Stoli Beli, spikerja e parë në TVSH

Është dëshmitare e 4 dekadave në Televizionin Shqiptar. Që nga lindja e tij si ekran eksperimental, ekipet e punonjësve ...

Tabela/ Punësimi i studentëve ekselentë në adminis...

Departamenti i Administratës Publike ka nisur procesin e përzgjedhjes së pozicioneve të punës nga studentët ekselentë që...

Shërbimi i ri online/ Ja si mund ta saktësoni adre...

Saktësimin e adresës, nga sot çdo qytetar mund ta bëjë pa patur nevojë të shkojë në zyrën e Gjendjes Civile. Ky është sh...

101-vjetori i lindjes së aktorit Sandër Prosi, sto...

Përkujtohet sot 101-vjetori i lindjes së aktorit të madh, Sandër Prosi. Ai lindi më 6 janar të vitit 1920 në qytetin e S...

Tabela/ Sa ferma të mëdha BIO ka në Shqipëri dhe s...

INSTAT raportoi se në të gjithë vendin tonë ushtronin aktivitet 81 ferma BIO. 40 ferma ose 50 për qind e totalit janë...

PROFIL/ E nisen me 10 koshere, sot kanë 1000. Njih...

Flora dhe Dritan Hoxha nga Kavaja, prej kohësh me profesion bletërritës, e kanë nisur aktivitetin me 10 koshere blet...

‘Një minispital që shkon te pacienti’,...

Urgjencës Kombëtare i janë shtuar 36 autoambulanca të reja, duke krijuar siguri për pacientët që mund të kenë nevojë për...

Vitamina C, frutat dhe perimet ku e gjeni dhe pse ...

Vitamina C shërben si mburojë ndaj shumë patologjive dhe është një element ndihmës kundër gripit dhe rrufës. Disa nga...

Si të përfitoni duke aplikuar në e-Albania rimburs...

Qytetarët e infektuar me COVID-19 mund të përfitojnë paketën 100% të rimbursueshme për trajtimin ambulator anti-Covid19 ...

Bujqësia dhe ushqimi/ 28 shërbime të reja online, ...

28 shërbime të reja ofrohen nga Ministria e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural (MBZHR) dhe institucionet e varësisë, vetëm o...

Hyn në fuqi vendimi/ Rriten me 15% pagat për mësue...

Viti 2021 ka nisur me një lajm të mirë për mësuesit pasi ka hyrë në fuqi rritja e pagave edhe për këtë kategori. Sipa...

Lajmi i mirë i 2021/ Shqipëria siguron 500 mijë va...

Viti 2021 ka nisur me një lajm të mirë, pasi Shqipëria ka siguruar 500 mijë dozat e para të vaksinës antiCovid nga kompa...

Lajmi i mirë/ Nga sot, pagat e mjekëve dhe infermi...

Pagat e mjekëve, infermierëve dhe laborantëve në të gjithë vendin u rritën me 40% duke filluar nga 1 janari i këtij viti...

Antipastat, tradita e veçantë e festave; si të për...

Tryezat e mëdha përtej gazit e haresë që mbledhin rreth vetes, janë edhe një shembull i mirë i shtrimit të traditës. Jan...

Viti i Ri, ritet dhe traditat e festës që kremtohe...

Kremtimi i Vitit të Ri është një ndër traditat më të vjetra rituale e shprehur gati tek të gjithë popujt e botës, pa mar...

Sigurohen vaksinat, 305 mijë krerë gjedhe po vaksi...

Ministria e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural për strukturën e Shërbimit Veterinar Kombëtar, po vazhdon fushatën e vaksinim...

Në janar nisin punimet për hekurudhën Tiranë-Durrë...

Autoritetet shtetërore bëjnë me dije se në muajin janar do të nisin punimet për hekurudhën Tiranë-Durrës. Synohet që ...

Punësimi në kooperativa/ Kushtet për njohjen autom...

Për vite me radhë, qindra persona çdo vit, gra e burra që kanë punuar dikur disa vite në ish kooperativat bujqësore, kan...

Tiranë, rrjeti i ri furnizimi me ujë të pijshëm në...

Një linjë e re furnizimi përfundoi në rrugën e “Durrësit”. UKT ka kryer një sërë investimesh në kryeqytet, duke zëvendës...

Komisioni Europian miraton paketë 70 milionë euro ...

Komisioni Europian miratoi sot një paketë prej 70 milionë eurosh në kuadrin e Instrumentit për Para-Anëtarësim (IPA II) ...

Simboli i tavolinës, sekretet e pjekjes perfekte t...

Gjeli i pjekur zë fronin e gatimeve speciale të Vitit të Ri. Pjekja e tij kërkon mund, kohë por edhe mjeshtëri, të ci...

Çelen aplikimet për “Doktoratë”, ja kriteret që kë...

Kandidatë që kanë mbaruar studimet e nivelit të dytë, tashmë  kanë mundësi  të aplikojnë  për programet  e studimit të c...

Qeveria miraton vendimin, shpërblim për mjekët dhe...

Këshilli i Ministrave ka miratuar vendimin që parashikon se mjekët dhe efektivët e policisë do të përfitojnë shpërblimin...

Miratohen kreditë e buta për 850 familje të reja n...

850 familje dhe çifte të reja të pastreha të Tiranës do të kenë mundësi që përmes programit të kredisë së butë të siguro...

Shpërblimi i festave/ Publikohet grafiku, ja kur m...

Instituti i Sigurimeve Shoqërore publikoi sot grafikun e shpërndarjes së shpërblimit të pensionistëve për festat e fundv...

FOTOT/ Altini, fermeri duarartë që prodhon dhjetër...

Shumë shqiptarë kanë investuar në Shqipëri, duke korrur frytet e punës së tyre dhe duke iu gëzuar mundit dhe djersës së ...

FOTO/ Qafëdredhësi, një mik i veçantë në Shqipëri

Ditën e djeshme, në faqen Regjistri Elektronik i Specieve Shqiptare është postuar një fotografi e rrallë e qafëdredhësit...

Ekspertët e shëndetësisë: Rregullat që duhen respe...

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka bërë apel për kufizimin e kontakteve dhe shmangien e grumbullimeve në ...

Keni nevojë për ndihmë shëndetësore, por nuk dini ...

Keni nevojë për ndihmë shëndetësore, por nuk dini se cili është mjeku juaj i familjes?! Tashmë kjo zgjidhet lehtësish...

Posta Shqiptare sjell shërbimin e ri ‘e-Wallet’, s...

Posta Shqiptare ka sjellë një shërbim të ri të quajtur “e-Wallet” ose paraja elektronike. e-Wallet është portofoli i ...

FOTOT/ Udhëtim familjarizues në gjurmën e “V...

I krijuar dhe i zgjeruar pjesë-pjesë përmes një morie nismash dhe projektesh si kombëtare ashtu edhe ndërkombëtare e ndë...

Panairi me produkte lokale në Fushë-Arrëz, zbulon ...

Ditën e djeshme, në qytezën e bukur të Fushë-Arrëzit, u organizua panairi me produkte lokale kushtuar Malit të Munellës,...

Guida online/ “AgroTime AL”, si të vizitoni me një...

Agroturizmi me një klik është aplikacioni i ri “AgroTime AL”, një guidë online për të gjithë ata që duan të vizitojnë fe...

Doni ndihmë juridike falas? Tashmë edhe në e-Alban...

Ndihma Juridike Falas tashmë mund të merret edhe në e-Albania. Të gjithë shtetasit tashmë mund të përfitojnë shërbime...

E papërsëritshmja Tinka Kurti feston sot 88 vjetor...

Tinka Kurti, artistja e madhe e skenës dhe e kinemasë shqiptare feston sot përvjetorin e 88-të të lindjes. Kurti lind...

Miratohet shpërblimi 10 mijë punonjës dhe ish-puno...

10 mijë punonjës dhe ish punonjës të transportit publik qytetas, ndërqytetës dhe të shërbimit taksi, do të marrin 10 mij...

Merret zyrtarisht vendimi/ Nga 1 janari, paga mini...

Nga 1 janari paga minimale do të jetë 30 000 lekë, nga 26000 lekë që është tani. Vendimi për rritjen e pagës minimale...

Miratohet shpërblimi për Vitin e Ri, ja sa lekë do...

Pensionistët e Shqipërisë do të përfitojnë edhe këtë fundvit shpërblim. Sipas informacionit zyrtar të qeverisë fondi ...

Prodhohen në Patos/ Markat e njohura Zara, Bershka...

Që prej vitit 2014, kompania “Tur-Tekstil” operon në sektorin e tekstileve, duke prodhuar veshje mode për markat e njohu...

Rreth 32 mijë bebe të lindura nga janari, përfitue...

Në Ditën Botërore të Mbulimit Shëndetësor Universal, ministria e Shëndetësisë bëri të ditur se nga janari i këtij viti k...

IPARD II, thirrja e tretë / Nis nesër aplikimi për...

Fermerët dhe agrobiznesi nga nesër deri në 25 janar 2021, kanë afat për dorëzimin e aplikimeve për të përfituar grante n...

Studimi: Ata që pinë çaj rregullisht kanë tru më t...

Pirësit e rregullt të çajit, kanë sferë më të shëndetshme të trurit krahasuar me ata që nuk e pinë. “Rezultatet tona ...

“Forbes” fut në listën e “më të suksshmëve&#...

Revista prestigjioze “Forbes” ka renditur shqiptaro-amerikanin Premtim Gjonbalaj në listën e saj “30 Under 30” për vitin...

“Medalje e Shërbimit të Meritës”/ SHBA vlerëson us...

Kontingjentet ushtarake të Forcave të Armatosura të Shqipërisë që shërbejnë në Afganistan u nderuan nga Shtetet e Bashku...

Kontrolli teknik i mjeteve në shtet/ Risitë që do ...

Me përfundimin në dhjetor të koncesionit të kontrollit teknik të mjeteve rrugore (kolaudimi), ky shërbim, do t’i kth...

FOTO/ Shkurton 3 orë rrugë nga Tirana në Sarandë, ...

Në rrugën Kardhiq-Delvinë aktualisht është realizuar 90% e punës. Autoriteti Rrugor Shqiptar bën të ditur se, vazhdoj...

“Mrika”, 62 vjet nga premiera e operas së parë shq...

Më 1 dhjetor 1958, pra 62 vjet më parë, u shfaq për herë të parë në Shkodër opera e parë shqiptare “Mrika” e kompozitori...

Thirrja e tretë e IPARD II/ Ja kur mund të aplikoj...

Programi IPARD II, në thirrjen e tretë, financon Masën 1 me një buxhet total prej 21,5 milionë euro, ku një aplikant mun...

Festa e 28 nëntorit/ Nga ngritja e flamurit nga Sk...

Sot Shqipëria shënon 108 vjetorin e shpallje së pavarësisë. Shpallja e Pavarësisë ose Deklarata e Pavarësisë është shpal...

Video e rrallë/ Njihuni me shprehjet e vjetra të s...

Shprehjet e trashëguara brez pas brezi janë mençuria dhe urtësia e popullit. Janë shprehje që nuk vjetërsohen kurrë edhe...

Romeo Deda, gjeniu i verbër nga Tirana! Ka një mem...

Romeo Deda, nga Tirana thotë se ka memorie mbinjërëzore kalendarike. Prej 20 vitesh, Romeo e ka humbur shikimin, pav...

MSH: Si mund t’i merrin ilaçet falas pacientët me ...

Këshilli i Ministrave ka miratuar vendimin për rimbursimin e paketës së barnave për trajtimin ambulator në banesë të per...

Për herë të parë një shqiptare/ Mimi Kodheli zgjid...

Deputetja Mimi Kodheli, Kryetare e Komisionit për Politikën e Jashtme, zgjidhet Zëvëndëspresidente e Asamblesë Parlament...

VIDEO/ Pelikani kaçurrel, gjen oazin e qetësisë në...

Pelikani Kaçurrel ka gjetur tashmë oazin e qetësisë në Parkun Kombëtarë të Divjakë Karavastasë, duke u kthyer dhe në një...

Njohja e anglishtes, Shqipëria bën përmirësime. Nd...

Indeksi i këtij viti i njohjes së gjuhës angleze (EF English Proficiency index) e rendit për herë të parë vendin tonë nd...

FOTO/ Perla natyrore e Shqipërisë, 54 vite nga sh...

Sot, 54 vite nga shpallja e Thethit Park Kombëtar, zakonet, traditat, mitologjia me heronj dhe zana janë ato që ende e p...

Kampionati Evropian, vajzat shqiptare fitojnë dy m...

Loriana Kuka është një emër tjetër nga lista e gjatë e vajzave të Kosovës që na bëjnë krenar. Së fundmi, ajo fitoi medal...

Ja sa lekë rimbursohen nga shteti pacientët me COV...

Çdo pacient i infektuar me COVID-19 që ndiqet në banesë do të ketë mundësi që ilaçet t’i marrë me rimbursim. Pas vend...

Administrata/ 108 pozicione pune për studentët eks...

Administrata publike ka hapur thirrjet për të punësuar studentët ekselentë. Gjithsej janë 108 pozicione pune në 42 in...

Lajmi i mirë/ Rimbursohet 100% nga shteti paketa b...

Qeveria ka vendosur rimbursimin 100% të paketës bazë të trajtimit ambulator në banesë për personat e prekur nga COVID-19...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
24NdjekësitNdjek