Gërmimet në Pompei zbulojnë disa vepra arti mahnitëse

Disa vepra arti mahnitëse janë zbuluar në një gërmim në Pompei, qyteti antik romak i varrosur nga një shpërthim i malit ...

Fatou mbush 67 vjeçe!

Një gorilla në kopshtin zoologjik të Berlinit, që besohet të jetë gorilla më e moshuar në botë, do të festojë nesër ditë...

Një anglez përshkon me vrap gjithë gjatësinë e… Afrikës!

Një anglez u bë personi i parë në botë që vrapoi në të gjithë gjatësinë e Afrikës, pasi kaloi vijën e finishit në Tunizi...

As celular dhe as laptop, përndryshe je i paftuar!

Kalo një mbrëmje të këndshme në kafene pa smartphone duke shijuar kështu “detoksin dixhital”, është iniciativa e tre dje...

Një eklips i plotë diellor verbon tokësorët më 8 prill

Një eklips i plotë diellor do të na verbojë ne tokësorët më 8 prill në atë që është përshkruar si spektakli më i madh i ...

”National Geographic”: Thesari i çmuar në nëntokën shqiptare që mund të transformojë botën

Zbulimi i gazit të hidrogjenit duket me një rëndësi thelbësore për vitet që do të vijnë, shruan prestigjozja National Ge...

”La Bougie du Sapeur” gazeta që del vetëm ditën e vitit të brishtë!

E vetmja gazetë në botë që del një herë në katër vjet, ka dalë sërish sot në kioska në Francë me publikimin e një numri ...

Alex Dawson fitues i konkursit Fotografi Nënujor i Vitit

Suedezi Alex Dawson është zgjedhur si Fotografi Nënujor i Vitit 2024, për fotografinë e tij të një zhytësi të lirë, që e...

Një transplant zemre thyen rekordin botëror

Pacienti i mbijetuar më gjatë i një transplanti zemre, i cili iu nënshtrua operacionit në Angli, është njohur nga libri ...

“Highsnobiety”: Marka gjermane e veshjeve “A kind of Guise” frymëzohet nga Riviera Shqiptare

Shqipëria, republika e vendosur në Evropën Juglindore, është shtëpia e shumë eksporteve të njohura globale si dhe tavës ...

“Neuralink” implanton për herë të parë një çip në tru

Elon Musk njoftoi se 24 orë më parë startup-i i tij “Neuralink” implantoi për herë të parë, një nga çipat e tij në truri...

Terapia gjenetike mundëson dëgjimin te fëmijët e shurdhër

Një fëmijë i lindur i shurdhër ka rikuperuar dëgjimin falë terapisë gjenetike. Aissam Dam, 11 vjeç, u rrit në Marok i...

Sarandë, rritje e investimeve në sektorin e bujqësisë

Në territorin e Sarandës me rrethina është e vështirë të gjesh toka të papunuara. Të dhënat zyrtare të bashkisë bëjnë...

“Parametric Architecture”: “Hora Vertikale” rezidenca unike që lidh artin me gjuhën vendase

“Hora Vertikale”, e projektuar nga kompania “OODA Architects” me qendër në Porto, qyteti i dytë më i madh në Portugali p...

Gabriel Attal kryeministri i ri i vendit

Presidenti Emmanuel Macron ka emëruar ish-ministrin 34-vjeçar të Arsimit, Gabriel Attal si kryeministër të ri të Francës...

Celulari do t’iu shpëtojë jetën nëse keni pirë alkool

A e keni tepruar ndonjëherë me alkoolin, pasi smartphone juaj do t’ua tregojë dhe ndoshta do t’ju shpëtojë jetën, sipas ...

Zbulohen dhoma antike me mozaikë të veçantë pranë Koloseut të Romës

Arkeologët kanë zbuluar disa dhoma të një shtëpie të lashtë romake me mure të dekoruara me mozaik jo shumë larg Koloseut...

Realizohet me sukses transplanti i parë në botë i një syri human

Transplanti i parë në botë i një syri njeriu është kryer në Nju Jork, shkruan il messaggero.it. Operacioni, ku morën ...

Rasti i parë në botë i lindjes së një fëmijë nga një nënë me sindromën Alstrom

Regjistrohet rasti i parë i lindjes në botë te një grua të prekur nga sindroma Alstrom dhe kjo ngjarje ndodhi në Torino....

Parkinsoni mund të diagnostikohet shtatë vite më shpejt falë orëve inteligjente

Një studim i zhvilluar në Britani të Madhe tregon se të dhënat e marra nga orët inteligjente të përdorura nga pjesëmarrë...

Gjashtë miliardë euro për modernizimin e infrastrukturës së transportit në BE

Komisioni Evropian njoftoi sot miratimin e një fondi me vlerë 6,2 miliardë euro (6.8 miliardë dollarë) për zbatimin e mb...

“Beatles” publikojnë këngën fundit me ndihmën e IA-së

Inteligjenca artificiale (IA) është përdorur për të nxjerrë zërin e John Lennon nga një demo e vjetër për të krijuar reg...

YouArt, platforma kushtuar artit

Kreu i grupit francez ”Publicis”, Maurice Lévy ka prezantuar YouArt, një platformë dedikuar artit, qëllimi i së cilës ës...

Belgjika do të subvencionojë ata që do të shkojnë në punë me biçikletë

Në Belgjikë duke filluar nga sot personat që do të shkojnë në punë me biçikletë do t’u jepet subvencion prej 0,27 euro p...

Britania e Madhe dhe Holanda do të ndërtojnë rrjet elektrik me kapacitet 1,8 gigavat

Britania e Madhe dhe Holanda do të furnizojnë me energji elektrike rreth dy milionë familje nga fermat e erës në det të ...

Për herë të parë në botë, një anije kozmike private në Hënë

Kompania private japoneze e teknologjisë robotike “ispace”, është në rrugën e duhur për të ulur anijen e parë private ko...

Vendi magjik në Evropë ku dielli nuk perëndon për katër muaj!

Ditët nuk mbarojnë kurrë në këtë vend evropian, të paktën për një pjesë të vitit. Në Norvegji, dielli nuk perëndon në di...

Zbulohet fragmenti i Ungjillit 1750-vjeçar në Vatikan

Një studiues në Akademinë Austriake të Shkencave (ÖAW) ka zbuluar një fragment unik të një përkthimi 1750-vjeçar të Dhia...

“Lonely Planet”: Shqipëria krenohet me Parkun e parë Kombëtar të lumit Vjosa

Shqipëria, ku numri i turistëve pothuajse u dyfishua vitin e kaluar, do të shndërrohet në një atraksion të rëndësishëm, ...

Marquez kalon Servantesin si shkrimtari më i përkthyer në gjuhën spanjolle

Gabriel García Marquez, autori kolumbian i “Njëqind Vjet Vetmi” dhe fituesi i çmimit Nobel të vitit 1982 është shkrimtar...

UTAH – Fëmijët nuk do të mund të përdorin rrjetet sociale pa lejen e prindërve

Utah është bërë shteti i parë në SHBA që kërkon nga kompanitë e mediave sociale të marrin pëlqimin e prindërve përpara s...

Zbulohet epiqendra e lashtë e industrisë së perlave, daton para qytetërimit islamik

Një grup arkeologësh në Emiratet e Bashkuara Arabe njoftuan të hënën se kishin gjetur atë që besohet të jetë një nga qyt...

Sot festohet Dita e Shën Patrikut

Sot është dita e Shën Patrikut, një nga festat më të rëndësishme për Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Megjithëse nuk ësh...

Dieta mesdhetare ul ndjeshëm rrezikun e sëmundjeve të zemrës te gratë

Një studim i ri ka zbuluar se ndjekja e një diete mesdhetare mund të zvogëlojë rrezikun e sëmundjes së zemrës te gratë m...

Japonia rezulton të jetë më e pasur me ishuj nga sa mendonte!

Japonia rezulton të jetë më e pasur në ishuj nga sa mendonte. Hartat digjitale nga Autoriteti i Informacionit Gjeohap...

FRYMËZIM/ Shkrimtari katëvjeçar(!) aplikon për Guinness

Në moshën 15-muajshe, Jayce Joyce kishte pasion leximin dhe shkrimin. Ai përpiqej të kuptonte figurat te librat dhe t...

Gaçeku, atraksioni më i madh turistik i qytetit polak

Një maçok shumë i shëndoshë, që jeton në rrugë, është bërë atraksioni turistik më i vlerësuar në qytetin mesjetar polak ...

Mijëra lodra hidhen në stadiumin në Turqi, të gjithë shpërthejnë në lot

Superliga turke e futbollit është rikthyer në fushën e blertë pas disa javësh pushim për shkak të tërmeteve që morën më ...

“Dritat e Veriut” shihen në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar

Në një shfaqje shumë të rrallë, dritat e Veriut u panë në jug, nga Kent dhe Cornwall të dielën mbrëma. Në të gjithë zona...

Turizmi hapësinor, Japonia e bën realitet

Një udhëtim në hapësirë mund të jetë më në fund i arritshëm edhe për dashamirësit e hapësirës. Një firmë japoneze e turi...

Modeli i parë i iPhone shitet për 63 mijë dollarë

Telefoni është shitur nga shtëpia e ankandeve LCG Auctions, dhe gjendet në një kuti që kurrë nuk është hapur. Pasi is...

Emiratet mbjellin grurë në shkretëtirë

Këta rrathë në mes të shkretëtirës së Sharxhahut janë hektarë të tërë me grurë. Kjo fermë është pjesë e një nisme të ...

Macja i ‘shpëton’ jetën tre personave, mes tyre një foshnje

Qentë janë kafshët e trajnuara për të gjetur njerëzit nën rrënoja, por kësaj radhe ka qenë një mace që ka shpëtuar jetë ...

NASA shpik teknologjinë për gjetjen e të mbijetuarve nën rrënojat e tërmeteve

Një teknologji e projektuar nga NASA u aplikua pas tërmeteve shkatërruese në Turqi dhe Siri për të ndihmuar lokalizimin ...

Restoranti më romantik në botë që mund të rezervohet vetëm për dy persona

Është restoranti më i vogël në botë: ka vetëm një tavolinë dhe ka nevojë vetëm për dy persona në të njëjtën kohë. Pra, n...

Kandidon për presidente të SHBA, kush është Nikki Haley dhe lidhja e saj me Shqipërinë

Ish-guvernatorja e Karolinës së Jugut dhe ambasadorja e Kombeve të Bashkuara, Nikki Haley ka hyrë në garën për president...

Monumentet e gjigantëve, ishulli ku ruhen gjurmët e prehistorisë

Disa kulla misterioze prej guri në formën e shkronjës “T” ngrihen në Menorca të Spanjës. Të larta afërsisht 5 metra, kul...

Kopuku, qeni hero, shpëtimtari i pesë jetëve

Quhet Kopuk, i racës retriever, qeni që ishte caktuar me ekipin e tij të shpëtimtarëve në Malatya, qytet në provincën tu...

Gjëra që konsiderohen normale në SHBA, por janë të çuditshme në pjesën tjetër të botës

SHBA është një vend i larmishëm, i mbushur me veçori dhe tradita unike që ndryshojnë nga rajoni në rajon. Ndërsa mund të...

Një pakistaney anonim hyri në ambasadën turke në SHBA dhe dhuroi 30 mln dollarë

SHBA- Kur bëhet fjalë për fatkeqësi natyrore, i gjithë njerëzimi bëhet solidarë. Harrojnë për një moment konfliktet mes ...

Egjipti hap për publikun varrin 4000-vjeçar

Egjipti ka restauruar, dokumentuar dhe hapur për turistët varrin e Meru të Mbretërisë së Mesme, vendi më i vjetër i akse...

Franca pritet të prezantojë aplikacionin që mbron fëmijët nga faqet e ndaluara

Aksesi pothuajse i pakufizuar i të miturve ndaj botës së shumëllojshme por edhe të frikshme të internetit eshte pa...

Evropa, SHBA-ja, vendet e Ballkanit ofrojnë ndihmë për Turqinë e goditur nga tërmeti

Vende në Evropë dhe Ballkan u zotuan të hënën të ndihmojnë Turqinë e cila u godit nga tërmetet vdekjeprurëse me magnitud...

Fëmija 11 vjeç nga Nigeria, ëndrra e të cilit është që të bëhet një arkitekt në të ardhmen

Ky fëmijë është nga Nigeria dhe ëndrra e tij është që të bëhet një arkitekt në të ardhmen. Në foton më sipër paraqitet n...

VIDEO/ Fëmijët e nxjerrë nga rrënojat, simbol i shpresës dhe tragjedisë

Imazhet e fëmijëve, që nxirren me pizhame nga rrënojat, duart e vogla me pluhur që zgjaten për ndihmë nga blloqet ...

Mrekullia e 8-të e botës: Autostrada që kalon mbi re

Autostrada Karakoram e cila arrin një lartësi prej 4693 metrash dhe lidh Pakistanin me Kinën, tërheq mijëra vizitorë çdo...

Këto vende i lejojnë punëtorët të flenë gjatë orarit të punës

Hulumtimet nga Fondacioni Kombëtar i Gjumit (NSF) sugjerojnë se mungesa e gjumit mund të ketë një ndikim negativ në emoc...

Ky shtet dhuron 500 mijë bileta avioni për të joshur turistët, ja si mund të shkohet falas

500 mijë bileta avioni falas do të jepen nga autoritetet e Hong Kongut si pjesë e përpjekjeve për të rivitalizuar indust...

OECD: Zviceranët kanë jetëgjatësinë më të lartë në botë

Meshkujt zviceranë kanë jetëgjatësinë më të lartë në botë, tregojnë të dhënat e fundit të Organizatës për Bashkëpunim Ek...

Audi prezanton makinën e së ardhmes

Nëse i hedhim një sy makinës Audi activesphere concept (shkruhet me të vogla) duket sikur kemi kapërcyer 3 dekada ...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
37NdjekësitNdjek