“Ristani Art and Food”, gatime tradicionale në sfondin e pikturave të mjeshtrit korçar Koço Ristani

Korça prej kohësh është kthyer në qytetin e preferuar të shqiptarëve, të cilët e frekuentojnë jo vetëm në ditë festash, ...

70-vjeçarja Hate Ora ruan traditën kuksiane të punimit të sixhadeve

Artizanati, kryesisht në thurjen e sixhades, është një traditë e vjetër kuksiane të cilën me shumë mund gratë dhe vajzat...

“Artistja e vitit”/ E papërsëritshmja Ermonela Jaho fiton çmimin Ndërkombëtar të Muzikës Klasike

Sopranoja shqiptare me famë ndërkombëtare, e papërsëritshmja Ermonela Jaho është fituese e Çmimeve Ndërkombëtare të Muzi...

Një shqiptar mes njerëzve më të suksesshëm në Gjermani dhe Austri

Artisti shqiptar Gazmend Freitag është bërë pjesë e listës së personave më të suksesshëm në Gjermani dhe Austri për viti...

“Kingdom of Arbëria”, një lojë që promovon historinë, traditën dhe kulturën shqiptare

Në Shqipëri ka dalë në qarkullim një lojë që promovon historinë, traditën dhe kulturën shqiptare. Projekti “Gaming In...

Virtuozi shqiptar Shkëlzen Doli dekorohet nga presidenti i Austrisë

Shkëlzen Doli, një nga violinistët më virtuozë shqiptarë në botë, anëtar i orkestrës filarmonike të Vjenës, është de...

Çmimi Kadare 2023, 10-mijë euro për fituesin

Me mbledhjen e jurisë mori jetë zyrtarisht edhe konkursi për edicionin e tetë të Çmimit Letrar “Kadare”. Natasha Lako, A...

VIDEO/ Njihuni me opingbërësin krutan, xha Haxhiu: Me këtë zanat jetoj normalisht, ia kam trashëguar...

Afro 60 vite vite punë mbi supe nuk e kanë kërrusur zanatçiun krutan, Haxhi Neziri. E gjejmë si çdo ditë në punishten e ...

Si ishin lodrat e fëmijëve 5 000 vjet më parë?

Ato që ne i konsideronim për më shumë se një shekull si objekte rituale do të ishin në fakt lodra që përdoreshin nga fëm...

Torra Veneciane në Durrës, qendra e parë e interpretimit të Trashëgimisë Kulturore

Torra Veneciane në Durrës do të kthehet në qendrën e parë të interpretimit të Trashëgimisë Kulturore. Delegacioni i B...

Zbulohet sekreti i rreshtimit të përsosur të piramidave egjiptiane

Për shekuj me radhë, piramidat e Gizës në Egjipt i kanë habitur studiuesit, jo vetëm për hapësirat e tyre misterioze dhe...

Punimi më i madh artistik botëror në Katar tregon historinë e kupës botërore

Vepra e tij sjell historinë e Kupës së Botës që prej fillesave të saj, e deri në kampionatin botëror aktual në Katar. ...

Zbulohet në Britani gjerdani mesjetar me rëndësi ndërkombëtare

Një gjerdan ari që daton në vitet 630-670 pas Krishtit është gjetur nga arkeologët pranë Northampton në Britani. I...

Arti i famshem i Leonardo da Vinci/ Ginevra de’ Benci – vaj në panel, 1474-78

I vendosur në Galerinë Kombëtare të Artit në Uashington, DC, portreti i Ginevra de' Benci është piktura e vetme e Leonar...

Konsiderohet jashtëzakonisht i rrallë, ky është libri më i kushtueshëm në histori

Është një libër i shtypur keq dhe plot gabime. Por Libri i Psalmeve të Gjirit ishte libri i parë i prodhuar në SHBA dhe ...

Rita Ora rikthehet me koncert në Tiranë. Vendoset data, hyrja e lirë

Këngëtarja e njohur me origjinë shqiptare, Rita Ora rikthehet me një koncert madhështor në Tiranë. Shqiptarja ka postuar...

FOTO/ Virtuozi Shkëlzen Doli, koncert madhështor në Seul të Koresë së Jugut

Shkëlzen Doli është ngjitur së fundmi në skenën e njërës prej sallave më të njohura në Seul, në kryeqytetin e Koresë së ...

Poetja shqiptare në Itali nderohet me çmimin “Ambasadore Evropiane 2022”

Një vlerësim i rëndësishëm për poeten shqiptare Irma Kurti me banim në Itali, së cilës i akordohet cmimi “Ambasadore Evr...

FOTOT/ Zadrima, zemra e zejtarisë në Shqipëri

E njohur për prodhimin e kostumeve popullore dhe objekteve tradicionale karakteristike, Zadrima është shndërruar në një ...

Njihuni me pianistin brilant shqiptar, fitues i 40 çmimeve

Kosti Deti komentohet si një instrumentist shumë i talentuar në piano. 2021-shi ishte pa dyshim viti i sukseseve për të,...

Njihuni me Klaidin, violinisti shqiptar me famë botërore që jeton në Zvicër

Klaidi Sahatçi, violinisti shqiptar me famë botërore, është koncertmaestri (violinist) i parë i Orkestrës Tonhalle të ...

FOTOT – Rihapet pas restaurimit shtëpia-muze e piktorit Vangjush Mio

Shtëpia muze e Vangjush Mios në Korçë hapi dyert sot në ditën e Krishtlindjes. Banesa-muze e Piktorit të Popullit, Va...

Arkivi i Muzeut të Fotografisë “Marubi”, digjitalizohen 15,260 faqe

Arkivi i Muzeut të Fotografisë “Marubi” është në proces dixhitalizimi. Deri më tani janë digjitalizuar 23 regjistra m...

Tingujt magjik të virtuozit Shkëlzen Doli do të jehojnë në Barcelonë

Violinisti me famë botërore, e anëtar i Filarmonisë së njohur të Vjenës, Shkëlzen Doli, do të marrë pjesë në një koncert...

Shkrimtari Abdulrazak Gurnah fiton çmimin Nobel në Letërsi

Shkrimtari Abdulrazak Gurnah është fituesi i çmimit Nobel në Letërsi për vitin 2021. Çmimi Nobel në Letërsi i vitit 2...

Sondazhi/ Njihuni me poezinë më të mirë të të gjitha kohërave

Soneti i 18-të i Shekspirit , i njohur si "A të krahasoj me një ditë vere", është votuar si poema më e mirë e shkruar nd...

Artistja shqiptare renditet në vend të parë, fiton çmimin ndërkombëtar

Albumi “Anima Rara” i Ermonela Jaho-s ka fituar çmimin e parë në kategorinë e muzikës vokale nga ICMA (Çmimet ndërkombët...

Rikthehet tradita e munguar/ Pas tre dekadash, kinema verore në Shkodër (FOTO)

Pas më shumë se 3 dekadash mungesë, në qytetin e Shkodrës ka një tentativë për të rikthyer kinemanë verore. Qytetarët po...

Dita Botërore e Muzikës, artistët e TKOB interpretojnë sërish për publikun në sheshin Skënderbej

Dita Botërore e Muzikës u kthye në frymëmarrje për kryeqytetin, pasi pas muajsh izolimi, artistët e Teatrit Kombëtar të ...

Krijohet platforma ‘Shqip Vibes’, Apple Music frymon shqip

Këngëtaret shqiptare Rita Ora dhe Dua Lipa, kanë qenë shkaktaret kryesore që Apple Music së fundi ka krijuar platformën ...

Dita Ndërkombëtare e Muzikës, ‘gurra popullore’ që ka mbajtur gjallë kujtesën kombëtare ...

Muzika është pjesë e pandashme e jetës, është ajo pa të cilën askush nuk do të mund të imagjinonte jetën. Ndërkaq, mu...

Regjisorja Suela Bako fiton çmimin e parë në Festivalin e Filmit në Qipro

Eegjisorja shqiptare, Suela Bako, ka “rrëmbyer” çmimin e parë në festivalin e filmit në Qipro. Festivali i Filmit në ...

Filmi shqiptar triumfon në SHBA, fiton çmimin e rëndësishëm

Filmi ‘Rreze’ (Ray) i regjisores Lorena Sopi i cili është realizuar sipas ditarit të famshëm të Rreze Abdullahut e me re...

Ermonela Jaho mahnit skenën e Londrës, merr vëmendjen e medieve ndërkombëtare

Performanca e fundit e Ermonela Jahos, e cila ka zënë vend në sallën prestigjioze të Londrës ‘’Wigmore Hall’’, ka bërë b...

Filmi shqiptar ‘Perjetesisht Femijë’, fitues në festivalin në Barcelonë

Filmi i shkurtër ‘Përjetësisht Fëmijë’ me skenar dhe regji të Lorena Sopit, është shpallur Filmi më i mirë fiktiv /Best ...

U la përgjysmë/ Kompjuteri përfundon simfoninë e 10-të të Beethoven

Kur Ludwig van Beethoven vdiq në vitin 1827, ai la pas nëntë simfoni të plota dhe fragmentet e trishtueshme sinfonisë së...

Pasi fitoi ‘Nobelin amerikan’, Financial Times shkruan për Ismail Kadarenë

Nëpër stendat e trotuareve, në tregun e së dielës të librave, në Nju Delhi, një librashitës ishte gjeni për të klasifiku...

Pesë artistë shqiptarë magjepsin publikun e “La Scala-s” së New York-ut

Pesë artistë shqiptarë në skenën “Grand Prospect Hall” në New York, SHBA. Soprano Inva Mula, pianisti Genc Tukiçi, viol...

Filma, letërsi, teatër, ekspozita, muzikë…“Tetori Gjerman” surpriza për publikun shqiptar

Një vjeshtë interesante, e larmishme dhe emocionuese vjen për publikun kryeqytetas në kuadër të festimeve të Tetori Gjer...

Ansambli ”Shota”, fitues i çmimit të dytë në Festivalin e Koresë së Jugut

Ansambli Kombëtar i Këngëve dhe i Valleve ”Shota”, u shpall fitues i vendit të dytë në festivalin ”Cheonean Folkore and ...

Nexhmije Pagarusha, promovohet libri për jetën dhe veprën e Bilbilit të Kosovës

Porsi një mozaik, monografia e botuar për bilbilin e Kosovës, pasqyron jetën dhe veprën e saj. Monografia e Nexhmije ...

Ndahen çmimet Emmy, ja kush janë fituesit

Krijuesja e Fleabag Phoebe Waller Bridge dhe ylli i Killing Eve, Jodie Comer ishin mes fituesve të mëdhenj britanikë në ...

Festivali i filmit/ Nga e hëna do shfaqen mbi 200 filma në Tiranë

Tirana International Film Festival/Oscar Qualifying cel siparin të hënën, më 23 shtator, duke u shndërruar në një rast t...

Diva e muzikës, jeta e Nexhmije Pagarushës edhe në libër

Monografia “Nexhmije Pagarusha” është një rrëfim personal dhe origjinal i një udhëtimi të mrekullueshëm në jetën dhe k...

“La Boheme” e Saimir Pirgut në Los Angeles

Teksa tenori Saimir Pirgu është në majat e suksesit botëror, nga rolet më të mëdha të tij mbetet roli i Rodolfos, në “La...

Dy ikona të muzikës shqiptare në një foto

Dy ikonat e muzikës shqiptare janë fotografuar sëbashku në Moskë gjatë vietve 60-të.   Nëpërmjet kësaj...

Filmi shqiptar Zana, premierë në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Toronto

Filmi i gjatë artistik “Zana”, prodhim i Kosovës dhe Shqipërisë, nga Antoneta Kastrati, do ta ketë premierën botërore në...

“Elvisi kthehet në shtëpi”, filmi shqiptar vlerësohet në Portugali

“Elvisi kthehet në shtëpi”, filmi me regji të Fatmir Koçit, është vlerësuar me çmimin special të jurisë, në edicionin e ...

Nis “Doku Fest”/ 282 filma nga 40 shtete, Prizreni qendër e botës për 10 ditë

Për dhjetë ditë rresht qyteti i vjetër i Prizreni do të jetë vend takim i filma bërësve nga tërë bota dhe jo vetëm. Q...

Një film shqiptar për burrneshat

Gjatë një fjalimi të mbajtur në Prifest 2019, Bujar Alimani regjisori i “Delegacioni” që u shfaq në këtë festival filmi,...

Tjetër sukses/ Filmi shqiptar “Streha mes reve” do shfaqet në 40 kinema gjermane

Filmi “Streha mes reve” pas pjesëmarrjes në “Munich Film Fest” do të shfaqet nga 20 shtatori në 40 kinema në të gjithë G...

Histori suksesi/ Ermonela Jaho, si i ngjiti skenat botërore sopranoja shqiptare

Ermonela Jaho, sopranoja shqiptare e cila ka ‘pushtuar’ skenat e njohura botërore, sot feston ditëlindjen Ermonela Ja...

“Java Europiane”, 28 mjeshtra të akuarelit në galerinë e Fierit

Në kuadër të “Javës Europiane”, 28 artistë ndërkombëtarë me punimet e tyre janë prezantuar për publikun fierak në një ek...

Me 11 maj Shqipëria ekspozon në Bienalen e Venecias

“Ndoshta kozmosi nuk është aq i jashtëzakonshëm”. Ky është titulli i veprës së artistit Driant Zeneli, i cili prezanton ...

Zbulohet skulptura e shekullit të 15 e Leonardo da Vinçit

Kuratorët italianë kanë zbuluar në një ekspozitë të zhvilluar në Firence, ekzistencën e skulpturës që sipas tyre është e...

Muralja e Urës Vajgurore, një nga 10 më të mirat në botë

Revista prestigjioze zvicerane “Wild Walls” ka përzgjedhur muralen e pikturuar në qytetin e Urës Vajgurore si një nga 10...

Festivali Alternativ në Podgoricë, Ema Andrea shpallet aktorja më e mirë

Ema Andrea është shpallur në mënyrë unanime nga juria e FIAT Festivalit Internacional Alternativ të Teatrove si aktorja ...

“Tag”, vepra shqiptare çel sezonin artistik të Teatrit Kombëtar

Vepra “Tag” shkruar nga Bashkim Hoxha me regji nga Andia Xhunga është dhe premiera e parë që çel sezonin artistik të Tea...

Historia e Skënderbeut vjen në Muzeun Kombëtar përmes 60 pikturave

Historia e Skënderbeut realizuar në pikturë për publikun vjen në ekspozitën me veprat e piktorit Vangjel Gjikondi. Janë ...

Aktorja shqiptare nominohet si aktorja më e mirë në Manhattan Short Festival

Aktorja Aurita Agushi në këtë garë është nominuar për rolin e saj në filmin e shkurtër “Ajo”, të regjisores More Raça. P...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
24NdjekësitNdjek