Kompjuteri origjinal 45-vjeçar Apple del në shitje për 240,000 dollarë

Një kompjuter plotësisht funksional Apple-1 ka dalë në shitje për 241,000 dollarësh përreth. Makina ‘e mahnitshme’ e cil...

Shtëpia 120-vjeçare në Bual të Përmetit pret vizitorë nga e gjithë bota

Kristaq Cullufe, pronari i shtëpisë 120-vjeçare në Bual të Përmetit, e ka gjetur sekretin për të “parë botën”. Ai e ka s...

Nismë ligjore për “fuqizimin” e bletarisë në Shqipëri

Ministrja e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Frida Krifca, ka bërë të ditur në rrjetet sociale, se me këtë nismë synohet ...

Slow Food Berat në zbulim të recetave amerikane

“Nga toka në tryezë”: shkëmbim i diplomacisë Culinare me kuzhinieren Tiffany Derry, është titulli i projektit që përfshi...

Telefonata dhe internet në fluturimet ajrore, Bashkimi Evropian zbulon planet

Komisioni Evropian tha se kompanitë mund të ofrojnë teknologji 5G në bordin e avionëve së bashku me lidhjet mobile data....

Koha për krishtlindje, qytetet italiane mirëpresin qytetarë e turistë

Siç ndodh çdo vit më 3 dhjetor, përmes një ceremonie  në Sheshin Shën Pjetër të Vatikanit u instalua skena e cila risjel...

Astronautët kinezë kthehen në Tokë pas një misioni 6-mujor në stacionin hapësinor

Tre astronautë kinezë janë kthyer në Tokë pas përfundimit të një misioni gjashtë mujor në stacionin hapësinor të Kinës. ...

“Auto Moto Parku” i parë shqiptar, Rama: Është hapur gara, 5 kompanitë më prestigjioze shprehën inte...

Kryeministri Edi Rama ka njoftuar se është hapur gara për projektin e “Auto Moto Parkut” të parë shqiptar që do të ndërt...

Mbështetje për 180 fëmijë me aftësi të kufizuara, në Prrenjas nis puna për Qendrën Komunitare

Lajm i mirë për fëmijët dhe të rinjtë me aftësi të kufizuara në bashkinë Prrenjas. Falë një financimi të Bashkimit Evr...

Prezantohet “eTransport”, së shpejti biletat do rezervohen online

Për herë të parë në Shqipëri, do të implementohet platforma “eTransport” për biletimin elektronik në rrjetin e linjave n...

FOTOT/ Hapet rruga e re drejt aeroportit “Nënë Tereza”, lehtëson lëvizjen e automjeteve

Hapet për qarkullimin e automjeteve rruga e re e aeroportit ndërkombëtar “Nënë Tereza”. Ky aks rrugor e hapur që prej di...

Rrugë e re në Rinas, Balluku: Çlirohet trafiku, do zgjerohet edhe aeroporti

Një rrugë e re që lehtëson trafikun në hyrje të aeroportit të Rinasit do të jetë e hapur nga sot. Kjo nyje me gjatësi rr...

Vendimi zyrtar/ Ja kategoritë që përfitojnë shpërblim për festat e fundvitit

Nga sot, 695 mijë pensionistë kanë nisur që të marrin shpërblimin 5 mijë lekë për festat e fundvitit. Të drejtën për kët...

Shpërblimi për festat e fundvitit, ja kategoritë që përfitojnë

Edhe këtë vit pensionistët do të marrin një bonus prej 5 mijë lekësh për festat e funditvitit. Janë mbi 695 mijë pens...

Njihuni me Geartin, 15-vjeçari sjell revolucion në gjimnazet shqiptare

Teknologjia si instrument zhvillimi i jetës tonë dhe të ardhmes, po frymëzon çdo ditë e më shumë të rinjtë në Shqipëri, ...

SHBA çel sezonin festiv, Biden ndez dritat e Krishtlindjes në Shtëpinë e Bardhë

Në SHBA nis zyrtarisht sezoni festiv. Presidenti amerikan Joe Biden dhe bashkëshortja e tij Jill, bënë numërimin m...

I i riu nga Shkodra futet në listën e “Forbes” si njerëzit më të suksesshëm nën moshën 30 vjeç

Ai është Kevin Sekniqi, një djalosh nga Shkodra, i cili është një nga 30 personat e moshës nën 30 vjeç që ka arritur një...

Konispoli shënon nivelin më të lartë të prodhimit të agrumeve

Konispoli  bashkia e vogël me tre njësi vendore në jug të vendit është identifikuar si toka e agrumeve dhe e ullinjëve. ...

Zbulohet ilaçi kundër alzhajmerit, vonon me 5 muaj degradimin e trurit tek njeriu

Një ilaç eksperimental kundër Alzhajmerit ngadalësoi për herë të parë progresin e kësaj sëmundjeje që prek trurin. Studi...

Makina ikonike e shqiptarëve feston ditëlindjen e 40-të

Seritë Mercedes-Benz 190 dhe 190 E W 201 vendosin standarde të reja në segmentin e tregut. Sot, edhe pas katër dekadash,...

Lajm i mirë/ Kosova një hap më afër liberalizimit të vizave

Ambasadorët e shteteve anëtare të BE-së e çojnë një hap përpara procesin e liberalizimit të vizave për Kosovën. Ambasado...

Në vitin 2023, çdo të riu do i ofrohet një punë, arsimim i vazhdueshëm apo praktikë profesionale e p...

Për të ulur papunësinë tek të rinjtë, në vitin 2023 çdo të riu do i ofrohet një punë, arsimim i vazhdueshëm apo praktikë...

Forcat Ajrore të SHBA-së zbulojnë avionin ushtarak më të avancuar të ndërtuar ndonjëherë, kushton 20...

Forcat Ajrore të SHBA-së po planifikojnë të zbulojnë avionin më të avancuar të krijuar ndonjëherë në fillim të muajit të...

Përdoruesit e WhatsApp tashmë mund ti dërgojnë mesazhe vetvetes

WhatsApp prezantoi ditën e sotme një funksionalitet të ri ku përdoruesit mund ti dërgojnë mesazhe vetvetes për ti përdor...

Kosha për mbeturina të diferencuara, qytetarët në Durrës mbështesin projektin

Prej rreth një jave, në rrugët kryesore të Durrësit dhe në zonën e plazhit janë vendosur 300 kazanë plastikë për diferen...

Ngrihet “motori i start-upeve”, një lajm i mirë për të rinjtë në Korçë

Një hapësirë e re kreativiteti, argëtimi dhe inovacioni po i shtohet Korçës në qendër të saj. Bashkia me mbështetjen ...

Presidenti gjerman viziton për herë të parë zyrtarisht Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë

Presidenti gjerman Frank Walter Steinmeier nis të martën, një udhëtim katërditor në Maqedoninë e Veriut dhe Shqipëri. “F...

Historia e kovaçit të Rrëmbecit që punon hekurin prej 3 dekadash

Në zonën e Maliqit gjendet një punues hekuri, i cili quhet Skëndër Kovaçi. Një rastësi e bukur teksa zbulojmë që mbiemri...

AILend ofron 10 bursa dhe mundësi punësimi për studentët e universiteteve shtetërore

Çdo shtetas shqiptar mbi 18 vjeç, rezident në Shqipëri, tashmë ka mundësi të hapë një llogari bankare drejtpërdrejt nga ...

Për herë të parë Shqipëria në një Forum Evropian! Kongresi Rinor Kombëtar votohet në Forumin Rinor E...

Për herë të parë një rrjet rinor Shqiptar anëtarësohet në Forumin Rinor Evropian me statusin e Anëtarit Observues, që i ...

Kryevepra e letërsisë botërore ripërkthehet në shqip

Është një nga kryeveprat e botës. i pashmangshëm, një përrua për letërsisë që mori jetë 100 vite më parë e që përk...
video

VIDEOLAJM/ Alpinistët nga Kosova sfidojnë motin ekstrem për Ditën e Pavarësisë, valëvisin flamurin s...

Një grup alpinistësh nga Kosova kanë bërë një gjest të veçantë për 110 vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë. Në temperatu...

Shqipëria feston 110-vjetorin e Pavarësisë

Shqipëria feston sot 110-vjetorin e Pavarësisë. 28 Nëntori njihet ndryshe edhe si Dita e Flamurit, një ditë e rëndësishm...

FOTOT/ Mbillen qindra fidanë pishë në Shkodër dhe Malin e Dajtit

Disa aksione për pyllëzimin e vendit po zhvillohen në zona të ndryshme të vendit Agjencia e Zonave të Mbrojtura. 200 ...

Ndihma për të kaluar dimrin e vështirë, vendet e BE-së dhurojnë gjeneratorë për Ukrainën

Një numër vendesh të Bashkimit Evropian deklaruan se do t’i dhurojnë gjeneratorë të energjisë Ukrainës për të ndihmuar v...

Risitë në “Startop”/ Audioguidë me biçikletë, “Nobo”, trajnim biznesi e kodimi dhe agjenci kreative

Pesë ide të reja u prezantuan në emisionin “Startop” në puntatën e pestë, mbështetur nga Ministria e Shtetit për Mbrojtj...

Për personat me yndyrë të lartë, mjekja Albana Daka: Duhet që të ulin sa më shumë konsumimin e këtyr...

Mjekja nutricioniste, Albana Daka ka dhënë disa këshilla lidhur me yndyrën e lartë në gj ak. Ajo u shpreh ushqimet që du...

Vaksinë universale për gripin, shkencëtarët: E disponueshme brenda dy vitesh

Një vaksinë universale e gripit që mbron nga të gjitha llojet e virusit mund të jetë e disponueshme në dy vitet e ardhsh...

DPSHTRR ka nisur shërbimin risi të targave me formate të ndryshme

Prej disa muajsh, Drejtoria e Përgjithshme e Shërbimeve të Transportit Rrugor ka nisur shërbimin risi të targave të vogl...

Macja më e vjetër në botë futet në “Guiness”, nuk do e besoni dot sa vjeç është

Flossie është kurorëzuar si macja më e vjetër e gjallë në botë sipas Rekordeve Botërore të Guinness- it. Nuk zgjat shumë...

Me golin e shënuar ndaj Ganës, Ronaldo thyen një tjetër rekord

Portugalia dhe Gana luajtën në “Stadium 974” sfidën e vlefshme për Grupin H të Botërorit të Katarit. Portugezët f...

Njihuni me restorantin më të ngushtë në botë

Restoranti më i ngushtë në botë ndodhet midis një farmacie dhe një klinike. Gjerësia e tij arrin në 109 centimetra, ...

Fotoja mahnitëse e gorillës së zhytur në mendim merr ‘Çmimin e Madh’

Një imazh i një gorille malore të zhytur në mendime me sy të ndezur portokalli mori çmimin kryesor në çmimet e fotografi...

Seritë e reja Y të vivo janë smartfonët kampionë të përditshmërisë

Përditësimi i portofolit të vjeshtës me tre pajisje në linjën e serive Y në Evropë, me Y35, Y16 dhe Y76 • Shkrep dhe ...

“Hotelet falas në Vlorë për 28 Nëntor nëse…”, ja oferta e operatorëve turistikë pë...

Vlora në prag festimesh për 110-vjetorin e Pavarësisë vjen me një ofertë të unifikuar nga një pjesë e madhe e hoteleve n...

Sot takimi i parë i Komisionit Ekzekutiv për Anëtarësimin e Kosovës në BE

Takimi i parë i Komisionit Ekzekutiv për Anëtarësimin e Republikës së Kosovës në Bashkimin Evropian u mbajt sot nën krye...

FOTOT / Heronjtë e heshtur!

Zv/kryeministrja dhe ministrja e Infrastrukturës Belinda Balluku ka deklaruar se 223 grupe pune u angazhuan në terren pë...

Shqipëria, një nga vendet evropiane më të lira për të jetuar

Shqipëria është një nga vendet evropiane më të lira për të jetuar. Përpos se është një nga vendet më të bukura të Bal...

Për herë të parë në 67 vite! Eurovision ndryshon rregullat e votimit

Për herë të parë në 67 vite, Organizatorët e Eurovizion kanë vendosur të bëjnë ndryshme drastike në mënyrën se si do të ...

FOTOT / Bashkia shton terrenet sportive në Tiranë

Kompleksi sportiv Dajti në kryeqytet do të rehabilitohet. Bashkia Tirane ka publikuar pamjet e projektit se si do të ...

Kampionati botëror i bodybuilding për herë të parë në Shqipëri

Kampionati botëror i bodybuilding mbahet  për herë të parë në Shqipëri. Një iniciativë dhe hap i ndërmarrë nga Klajdi Gj...

Pamje spektakolare në Katar, formohet trofeu i Kupës së Botës në qiell

Pamje të mahnitshme kanë ardhur nga Katari në këtë përiudhë të turnout më të bukur e më të ndjekur në mbarë botën. Në...

“Frymëmarrje” në ekonominë më të madhe të Europës. Cmimet ulen për herë të parë

Nga Gjermania mbërrijnë lajme që tregojnë një dritë në fundin e tunelit të krizës së çmimeve që ka pllakosur pjesa të nd...

Ubisoft rikthen video lojërat në Steam

Ubisoft do të fillojë të lançojë lojërat e saj në Steam përsëri pas pothuajse katër vite në dyqanin Epic Games dhe platf...

Restaurohet filmi “Tana”, premiera edhe në Korçë

Filmi i parë artistik shqiptar “Tana” u restaurua duke e sjellë në cilësi më të mirë audiovizuale. Filmi është transm...

Linda Rama prezanton platformën e saj online

“Një dritare për këdo që ka kërshërinë për të kuptuar me çfarë merrem unë si profesioniste dhe kush jam unë si qytetare ...

“Dhuro një lodër”, nisma në mbështetje të fëmijëve pa kujdes prindëror

Periudha më e veçantë e vitit po afron dhe ne duam që çdo fëmijë të festojë i lumtur. Të gjithë i presim me padurim d...

Përdoruesit e WhatsApp tashmë mund të kërkojnë biznese

Shumë njerëz e përdorin WhatsApp për të blerë, por tashmë nuk kanë nevojë të largohen nga aplikacionit për të gjetur një...

Disa fakte interesante rreth Kupës së Botërorit, Qatar 2022

Në Kupën e Botës për meshkuj FIFA 2022 do të garojnë 32 ekipe për tetë grupe, ku përfshihen pesë skuadra afrikane. Disa ...

Panairi i Librit 2022/ Ndahen çmimet për veprat letrare, ja kush u shpall autori i vitit

Janë ndarë çmimet e panairit të 25 të librit. Zija Çela shpallet autori më i mirë i vitit. Çmimi i le...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
24NdjekësitNdjek