Nisin më 24 mars aplikimet për shpërndarjen e fondeve për fermat, bizneset e bimëve medicinale, qumë...

Nis më 24 mars aplikimi online për shpërndarjen e fondeve nga buxheti i shtetit në mbështetje të fermerëve, bizneseve ek...

IPARD, do të financohen edhe 4 masa të reja në mbështetje të bujqësisë

Programi IPARD, do të financojë edhe 4 masa të reja në mbështetje të bujqësisë shqiptare. Agjencia e Zhvillimit Bujqë...

5 banka të gatshme të financojnë të interesuarit e programit ”100+ fshatrat”

5 banka tregtare financojnë të gjithë të interesuarit që duan të investojnë në agroturizëm përmes projektit ''100+ fshat...

Risitë në “Startop”/ Audioguidë me biçikletë, “Nobo”, trajnim biznesi e kodimi dhe agjenci kreative

Pesë ide të reja u prezantuan në emisionin “Startop” në puntatën e pestë, mbështetur nga Ministria e Shtetit për Mbrojtj...

Teknologjitë agropërpunuese, për herë të parë 100% prodhim “Made in Albania”

“Teknologji Agropërpunuese – Made in Albania” ishte projekti që Flladi së bashku me ekipin e tij zbatoi falë mbështetj...

Njerëzit e punës/ Denada, historia e një fermereje të suksesshme

Në fshatin Krutje të Lushnjës, një zonë e begatë, me njerëz punëtor, gjenden shumë aktivitete bujqësore dhe investime të...

“Oazi”, restoranti i hapur në Belsh nga emigranti i kthyer pas 18 vitesh nga Greqia

Gjjithnjë e më shumë emigrantë të kthyer nga jashtë po hapin bizneset e tyre në vendin tonë, kryesisht në sektorin e tur...

Thirrje e re për GrowBiz- Program unik një-vjeçar për coaching ekzekutiv të bizneseve në turizëm, bu...

LinkAcross, me mbështetje financiare nga USAID, ka kënaqësinë të shpallë një thirrje të re për programin GrowBiz. Përmes...

Tatimet: Nga shkurti nis funksionimi i ‘Qendrës së Thirrjeve’ për biznesin

Për çdo çështje që ka lidhje me administratën tatimore, individët apo edhe bizneset do të mund të marrin informacion...

Si ta ktheni idenë tuaj në një biznes të suksesshëm, 3 këshilla nga FORBES

Fillimi i një biznesi është një sfidë e madhe dhe jo të gjithë ia dalin me provën e parë; as nuk janë konsistente në arr...

Hyn në fuqi Strategjia e Integrimit, çfarë parashikon për lëvizjen e lirë të mallrave

Plani katërvjeçar i Integrimit ka hyrë tashmë në fuqi dhe secili institucion ka të përcaktuara detyrat që duhet të p...

FOTO/ Djathë e mjaltë-produktet vulë të Shqipërisë

Djathi Mishavina i Bjeshkëve të Kelmendit në Shqipëri, mjalti i bedunicës, djathi i zier i Veleçikut dhe djathi i dhisë ...

”Alo tatimet”, në ndihmë të sipërmarrjes dhe tatimpaguesve

Duke filluar nga data 1 shkurt 2017, në zyrat e shërbimit të tatimpaguesve është ngritur Qendra e Thirrjeve (Call Ce...

PROFIL – FOTO/ Ferma blegtorale model e Hysniut në Vaun e Dejës

Në fshatin Mjedë, të Vaut të Dejës, Shkodër, Hysni Ibrahimaj, veteriner me përvojë të gjatë pune, me mbështetjen e AZHBR...

Mbështetja e fermerëve/ Teknologji të reja e makineri bujqësore, financim në 50 % të investimit

 Skema kombëtare e mbështetjes në Bujqësi dhe Zhvillim Rural 2021 financon fermerët me 50 % të vlerës së investimit, për...

Kultivimi i manave goxhi në Shqipëri, biznesi që të bën milioner

Një sipërfaqe prej 30 hektarësh tokë do të sjellë një risi në bujqësinë shqiptare, ku për herë të parë në Shqipëri ka ni...

Ahmetaj: Ligji për faljen e gjobave dhe detyrimeve miratohet në mes të shkurtit

Ligji për faljen e detyrimeve dhe gjobave pritet të miratohet nga Kuvendi i Shqipërisë në mes të muajit shkurt. Lajm...

IPARD II, nis shqyrtimi i dosjeve për 314 fermerë

Agjencia e Zhvillimit Bujqësor dhe Rural, ka nisur shqyrtimin e dosjeve për 314 fermerë dhe agrobiznese të cilët kanë ap...

Modele që frymëzojnë/ Emirjoni, fermeri 35 vjeçar me 8 dynym serra

Bujqësia është kthyer në biznes fitimprurës dhe po thith gjthnjë e më shumë vëmendjen e fermerëve të rinj, që rrisin sip...

Shqipëria ka nevojë për Biznese të Udhëhequra nga Vlerat

Javën që shkoi, organizata LinkAcross Albania organizoi një trajnim 4 ditor për sipërmarrësit e rinj. Gjatë trajnimit, "...

“Çertifikata e Rezidencës Tatimore”, tashmë ofrohet online

Tatimpaguesit mund të përfitojnë edhe një tjetër shërbim online. Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve ka njoftuar se tash...

Pika e re e grumbullimit në Librazhd, treg i sigurt për produktet bujqësore

“Kam koshere me bletë dhe prodhoj 6 kuintalë mjaltë në vit. Me ngritjen e Pikës së Grumbullimit, brenda 3 viteve shpreso...

Rimbursimi e përjashtimi nga TVSH i shërbimeve në bujqësi, hyn në fuqi udhëzimi

Udhëzimi për aplikimin e normës 6% të kompensimit të fermerëve, si dhe përjashtimet nga TVSH-ja të disa shërbimeve të rë...

Rritet numri i “shefeve”/ Femrat fitojnë terren në biznes

Rreth 28.9 për qind e bizneseve aktive në vend janë të përqendruara në kryeqytet. Numri i subjekteve në Tiranë ka ard...

Histori suksesi, braktisën emigracionin për të nisur biznesin në Shqipëri

Në kohën kur të gjithë linin Shqipërinë për të shkuar në emigracion, vëllezërit Alijahaj lanë emigracionin për t'u k...

Ulliri i Beratit, produkt i kombit tonë, me traditë dhe vlera

“Shes një produkt që ka traditë dhe vlera, ne jemi me fat qe e prodhojmë”, shprehet fermeri Neshat Malasi, 33 vjeç nga f...

Fabrika e vetme në Rajon, tashmë plastmas me flluska prodhohet edhe në Shqipëri

Në Shqipëri janë të shumtë shembujt e suksesit në punë, që me vendosmëri dhe dinjitet ecin përpara. Që prej vitit 200...

Family Hospital, ‘ilaçi’ më i mirë që i ka ndodhur qytetit dhe shëndetit tonë

Family Hospital është një spital i iniciuar nga dy zonja ambicioze, Fabiola dhe Elona, të cilat kishin si synim dhënien ...

Hapet thirrja për financimin e ideve të biznesit social të të rinjve

Të rinjtë e kryeqytetit dhe krahinave përreth që kanë një ide bizesi social kanë mundësi të aplikojnë në bashkinë e ...

Puna me orare fleksibël është më produktive

Vitet e fundit, një sërë ngjarjesh shqetësuese kanë ndryshuar mënyrën se si i shohim sektorë të tërë. Spotify për muzikë...

Një tjetër destinacion low-cost/ Tiranë-Londër, 100 euro vajtje-ardhje

Pas Milanos dhe Gjenevës, kompania ajrore low-cost, “Easyjet” do të fillojë të operojë në një tjetër itinerar nga aeropo...

Gjirafa përzgjidhet në mesin e Top 13 Startup-ëve në Evropë

Programi (SEC2SV) i cili është themeluar nga Komisioni Evropian dhe Parlamenti Evropian në World Economic Forum në 2014,...

Mollët dibrane dhe lëngu natyral i çertifikuar nga BE plot shije dhe vlera

Arkat e mbushura plot me mollët e bukura jeshile janë xhevahiri i parë që të kënaq syrin kur vë këmbën në pragun e fabri...

Sot do t’iu njohim me Martirion, “mbretin” lulediellit – E nisi me 5 hektarë...

Të rinjtë po kthejnë vëmendjen tek bujqësia, duke ngritur sipërmarrje të reja, modele të zhvillimit në sektorin rural. ...

Informacioni rreth detyrimeve tatimore, ngrihet një qendër e posaçme për thirrjet telefonike

Njohja me detyrimet tatimore mund të bëhet përmes shërbimit “call center”, pa pagesë. Drejtoria e Përgjithshme e ...

Njihuni me Besnikun nga Divjaka, eksportues kryesor i bimëve mjekësore në BE

BioBes sh.p.k. është një kompani e cila ndodhet në Divjakë, specializuar në kultivimin, mbledhjen dhe eksportin e bimëve...

Çelet Panairi Ndërkombëtar “Prishtina 2019”, marrin pjesë 100 biznese ndërkombëtare

Sot është hapur Panairi Ndërkombëtar “Prishtina 2019”, organizuar nga Oda Ekonomike e Kosovës në bashkëpunim me Qeverinë...

LISTA/ Njihuni me 10 njerëzit më të pasur në Shqipëri

Samir Mane u vlerësua si njeriu më i pasur në Shqipëri. Sipas studimit të Institutit Europian Pashko për 10 super të pas...

10 startup-et më të mira shqiptare sipas renditjes botërore

Nga renditja e startup-eve më të mirë në mbarë botën, nuk mund të ngelej pas dhe Shqipëria me gjithë këta të talentuar q...

Kantina e verës “Caco” në Pogradec, investim mbresëlënës me mbështetjen e AZHBR-së

Në fshatin Grabovicë të Pogradecit ndodhet kantina “Caco”, një ndër sipërmarrjet e suksesshme në prodhimin e verës. N...

Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve, shërbime të reja online

Çdo sipërmarrës tashmë ka mundësinë të kryejë online aplikimin për “Listëpagesa e kontributeve të sigurimeve shoqërore, ...

Matrikullim dhe vaksinim falas për të gjitha fermat blegtorale

Reforma në shërbimin veterinar shqiptar synon forcimin e kontrollit dhe garantimin e sigurisë ushqimore në tregjet e ven...

Përdoruesit e WhatsApp tashmë mund të kërkojnë biznese

Shumë njerëz e përdorin WhatsApp për të blerë, por tashmë nuk kanë nevojë të largohen nga aplikacionit për të gjetur një...

Restoranti më i vjetër në botë

Ekziston një restorant që këtë vit feston 298 vjet aktivitet dhe është restoranti më i vjetër në botë ende në funksion, ...

Nis punën fabrika e re e kromit në Kalimash

Në Kalimash nisi punën fabrika e pasurimit të kromit, “Eurochrome”, një investim shqiptaro-austriako-suedez. Në të është...

“Dogana pa letra”/ Shërbim online për bizneset, shkurtohet koha dhe ulen kostot

Nis për herë të parë aplikimi i shërbimit të ri online për bizneset, “Dogana pa letra”. Deklaratat doganore tashmë kr...

8 mënyra për të inkurajuar idetë inovative

Disa prej inovacioneve kanë lindur nga ide të njerëzve të thjeshtë, prandaj mundohuni që punonjësit tuaj t’i inkurajoni ...

Bashkia e Tiranës amnisti për bizneset, fal detyrimet dhe gjobat

Të paktën 13.218 subjekteve në Tiranë u falen detyrimet si taksa, tarifa, kontribute dhe dënime në fushën doganore dhe t...

Me 20 prill nisin aplikimet për subvencionin e qumështit

Me datën 20 prill nisin aplikimet për të gjithë fermerët që duan të përfitojnë subvencion për çdo litër qumësht të shitu...

Elbasan, një kompani e re do të operojë në fushën e hidrokarbureve

Një rafineri e re për përpunimin e naftës bruto do të ndërtohet në Balldren të Elbasanit. Qeveria i ka dhënë lejen kon...

Historia frymëzuese e Bukuries/ Ka 700 koshere me bletë të ndara në 7 parqe

Nga parku i bletëve, ku po lulëzon pranvera, Bukurie Mëhalla, na sjell një histori frymëzimi për punën në fshat. Një ...

Korçë/ Markata e Shijes një tjetër atraksion, ja sa bukur duket

Markata e Shijes në Korçë, një qendër vitale për tregtimin e produkteve bio është atraksioni më i ri në qytet. 120 tr...

43 përfitues nga skema IDEA-Grant

Për periudhën shtator 2018-prill 2019 janë përzgjedhur 43 përfitues të granteve në skemën IDEA-Grant, nga 137 aplikime q...

Berlin, prodhimet shqiptare ekspozohen në panairin ndërkombëtar ”Fruit Logistica”

Prodhimet shqiptare po ekspozohen në një nga panairet më të rëndësishme ndërkombëtare të fruta-perimeve, Fruit Logis...

Sektori i agrobiznesit/ Rriten financimet në Shqipëri

BERZH dhe qeveria shqiptare mbështesin portofolin e kredive deri në 35 milionë euro për hua në sektorin e agrobiznesit d...

Panariti: Mbështetje financiare për prodhuesit e vajit të ullirit

Anëtari i kryesisë së Partisë së Lirisë, Edmond Panariti kërkoi sot që të mbështeten fermerët financiarisht në ruajtjen ...

Aplikacioni M-Tax eFiling, informacion në kohë reale rreth detyrimeve tatimore

Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve njofton se aplikacioni M-Tax eFiling, i  vjen në ndihmë të gjithë tatimpaguesve, në ...

Falen 660 milionë euro borxhe, qeveria përgatit projektin

Qeveria pritet t’i propozojë Parlamentit faljen më të madhe të borxheve për biznesin dhe individët në historinë e fi...

“Doing Bussines 2018”: Shqipëria përmirësoi rregullat e biznesit

Shqipëria shënon përmirësime lidhur me mjedisin rregullator të biznesit dhe lehtësinë e të bërit biznes krahasuar me një...

SME, hapen aplikimet për 3 skema të mbështetjes financiare

Agjencia Shqiptare e Zhvillimit të Investimeve(AIDA), në mbështetje të ndërmarrjeve të vogla dhe të mesme (NVM), me qëll...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
24NdjekësitNdjek