Shifrat e INSTAT/ Dyfishohen eksportet e perimeve ...

Eksporti i perimeve dhe frutave u rrit gjatë muajit janar 2021, në vlerën totale prej 451 milionë lekë nga 203 milionë l...

Eksportet e perimeve “Made in Albania”...

Eksportet e produkteve bujqësore shqiptare, veçanërisht frutat dhe perimet gjithnjë e më tepër po i drejtohen tregjeve n...

Ja efektet e TAP në ekonominë shqiptare

Me ndërtimin e TAP, gjatë tre viteve të ardhshme parashikohet që PBB-ja e Shqipërisë pritet të rritet me rreth 160 milio...

Zbulohet projekti/ Investime në zonat me vlera eko...

Një pr.ligj i ri, që pritet të nisë diskutimet së shpejti në Kuvend, synon të vendosë fokusin te mbrojtja e zonave me vl...

Thirrje e re për GrowBiz- Program unik një-vjeçar ...

LinkAcross, me mbështetje financiare nga USAID, ka kënaqësinë të shpallë një thirrje të re për programin GrowBiz. Përmes...

Rriten ndjeshëm remitancat, ja sa milionë euro sol...

Remitancat u rritën përsëri në tremujorin e tretë dhe gjatë këtij viti kanë arritur nivelet më të larta të regjistruara ...

Malësia e Madhe zë vendin e parë për sasinë e kult...

Sipërmarrës që operojnë në kultivimin dhe tregimin e bimëve mjekësore, po rrisin investimet në teknologjitë e përparuara...

Fluturimet e para në aeroportin e Kukësit, vjeshtë...

Në fillimin e vjeshtës së vitit të ardhshëm do të nisin fluturimet e para në aeroportin e Kukësit, që do të ndihmojë eko...

3.3 milionë pasagjerë më shumë gjatë 2019, si ka n...

Fluksi i pasagjerëve në aeroportin ndërkombëtar “Nënë Tereza” u rrit me 13.3% në 2019 krahasuar me vitin paraardhës ose ...

“Doing Business”: Shqipëria vend i sigurtë për inv...

Të investosh në Shqipëri po bëhet gjithmonë e më e lehtë dhe më e sigurtë. Ky është përfundimi i “Doing Business”, rapor...

Shqipëria tërheq investitorët, rritje e fortë e vi...

Në janarin e këtij viti, Shqipëria ka njohur një rritje të ndjeshme të vizitave për qëllime biznesi. Referuar të dhën...

AZHBR: 5 milionë euro për fermerët, hapen aplikime...

Fermerët kanë nisur aplikimet e para për të përfituar mbështetje nga skema kombëtare e bujqësisë 2019, me një fond total...

Shifrat optimiste, produktet bujqësore “Made...

27 lloje produktesh bujqësore, në sasinë e mbi 3 mijë tonëve, u eksportuan në tregjet e Bashkimit Europian gjatë javës s...

OST dhe KfW firmosin financimin e linjës 400 kV Sh...

Operatori i Sistemit të Transmetimit dhe Banka Gjermane kfW kanë firmosur marrëveshjen e financimit për projektin e ...

Garanci për furnizimin me ushqime, importuam 176 m...

Vendi ynë ka vijuar normalisht shkëmbimet tregtare me vendet partnere përgjatë muajit Mars, pavarësisht situatës së krij...

Rritet me 21% prodhimi i energjisë, shifrat për tr...

Prodhimi i energjisë elektrike në vend u rrit në tremujorin e parë të vitit, në vijimësi të luhatjeve të zakonshme vjeto...

Rriten eksportet e perimeve, 30% e totalit të prod...

Gjashtëqind e pesëdhjetë projekte për rritjen e prodhimit në serra janë mbështetur nga shteti, ku përmes modeleve biznes...

Falen 660 milionë euro borxhe, qeveria përgatit pr...

Qeveria pritet t’i propozojë Parlamentit faljen më të madhe të borxheve për biznesin dhe individët në historinë e fi...

Shifrat e 9-mujorit/ Në portin e Durrësit, u përpu...

Gjatë periudhës janar-shtator 2020, në të katër terminalet e portit të Durrësit, janë ankoruar 1,094 anije dhe tragete. ...

Dymbëdhjetë koncepte ekonomike që gjithkush duhet ...

Sipas Fondacionit të Edukimit Ekonomik  ekzistojnë 12 koncepte kyçe për të ashtuquajturin ‘mendimi financiar’. Së par...

Shifrat e INSTAT/ Shqipëria rriti eksportet drejt ...

Gjatë gjashtëmujorit të parë të këtij viti vendet me të cilët Shqipëria ka patur rritjen më të madhe të eksporteve, në k...

Antigone, riçelet pas 10 vitesh ndërprerje Qendra ...

Artizanët e Antigonesë kanë riçelur pas 10 vitesh ndërprerjeje Qendrën e Artizanatit për punimet e leshit dhe pambukut. ...

IPARD II/ Makineritë bujqësore, mbështetje fermerë...

Programi IPARD II, adreson 60% grant për fermerët dhe subjektet e tjera që investojnë në mekanikë dhe teknologji të reja...

Shqipëria, e 16-ta në botë për bimët medicinale

Në totalin e eksporteve bujqësore pas grupit të perimeve të freskëta vijon të kryesojnë edhe eksportet e bimëve mjekësor...

KE, 36 milion euro për hekurudhën Tiranë-Rinas-Dur...

Komisioni Europian miraton grantin prej 36 milion eurosh për projektin hekurudhorë Tiranë-Rinas-Durrës. Shqipëria ës...

Udhëzimi i ri, thjeshtohen procedurat e zhdoganimi...

Doganat kanë vënë në funksion në të gjithë zyrat doganore e modulin e i të deklarimit të thjeshtuar për të deklaruar mal...

Mbi 2/3 e vendeve të punës të humbura nga COVID ta...

Në vetëm dy muaj, ekonomia ka rikuperuar mbi 24 mijë vende pune, që do të thotë se 24 mijë qytetarë janë rikthyer në pun...

Ekspozita Ndërkombëtare e Importit në Shangai, Shq...

Shqipëria është pjesë e Ekspozitës Ndërkombëtare të Importit të Kinës, që u hap zyrtarisht në Shangai. Vendi ynë përf...

Ekonomia u rrit 4.3 përqind, ndikimi kryesor nga i...

INSTAT ka publikuar shifrat e rritjes ekonomike në tremujorin e dytë të vitit 2018. Produkti i Brendshëm Bruto në tremuj...

Bimët mjekësore “Made in Albania” krye...

Bimët mjekësore janë një kategori tjetër në strukturën e bujqësisë shqiptare, që vijon të konsolidojë treguesin e ekspor...

Sigurojnë 1/3 e nevojave për bukë/ Ja tre qarqet e...

Shqipëria gjatë vitit 2020, periudha e fundit kur të dhënat janë publike ka prodhuar rreth 684 mijë tonë drithëra, ku pë...

KESH, 1.2 miliardë lekë investime në HEC Koman

Korporata Elektroenergjitike Shqiptare intensifikon investimet për garantimin e sigurisë së veprave, eficencës së prodhi...

Mundësi për fermerët, hapen aplikimet për grante n...

Agjencia për Zhvillim Bujqësor dhe Rural e Shqipërisë (AZHBR) njofton Thirrjen e Katërt për dorëzimin e aplikimeve në ku...

Sa do jetë rritja e pagave për 18 mijë punonjës në...

Nga vendimi i qeverisë për të rritur pagat përfitojnë mbi 18 mijë mjekë e infermierë dhe mbi 35 mijë mësues në të gjithë...

Borxhi publik njeh ulje pas 6 viteve

Borxhi publik i Shqipërisë u ul këtë vit për herë të parë në 6 vjet. Të dhënat e fundit zyrtare nga Ministria e Fina...

Kush paguhet më shumë në Shqipëri? Ja profesionet ...

Ekonomistët, financieret, punonjësit e IT, specialistët e informacionit dhe komunikacionit janë profesionet më të kërkua...

400 milionë lekë shtesë për bujqësinë /386 fermerë...

Rreth 386 fermerë aplikantë të Skemës Kombëtare të Mbështetjes në Bujqësi 2020, rezultojnë përfitues të financimit për z...

Shqipëria dhe Kosova lidhen me një “ autostradë en...

Në Tiranë u zhvillua sot ceremonia e inaugurimit të përfundimit dhe vënies në punë të linjës së interkonjeksionit 400 kV...

Rritet numri i turisteve në vend, dyfishohen shitj...

Rritja e numrit të turisteve që po vizitojnë vendin tonë e ka ndikuar pozitivisht aktivitetin e hotelerisë. Sipas të dhë...

Ndihma për gratë, qendër grumbullimi të produkteve...

Bashkia e Pukës me një investim prej 80 mijë USD do të ketë qendrën e vetë të grumbullimit dhe përpunimit të produkteve ...

Nga 1 korriku, zero taksë për pagat deri në 40 mij...

Qeveria bëri të ditur se nga data 1 korrik tatimi mbi të ardhurat për pagat deri në 40 mijë lekë do të jetë zero. Ndr...

Shifra rekord e bimëve mjekësore që u prodhua në S...

Viti 2020, megjithëse vit i vështirë si pasojë e COVID-19, ka qenë pozitiv për sektorin e bimëve mjekësore në vendin ton...

Ministria e financave publikon aplikacionin Tatimp...

Ja links ku mund ta shkarkoni. android: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.minfin.tatimpaguesitdixhita...

Dyfishohen eksportet shqiptare drejt tregjeve ndër...

Eksportet e mallrave gjatë 3 muajve të parë të këtij viti arritën vlerën 120 miliardë lekë, INSTAT publikoi sot rapor...

Rritet prodhimi i ullirit në Shqipëri me mbi 34%, ...

Shqipëria është një tokë e bekuar sa i përket rritjes dhe prodhimit të ullirit. Një raport i Institutit të Statistikave ...

FOTO/ Nga 30 Qershori hidhet në treg kartëmonedha ...

Kjo do të jetë kartëmonedha e re me prerjen më të madhe të emetuar deri më sot: 10 mijë Lekë, e cila do të nisë të qarku...

Eksportet “Made in Albania”, 65 milion...

Edhe pse prej muajsh vendi ndodhet nën presionin e pandemisë COVID-19, sektori bujqësor duket se ka performuar pozitivis...

Zerohen tarifat për lëndën e parë të fasonit

Qeveria ka vendosur që në Paketën Fiskale të 2017-s të reduktojë tarifat doganore nga 2%, 6%, 10% dhe 15% në masën 0...

Lushnje-Fier, ‘kryeqyteti’ i eksportev...

Fermerët e zonës Lushnje- Fierit, çdo ditë po prekin përfitimet nga produktet bujqësore të fushës dhe serave. Specat ...

Shifra/ Sa të huaj vizituan Shqipërinë për arsye b...

Numri i shtetasve të huaj që vizituan vendin tonë për qëllime biznesi dhe profesionale në periudhën janar-shtator të kët...

A e dini sa miliardë euro qarkullon biznesi në Shq...

Qarkullimi vjetor i biznesit në Shqipëri është rreth 16 miliardë euro. Të dhënat më të fundit të Instat dhe që i takojnë...

IPARD II/ Aplikimi për pajisje bujqësore, lehtësir...

Aplikantëve në programin IPARD II, për investime nën 100 mijë euro, në pajisje dhe mekanikë bujqësore, nuk ju kërkohet v...

OSHEE: Telefononi këto numra nëse jeni pa drita

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike (OSHEE) po ndjek me përparësi situatën e krijuar në vend si pasojë e mot...

Inspektoriati i Punës masë pezullimi për dy subjek...

Inspektoriati i Punës masë pezullimi për dy subjekte Call Center. Kishin vonesa në dhënien e pagave për punonjësit Subj...

Historike/ “Air Albania” nis fluturimin e parë të ...

"Kompania e parë ajrore që mban flamurin shqiptar, Air Albania do të nisë fluturimet ditën e shtunë. Destinacioni i parë...

Si po kthehet kultivimi masiv i boronicave nga fer...

Kërkesa në rritje e tregjeve të huaja për boronicat e kultivuara në Shqipëri por nxit fermerët shqiptarë që të zgjerojnë...

Çimento “made in Albania” lider, kryeson eksportet...

Autoriteti Portual i Durrësit publikoi të dhënat e eksporteve dhe importeve për periudhën janar-shtator të vitit 2018. ...

Prodhimi bio, a e dini sa ferma organike ka Shqipë...

Fermerët dhe bizneset e agroturizmit po rrisin interesin për të investuar në ferma organike dhe rritjen e prodhimit bujq...

Rriten me 65% eksportet shqiptare drejt SHBA-së, k...

Eksportet shqiptare drejt Shteteve të Bashkuara të Amerikës u rritën me 65% gjatë 11 muajve të parë të këtij viti, kraha...

6.4 milionë turistë të huaj për 2019/ Ja sa miliar...

Vitin e kaluar Shqipërinë e vizituan 6.4 milionë shtetas të huaj. Ky është numri më i lartë vjetor i vizitorëve të huaj ...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
24NdjekësitNdjek