Bashkëpunimi me 3500 fermerë, fabrika në Berat eks...

Me mbështetjen e Agjencisë së Zhvillimit Bujqësor dhe Rural, përmes programit IPARD, “Gjedra” shpk, një strukturë e re g...

Frymëzim/ Albi dhe Dervis, dy të rinjtë e shkollua...

Më siguri, kur shijoni djathin e mrekullueshëm të dhisë, mund të pyesni vetën se ku prodhohet. Në Shqipëri, vitet e f...

Rriten me 9.3% eksportet shqiptare drejt Gjermanis...

Shkëmbimet tregtare me Gjermaninë në tetë mujorin e këtij viti llogariten në 7.1% të totalit, duke e renditur këtë vend ...

USAID do të mbështesë rritjen e biznesit në Shqipë...

GrowBiz është një iniciativë e re fantastike, e cila është e përqendruar në nxitjen e rritjes së biznesit në Shqipëri dh...

Mbështetje për bujqësinë/ IPARD II, thirrja e tret...

Këtë vit fermerët krahas fondeve që po marrin nga Skema Kombëtare e Mbështetjes për Bujqësinë 2020, përfitojnë financim ...

Mollët e Korçës ‘çajnë’ tregjet europi...

Mollët e Korçës prej disa vitesh kanë pushtuar edhe tregjet europiane. Vitet e fundit Korça ka shënuar një kthesë his...

1.5 milionë euro grant për rinovimin e anijeve të ...

Pavarësisht pandemisë së Covid 19, peshkimi mbetet një nga sektorët me rritjen më të shpejtë në ekonominë shqiptare. Për...

Kush paguhet më shumë në Shqipëri? Ja profesionet ...

Ekonomistët, financieret, punonjësit e IT, specialistët e informacionit dhe komunikacionit janë profesionet më të kërkua...

6.4 miliardë lekë eksporte në 6 muaj, 112 mijë ton...

Pavarësisht situatës së krijuar nga COVID-19 eksportet e bujqësisë në vendin tonë u rritën me 11.6%. Sipas shifrave z...

Mbi 2/3 e vendeve të punës të humbura nga COVID ta...

Në vetëm dy muaj, ekonomia ka rikuperuar mbi 24 mijë vende pune, që do të thotë se 24 mijë qytetarë janë rikthyer në pun...

Prodhojnë ‘Kornishon’, 230 fermerë në ...

230 fermerë në qarkun e Fierit prodhojnë mbi 100 tonë trangull “Kornishon” ekskluzivisht për eksport në Austri. Ekspe...

Rezervat e arit të Bankës së Shqipërisë arrijnë vl...

Rezervat e arit të Bankës së Shqipërisë arritën në fund të korrikut vlerën rekord të 147 milionë eurove. Statistikat ...

Lajm i mirë/ 3 mijë punësime të reja në javën e pa...

Tregu i punës prej muajit maj po vijon të shfaqë shenja pozitive rritjeje, duke amortizuar ndikimin negativ që pati gjat...

Permeti i verës së mirë, ja kantina që shet 70 mij...

Përmeti nuk është vetëm qyteti i bukur i luleve, por edhe i ushqimeve me shije të veçantë dhe i verës së mirë. Ka...

Produket ‘Made in Albania’, tjetër rek...

Eksportet e prodhimeve bujqësore shqiptare, vijojnë të ruajnë trendin e rritjes pozitive, ndonëse brenda grupit dominojn...

Investime 2.5 mln dollarë, 75% e sherebelës që imp...

Eksportet shqiptare të Bimëve Mjekësore dhe Aromatike po kryesojnë në tregjet europiane dhe të SHBA-së. Sipas statist...

Shifrat/ Mbi 12 mijë tonë fruta dhe perime me vler...

Pavarësisht situatës së krijuar nga COVID-19 eksportet e bujqësisë në vendin tonë u rritën me 11.6%. Shifrat e bëra p...

Kur u printuan paratë e para të Shqipërisë

Deri në vitin 1926, Shqipëria nuk kishte monedhë kombëtare e si rrjedhojë përdorte ligjërisht monedha të huaja, që krijo...

Shkëmbimet tregtare, Gjermania partneri i tretë tr...

Shkëmbimet tregtare me Gjermaninë në shtatë mujorin e këtij viti llogariten në 7.2% të totalit, duke e renditur këtë ven...

Bujqësia shqiptare mposht pandeminë/ U eksportuan ...

Pavarësisht pandemisë COVID-19, problemeve me transportin në kufi dhe vështirësive të krijuara, vlera e eksporteve bujqë...

Ekonomia merr veten pas pandemisë, eksportet shqip...

Ekonomia shqiptare duket se po jep shenjat e para të rimëkëmbjes pas goditjes nga pandemia e COVID-19. Eksportet shqi...

Lushnje-Fier, ‘kryeqyteti’ i eksportev...

Fermerët e zonës Lushnje- Fierit, çdo ditë po prekin përfitimet nga produktet bujqësore të fushës dhe serave. Specat ...

Shifrat fantastike, eksportet e shalqirit “m...

Shqipëria renditet e 29- ta në rang botëror për eksportet e shalqirit “made in Albania”, që vitet e fundit kanë kapërcye...

BE jep 180 milionë euro ndihmë financiare për Shqi...

BE ka miratuar programin e asistencës makro financiare për 8 vende kandidate, mes tyre dhe Shqipëria e cila do të përfit...

Italia mban fjalën, akordon 95 milionë euro në ndi...

Qeveria italiane akordoi një fond prej 95 milionë euro, nga të cilat 5 milionë euro grant, për rindërtimin e objekteve p...

Rriten eksportet e mollëve shqiptare, ja dy zonat ...

Shqipëria është një ndër konsumueset më të mëdha të mollëve në Europë. Sipas statistikave të publikuara nga Ministria e ...

Produktet bujqësore ‘Made in Albania’,...

Rajoni Fier- Lushnjë- Vlorë, kryeson me eksportet e produkteve bujqësore drejt vendeve të rajonit dhe Bashkimit Europian...

Zbutja pasojave nga COVID/ OKB jep 97 milionë doll...

 Organizata e Kombeve të Bashkuara (OKB) mbështet me një fond prej 97 393 880 USD, planin social-ekonomik dhe të rimëk...

Shqipëria e para në Rajon, domatet “Made in ...

Sipas shifrave të publikuara nga Ministria e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, në fund të vitit 2019, eksporti i domates u...

“Made in Albania”/ Njihuni me dy produ...

Tregu i huaj po tregon interes në rritje për eksportet e prodhimeve bujqësore  “Made in Albania”, ku dominon kërkesa për...

1 milion e 868 ton mallra u përpunuan në portin e ...

Gjatë periudhës janar-qershor 2020 në kalatat portuale të Portit të Durrësit janë përpunuar 281 anije tregtare dhe 320 t...

400 milionë lekë shtesë për bujqësinë /386 fermerë...

Rreth 386 fermerë aplikantë të Skemës Kombëtare të Mbështetjes në Bujqësi 2020, rezultojnë përfitues të financimit për z...

Miratohet vendimi/ Zero lekë TVSH për bizneset der...

Këshilli i Ministrave miratoi sot vendimin për të rritur pragun e tatimit mbi vlerën e shtuar nga 2 milionë lekë në 10 m...

Eksporti i fruta-perimeve u rrit me 16.4% në qersh...

Eksportet bujqësore po vijojnë trendin e rritjes progresive, kryesisht drejt tregjeve europiane e më gjerë. Eksporti ...

Shifrat e INSTAT/ Shqipëria rriti eksportet drejt ...

Gjatë gjashtëmujorit të parë të këtij viti vendet me të cilët Shqipëria ka patur rritjen më të madhe të eksporteve, në k...

Miratohet vendimi/ Biznesi i vogël me të ardhura d...

Këshilli i Ministrave miratoi sot ndryshimet në ligjin “Për tatimin mbi të ardhurat” sipas të cilave bizneset me të ardh...

FOTOT/ Si po shfrytëzohen bimët mjekësore në zonat...

Fuqizimi i grave në sektorin rural është një faktor i rëndësishëm për zhvillimin e qëndrueshëm të bujqësisë. Në bashk...

Pamje fantastike/ Nis korrja e grurit në fushat e ...

Pamje te shkrepura në momentin e duhur të ushqimit kryesor të njeriut, grurin! Siç mund ta shihni në FOTOT e mëpo...

73 vjet nga dekretimi i ligjit “mbi këmbimin e mon...

 Monedha e re “LEK” u prezantua  nga data 11 deri në 20 korrik 1947, ndërsa bëhen 73 vjet nga dekretimi për herë të pa...

A e dini sa mijë tonë qumësht prodhohet në Shqipër...

Prodhimi blegtoral në vendin tonë ka ardhur në rritje të qendrueshme, kjo në sajë të shtimit të investimeve në ferma e k...

Eksportohen mbi 50 mijë tonë në 1 javë, prodhimet ...

Rreth 50 mijë tonë prodhime bujqësore të freskëta u eksportuan nga tregjet e Lushnjës dhe Fierit gjatë javës së parë të ...

Miratohet fondi shtesë prej 400 milionë lekësh në ...

Në aktin Normativ për ndryshime në buxhetin e vitit 2020 qeveria ka alokuar një fond shtesë prej 400 milionë lekësh për ...

Përcaktohen zonat prioritare për zhvillimin e akua...

Shqipëria ka përcaktuar zonat prioritare për zhvillimin e akuakulturës dhe kapacitetet prodhuese pas një studimi të fina...

Cilat janë profesionet që paguhen më shumë në Shqi...

N Shqipëri, aktivitetet financiare dhe të sigurimit rezultojnë më të mirëpaguarat, pagë e cila për meshkujt arrin në  af...

Arsimi profesional “mban” tregun e punës/ 29% e të...

Kur flasim për tregun e punës në sektorin privat, Shqipëria ofron një panoramë të ndryshme nga vendet e tjera të Ballkan...

Kartëmonedha e prerjes 10 000 Lekë prodhohet këtë ...

Pas një periudhe më shumë se 23-vjeçare dhe një pune 4-vjeçare, Banka e Shqipërisë mundësoi prodhimin e 6 serive të reja...

Bostani i Divjakës “markë ndërkombëtare̶...

Divjaka 85 km larg Tiranës, është një nga zonat bujqësore më prodhuese të vendit. Produktet bujqësore nga zona e Divj...

Mjalti shqiptar kthehet në markë ndërkombëtare, ja...

Bletaria është shndërruar tashmë në një biznes fitimprurës dhe me shumë interes jo vetëm për fermerët por edhe ata që du...

Investimi 1 miliard lekë/ Nis punë në Fier kompani...

Është inauguruar në Fier fabrika më e re e prodhimit të pjesëve automotive të kompanisë “Yura Corporation Albania”. B...

Shifrat optimiste, produktet bujqësore “Made...

27 lloje produktesh bujqësore, në sasinë e mbi 3 mijë tonëve, u eksportuan në tregjet e Bashkimit Europian gjatë javës s...

Investimet e huaja në Shqipëri, ja industria që kr...

Industria nxjerrëse, është sektori me flukset më të mëdha të investimeve të huaja, në tremujorin e parë të 2020. Të d...

A e dini se cilat janë profesionet më të paguara n...

Profesionet më të paguara për tremujorin e parë të këtij viti janë ligjvënësit, nëpunësit e lartë të administratës shtet...

Shifrat frymëzuese/ Shqipëria një nga prodhueset k...

Klima e favorshme mesdhetare me kohë shumë të mirë në pjesën më të madhe të vitit e rendit Shqipërinë në një nga prodhue...

Gati kartëmonedha e re 10 mijë lekë/ Me vargje nga...

Kartëmonedha e re 10 mijë lekë, prerja më e madhe e parasë e nxjerrë në emetim deri më tani do të dalë në qarkullim në t...

“Spirit of Chennai”/ Një ndër anijet më të mëdha t...

Në portin e Durrësit mëngjesin e sotëm ka nisur përpunimi i anijes tregtare “Spirit of Chennai”, e cila është ankoruar n...

Rritet me 21% prodhimi i energjisë, shifrat për tr...

Prodhimi i energjisë elektrike në vend u rrit në tremujorin e parë të vitit, në vijimësi të luhatjeve të zakonshme vjeto...

12 145 tonë mallra janë duke u përpunuar në portin...

Në portin e Durrësit po vijon puna për përpunimin e anijeve tregtare. Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë bën t...

Rinisin aktivitetin mbi 11 mijë subjekte, rikthehe...

Nga dita e sotme, mbi 11 mijë subjekte kanë hapur dyert e aktiviteteve të tyre sipas protokolleve antiCOVID për bizneset...

Miratohet paga prej 40 mijë lekë për mbi 87 mijë i...

Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve bën të ditur se mbi 87 360 individëve u është aprovuar e drejta e përfitimit të pagë...

Lajmi i mirë/ Bizneset do ta marrin sërish “pagën ...

Të gjithë përfituesit e “pagës së luftës” do të nisin në fillim të javës së ardhshme që të marrin këstin e dytë me vlerë...
25,614FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
25NdjekësitNdjek