EUROSTAT: Shqiptarët, rekord në Evropë për vetëpunësimin, e gjejnë vet punën pa u varur nga shteti

Për të siguruar jetesën, një pjesë e madhe e shqiptarëve nuk varen as nga shteti dhe as nga sipërmarrjet e mëdha, por, s...

Family Hospital, ‘ilaçi’ më i mirë që i ka ndodhur qytetit dhe shëndetit tonë

Family Hospital është një spital i iniciuar nga dy zonja ambicioze, Fabiola dhe Elona, të cilat kishin si synim dhënien ...

Nga 1 janari 2023, Shqipëria do të ketë vetëm dy operatorë celularë

Prej datës 1 janar 2023, Shqipëria do të ketë vetëm dy operatorë celularë. Dy operatorët, ONE dhe ALBtelecom do të bashk...

Çmim më të favorshëm të energjisë elektrike për bizneset në treg të lirë

Qeveria Shqiptare vendos të mbështesë edhe bizneset e mëdha të cilat që prej vitit 2019 janë në treg të lirë, përmes Kor...

Kultivimi i manave goxhi në Shqipëri, biznesi që të bën milioner

Një sipërfaqe prej 30 hektarësh tokë do të sjellë një risi në bujqësinë shqiptare, ku për herë të parë në Shqipëri ka ni...

Shkalla e papunësisë zbret në 10.6 %

Shkalla e papunësisë për tremujorin e tretë të këtij viti rezulton në nivelin më të ulët të viteve të fundit, konkretish...

Panariti: Mbështetje financiare për prodhuesit e vajit të ullirit

Anëtari i kryesisë së Partisë së Lirisë, Edmond Panariti kërkoi sot që të mbështeten fermerët financiarisht në ruajtjen ...

Po Shqipëria ku renditet? Ja në cilat shtete europiane hotelet dhe restorantet janë më të lira e më ...

Janë ditët e fundit të vitit. Shumë persona planifikojnë ta kalojnë fundin e vitit në shtëpi, apo në lokal brenda vendit...

Njerëzit e punës/ Njihuni me Livanin nga Belshi, prodhon 3 tonë ullinj në vit

A e dini se në Belsh prodhohen rreth 3 mijë ton vaj ulliri në vit? Livan Allkja është një nga prodhuesit e shumtë të ...

Njihuni me Besnikun nga Divjaka, eksportues kryesor i bimëve mjekësore në BE

BioBes sh.p.k. është një kompani e cila ndodhet në Divjakë, specializuar në kultivimin, mbledhjen dhe eksportin e bimëve...

Tokio e bën të detyrueshme me ligj vendosjen e paneleve diellore në shtëpitë e reja

Autoritetet e Tokios kanë miratuar një vendim për ta bërë të detyrueshëm instalimin e paneleve diellore për shtëpitë e r...

Skema e subvencionimit me naftë 2023-2025, mbi 18 mijë përfitues

Ministria e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural parashikon të rrisë me 25% numrin e fermerëve të përfshirë në Skemat Kombëtar...

Turizmi gjallëroi edhe tregtinë me pakicë, volumi u rrit me 4.6 %

Në tremujorin e tretë të këtij viti volumi i tregtisë me pakicë u rrit me 4.6 %, krahasuar me të njëjtën periudhë të vit...

Paga mesatare shkon 61 600 lekë, INSTAT: Rrogat u rritën 9% deri në shtator

Paga mesatare në Shqipëri në muajin shtator ishte 61,600 lekë. Një vit më parë, ajo ishte 56.400 lekë. Rritja vjetore...

Ndërtimi i portit të ri tregtar të Durrësit, do të mundësojë 1500 vende të reja pune

Ndërtimi i portit të ri tregtar të Durrësit në Porto Romano, do të ndryshojë “lojën” në rajon, pasi kthehet në portën hy...

Buxhetimi gjinor/ Programi që ka financuar bizneset e grave në Konkurrueshmëri, Artizanat, Start-up ...

Në të gjithë botën është i njohur fakti që paraja është domen i burrave. Ata e kanë më të lehtë të bëjnë biznes dhe të g...

Njerëzit e punës/ Denada, historia e një fermereje të suksesshme

Në fshatin Krutje të Lushnjës, një zonë e begatë, me njerëz punëtor, gjenden shumë aktivitete bujqësore dhe investime të...

Nismë ligjore për “fuqizimin” e bletarisë në Shqipëri

Ministrja e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Frida Krifca, ka bërë të ditur në rrjetet sociale, se me këtë nismë synohet ...

Slow Food Berat në zbulim të recetave amerikane

“Nga toka në tryezë”: shkëmbim i diplomacisë Culinare me kuzhinieren Tiffany Derry, është titulli i projektit që përfshi...

“Auto Moto Parku” i parë shqiptar, Rama: Është hapur gara, 5 kompanitë më prestigjioze shprehën inte...

Kryeministri Edi Rama ka njoftuar se është hapur gara për projektin e “Auto Moto Parkut” të parë shqiptar që do të ndërt...

Si ta ktheni idenë tuaj në një biznes të suksesshëm, 3 këshilla nga FORBES

Fillimi i një biznesi është një sfidë e madhe dhe jo të gjithë ia dalin me provën e parë; as nuk janë konsistente në arr...

I i riu nga Shkodra futet në listën e “Forbes” si njerëzit më të suksesshëm nën moshën 30 vjeç

Ai është Kevin Sekniqi, një djalosh nga Shkodra, i cili është një nga 30 personat e moshës nën 30 vjeç që ka arritur një...

Strategjia e Google për t’i bërë të lumtur punonjësit

Google është një nga kompanitë më tërheqëse në botë për të punuar. Thjesht prestigji i saj është i mjaftueshëm për të...

Risitë në “Startop”/ Audioguidë me biçikletë, “Nobo”, trajnim biznesi e kodimi dhe agjenci kreative

Pesë ide të reja u prezantuan në emisionin “Startop” në puntatën e pestë, mbështetur nga Ministria e Shtetit për Mbrojtj...

Përdoruesit e WhatsApp tashmë mund të kërkojnë biznese

Shumë njerëz e përdorin WhatsApp për të blerë, por tashmë nuk kanë nevojë të largohen nga aplikacionit për të gjetur një...

Vlonjati që ka 280 dele e dhi: Kam punësuar vetën dhe familjen, më siguron të ardhura

Investimi në blegtori po shndërrohet në përparësi për shumë banorë të zonave rurale të cilët po shtojnë tufat dhe angazh...

Historia e Marjolit, fermeri që prodhon 2 milionë fidanë perimesh në sezon

Në Lushnjë gjendet një serrë model me fidanë, ngritur me mbështetjen e programit IPARD II. Serra e Marjolit është paj...

8.8 miliardë lekë eksporte bujqësore, ja produkti “Made in Albania” më i kërkuar

Eksportet e prodhimeve bujqësore arritën gjatë vitit të kaluar vlerën e 8,8 miliarde lekëve, bëri të ditur INSTAT. Pe...

Sot do t’iu njohim me Martirion, “mbretin” lulediellit – E nisi me 5 hektarë...

Të rinjtë po kthejnë vëmendjen tek bujqësia, duke ngritur sipërmarrje të reja, modele të zhvillimit në sektorin rural. ...

FOTOT/ Njihuni me Kledisin, fermeri që ka dyfishuar sipërfaqet e mollëve për eksport

Kledisi një fermer nga fshati Bitinckë e Korçës, thotë se “Fuji është varieteti i mollës që ka më shumë treg, pasi rezis...

Sa biznese ka sektori i bujqësisë në Shqipëri, ja qarku që kryeson me prodhimet “Made in Alban...

Qarku i Fierit kryeson me numrin më të lartë të bizneseve të reja që u hapën në sektorin e bujqësisë dhe agrobiznesit, g...

Investimi 47 milionë lekë në rezervuarin e Okshtunit, 450 ha tokë bujqësore hyjnë në sistemin e ujit...

Rezervuari i Okshtunit, Njësia Administrative Lekaj, Rrogozhinë është një nga ujëmbledhësit e rëndësishëm për vaditjen n...

Model pune/ 24-vjeçari nga Radhima ngre fermën model me 320 krerë

24-vjeçari Klevi Liçaj, blegtor në Radhimë të Vlorës, falë punës së tij dhe me mbështetjen e AZHBR, ka ngritur një fermë...

Historia frymëzuese e Bukuries/ Ka 700 koshere me bletë të ndara në 7 parqe

Nga parku i bletëve, ku po lulëzon pranvera, Bukurie Mëhalla, na sjell një histori frymëzimi për punën në fshat. Një ...

Kultivimi i vreshtave të rrushit, një biznes në rritje në Shqipëri

Kultivimi i vreshtave është gjerësisht i përhapur dhe një burim i rëndësishëm i të ardhurave dhe vetëpunësimit për një n...

Modele që frymëzojnë/ Emirjoni, fermeri 35 vjeçar me 8 dynym serra

Bujqësia është kthyer në biznes fitimprurës dhe po thith gjthnjë e më shumë vëmendjen e fermerëve të rinj, që rrisin sip...

Kultivimi i Aloe Verës në Shqipëri, një biznes fitimprurës

Kultivimi i Aloe Verës në Shqipëri po shndërrohet në një biznes vërtet fitimprurës, duke premtuar një prespektivë të shk...

Mbështetja e fermerëve/ Teknologji të reja e makineri bujqësore, financim në 50 % të investimit

 Skema kombëtare e mbështetjes në Bujqësi dhe Zhvillim Rural 2021 financon fermerët me 50 % të vlerës së investimit, për...

Bimët mjekësore/ Subvencionim fermerëve deri 100 mijë lekë përmes Skemës Kombëtare

Deri në 100 mijë lekë financon qeveria, për fermerët që mbjellin bimë mjekësore e aromatike në vlerën 200 000 lekë për h...

Bletaria/ Subvencionim me 1 mijë lekë për zgjua për fermat që kanë mbi 50 koshere

Bletaria është një nga 9 sektorët që financon Skema Kombëtare e Mbështetjes për Bujqësinë 2021, si një nga degët më të r...

Nisin më 24 mars aplikimet për shpërndarjen e fondeve për fermat, bizneset e bimëve medicinale, qumë...

Nis më 24 mars aplikimi online për shpërndarjen e fondeve nga buxheti i shtetit në mbështetje të fermerëve, bizneseve ek...

Adi, ideatori i krijimi të një nga bizneset më të suksesshëm në fushën e riciklimit

Pas studimeve universitare në Bejrut dhe një eksperience prej sipërmarrësi në Itali, Adi energjik dhe i palodhur, kthehe...

Fabrika e vetme në Rajon, tashmë plastmas me flluska prodhohet edhe në Shqipëri

Në Shqipëri janë të shumtë shembujt e suksesit në punë, që me vendosmëri dhe dinjitet ecin përpara. Që prej vitit 200...

PROFIL – FOTO/ Ferma blegtorale model e Hysniut në Vaun e Dejës

Në fshatin Mjedë, të Vaut të Dejës, Shkodër, Hysni Ibrahimaj, veteriner me përvojë të gjatë pune, me mbështetjen e AZHBR...

Sera diellore moderne/ Njihuni me Agronin, fermerin model

Agroni është marrë që në vitin 1994 me bujqësi. Si një fermer me zemrën dhe mendjen tek toka ai vendosi të bëjë një i...

Fituese e projektit “Idea”/ Njihuni me Blertën, që krijoi fermën me shafran

Blerta Feka, fituese e projektit “Idea” të mbështetur nga GIZ dhe Ministria e Financave dhe Ekonomisë, ka arritur të fit...

Thirrja e tretë e IPARD II/ Ja kur mund të aplikojnë për financim fermerët që investojnë në bujqësi

Programi IPARD II, në thirrjen e tretë, financon Masën 1 me një buxhet total prej 21,5 milionë euro, ku një aplikant mun...

Thirrje e re për GrowBiz- Program unik një-vjeçar për coaching ekzekutiv të bizneseve në turizëm, bu...

LinkAcross, me mbështetje financiare nga USAID, ka kënaqësinë të shpallë një thirrje të re për programin GrowBiz. Përmes...

FOTOT/ Sakipi dhe Shemsiu, babë e bir, mjeshtrat e djathit dhe sipërmarrësit model

Sakip e Shemsi Ngota, janë një shembull suksesi në Dibër dhe gjithë Shqipërinë. Babë e bir, nuk kanë ngritur thjesht një...

Mollët dibrane dhe lëngu natyral i çertifikuar nga BE plot shije dhe vlera

Arkat e mbushura plot me mollët e bukura jeshile janë xhevahiri i parë që të kënaq syrin kur vë këmbën në pragun e fabri...

Bashkëpunimi me 3500 fermerë, fabrika në Berat eksporton 2200 tonë fruta në ditë drejt tregjeve të B...

Me mbështetjen e Agjencisë së Zhvillimit Bujqësor dhe Rural, përmes programit IPARD, “Gjedra” shpk, një strukturë e re g...

USAID do të mbështesë rritjen e biznesit në Shqipëri për Turizmin, Bujqësinë dhe Prodhimin

GrowBiz është një iniciativë e re fantastike, e cila është e përqendruar në nxitjen e rritjes së biznesit në Shqipëri dh...

Një tjetër destinacion low-cost/ Tiranë-Londër, 100 euro vajtje-ardhje

Pas Milanos dhe Gjenevës, kompania ajrore low-cost, “Easyjet” do të fillojë të operojë në një tjetër itinerar nga aeropo...

700 tonë mandarina nga Saranda u eksportuan në vendet e rajonit dhe BE, gjatë një viti

Eksportet e agrumeve “Made in Albania” furnizojnë jo vetëm tregun rajonal, Kosovë, Maqedoni e Veriut, por tashmë kanë ko...

Shqipëria ka nevojë për Biznese të Udhëhequra nga Vlerat

Javën që shkoi, organizata LinkAcross Albania organizoi një trajnim 4 ditor për sipërmarrësit e rinj. Gjatë trajnimit, "...

Shifra/ Sa të huaj vizituan Shqipërinë për arsye biznesi dhe profesionale

Numri i shtetasve të huaj që vizituan vendin tonë për qëllime biznesi dhe profesionale në periudhën janar-shtator të kët...

E-Albania, sipërmarrësit mund të marrin online titullin e liçencës

Çdo sipërmarrje nga sot mund të marrë titullin e lejes/licencës me vlerë ligjore për subjektin që ka në zotërim përmes s...

Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve, shërbime të reja online

Çdo sipërmarrës tashmë ka mundësinë të kryejë online aplikimin për “Listëpagesa e kontributeve të sigurimeve shoqërore, ...

43 përfitues nga skema IDEA-Grant

Për periudhën shtator 2018-prill 2019 janë përzgjedhur 43 përfitues të granteve në skemën IDEA-Grant, nga 137 aplikime q...

“Dogana pa letra”/ Shërbim online për bizneset, shkurtohet koha dhe ulen kostot

Nis për herë të parë aplikimi i shërbimit të ri online për bizneset, “Dogana pa letra”. Deklaratat doganore tashmë kr...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
24NdjekësitNdjek