Biznesi familjar në Fushë-Arrëz punëson 40 punëtore gjatë sezonit të frutave të pyllit

Gjinovefa është një nga ato shumë gra që kanë guxuar të ngrenë sipërmarrjet e tyre private në sektorin e bujqësisë dhe a...

Historia e fermerit që shndërroi shtëpinë në zonë të dedikuar për bletët

Në Ditën Ndërkombëtare të Bletëve, historia e Saba Durmës, është shembulli tashmë edhe i shumë fermerëve të tjerë, që ...

IPARD II, 326 kontrata investimesh të përfunduara me sukses

Drejtoresha e përgjithshme e Agjencisë për Zhvillimin Bujqësor dhe Rural, Eranda Selmanaj zhvilloi një takim me fermerët...

Hotel “Marriott” në Tiranë, tjetër pol ekselence turizmi

“Tirana Marriott Hotel” do të hapë sot zyrtarisht aktivitetin në Tiranë, duke i shtuar kryeqytetit një tjetër markë evro...

Njihuni me të riun nga Vlora që ka 400 dele: ‘Guri i rëndë në vend të vet’, prandaj u kt...

Shpëtim Shahaj nga Llakatundi i Vlorës është një prej të rinjve shembull në Shqipëri, i cili siguron të ardhura të bolls...

Pika e re e grumbullimit në Librazhd, treg i sigurt për produktet bujqësore

“Kam koshere me bletë dhe prodhoj 6 kuintalë mjaltë në vit. Me ngritjen e Pikës së Grumbullimit, brenda 3 viteve shpreso...

Muzeu Historik, projekt 1 milion euro me agjencinë japoneze JICA

Nisi sot zyrtarisht fillimi i zbatimit të “Projektit për Përmirësimin e Pajisjeve për Konservimin, Restaurimin dhe Mjedi...

FOTO/ Djathë e mjaltë-produktet vulë të Shqipërisë

Djathi Mishavina i Bjeshkëve të Kelmendit në Shqipëri, mjalti i bedunicës, djathi i zier i Veleçikut dhe djathi i dhisë ...

Nga Lezha në Europë – Fruta dhe Perime të Konservuara nga Amarilto SHPK

Amarilto SHPK ka filluar aktivitetin e tij në vitin 1992 si një biznes familjar i drejtuar nga Z. Arben Malshi. Biznesi ...

INSTAT: Eksportet e tekstileve, 11.3 miliardë lekë gjatë janarit

Eksportet e tekstileve dhe këpucëve, që përbëjnë një zë të rëndësishëm të tregtisë së jashtme të Shqipërisë, gati 28 % t...

Agro Iliria – Kompania shqiptare me prodhime të certifikuara sipas standarteve ndërkombëtare

Nuk ka rëndësi nëse jeni një shitës apo një blerës, nëse po kërkoni një produkt cilësor në treg, ajo çfarë ju intereson ...

Agroturizëm “Zerja” mikpret turistët me ushqime bio dhe guida në natyrë

Një tjetër sipërmarrje e suksesshme agroturistike e ngritur me mbështetjen e Skemës Kombëtare mikpret çdo ditë vizitorë ...

Njihuni me Vjollcën, qendistarja e artë e Gjirokastrës që e trashëgoi zanatin nga gjyshja

Prej 20 vitesh qëndistarja Vjollca Mezini administron në pazarin e gurtë të Gjirokastrës një qendër të punimeve në tekst...

Familja nga Malësia e Madhe ndërton fermën e dhive për furnizimin e baxhos së djathit

Sipërmarrësit kanë kthyer sytë nga bujqësia, ku trend në rritje janë investimet në fermat e mëdha blegtorale. Shumë prej...

Ulliri i Beratit, produkt i kombit tonë, me traditë dhe vlera

“Shes një produkt që ka traditë dhe vlera, ne jemi me fat qe e prodhojmë”, shprehet fermeri Neshat Malasi, 33 vjeç nga f...

Teknologjitë agropërpunuese, për herë të parë 100% prodhim “Made in Albania”

“Teknologji Agropërpunuese – Made in Albania” ishte projekti që Flladi së bashku me ekipin e tij zbatoi falë mbështetj...

Ferma e familjes Gjondrekaj, mbështetje nga programi IPARD II

Ministrja e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Frida Krifca viizitoi sot fermën e familjes Gjondrekaj në Bushat. Krifca ...

“Oazi”, restoranti i hapur në Belsh nga emigranti i kthyer pas 18 vitesh nga Greqia

Gjjithnjë e më shumë emigrantë të kthyer nga jashtë po hapin bizneset e tyre në vendin tonë, kryesisht në sektorin e tur...

Kantina e verës “Caco” në Pogradec, investim mbresëlënës me mbështetjen e AZHBR-së

Në fshatin Grabovicë të Pogradecit ndodhet kantina “Caco”, një ndër sipërmarrjet e suksesshme në prodhimin e verës. N...

FOTOT/ Njihuni me Dashnorin, blegtori që ka 700 dhi dhe keca: Kujdesem për to bashkë me gruan

Ferma blegtorale e dhive në fshatit Lofkënd të Mallakastrës, është kthyer tashmë në një qendër model, falë punës së palo...

Produktet e Myzeqesë në panairin “Fruit Logistica 2023” në Berlin

Shqipëria edhe këtë vit është e pranishme në panairin “Fruit Logistica 2023” në Berlin të Gjermanisë, panairi më i madh ...

Mundësi më të larta për Shqipërinë në tregun global të teknologjisë

Mungesa e kapitalit njerëzor në fushën e zhvillimit softuerik është një sfidë globale. Pavarësisht kërkesës në rritje pë...

VIDEO/Njihuni me Martirjon, i riu që la emigrimin dhe hapi fermë në Divjakë

Agjencia për Zhvillimin Bujqësor dhe Rural solli sot një tjetër shembull suksesi në bujqësi. Martirjo Peqini, 28 vjeç...

Restoranti më i vjetër në botë

Ekziston një restorant që këtë vit feston 298 vjet aktivitet dhe është restoranti më i vjetër në botë ende në funksion, ...

Prodhime shqiptare në Europë, regjistrohen 4 marka djathi dhe mjalti origjinale

4 produkte vendase të djathit dhe mjaltit janë certifikuar me logon “Made in Albania”. Djathi Mishavina i Bjeshkëve t...

“Ristani Art and Food”, gatime tradicionale në sfondin e pikturave të mjeshtrit korçar Koço Ristani

Korça prej kohësh është kthyer në qytetin e preferuar të shqiptarëve, të cilët e frekuentojnë jo vetëm në ditë festash, ...

EUROSTAT: Shqiptarët, rekord në Evropë për vetëpunësimin, e gjejnë vet punën pa u varur nga shteti

Për të siguruar jetesën, një pjesë e madhe e shqiptarëve nuk varen as nga shteti dhe as nga sipërmarrjet e mëdha, por, s...

Family Hospital, ‘ilaçi’ më i mirë që i ka ndodhur qytetit dhe shëndetit tonë

Family Hospital është një spital i iniciuar nga dy zonja ambicioze, Fabiola dhe Elona, të cilat kishin si synim dhënien ...

Nga 1 janari 2023, Shqipëria do të ketë vetëm dy operatorë celularë

Prej datës 1 janar 2023, Shqipëria do të ketë vetëm dy operatorë celularë. Dy operatorët, ONE dhe ALBtelecom do të bashk...

Çmim më të favorshëm të energjisë elektrike për bizneset në treg të lirë

Qeveria Shqiptare vendos të mbështesë edhe bizneset e mëdha të cilat që prej vitit 2019 janë në treg të lirë, përmes Kor...

Kultivimi i manave goxhi në Shqipëri, biznesi që të bën milioner

Një sipërfaqe prej 30 hektarësh tokë do të sjellë një risi në bujqësinë shqiptare, ku për herë të parë në Shqipëri ka ni...

Shkalla e papunësisë zbret në 10.6 %

Shkalla e papunësisë për tremujorin e tretë të këtij viti rezulton në nivelin më të ulët të viteve të fundit, konkretish...

Panariti: Mbështetje financiare për prodhuesit e vajit të ullirit

Anëtari i kryesisë së Partisë së Lirisë, Edmond Panariti kërkoi sot që të mbështeten fermerët financiarisht në ruajtjen ...

Po Shqipëria ku renditet? Ja në cilat shtete europiane hotelet dhe restorantet janë më të lira e më ...

Janë ditët e fundit të vitit. Shumë persona planifikojnë ta kalojnë fundin e vitit në shtëpi, apo në lokal brenda vendit...

Njerëzit e punës/ Njihuni me Livanin nga Belshi, prodhon 3 tonë ullinj në vit

A e dini se në Belsh prodhohen rreth 3 mijë ton vaj ulliri në vit? Livan Allkja është një nga prodhuesit e shumtë të ...

Njihuni me Besnikun nga Divjaka, eksportues kryesor i bimëve mjekësore në BE

BioBes sh.p.k. është një kompani e cila ndodhet në Divjakë, specializuar në kultivimin, mbledhjen dhe eksportin e bimëve...

Tokio e bën të detyrueshme me ligj vendosjen e paneleve diellore në shtëpitë e reja

Autoritetet e Tokios kanë miratuar një vendim për ta bërë të detyrueshëm instalimin e paneleve diellore për shtëpitë e r...

Skema e subvencionimit me naftë 2023-2025, mbi 18 mijë përfitues

Ministria e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural parashikon të rrisë me 25% numrin e fermerëve të përfshirë në Skemat Kombëtar...

Turizmi gjallëroi edhe tregtinë me pakicë, volumi u rrit me 4.6 %

Në tremujorin e tretë të këtij viti volumi i tregtisë me pakicë u rrit me 4.6 %, krahasuar me të njëjtën periudhë të vit...

Paga mesatare shkon 61 600 lekë, INSTAT: Rrogat u rritën 9% deri në shtator

Paga mesatare në Shqipëri në muajin shtator ishte 61,600 lekë. Një vit më parë, ajo ishte 56.400 lekë. Rritja vjetore...

Ndërtimi i portit të ri tregtar të Durrësit, do të mundësojë 1500 vende të reja pune

Ndërtimi i portit të ri tregtar të Durrësit në Porto Romano, do të ndryshojë “lojën” në rajon, pasi kthehet në portën hy...

Buxhetimi gjinor/ Programi që ka financuar bizneset e grave në Konkurrueshmëri, Artizanat, Start-up ...

Në të gjithë botën është i njohur fakti që paraja është domen i burrave. Ata e kanë më të lehtë të bëjnë biznes dhe të g...

Njerëzit e punës/ Denada, historia e një fermereje të suksesshme

Në fshatin Krutje të Lushnjës, një zonë e begatë, me njerëz punëtor, gjenden shumë aktivitete bujqësore dhe investime të...

Nismë ligjore për “fuqizimin” e bletarisë në Shqipëri

Ministrja e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Frida Krifca, ka bërë të ditur në rrjetet sociale, se me këtë nismë synohet ...

Slow Food Berat në zbulim të recetave amerikane

“Nga toka në tryezë”: shkëmbim i diplomacisë Culinare me kuzhinieren Tiffany Derry, është titulli i projektit që përfshi...

“Auto Moto Parku” i parë shqiptar, Rama: Është hapur gara, 5 kompanitë më prestigjioze shprehën inte...

Kryeministri Edi Rama ka njoftuar se është hapur gara për projektin e “Auto Moto Parkut” të parë shqiptar që do të ndërt...

Si ta ktheni idenë tuaj në një biznes të suksesshëm, 3 këshilla nga FORBES

Fillimi i një biznesi është një sfidë e madhe dhe jo të gjithë ia dalin me provën e parë; as nuk janë konsistente në arr...

I i riu nga Shkodra futet në listën e “Forbes” si njerëzit më të suksesshëm nën moshën 30 vjeç

Ai është Kevin Sekniqi, një djalosh nga Shkodra, i cili është një nga 30 personat e moshës nën 30 vjeç që ka arritur një...

Strategjia e Google për t’i bërë të lumtur punonjësit

Google është një nga kompanitë më tërheqëse në botë për të punuar. Thjesht prestigji i saj është i mjaftueshëm për të...

Risitë në “Startop”/ Audioguidë me biçikletë, “Nobo”, trajnim biznesi e kodimi dhe agjenci kreative

Pesë ide të reja u prezantuan në emisionin “Startop” në puntatën e pestë, mbështetur nga Ministria e Shtetit për Mbrojtj...

Përdoruesit e WhatsApp tashmë mund të kërkojnë biznese

Shumë njerëz e përdorin WhatsApp për të blerë, por tashmë nuk kanë nevojë të largohen nga aplikacionit për të gjetur një...

Vlonjati që ka 280 dele e dhi: Kam punësuar vetën dhe familjen, më siguron të ardhura

Investimi në blegtori po shndërrohet në përparësi për shumë banorë të zonave rurale të cilët po shtojnë tufat dhe angazh...

Historia e Marjolit, fermeri që prodhon 2 milionë fidanë perimesh në sezon

Në Lushnjë gjendet një serrë model me fidanë, ngritur me mbështetjen e programit IPARD II. Serra e Marjolit është paj...

8.8 miliardë lekë eksporte bujqësore, ja produkti “Made in Albania” më i kërkuar

Eksportet e prodhimeve bujqësore arritën gjatë vitit të kaluar vlerën e 8,8 miliarde lekëve, bëri të ditur INSTAT. Pe...

Sot do t’iu njohim me Martirion, “mbretin” lulediellit – E nisi me 5 hektarë...

Të rinjtë po kthejnë vëmendjen tek bujqësia, duke ngritur sipërmarrje të reja, modele të zhvillimit në sektorin rural. ...

FOTOT/ Njihuni me Kledisin, fermeri që ka dyfishuar sipërfaqet e mollëve për eksport

Kledisi një fermer nga fshati Bitinckë e Korçës, thotë se “Fuji është varieteti i mollës që ka më shumë treg, pasi rezis...

Sa biznese ka sektori i bujqësisë në Shqipëri, ja qarku që kryeson me prodhimet “Made in Alban...

Qarku i Fierit kryeson me numrin më të lartë të bizneseve të reja që u hapën në sektorin e bujqësisë dhe agrobiznesit, g...

Investimi 47 milionë lekë në rezervuarin e Okshtunit, 450 ha tokë bujqësore hyjnë në sistemin e ujit...

Rezervuari i Okshtunit, Njësia Administrative Lekaj, Rrogozhinë është një nga ujëmbledhësit e rëndësishëm për vaditjen n...

Model pune/ 24-vjeçari nga Radhima ngre fermën model me 320 krerë

24-vjeçari Klevi Liçaj, blegtor në Radhimë të Vlorës, falë punës së tij dhe me mbështetjen e AZHBR, ka ngritur një fermë...

Historia frymëzuese e Bukuries/ Ka 700 koshere me bletë të ndara në 7 parqe

Nga parku i bletëve, ku po lulëzon pranvera, Bukurie Mëhalla, na sjell një histori frymëzimi për punën në fshat. Një ...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
37NdjekësitNdjek