Energjia diellore në Shqipëri, ja impiantet që kan...

Shqipëria ka arritur të diversifikojë burimet e prodhimit të energjisë elektrike. Pas disa dekadash varësie të plotë nga...

Gjesti që duhet përshëndetur/ Drejtori i Përgjiths...

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu i ka kërkuar falje publikisht një qytetareje. Ardi Veliu, q...

Rikthehet transporti publik, ja rregullat që duhet...

Një lajm i mirë për qytetarët dhe sektorin e transportit publik. Më 15 QERSHOR rifillon shërbimi i transport publik, ...

Destinacione shqiptare / Lumi i Gashit, pasuria sh...

Një ndër vendet më të vecanta dhe më pak të paeksploruara në Shqipëri është padyshim Lumi i Gashit. I ndodhur në Qark...

SHBA/ Bankierja shqiptare në listën e 40 njerëzve ...

Shumë shqiptarë janë emra të njohur nëpër botë, kjo falë punës këmbëngulëse për të arrirë majat e larta të suksesit. Një...

Njerëzit e punës/ Fermeri nga Cërriku kthen malin ...

Kujtim Sade nga fshati Selitë i Cërrikut ka historinë e shumë shqiptarëve të tjerë, që pas disa vitesh në emigracion rik...

Regjistrimi në Universitet, ja nota mesatare për p...

Këshilli i Ministrave miratoi notën mesatare për pranimin e kandidatëve në programet e studimit të ciklit të parë dhe në...

Pasaportat e skaduara, qeveria merr vendimin: Ja d...

Qeveria ka marrë një vendim për shtyrjen e afatit të pasaportat e skaduara Në mbledhjen e qeverisë është marrë vendim...

Kreditë e buta, dalin emrat e 2074 fituesve të faz...

Plot 2074 qytetarë janë shpallur fitues të fazës së parë për kreditë e buta të dhëna nga Bashkia e Tiranës. Kjo është li...

Vlerat shëndetësore të manave të bardha për diabet...

Mani më shumë njihet për frutin e tij meshije të veçantë, dhe që është tani kudo nëpër tregje. Por në mjekësinë alternat...

Fëmijët festojnë 1 Qershorin në hapësirat e transf...

Parku Rinia i transformuar ka mirëpritur sot në festën e 1 Qershorit, fëmijët e kryeqytetit me më shumë lodra, gjelbërim...

Kuriozitet/ Ja produkti me të cilin shqiptarët kal...

Shqiptarët e kaluan karantinën me...kafe. Edhe pse në kushte shtëpie, kafja ka qenë produkti i preferuar. Konkretisht...

VIDEO/ Britani, 11-vjeçari shqiptar koncert në bal...

Të shumtë kanë qenë shqiptarët nëpër botë që kanë dhënë kontribut për punonjësit të cilët kanë luftuar në vijën e parë t...

Nga plazhet, kufijtë dhe lëvizja me makinë/ Të hën...

Prej datës 1 qershor do të lejohet lëvizja e lirë e qytetarëve dhe automjeteve në të gjithë territorin dhe do të hapen ç...

Fondi 744 milionë lekë për fermerët, ja 4 hapat si...

Aplikimi për Skemat Kombëtare të Mbështetjes për Bujqësinë 2020 janë hapur që prej ditës së djeshme dhe është hera e par...

“Pedalo Tiranën”/ Konkursi për përdoruesit e biçik...

Pedalimi në korsitë e biçikletave në kryeqytet është jo vetëm një mënyrë efikase e lëvizjes, që ndikon edhe në shëndet, ...

Tashmë është zyrtare! Një tjetër shtet njeh patent...

Një tjetër shtet njeh lejet e drejtimit shqiptare. Bëhet fjalë për Turqinë, të cilët kanë vendosur që të njohin lejet e ...

Qarkullimi i makinave, kufijtë, plazhet…/ Merret v...

Kjo është java e fundit e kufizimeve në kuadër të masave kundër koronavirusit dhe më 1 qershor Shqipëria do hapet komple...

Nga Thethi në Ksamil, faqja e njohur polake: Shqip...

Ndërkohë që nuk është më aq e sigurt të udhëtosh në disa nga destinacionet e parapëlqyera për pushime në bregun juglindo...

Nga 1 qershori hapen kufijtë tokësor për lëvizjen ...

Nga e hëna, 1 qershor Shqipëria do të hapë kufijtë tokësor me fqinjët për të gjithë shqiptarët, qofshin me pasaportë të ...

A e dini se….

18.6% e punonjësve në Ministrinë e Mbrojtjes dhe në Forcat e Armatosura janë gra e vajza. 14% e efektivëve të Forcave...

Rritet me 21% prodhimi i energjisë, shifrat për tr...

Prodhimi i energjisë elektrike në vend u rrit në tremujorin e parë të vitit, në vijimësi të luhatjeve të zakonshme vjeto...

SHBA japin 900 mijë dollarë shtesë në ndihmë të Sh...

SHBA ka alokuar një tjetër fond në ndihmë të Shqipërisë në betejën me COVID-19 Shtetet e Bashkuara të Amerikës do t'i...

Krijoi aplikacionin për gjurmimin e Covid-19, adol...

Ky është 17-vjeçari i famshëm në të gjithë botën, për krijimin e siteve të gjurmimit të Covid-19 dhe përditësimin në koh...

Dita më pozitive në Shqipëri, shkon drejt zeros nu...

Shqipëria ka shënuar sot ditën e saj më të mirë, pasi rastet me COVID-19 po shkojnë drejt zeros. Ministria e Shëndetë...

Vendimi/ S’keni nevojë më për autorizime për...

Nga dita e hënë, fasha orare e lëvizjes në "zonat e kuqe" është zgjatur deri në orën 21:00! Vendimi u bë i ditur nga ...

Ofroi ushqime falas në kohë pandemie, komuniteti i...

“Glasgow dhe komuniteti West End u kujdesën për mua kur arrita për herë të parë në Skoci, dhe qyteti ndryshoi jetën time...

Kuriozitet/ A e dini sa kg fruta për frymë konsumu...

Eksportet shqiptare të frutave shënuan një rritje prej 25% gjatë vitit 2019 krahasuar me vitin e mëparshëm. Sipas të dhë...

Shërbimi i ri/ Dokumentet e pronës mund të merren ...

Dokumentet e pronës tashmë mund të merren online në portalin qeveritar e-albania. Ky shërbim i ri është pjesë e proce...

“A e njihni?”/ Stadiumi “Air Alb...

Faqja zyrtare e kampionatit europian EURO 2020 ka publikuar foto nga stadiumi “Air Albania”, duke pyetur ndjekësit e saj...

Mësuesja shqiptare fut gjuhën shqipe në shkollat e...

Zyrafete Loshaj këshilltare për zhvillimin e shumëgjuhësisë në komunën e Linköpings në Suedi ka folur për ndihmën që ajo...

Karta ID apo Pasaporta Biometrike tani merren duke...

Karta ID apo Pasaporta Biometrike tanimë merren duke aplikuar online në e-Albania. Pasi merr aplikimin Policia e Shte...

Skema e subvencionimit/ Si do financohen fermat e ...

Skema Kombëtare e Mbështetjes në Bujqësi 2020, adreson financimin e më shumë bletarëve, përmes lehtësimit të kritereve t...

Hapen kurset për patentë, si do bëhet regjistrimi ...

Drejtoria e Përgjithshme e Shërbimit të Transportit Rrugor njoftoi sot se aktiviteti i subjekteve private që regjistrojn...

Lajmi i mirë/ Dy treguesit pozitivë që Shqipëria p...

Shqipëria duket se po shkon drejt fitores në betejën me koronavirusin, pasi sot u shënuan vetëm 4 raste të reja, numri m...

Rinisin aktivitetin mbi 11 mijë subjekte, rikthehe...

Nga dita e sotme, mbi 11 mijë subjekte kanë hapur dyert e aktiviteteve të tyre sipas protokolleve antiCOVID për bizneset...

Nga 11 maji edhe 14 bashki “zona të gjelbra”, hape...

Nga dita e hënë, datë 11 maj, shtohen si “zona të gjelbra” bashkitë: Lushnjë, Patos, Roskovec, Korçë, Has, Kukës, Lezhë,...

Drejt Europës, Banka e Shqipërisë publikon dy mone...

Banka e Shqipërisë ka publikuar sot, foto të 2 monedhave numizmatike prej argjendi, në përkujtim të Ditës së Europës. ...

Mjeku shqiptar në Greqi dhuron teste për Instituti...

Shumë mjekë shqiptarë gjatë kësaj periudhe kanë treguar humanizmin e tyre përtej profesionit, duke i ardhur në ndihmë ve...

Bimët mjekësore/ Qeveria subvencionon fermerët der...

Deri në 1 milion lekë financon qeveria, për fermerët që mbjellin bimë mjekësore e aromatike në vlerën 200 000 lekë për h...

Pensionet për muajin maj, Posta Shqiptare jep njof...

Edhe pse ka nisur hapja e vendit pas izolimit dhe madje janë tashmë shumë zona të gjelbra, disa njësi shërbimi do të vij...

Lajm i mirë/ Taksat vjetore të makinave i paguan Q...

Drejtoria e Përgjithshme e Shërbimit të Transportit Rrugor ka vendosur që të mbulojë taksën vjetore të viti 2020 për 7,2...

900 foshnje erdhën në jetë në maternitetin “Mbretë...

Marku (që shihni në foto) është banori më i ri i Tiranës, i sapoardhur në jetë në maternitetin “Mbretëresha Geraldinë”. ...

Mbi 70% e të prekurve nga COVID-19 janë shëruar, d...

70% e të prekurve nga COVID-19 janë shëruar. Nga masat e marra është tkurrur harta e qyteteve të prekura nga koronavi...

Bursa për studime mastër në SHBA, procedurat dhe s...

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës pranon aplikime për vitin akademik 2021-2022 për Programin Fulbright për St...

Posta Shqiptare, pensionet pranë banesave të të mo...

Posta Shqiptare njoftoi sot se do të vazhdojë të shpërndaje e pensioneve edhe për muajin maj, në banesat e pensionistëve...

Një tjetër qytet i madh del nga harta e koronaviru...

MInistria e Shëndetësisë bëri me dije sot se pothuajse 67 % personave që ishin infektuar me COVID-19 rezultojnë të shëru...

Faqja e njohur e turizmit: Shqipëria, perla e Ball...

– Ndërsa udhëtimet drejt disa prej destinacioneve më të preferuara në juglindje të detit Mesdhe nuk janë më të sigurta, ...

Nga rrëqebulli i Ballkanit tek kaprolli, kamerat z...

Monitorimi i rrëqebullit të Ballkanit për vitin 2020 filloi në malin e Munellës, me aktivizimin e kutisë – kurth dhe ven...

Doni të studioni në SHBA? Ja si të aplikoni për bu...

Ambasada e SHBA-së në Tiranë fton studentët e interesuar për të ndjekur master në Shtetet e Bashkuara nëpërmjet bursës F...

Plani i qeverisë/ Ja kur do hapen dentistët, paruk...

Nga data 4 maj rritet harta e zonave të gjelbra me Tropojë, Rrogozinë, Peqin, Belsh, Cërrik, Gramsh, Ura Vajgurore, Kuco...

Restaurim banesave “monument kulture” të familjeve...

Në qytetin e Beratit banesat karakteristike janë gjithnjë e më shumë në vëmendjen e specialistëve të monumenteve të kult...

Tetë bashkitë në Shqipëri që nuk kanë më asnjë ras...

Situata epidemiologjike në vendin tonë paraqitet e qëndrueshme ndërsa në tetë bashki si: Durrësi, Hasi, Kavaja, Vlora, P...

Datat e reja/ Hapen pjesërisht universitetet, si d...

Universitetet do të hapen në qershor. Ky është vendimi i Ministrisë së Arsimit. Studentët e vitit të fundit, të cilët...

Lajm i mirë/ Në Shqipëri, numri i të shëruarve ësh...

Numri i pacientëve të shëruar është dyfish më i lartë se i qytetarëve që janë sëmurë. Lajmin e mirë e bëri të ditur k...

Kura ndaj COVID-19/ Shkencëtarja shqiptare në krye...

Kontributi i komunitetit shqiptar në luftën globale kundër pandemisë COVID-19 është për t’u vlerësuar. Studimi më i f...

Solidaritet/ Mjeku shqiptar që shërben në Itali dh...

Mjeku shqiptar Genc Kapxhiu, i cili ndodhet në vijën e parë kundër COVID-19 në urgjencën e spitalit të Arezzos në Itali ...

Qytetarët dhe bizneset, gjithçka që duhet të dini ...

Përmes platformës “e-Albania” qytetarët dhe bizneset mund të pajisen me leje lëvizje dhe autorizim për ushtrim biznesi n...

SHBA falenderon publikisht mjekun shqiptar, fotoja...

Fotoja e mjekut shqiptar Sulejman Çela është shfaqur në ekranin gjigant në Times Square në New York në shenjë falenderim...

9 pacientë të tjerë i shtohen listës së të shëruar...

Gjatë 24 orëve të fundit, 9 pacientë të tjerë i janë shtuar listës së të shëruarve, duke e çuar totalin e të shëruarve n...
25,692FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
24NdjekësitNdjek