“Gjallërohet” tregtia nga ajri e deti / INSTAT: Rr...

Pas goditjes që pësoi për shkak të COVID-19, shifrat e muajit gusht flasin për një rigjallërim të tregtisë në porte dhe ...

Importet e makinerive dhe pjesëve të këmbimit, rri...

Importi i makinerive, pajisjeve dhe pjesëve të këmbimit, një tregues direkt i investimeve në ekonomi shënoi rritje me 8,...

Prodhimi tejkalon krizën, të gjitha aktivitetet sh...

Instituti i Statistikave ka bërë publik së fundmi treguesit tremujorë mbi prodhuesit e të mirave për tremujorin e dytë t...

Gjermania, partneri i katërt tregtar i Shqipërisë....

Shkëmbimet tregtare me Gjermaninë në 7 muajt e parë të këtij viti llogariten në 6.6 % të totalit, duke e renditur këtë v...

Shqipëria, i vetmi vend në Evropë që ka shënuar rr...

Shqipëria është i vetmi vend në Evropë që ka shënuar rritje të numrit të fluturimeve komerciale gjatë muajit gusht të kë...

Shifra rekord/ Ja sa milionë euro dërguan emigrant...

Dërgesat në para të emigrantëve (remitancat) në 6-mujorin e parë të këtij viti, shënuan vlerën 340 milionë euro, duke pr...

Krenaria shqiptare/ Ja pse gështenjat e Tropojës j...

Gështenjat e Tropojës janë të vetmet gështenja shqiptare që përmbushin plotësisht cilësinë e kërkuar për eksport në Ital...

Investimet e huaja arritën në 234 milionë euro

Investimet e Huaja Direkte (IHD) arritën në vlerën 234 milionë euro, në tremujorin e dytë të këtij viti, bëri të ditur B...

Eksportet e tekstileve dhe këpucëve, 66.2 miliardë...

Eksporti i tekstileve dhe këpucëve, që përbën një zë të rëndësishëm të tregtisë së jashtme të Shqipërisë, ka shfaqur she...

FOTO/ Njihuni me Bertin, la emigrimin dhe shtoi fe...

Berti nga fshati Karbunarë i Fierit, është kthyer nga emigrimi 15 vite më parë dhe zgjodhi që prej asaj kohe, të krijont...

Sot do t’iu njohim me Martirion, “mbre...

Të rinjtë po kthejnë vëmendjen tek bujqësia, duke ngritur sipërmarrje të reja, modele të zhvillimit në sektorin rural. ...

Partneri i parë tregtar, rriten me 29% eksportet s...

Eksportet drejt Italisë në periudhën janar-korrik shënuan rritje me 29 % duke arritur në vlerën e 88.8 miliardë lekëve. ...

Prodhimi bio, a e dini sa ferma organike ka Shqipë...

Fermerët dhe bizneset e agroturizmit po rrisin interesin për të investuar në ferma organike dhe rritjen e prodhimit bujq...

A e dini sa mijë ton fiq prodhon Shqipëria në vit?...

Fiqtë kultivohen prej shekujsh në Shqipëri. Në strukturën e pemëve frutore, ky frut zë vendin e tretë për numrin e pemëv...

FOTOT/ Enerjada dhe Kozeta, dy sipërmarrese në Vlo...

Në Vlorë, sipërmarrja e grave jo vetëm ka gjeneruar të ardhura familjare, por edhe ka ndikuar në ruajtjen e vlerave të t...

Rekord eksportesh, ja qarku që prodhon më shumë lu...

Kultivimi i luleshtrydhes, vitet e fundit ka marrë shtrirje në shumë zona të vendit. Fillimisht rreth vitit 2018, lul...

Janar-korrik 2021, eksportet e fruta-perimeve u rr...

Eksportet e prodhimeve bujqësore po vijojnë trendin në rritje edhe gjatë këtij viti, si rrjedhojë e shtimit të sipërfaqe...

Merr hov kultivimi i kivit në Shqipëri, mbi 680 to...

Skemat e mbështetjes në bujqësi, kanë rritur interesin e fermerëve për kultivimin e kivit, duke e kthyer atë nga një fru...

Rrushi “made in Albania” në supermarke...

Prodhimi vendas i rrushit, tashmë edhe në serra, po dominon gjithnjë e më tepër, jo vetëm në furnizimin e tregut vendas ...

Zbulohet shifra/ Mësoni sa tonë dardha prodhoi Shq...

Dardha është një drufrutor i kultivuar prej shekujsh në vendin tonë. Dardhat kultivohen gjerësisht gati në të gjithë ven...

Shqipëria merr veten nga pandemia, 43 mijë të punë...

Rimëkëmbja e ekonomisë është reflektuar edhe në tregun e punës, ku sipas të dhënave, numri i të punësuarve në qershor 20...

Rritje historike e eksportit të kastravecit “...

Tregjet e huaja po shtojnë kërkesat për prodhimet bujqësore “Made in Albania”, ku dominojnë domatja dhe kastraveci, krah...

Eksportet e perimeve “Made in Albania”...

Eksportet e produkteve bujqësore shqiptare, veçanërisht frutat dhe perimet gjithnjë e më tepër po i drejtohen tregjeve n...

Wizz Air sjell avionin e gjashtë në Rinas/ Nisin f...

Wizz Air, linja ajrore me rritjen më të shpejtë në Europë, njoftoi vendosjen e avionit të 6-të në bazën e saj në Tiranë....

Shqipëria, e 16-ta në botë për bimët medicinale

Në totalin e eksporteve bujqësore pas grupit të perimeve të freskëta vijon të kryesojnë edhe eksportet e bimëve mjekësor...

Eksportet bujqësore shkojnë në 26,450 milionë lekë...

Eksportet e produkteve bujqësore shqiptare, veçanërisht frutat dhe perimet gjithnjë e më tepër po i drejtohen tregjeve n...

Shifrat pozitive/ Shalqinjtë e Lushnjes dhe Fierit...

Eksportet bujqësore shqiptare po vijojnë trendin në rritje, veçanërisht tani në sezonin e pikut të prodhimit, duke konso...

INSTAT zbulon dy qarqet që kanë blegtorinë më të z...

Prodhimi blegtoral në vendin tonë ka ardhur në rritje të qëndrueshme, kjo në sajë të shtimit të investimeve në ferma e k...

Rekordi i Lushnjë-Fier, 75% e eksporteve bujqësore...

Mbi 75% e eksporteve bujqësore shqiptare nga tregjet e  Lushnjë-Fierit shkojnë drejt vendeve të Bashkimit Europian (BE)....

Polakët dhe zviceranët “top” turistët ...

Polakët janë rikthyer. Raporti më i fundit i Institutit të Statistikave tregon se në 6 mujorin e parë të këtij viti, Pol...

A e dini se…

Shkëmbimet tregtare me vendet e BE-së gjatë gjysmës së parë të vitit zënë 61,8 % të gjithë tregtisë. Sipas raportit t...

Lajmi i mirë/ Dyfishohen eksportet “Made in ...

Ekonomia shqiptare po vijon rimëkëmbjen me ritme të shpejta, pas dy goditjeve të njëpasnjëshme, tërmetit të 26 nëntorit ...

Eksportet bujqësore bëjnë “boom”/ Arri...

Eksportet e produkteve bujqësore shqiptare, veçanërisht frutat dhe perimet gjithnjë e më tepër po i drejtohen tregjeve n...

Rritet prodhimi i ullirit në Shqipëri me mbi 34%, ...

Shqipëria është një tokë e bekuar sa i përket rritjes dhe prodhimit të ullirit. Një raport i Institutit të Statistikave ...

Sa biznese ka sektori i bujqësisë në Shqipëri, ja ...

Qarku i Fierit kryeson me numrin më të lartë të bizneseve të reja që u hapën në sektorin e bujqësisë dhe agrobiznesit, g...

Gazifikimi i Shqipërisë/ Nis ndërtimi i pikës fill...

Në stacionin ultramodern të Gazsjellësit TransAdriatik në Fier,  u nënshkrua sot marrëveshja për ndërtimin e pikës fille...

FOTOT/ Panairi i Shalqirit dhe Pjeprit në Lushnje,...

Në sheshin kryesor të qytetit të Lushnjes u zhvillua këtë fundjavë, Panairi i Shalqirit dhe Pjeprit, ku u ekspozuan edhe...

Lajm i mirë! Pas më shumë se një viti, tragetet ni...

Pas 1 viti e gjysmë pezullim, është hapur me kapacitet të plotë lundrimi i trageteve për qarkullimin e udhëtarëve nga Po...

‘Ari jeshil’, si prodhimi i ullinjve në Shqipëri n...

Në vitin 2020, në Shqipëri u prodhuan 131 mijë e 971 tonë ullinj, duke shënuar rritje me 34,24 % krahasuar me një vit më...

Bletët, më produktive gjatë pandemisë/ Cili është ...

Më shumë mjaltë gjatë pandemisë! Raporti më i fundit i INSTAT tregon se prodhimi i mjaltit në vitin 2020 ka shënuar një ...

INSTAT publikon statistikat për vitin 2020, si ësh...

Shqipëria është ndër vendet me peshë të lartë të bujqësisë në  Prodhimin e Brendshëm Bruto (PBB), rreth 20%, ndërsa jep ...

Eksportet e mallrave u rritën me 52.7 % në maj, ar...

Eksportet shqiptare kanë shënuar një rritje të fortë në muajin maj të këtij viti. Të dhënat e INSTAT tregojnë se në m...

FOTO/ Nga 30 Qershori hidhet në treg kartëmonedha ...

Kjo do të jetë kartëmonedha e re me prerjen më të madhe të emetuar deri më sot: 10 mijë Lekë, e cila do të nisë të qarku...

Dy kartëmonedha të reja në Shqipëri, risi ajo me v...

Nëpërmjet një njoftimi në faqen zyrtare të Bankës së Shqipërisë është bërë me dije se gjatë javës së ardhshme, në 15 qer...

FOTOT/ Nis eksporti i shalqinit shqiptar drejt Çek...

Prodhimet bujqësore shqiptare janë ndër më të kërkuarat në Evropë. Sot nisi eksporti i shalqinit shqiptar drejt Çekisë. ...

Rriten eksportet, zgjerohen tregjet me Suedinë, No...

Eksportet bujqësore janë rritur me 8 gjatë gjatë katër muajve të parë të këtij viti krahasuar me të njëjtën periudhë të ...

Gati 50 % e ndërmarrjeve të huaja që operojnë në v...

Gati gjysma e ndërmarrjeve të huaja që operojnë në vendin tonë i përkasin dy vendeve fqinje, Italisë dhe Greqisë. Ins...

Shifrat/ A e dini se Shqipëria eksporton në 70 sht...

Eksportet bujqësore u rritën me 8% gjatë 4-mujorit të parë të këtij viti, krahasuar me të njëjtën periudhë një vit më pa...

Bimët aromatike dhe medicinale, ndër prodhimet shq...

Bimët aromatike dhe medicinale vijojnë të jenë ndër prodhimet shqiptare më të eksportuara. Ministria e Bujqësisë dhe ...

Lushnjë-Fier/ Rreth 5400 tonë produkte bujqësore u...

420 trajlerë me rreth 5360 tonë produkte bujqësore në total u eksportuan gjatë dy javëve të para të muajit maj 2021, nga...

A e dini kush është partneri më i madh tregtar i S...

Eksportet drejt Italisë në periudhën janar-prill të këtij viti llogariten rreth 48 miliardë lekë. Instituti i Statist...

Eksportet, rekord historik/ 109 miliardë lekë në 4...

Në periudhën janar-prill 2021 eksportet kanë shënuar rekord historik, duke shkuar në 109 miliardë lekë. Eksportet shq...

Tregtia integrohet në BE, cilët janë partnerët kry...

Sipas raportit të INSTAT, për muajin prill 2021, eksportet drejt vendeve të BE-së zënë 68,9 % të eksporteve gjithsej dhe...

Eksportet shqiptare të produkteve bujqësore u rrit...

Eksportet bujqësore vijojnë trendin e rritjes progresive. Ministrja e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Milva Ekonomi b...

Rritje e forte e eksporteve, luleshtrydhet shqipta...

Luleshtrydhet kanë nisur të zënë vendin e tyre në tregun e frutave shqiptare, që shkojnë për eksport. Luleshtrydhet s...

Lushnjë-Fier/ Mbi 3 mijë tonë produkte bujqësore u...

194 trajlerë me rreth 3300 tonë produkte bujqësore në total u eksportuan gjatë javën së fundit të muajit prill 2021, nga...

Si po rriten eksportet e tekstileve dhe këpucëve &...

Eksporti i tekstileve dhe këpucëve, që përbën një zë të rëndësishëm të tregtisë së jashtme të Shqipërisë, ka shfaqur she...

Shifrat e INSTAT, Italia vendi me të cilën është n...

Marsi ka sjellë pranverën edhe për partneritetin tregtar mes Shqipërisë dhe Italisë. Sipas të dhënave të INSTAT, Italia ...

Rritje me afro 78% e eksporteve/ Marsi, “muaji i b...

Marsi duket të ketë qenë një muaj i bekuar sa i takon tregtisë së jashtme! Sipas raportit më të fundit të publikuar nga ...

Eksportet shqiptare drejt SHBA-së rriten me 63%

Eksportet shqiptare drejt Shteteve të Bashkuara të Amerikës u rritën me 63% gjatë 3 muajve të parë të këtij viti, krahas...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
24NdjekësitNdjek