Merr hov kultivimi i kivit në Shqipëri, mbi 680 to...

Skemat e mbështetjes në bujqësi, kanë rritur interesin e fermerëve për kultivimin e kivit, duke e kthyer atë nga një fru...

Kultivimi i vreshtave të rrushit, një biznes në rr...

Kultivimi i vreshtave është gjerësisht i përhapur dhe një burim i rëndësishëm i të ardhurave dhe vetëpunësimit për një n...

SHIFRAT/ Produktet bujqësore shqiptare të kërkuara...

Eksportet e produkteve bujqësore shqiptare, po rrisin praninë e tyre në tregjet e huaja. Përgjatë 10 muajve të parë t...

Monedha shqiptare, forcohen elementët e sigurisë

Banka Qendrore ka përmirësuar cilësinë e emisionit të monedhës shqiptare. Gjatë vitit 2018 Banka Qendrore ka zbatuar ...

Investimi 1 miliard lekë/ Nis punë në Fier kompani...

Është inauguruar në Fier fabrika më e re e prodhimit të pjesëve automotive të kompanisë “Yura Corporation Albania”. B...

Eksportet “Made in Albania”, 65 milion...

Edhe pse prej muajsh vendi ndodhet nën presionin e pandemisë COVID-19, sektori bujqësor duket se ka performuar pozitivis...

Del studimi i BSH/ Sa pasuri ka mesatarisht një fa...

Një familje shqiptare ka një pasuri mesatare në vlerën e 8.5 milionë lekëve. Një vrojtim për pasurinë e familjeve shqipt...

Mbi 1 mijë të punësuar, gjigandi i autoveturave in...

Në Fier nisi sot ndërtimi i një vepre industriale të kompanisë jugkoreane “Yura Corporation” për prodhimin e pjesëve tek...

Nis punën fabrika e re e kromit në Kalimash

Në Kalimash nisi punën fabrika e pasurimit të kromit, “Eurochrome”, një investim shqiptaro-austriako-suedez. Në të është...

Produktet “Made in Albania” çajnë treg...

Sektori i bujqësisë e mbylli vitin 2021 me një bilanc pozitiv të eksporteve, tendencë e cila po vazhdon edhe në vitin 20...

Dyfishohen eksportet shqiptare drejt tregjeve ndër...

Eksportet e mallrave gjatë 3 muajve të parë të këtij viti arritën vlerën 120 miliardë lekë, INSTAT publikoi sot rapor...

FOTOT/ Enerjada dhe Kozeta, dy sipërmarrese në Vlo...

Në Vlorë, sipërmarrja e grave jo vetëm ka gjeneruar të ardhura familjare, por edhe ka ndikuar në ruajtjen e vlerave të t...

500 mijë persona do marrin para në dorë, 36 milion...

Pensionistët dhe familjet në nevojë do mbështen me para për të përballuar rritjen e çmimeve si pasojë e luftës në Ukrain...

IPARD, do të financohen edhe 4 masa të reja në mbë...

Programi IPARD, do të financojë edhe 4 masa të reja në mbështetje të bujqësisë shqiptare. Agjencia e Zhvillimit Bujqë...

Mbi 7.7 miliardë lekë shkëmbimet tregtare, çfarë m...

Shkëmbimet tregtare me Kroacinë llogariten mbi 7.7 miliardë lekë gjatë 9-mujorit të parë të këtij viti. Sipas të dhën...

Porto-Romano, pikë ndërkombëtare për naftën dhe ga...

Këshilli i Ministrave ka vendosur shpalljen, kategorizimin dhe emërtimin e portit detar të llojit MBM (Multi Buoy Moorin...

Mjalti “Made in Albania” njeh vetëm rr...

Gjatë vitit 2020 ka shënuar numri i bletëve me rreth 24,3 % krahasuar me vitin 2019. Në vitin 2020 krahasuar me vitin 20...

A e dini se…

Shkëmbimet tregtare me vendet e BE-së gjatë gjysmës së parë të vitit zënë 61,8 % të gjithë tregtisë. Sipas raportit t...

Sot 108 vjetori, si u krijua Banka e Shqipërisë

Në datën 4 tetor përkujtohet krijimi i Bankës Kombëtare të Shqipërisë. Pas shpalljes së pavarësisë së shtetit shqiptar m...

Luledielli, panxhar sheqeri, luleshtrydhe; ku kult...

Pjesa më e madhe e sipërfaqes së tokës që punohet kultivohet me drithëra. Por ka rajone të caktuara të vendit që vijojnë...

Perimet shqiptare, të preferuarat e europianëve

Sipas ministrisë së Bujqësisë, vetëm gjatë dy muajve të parë të këtij viti, kemi një rritje prej 14 % të totalit të eksp...

Hiqet taksa për pagat deri në 40 mijë lekë, ja kur...

Nga 1 prilli do të rritet pragu i pagës së pataksueshme, nga 30 mijë lekë që është aktualisht, në 40 mijë lekë. Çdo i...

Transporti ajror, mbi 2.6 milionë pasagjerë zgjedh...

Në njëmbëdhjetëmujorin e vitit 2021, numri i pasagjerëve që kanë udhëtuar me linja ajrore është 2.656.935 pasagjerë duke...

Si përfitohet pagesa e papunësisë gjatë kësaj peri...

Personat që humbasin punën, edhe si pasojë e krizës së shkaktuar nga koronavirusi i ri mund të përfitojnë pagesën e papu...

Eurostat: Shqipëria e shtata në Europë për prodhim...

Shqipëria renditet e shtata në Europë për prodhimin e portokallëve në vitin 2018, duke u ngjitur një vend në renditje në...

Subvencion fermerëve të serrave me pagesa direkte ...

Skema Kombëtare e Mbështetjes në Bujqësi 2022,  do të subvencionojë fermerët e serrave me pagesa direkte deri në vlerën ...

Statkraft investon 150 milionë euro në Moglicë, i ...

Pas përfundimit të HEC-it të Banjës mbi lumin Devoll, kompania norvegjeze, Statkraft ka investuar edhe 150 milionë e...

Bimët aromatike dhe medicinale, ndër prodhimet shq...

Bimët aromatike dhe medicinale vijojnë të jenë ndër prodhimet shqiptare më të eksportuara. Ministria e Bujqësisë dhe ...

Skema Kombëtare, 70% e fermerëve aplikuan për subv...

70 % e fermerëve në 12 qarqet e vendit aplikuan në Skemën Kombëtare të mbështetjes për Bujqësinë 2021, për të përfituar ...

Kursimet e shqiptarëve, ja sa miliardë lekë ishin ...

Në sektorin bankar janë depozituar në total rreth 2.4 miliardë lekë gjatë muajit nëntor të këtij viti. Banka e Shqipë...

Shqipëria, e 16-ta në botë për bimët medicinale

Në totalin e eksporteve bujqësore pas grupit të perimeve të freskëta vijon të kryesojnë edhe eksportet e bimëve mjekësor...

Ka 200 koshere/ Njihuni me Ilirin, bletarin që pro...

Bletaria është kthyer tashmë në një biznes fitimprurës që po fuqizon ekonominë e fermerëve çdo ditë e më shumë. I tillë ...

FOTOT/ Marrin pamje të re edhe 500 lekëshi dhe 200...

Banka e Shqipërisë hodhi sot në qarkullim dy prerjet e radhës së serisë së re të kartëmonedhave shqiptare me kurs ligjor...

Bimët mjekësore shqiptare më të kërkuarat në botë,...

Eksportet e bimëve mjekësore po vijojnë trendin në rritje edhe këtë fillimviti. Sipas INSTAT, eksportet e këtij grupi ar...

Shqipëria dhe Kosova forcojnë marrëdhëniet tregtar...

Shqipëria dhe Kosova kanë zgjeruar marrëdhëniet e tyre tregtare në vitet e fundit. Sipas raportit të publikuar nga In...

Investimi mbi 100 milionë euro/ Gati ndërtimi i pa...

Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë ka shpallur hapjen e ankandit për ndërtimin e parkut fotovoltaik në zonën e Ka...

Fondi 3.2 miliardë lekë/ Hapen aplikimet për Skemë...

Agjencia për Zhvillimin Bujqësor dhe Rural ka hapur thirrjen për Skemën Kombëtare të Mbështetjes në Bujqësi për vitin 20...

Forcohen marrëdhëniet tregtare Shqipëri-Gjermani, ...

Pavarësisht situatës së krijuar prej pandemisë së COVID-19, në 10 muajt e parë të vitit shkëmbimet tregtare me Gjermanin...

8.8 miliardë lekë eksporte bujqësore, ja produkti ...

Eksportet e prodhimeve bujqësore arritën gjatë vitit të kaluar vlerën e 8,8 miliarde lekëve, bëri të ditur INSTAT. Pe...

Disa shifra frymëzuese për naftën në Shqipëri

Në vitet e fundit industria shqiptare e naftës ka përjetuar një ringjallje të vërtetë. Pas rënies së madhe në fillim të ...

Si po kthehet kultivimi masiv i boronicave nga fer...

Kërkesa në rritje e tregjeve të huaja për boronicat e kultivuara në Shqipëri por nxit fermerët shqiptarë që të zgjerojnë...

Eksportet e perimeve “Made in Albania”...

Eksportet e produkteve bujqësore shqiptare, veçanërisht frutat dhe perimet gjithnjë e më tepër po i drejtohen tregjeve n...

Permeti i verës së mirë, ja kantina që shet 70 mij...

Përmeti nuk është vetëm qyteti i bukur i luleve, por edhe i ushqimeve me shije të veçantë dhe i verës së mirë. Ka...

Ja kartëmonedhat e reja që hidhen në tregun shqipt...

Duke filluar nga data 17 janar 2022, kartëmonedhat e reja do të jenë në duart e publikut dhe do të qarkullojnë paralelis...

Eksportohen 500 tonë mandarina “Made in Alba...

Fshati Xarë, në Konispol në skajin jugor të Shqipërisë kryeson prodhimin e agrumeve ne vend, ku numërohen rreth 500 ha t...

FOTOT/ “Made in Albania”, fabrikë e re në Gramsh m...

Në Gramsh është hapur një fabrikë e prodhimit të Peletit Ushqimor që do të mbulojë 100% nevojat për rezervatet e peshkim...

3.3 milionë pasagjerë më shumë gjatë 2019, si ka n...

Fluksi i pasagjerëve në aeroportin ndërkombëtar “Nënë Tereza” u rrit me 13.3% në 2019 krahasuar me vitin paraardhës ose ...

Si u gjeten 618 monedha argjendi/ Thesari i monedh...

Në janar të vitit 1982, në vendin e njohur sot me emrin “Hija e Korbit”, u gjet një thesar monedhash antike. Kodra ku ës...

Tregtia bashkon Shqipërinë dhe Kosovën, ja shifrat...

Shqipëria dhe Kosova vijojnë të njohin rritje të fortë të shkëmbimeve tregtare. Shkëmbimet jo vetëm kanë kapërcyer probl...

Kur u printuan paratë e para të Shqipërisë

Deri në vitin 1926, Shqipëria nuk kishte monedhë kombëtare e si rrjedhojë përdorte ligjërisht monedha të huaja, që krijo...

Pamje fantastike/ Nis korrja e grurit në fushat e ...

Pamje te shkrepura në momentin e duhur të ushqimit kryesor të njeriut, grurin! Siç mund ta shihni në FOTOT e mëpo...

A e dini sa mijë ton fiq prodhon Shqipëria në vit?...

Fiqtë kultivohen prej shekujsh në Shqipëri. Në strukturën e pemëve frutore, ky frut zë vendin e tretë për numrin e pemëv...

Frymëzim/ Albi dhe Dervis, dy të rinjtë e shkollua...

Më siguri, kur shijoni djathin e mrekullueshëm të dhisë, mund të pyesni vetën se ku prodhohet. Në Shqipëri, vitet e f...

5 mijë biznese u shtuan në Tiranë gjatë 2019, ja k...

Gjatë vitit që lamë pas, 5052 biznese të reja neto kanë nisur aktivitetin ekonomik në kryeqytet.  Referuar të dhënave të...

Ja tre qytetet shqiptare që ofrojnë pagën më të la...

Qarqet e Tiranës, Fierit dhe Kukësit ofrojnë pagën më të lartë mesatare për një të punësuar në raport me qarqet e tjera ...

5 milionë euro kompensim direkt fermerëve

Qeveria ka adresuar 5 milionë euro financim të drejtëpërdrejtë për fermerët që investojnë në blegtori, bletari prodhim q...

Hyn në fuqi Strategjia e Integrimit, çfarë parashi...

Plani katërvjeçar i Integrimit ka hyrë tashmë në fuqi dhe secili institucion ka të përcaktuara detyrat që duhet të p...

Shifrat/ Si është rritur biznesi i madh me xhiro m...

Numri i bizneseve të mëdha me xhiro mbi 14 milionë lekë që janë regjistruar në regjistrin e Tatimeve në vitin 2019 shëno...

Banka e Shqipërisë: Cili është shteti që investon ...

Holanda dominon investimet e huaja direkte në vendin tonë për vitin 2021. Banka e Shqipërisë, bën të ditur se, invest...

20,9 % e ndërmarrjeve inovative shqiptare tregtojn...

INSTAT bën të ditur se, 20,9 % e ndërmarrjeve shqiptare i shesin prodhimet e tyre në tregjet e vendeve të Bashkimit Euro...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
24NdjekësitNdjek