Një tjetër destinacion low-cost/ Tiranë-Londër, 10...

Pas Milanos dhe Gjenevës, kompania ajrore low-cost, “Easyjet” do të fillojë të operojë në një tjetër itinerar nga aeropo...

Distria Krasniqi, shqiptarja e artë

Xhudistja kosovare, Distria Krasniqi, ka arritur ta fitojë medaljen e artë për Kosovën në kategorinë deri në 48 kilogram...

Shqiptarët “eksplorojnë” botën/ Ja sa është rritur...

Shqiptarët po orientohen drejt eksplorimit të shteteve të huaja edhe më shumë. Sipas raportit të fundit të Instat, lë...

Banorët në nevojë, mbi 340 mjekë e infermierë në t...

Më shumë se 340 mjekë dhe infermierë vijojnë të jenë në terren, në mënyrë që shërbimi ndaj banorëve të prekur nga tërmet...

Plani i emergjencave tashmë i afishuar në çdo shko...

Një udhëzim i Ministrisë së Arsimit, Sportit dhe Rinisë (MASR) nënvizon edhe planin e emergjencës ose të mënyrës së si d...

Mjekë nga Italia në shërbim të banorëve në Lezhë: ...

Një staf mjekësh nga Italia kanë mbërritur në Lezhë në shërbim të banorëve të prekur nga tërmeti. Ambulanca dhe stafi i ...

Historia e një gjeniu/ Mësuesja e quajti ‘me...

Tomas Edison u kthye një ditë nga shkolla me një letër në dorë. “Nënë këtë letër ma ka dhënë mësuesja. Më tha të mos e h...

Artistja shqiptare fituese e çmimit Ndërkombëtar t...

Artes Ferruni është artistja shqiptare 25 vjeçare që po shpalos talentin e saj në regjizurë. Ajo është fituese e çmim...

Austria jep 600 mijë euro për të prekurit nga tërm...

Republika e Austrisë do të ndihmojë qeverinë shqiptare në përballimin e pasojave të tërmetit të datës 26 nëntor 2019, du...

Arbëreshët bëhen bashkë për të ndihmuar Shqipërinë...

Kryetarët e 27 komunave Arbëreshe të Kalabrisë, kanë bërë këto ditë, një apel të veçantë për ndihmë ndaj banorëve të pre...

Komisioni Evropian jep 15 milionë euro për Shqipër...

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula Von der Leyen është shprehur se KE ka vendosur të dhurojë 15 milionë euro për S...

Hapet kursi plotësues i gjuhës shqipe në Uinipeg t...

U hap për herë të parë në Uinipeg (Winnipeg) të Manitobas të Kanadasë kursi plotësues i gjuhës shqipe. Abetaret e për...

‘Kam gjak shqiptar’/ Bebe Rexha në Bub...

E shoqëruar nga babai i saj, këngëtarja e famshme me origjinë shqiptare, Bebe Rexha, ka mbërritur në Shqipëri për të par...

Solidaritet i jashtëzakonshëm, ja sa milionë euro ...

10 milionë euro, 5 milionë dollarë dhe 156 milionë lekë është shuma e dhuruar deri në këto momente për banorët e prekur ...

Shqipëria solidare/ Dogana heq tarifën e skanimit ...

Shqiptarët kudo anë e mbanë botës u solidarizuan me tragjedinë që goditi Shqipërinë pas tërmetit të së martës, që shkakt...

50 psikologë kosovarë mbërrijnë të dielën në Shqip...

Kosova ka qenë në vijë të parë për sa i takon ndihmës në këto ditë të vështira për Shqipërinë. Me burim njerëzore, ndihm...

Bursë mujore prej 15 mijë lekësh për nxënësit e st...

Nxënësit e studentët e familjeve të viktimave që humbën jetën nga tërmeti i fortë që goditi vendin tonë me 26 nëntor, do...

Përkrahje sociale prej 1 milion lekësh për çdo fam...

Për çdo familje të viktimave që humbën jetën nga tërmeti i fortë që goditi vendin tonë me 26 nëntor, përfshirë edhe dy v...

E gjithë Shqipëria në këmbë, mblidhen ndihma në çd...

E gjithë Shqipëria është sensibilizuar dhe po mbledh ndihma për familjet e prekura nga tërmeti në Durrës. Në çdo shes...

Ja si mund të kontribuosh për të ndihmuar të preku...

Portali unik qeveritar “e-albania” i është bashkuar nismës për të mbështetur familjet në nevojë të cilat u prekën nga të...

Iniciativa e Marko Kepit në Nju Jork, mblidhen mbi...

Pas tërmetit të fuqishëm që goditi Shqipërinë ditën e djeshme, shumë shqiptarë anekënd botës u mobilizuan për t’ju ndihm...

Letra e Alexit, shqiptarit 6 vjeçar që frymëzoi Pr...

Alex Myteberi është shqiptari 6 vjeçar i cili i dërgoi Presidentit amerikan Barack Obama, një letër e cila frymëzoi jo v...

Ja tre qytetet shqiptare që ofrojnë pagën më të la...

Qarqet e Tiranës, Fierit dhe Kukësit ofrojnë pagën më të lartë mesatare për një të punësuar në raport me qarqet e tjera ...

Flamuri shqiptar në mesin e pesë flamujve më të vj...

Flamuri shqiptar KuqeZi, është rënditur ndër pesë flamujt më të vjetër në botë. Kështu ka bërë të ditur Patriot Wood,...

Hapet shkolla e parë shqipe në Spanjë

Pas shumë vitesh në Spanjë është hapur për herë të parë një shkollë në gjuhën shqipe. Fëmijët shqiptarë që jetojnë në...

Agjencia prestigjioze: Pse Shqipëria është ”perla ...

Shqipëria, e vendosur disa qindra kilometra larg Kroacisë në skajin jugor të Gadishullit Ballkanik, ka tërhequr vëmendje...

Tregjasi i vjetër, historia e veçantë e një fshati...

Tragjasi është një vendbanim i periudhës së vonë bizantine, i themeluar nga të ardhur prej viseve përreth. Emri i fshati...

Njihuni me 7 vjeçarin që reciton 2800 vargje të Fi...

https://youtu.be/oYbs6vpNTvw Quhet Nikoll Prendi. Është vetëm 7 vjeçar dhe reciton poezi duke i interpretuar si duhet...

Ekspertët: Fëmijët kanë nevojë për lodra të thjesh...

Larg smartfonët dhe tabletët nga duart e fëmijëve tanë të vegjël! Sinjalizimi, edhe pse i mbështetur nga një studim shke...

Vlora, destinacioni i 76 kroçerave turistike dhe 9...

Bregdeti i bukur i Vlorës me ujin e kristaltë dhe plazhet mahnitëse po tërheqë gjithnjë e më shumë turistët e huaj, që v...

Ja si përfitohet rimbursimi për mallrat në bagazhi...

Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve (DPT) njofton mbi mënyrën se si do të procedohet për rimbursimin e mallrave në bagaz...

SHBA financojnë 7 milionë dollarë për rrjetin kibe...

SHBA financojnë 7 milionë dollarë për Zgjidhjen e Rrjetit Kibernetik, për të mbështetur përpjekjet për rritjen e kapacit...

Gjermania financon projektin për shmangien e përmb...

Qeveria gjermane përmes GIZ po mbështet adaptimin dhe menaxhimin e rrezikut të përmbytjeve në Ballkanin Perëndimor. P...

Me plis në kokë, 150 shqiptarë shërbejnë në Polici...

Në policinë e Nju Jorkut shërbejnë rreth 150 shqiptarë, të cilët kanë edhe shoqatën e tyre të quajtur “Illyria”. Të m...

Lajmi fantastik/ Vogëlushi shqiptar Alvin Berisha ...

Alvin Berisha është i lirë. Pas 1 muaji plot ankth e frikë për jetën e tij, 11-vjeçari ka mundur të dalë jashtë kampit “...

Njihuni me “Lotus”-in shqiptar, makina që u ndërtu...

Makina e modelit Lotus, ngjyrë portokalli që ai ka ndërtuar 10 vite më parë, nuk ka një markë. Kadri Manaj mendon të çel...

Laroshja e kuqrremtë, zbulohet një shpend i ri në ...

Për të dytën herë brenda muajit tetor, lista e shpendëve të Peizazhit të Mbrojtur Vjosë-Nartë pasurohet me një lloj të r...

Made in Kosova! Dy të rinjtë ndërtojnë makinën e p...

https://youtu.be/TCVIR-rLREM Pesë të rinj nga Gjakova të mbështetur nga Fondacioni ‘Bonevet’ dhe disa donatorë të tje...

Gjashtë kategoritë e makinave për të cilat nuk pag...

Nga janari i vitit të ardhshëm, kategorisë së makinave për të cilat nuk do të paguhen taksa do t’i shtohet një kategori ...

Vedat Gashi, një tjetër kandidat shqiptar në zgjed...

Një tjetër kandidat shqiptar në zgjedhjet në SHBA. Vedat Gashi është avokati shqiptar i cili kandidon në qytetin e Westc...

Investimi 90.5 milionë euro, hapet tenderi për lin...

Hekurudha shqiptare ka hapur zyrtarisht procedurën e tenderimit për kompanitë që do të kryesojnë rehabilitimin e hekurud...

Fondet e IPARD/ 57 milionë euro për fermerët, afat...

Agjencia për Zhvillimin Bujqësor dhe Rural ka hapur më 30 Tetor thirrjen thirrja e dytë të programit IPARD ku janë vendo...

Shifrat/ Kush janë 10 institucionet publike me më ...

Sektori publik i prodhimit dhe shërbimeve, regjistrojnë numrin më të lartë të të punësuarve. Por cilat janë institucione...

Kompania koreanojugore hap 1 mijë vende pune në Fi...

Kompania koreanojugore “Yura Corporation”, e cila nisi punimet për ndërtimin e fabrikës për prodhimin e pjesëve teknolog...

Nis rehabilitimi i banesave për 30 familje në Pask...

Në Paskuqan ka nisur rehabilitimi i banesave të 30 familjeve në nevojë, familjeve me ndihmë ekonomike si dhe atyre rome ...

Enrique Iglesias mban flamurin shqiptar teksa kënd...

Enrique Iglesias është një ndër këngëtarët më të njohur në gjithë botën. Mbrëmjen e djeshme ai ka mbajtur një koncerti...

Shifrat optimiste/ Ja sa milionë pasagjerë udhëtua...

Numri i pasagjerëve që kanë udhëtuar me linja ajrore, në nëntëmujorin e viti 2019 llogaritet 2.562.311 pasagjerë. Sip...

Dy shqiptarë kandidojnë në zgjedhjet lokale në SHB...

Dy kandidatë shqiptarë do të jenë pjesë e zgjedhjeve lokale në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Më datë 5 nëntor në S...

Sot pas mesnate ndryshon ora, çfarë duhet të dini

Sot pas mesnate akrepat e orës do të kthehen 60 minuta mbrapa.Ky ndryshim do të thotë që fitojmë një orë më shumë gjum...

Lajmi i mirë/ Miratohet projekti për restaurimin e...

E lënë prej vitesh në mëshirë të fatit, shtëpia e At Gjergj Fishtës do të restaurohet. I shpallur monument kulture prej ...

IPARD II/ Dokumentet që duhen të dorëzojnë fermerë...

Fermerët dhe sipërmarrësit që duan të përfitojnë grante nga programi IPARD II, duhet të aplikojnë në zyrën e Agjencinë s...

Lajmi i mirë/ Shqipëria heq tarifat për makinat el...

Drejtoria Përgjithshme e Shërbimit të Transportit Rrugor do të rimbursojë çdo tarifë të regjistrimit për herë të parë pë...

Eurodeputetja me origjinë shqiptare lobon për nego...

Eurodeputetja e Suedisë, Arba Kokalari, e cila është me origjinë shqiptare, ka kërkuar nga shteti i saj që të ndikojë që...

Vlora, si kurrë më parë (Fotot)

20 objekte dhe struktura të shembura për t’i hapur rrugën rikostruktimit të 60 godinave mes të cilave dhe shtëpisë së Ma...

Lajmi i mirë, hidhen mbi 160 mijë rasate krapi në ...

Pas hedhjes së rasateve të koranit në liqenin e Ohrit, Ministria e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural vijon pasurimin me ras...

“Nobeli” në mjekësi shkon për tre shkencëtarët që ...

Tre shkencëtarë që studiuan se si qelizat përcaktojnë nivelin e tyre të oksigjenit u është dhënë çmimi “Nobel” në Mjekës...

KESH instalon sisteme alarmi në diga për rastet e ...

Në zbatim të Planit të Gatishmërisë në rastet e emergjencave, Korporata Elektroenergjetike Shqiptare  njofton se ka inst...

Pogradec/ Hidhen rasatet e para të koranit në Liqe...

Në Liqenin e Ohrit ka nisur hedhja e rasatit të koranit. Për herë të parë këtë vit do të hidhen mbi 1.5 milion rasate, n...

Të diplomuarit për sociologji e psikologji, kontra...

Të gjithë ata që kanë përfunduar studimet në sociologji, psikologji, mësuesi për tre vite dhe më pas kanë bërë pedagogji...

Lajmi i mirë/ Efekti “Air Albania”, kompanitë e tj...

Hyrja e Air Albania, që e ka çuar në katër numrin e operatorëve që ofrojnë fluturime drejt Italisë, ka ndikuar në uljen ...
24,441FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
22NdjekësitNdjek