRTK Shkodër në një postim në rrjetet sociale ka sjellë eksperiencën 40 vjeçare të Ded Margjonit, një nga punonjësit më ...

Shqipëria është vendi më i mirë europian për nomadët amerikanë në 2023, sipas “Travel of Path”

Prej disa muajsh, Shqipëria lakohet në artikuj të huaj për lehtësitë e të punuarit si nomadë dixhitalë. Gjithashtu, qeve...

Automotopark-u i parë shqiptar po ngrihet në Elbasan

Në Elbasan po vijojnë me ritme të larta punimet për automotoparkun, i cili do t’i japë zhvillim ekonomik qytetit, por ed...

Prodhime shqiptare në Europë, regjistrohen 4 marka djathi dhe mjalti origjinale

4 produkte vendase të djathit dhe mjaltit janë certifikuar me logon “Made in Albania”. Djathi Mishavina i Bjeshkëve t...

FOTOT/ Dy shkolla të reja hapin dyert për nxënësit në Tiranë

“Kiço Blushi” dhe “Sevasti Qiriazi” janë dy shkollat më të reja që i shtohen kryeqytetit, me kushte bashkëkohore, klasa ...

Edukimi ka fuqinë për të ndryshuar jetë

“Besoj që të rinjtë e grupeve IMPACT janë me të vërtetë agjentë ndryshimi në komunitetet ku jetojnë. Ata ndryshojnë shum...

Dita Botërore e Arsimit/ Në të gjitha shkollat nis konkursi kombëtar për gjuhën shqipe

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara shpalli 24 janarin si ditën ndërkombëtare të arsimit, si një mënyrë për ...

Shifrat/ Arsimi i mesëm profesional kthehet në modë, sektorët ku ofrohen vende pune

Në Shqipëri, gjithnjë e më shumë, nxënësit po zgjedhin shkollat profesionale, për të gjetur veten shpejt në tregun e pun...

FOTOT/ Nis puna për transformimin e DRSHTRR në Durrës

Në Drejtorinë rajonale të Shërbimit të Transportit Rrugor Durrës po vijon me ritme të larta puna për riparimin e plotë t...

Zhvillohet maratona e shahut në Bibliotekën e Kryeministrisë

Qendra për Hapje e Dialog (COD) në bashkëpunim me Federaten Shqiptare të Shahut (FSHSH) zhvilloi workshop-in e parë të m...

Prodhohet roboti që lehtëson punën e njerëzve

Pamjet e reja tregojnë robotin Atlas, humanoid duke ndihmuar me detyrat e ndërtimit. Atlas tashmë është në gjendje të vr...

Vendimi që më ndryshoi jetën

“Kur isha i vogël, shkollimi dhe shumë gjëra që kam sot nuk ishin opsion për mua. Ishim një familje shumë e varf...

Njihuni me Xhesikën, gruaja që ruan sigurinë tek shkolla “Sami Frashëri” në Tiranë

Duke filluar që nga viti 2019, çdo shkollë e mesme në Republikën e Shqipërisë ka oficerë sigurie që përgjigjet për çdo p...

Besniku, pas 18 vitesh emigrim vjen në Divjakë dhe mbjell bimë mjekësore

Ministria e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural ka sjellë sot një tjetër shembull të historive të suksesit në bujqësi. Besnik...

Samsung Display tregon një ekran që paloset 360 gradë

Samsung ka krijuar një prototip të ri ekran që palosen 360 gradë. Samsung Display, një filial i ekraneve të kompanisë, t...

“Mrekullitë e Shqipërisë”, BBC World cikël dokumentaresh

Nga Butrinti në Alpet shqiptare, rrjeti ndërkombëtar i BBC-së ka prodhuar një seri programesh mbi turizmin kulturor dhe ...

“Le Monde” reportazh alpeve shqiptare

Media franceze “Le Monde” i ka kushtuar një reportazh Shqipërisë turistike, ku këtë herë është fokusuar në Alpet shqipta...

Maturantët kanë të drejtën për të kërkuar rivlerësim të testeve

Më 1 qershor do të zhvillohet provimi i parë i maturës shtetërore, ndërsa i fundit do të jetë më 19 qershor. Por këtë vi...

Njihuni me Erandën nga Vlora, e reja punon shofere autobusi në linjat ndërkombëtare

Eranda Dishani është një vajzë nga Vlora e diplomuar për mësuesi por që punon shofere autobusi në një agjenci udhëtimesh...

Këto janë dy vendet më të vizituara në botë dhe gjenden në…Evropë

Mbi 500 milionë turistë vizitojnë Evropën çdo vit, por në cilin nga 44 vendet e saj zgjedhin të shkojnë? GlobalData, ...

BE jep 8.7 milionë euro për rehabilitimin e hidrocentralit të Fierzës

Hidrocentrali i Fierzës do të rehabilitohet me një grant prej 8.7 milion eurosh të Bashkimit Evropian. Hidrocentrali ...

Ambasadorja e SHBA: Shqiptarët, në rrugën e duhur që të udhëtojnë pa viza në SHBA

Ambasadorja e SHBA-së në Tiranë, Yuri Kim ka folur në një intervistë për mediat lidhur me mundësinë që shqiptarët të udh...

Lara Colturi fiton medalje për Shqipërinë, shpallet kampione bote në ski

Lara Colturi shkruan historinë e sportit shqiptar, duke u shpallur kampione bote për të reja në ski. Talentja 16-vjeç...

Nuk ndalet fluksi i turistëve/ Rekord vizitorësh edhe në vjeshtë, 2.2 miliardë euro të ardhura në 9 ...

Hotelet dhe strukturat e tjera akomoduese kanë pritur më shumë vizitorë vendas e të huaj veçanërisht nëntorin e kaluar. ...

Rritja më e lartë e net-qëndrimeve për 2022/ Shqipëria, me rikuperimin më të shpejtë të turizmit në ...

Shqipëria po rezulton vendi që ka pasur ritmet më të larta të rikuperimit të turizmit në krahasim me periudhën e para pa...

Shqipëri-Mal i Zi, marrëveshje për njohjen e sigurimeve shoqërore

Shqipëria dhe Mali i Zi, finalizuan marrëveshjen në fushën e sigurimeve shoqërore. Rreth 2,500 shtetas shqiptarë, kry...

Feridi, njihuni me mjeshtrin që u mëson të rinjve zanatin e teneqepunuesit

Ferid Qarri do tu mësojë të rinjve në Kavajë zanatin e teneqepunuesit, përmes skemës 6-mujore së aftësimit në vendin e p...

Një shqiptar zgjidhet në krye të Forumit të Arkitektëve të Ballkanit

Presidenti më i ri i Forumit të Arkitektëve të Ballkanit është një shqiptar. Arkitekti Indrit Hamiti është tashmë bas...

Shifra rekord/ Shqipëria, 51.7 miliardë lekë eksporte bujqësore gjatë 2022

Sipas INSTAT, për vitin 2022, fermerët, prodhuesit dhe i gjithë zinxhiri ekselent prodhues, përpunues dhe eksportues buj...

Historia frymëzuese e mësueses nga Gjirokastra që thur me grep e shtiza

Fatbardha është një grua në kufijtë e 60-ave e cila ka një pasion të hershëm, atë të punimit me grep dhe me shtiza. Një ...

Shqipëria liberalizon vizat me shtetin më të madh në Botë

Shqipëria dhe Kina kanë nënshkruar të martën marrëveshje për heqjen reciproke të vizave për qytetarët e dy vendeve. Vend...

Njihuni me Mariglenin, i riu që la emigrimin dhe ka 13 dynym serra

Në këto vite masat mbështetëse për bujqësinë u kanë dhënë shpresë e optimizëm emigrantëve, të cilët kanë nisur të invest...

Sot, 555-vjetori i vdekjes së Heroit Kombëtar, Gjergj Kastrioti Skënderbeu

Sot përkujtohet 555-vjetori i vdekjes së Heroit tonë Kombëtar, Gjergj Kastrioti Skënderbeu (1405-17 janar 1468), njofton...

Eksportet e mallrave në 2022-shin, rritje me me 32%

Eksportet e mallrave përgjatë vitit 2022, arritën vlerën 487 miliardë lekë, duke u rritur me 32%, ndërkohë importet e ma...

Një shqiptar mes njerëzve më të suksesshëm në Gjermani dhe Austri

Artisti shqiptar Gazmend Freitag është bërë pjesë e listës së personave më të suksesshëm në Gjermani dhe Austri për viti...

Pasaporta shqiptare ia kalon edhe vendeve të pasura, ja në sa shtete të botës mund të udhëtoni

Shqipëria ja ka kaluar disa vendeve shumë më të pasura dhe të zhvilluara se ajo për sa i përket fuqisë së pasaportës së ...

Spitali i ri i Sëmundjeve të Brendshme në QSUT, së shpejti do të hapë dyert

Spitali i ri i Sëmundjeve të Brendshme në QSUT, është një tjetër investim madhor në shëndetësi, i cili do të ofrojë kush...

Ndërhyrja delikate në tru me pacientin zgjuar, realizohet me sukses nga ekipi i Neurokirurgjisë

Një ndërhyrje delikate në tru me pacientin zgjuar, nga ato operacione që kryhen në klinikat më të mira europiane, është ...

FOTOT/ Rruga e vjetër Fier- Vlorë, realizohen 55% e punimeve të rehabilitimit

Në kantierin e punimeve për rehabilitimin e rrugës Fier- Vlorë (segmenti i vjetër që kalon përmes Levanit), po vijon me ...

VIDEO/ BBC nxjerr dokumentar për Shqipërinë, promovon “mrekullitë kuqezi”

Mrekullitë e Shqipërisë, historia dhe kultura do zbulohen për publikun ndërkombëtar në një nga televizionet më të mëdha,...

FOTO/ Njihuni me Ismetin, 70-vjeçarin që ka mbjellë 100 dynym tokë me pemë

Ismet Petku është 70 vjeç, por shembulli dhe energjia e tij janë inkurajuese. Petku është me profesion avokat dhe ka lin...

Njerëzit e punës/ Eltoni, 27 vjeçari që ka mbjellë 20 ha tokë me bimë medicinale

Elton Therqaj është 27 vjeç dhe ushtron aktivitetin e tij për kultivimin e bimëve mjekësore dhe aromatike në fshatin Fla...

FOTOT/ Nis ndërtimi i shkollës së mesme “Naim Frashëri” në Durrës

Në Durrës ka nisur rindërtimi i shkollës së mesme “Naim Frashëri”, e cila do të ketë mjedise të reja moderne të ndërtuar...

Volkswagen i afrohet “fronit”, por…./ Zbulohet “makina e preferuar e shqiptarëve” ...

Mercedez-Benz vijon të mbajë titullin “makina e preferuar e shqiptarëve” për të disatin vit radhazi. Sipas Drejtorisë...

Hapen aplikimet për praktikë pune të paguar në Komisionin Evropian

Delegacioni i BE në Shqipëri njofton se aplikimet për praktikë pune të paguar në KE janë të hapura! Mos e humbi...

Shifra rekord/ Autoriteti i Aviacionit Civil – Ja sa pasagjerë kanë udhëtuar në vitin 2022

Nëpërmjet një njoftimi të publikuar në faqen zyrtare, Autoriteti i Aviacionit Civil ka bërë me dije se 5.2 milion pasagj...

Lajm i mirë/ Në verë, një tjetër kompani prestigjoze do të nis fluturimet në aeroportin “Nënë Tereza...

Një kompani tjetër prestigjioze do të nisë fluturimet nga aeroporti në Rinas. Bëhet fjalë për kompaninë prestigjoze s...

31 mësues të Edukimit Fizik certifikohen për të punuar me fëmijët me aftësi të kufizuara

31 mësues të Edukimit Fizik dhe punonjës psiko-social nga shkolla të Kamzës, Tiranës dhe Durrësit morën sot pjesë në cer...

Pse foshnjat lëvizin gjithmonë duke tundur krahët dhe këmbët?

Lëvizjet spontane dhe në dukje të rastësishme të të porsalindurve kanë kuptim: kjo konfirmohet nga një studim i cili i a...

Sporti kthehet në shkolla, qeveria akordon fondin 2.5 milionë dollarë

Duket se në shkollat shqiptare po kthehet sporti, i cili mungon prej dekadash, përmes një projekti të Komitetit Olimpik ...

Mësuese Rinita, 25 vjet në edukimin e brezave

Me një përvojë pune të suksesshme prej 25 vitesh me nxënësit e arsimit fillor, mësuese Rinita Hasa gëzon respektin e mës...

FOTO / Tjetër shkollë e re për fëmijët e Laçit

Nxënësit e Laçit do të kenë mundësinë të mësojnë në shkollën e re “Gjon Gjonaj”, me standarde evropiane, investim i qeve...

Pajisje të reja biomjekësore në 18 spitale dhe poliklinika

Investimet në strukturat spitalore, aparatura dhe teknologji kanë qenë disa nga prioritetet kryesore dhe të realizuara g...

WhatsApp po përgatit një veçori të re për të mbrojtur miliona përdorues nga hakerat

Aplikacioni popullor i mesazheve po përgatit një veçori të re që do t’u japë përdoruesve të WhatsApp një opsion të ri ve...

Arsimi profesional bëhet tërheqës në Shkodër, Lezhë dhe Durrës

Shkodra, Lezha dhe Durrësi po bëhen shembull pozitiv për arsimin profesional, edhe si rrjedhojë e bashkëpunimit të bizne...

Rekordi/ 7.5 milionë turistë vizituan Shqipërinë, rreth 2 mln më shumë se vitin e kaluar

7,5 milionë turistë të huaj vizituan vendin tonë gjatë vitit 2022, referuar të dhënave të Ministrisë së Turizmit dhe M...

Tiranë, nis asfaltimi i rrugës “Xhon Belushi” në njësinë 4

Nis asfaltimi dhe ndriçimi i rrugës  “Xhon Belushi” në njësinë 4 në Tiranë. Aksi i shërben një komuniteti prej rreth ...

FOTOT/ Tregu i ri publik i Farkës, hapësirë moderne për fermerët dhe konsumatorët

Tregu i ri publik i Farkës do i shtohet së shpejti zinxhirit të tregjeve në Korçë, Bulqizë, Vaun e Dejës dhe Belsh. Treg...

Dëshmitë e aftësive profesionale për shoferët do të jenë të dixhitalizuara

Nga ky muaj, dëshmitë e aftësive profesionale për shoferët do të jenë të dixhitalizuara. Afatet e dëshmive të reja do të...

FOTOT/ Korçë-Ersekë për 20 minuta, shihni sa kanë avancuar punimet në rrugën e re

Në kantierin e rrugës së re Korçë-Ersekë, Loti 2 , e cila do të shkurtojë distancën mes dy qyteteve në vetëm 20 minuta, ...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
24NdjekësitNdjek