Shqiptarja zgjidhet deputete në Zvicër: Këtë datë nuk do ta harroj kurrë

Pas zgjedhjes së saj deputete në Parlamentin e Kantonit të Cyrihut, Qëndresa Sadriu, në një prononcim për ‘albinfo.ch’ thotë se ndihet krenare që është...

Nënë e bijë drejtojnë bashkë avionin, njihuni me rastin frymëzues

Një nënë dhe vajza e saj pilote kanë tërhequr vëmendjen e internetit pasi një foto e tyre u publikua teksasa drejtonin bashkë një avion...

VIDEO/ Mos u dorëzoni kurrë! Gjyshja 84-vjeçare garon në kërcimin me shkop

Moshataret e saj as që do e mendonin, por një 84-vjeçare planifikon edhe të merr pjesë në garat e kërcimit me shkop,sport të cilin...

9 thënie për nënën, fjala më e bukur në buzët e njeriut

“Nëna është ajo që mund të zërë vendin e kujtdo, por vendin e saj nuk mund ta zërë askush”. “Çdo mbretëreshe ka madhështinë e saj,...

Emina para studentëve të Michiganit

Është shumë aktive në mediat sociale duke dhënë detaje nga jeta e përditshme, këshilla makijazhi apo edhe duke shprehur hapur shqetësimet e saj. Dhe...

Pse historia ime nuk duhet të jetë e rrallë

Nga Alexandria Ocasio-Cortez Një vit më parë kam qenë kameriere në një restorant, ndërsa organizova komunitetin tim. Në një kohë dhe vend ku ne ishim...

Fenomeni Alexandria Ocasio-Cortez në kopertinën e Time: Një vit më parë isha kameriere!

29-vjeçarja Ocasio është një fenomen. Pas Trump, është politikania më e përfolur në Amerikë. Ish-kamerierja me origjinë hispanike, ( e diplomuar ne Boston) vjen...

VIDEO/ Pamje mahnitëse: Lumi shumëngjyrësh, më i bukur në botë

Në Kolumbi gjendet një lumë shumë i veçantë i cili me të drejtë quhet si më i bukur në botë, për shkak të ngjyrave...

Faqja e njohur britanike: Shqipëria vend mahnitës, larg turmave të zhurmshme

Ky vend është mahnitës, larg turmave të zhurmshme, shkruan faqja e njohur britanike e turizmit Active-Traveller, që sjell përshtypjet e atyre që i kanë...

“Lonely Planet” rrëmbehet nga Shqipëria

“Mund të jeni të sigurt se Shqipëria është një vend i shkëlqyer për t’u eksploruar, nga kryeqyteti i gjallë i Tiranës në plazhet më...

VIDEO/ Njihuni me 8 vjeçarin shqiptar, testet e të cilit vënë në vështirësi edhe...

Shpjegimi për planetet e satelitët është i thjeshtë për tetëvjeçarin Ditrin Selmani. Ai madje i kupton dhe i thjeshtëzon edhe disa enigma të universit. Niveli...

Të punosh deri në 100 vjeç, njihuni me vlonjatin që nuk di të dorëzohet

Lolo Koçeri është 101 vjeçari nga Babica e Vogel e qytetit të Vlorës i cili gëzon  shëndet të plotë. Babai i 5 fëmijëve dhe gjysh...

Një film për Nënë Terezën, ja projekti ndërkombëtar për nobelisten shqiptare

Një film biografik mbi Nënë Terezën pritet të publikohet në vitin 2020, realizuar nga regjisorja indiane Seema Upadhyay. “HindustanTimes” shkroi se aktorët do të...

Njerëzit me pak shkollim që rezultuan gjeni/ Njihuni me persona të famshëm, edukimi i...

Shumica e njerëzve mendojnë sesa më i lartë të jetë niveli i arsimit, aq më shumë gjasa ka të bëhesh i suksesshëm. Përgjithësisht personat...

VIDEO që nuk duhet humbur/ Gra nga e gjithë bota vishen me kostumet tradicionale...

Në një mënyrë krejt të veçantë, Ambasada Shqiptare në Londër prezantoi gruan shqiptare në sytë e botës. Gra dhe vajza nga vende të ndryshme të...

Një shkrim që nuk duhet humbur/ Paradoksi i kohës sonë dhe nevoja për ndryshim

Nga George Carlin Paradoksi i epokës sonë është se ne kemi ndërtesa më të larta, por durim më të shkurtër, rrugë më të gjëra, por...

Burrat dinë me dashtë!

Fotot që shihni janë pjesë e ekspozitës “Burrat dinë me dashtë”, një ekspozitë që sfidon rolet tradicionale, ku nuk është vetëm gruaja/ nëna ajo...

VIDEO/ Mesazhi i turistit që duhet të na bëjë të reflektojmë

“Nëse unë mundem, edhe ti mundesh”. Ky është mesazhi që na jep një turist europian, nga Parku kombëtar i Lurës, një nga pasuritë natyrore...

VIDEO/ Në punishten e “babait” të busteve të figurave të kombit

Bujar Elmazi është 83 vjeç, por ende nuk heq dorë nga skulptura, një profesion të cilin e ushtron prej rreth 60 vitesh. Në Vlorë, Bujarin...

Frymëzuese/ Shqiptari në Gjermani i vë emrin djalit, Gjergj Kastrioti

Historia e heroit tonë kombëtar Gjergj Kastriot Skënderbeut gjithmonë ka frymëzuar dhe do vazhdojë të frymëzojë. Kështu një shqiptar me banim në Gjermani, në nder...

Një gjë i ndan ata që arrijnë, nga ata që ëndërrojnë

“Unë kurrë nuk kam gjetur askënd që nuk donte të më ndihmonte”, thoshte Steve Jobs 22 vjet më parë. “Nëse u kërkoja ndihmë … i...

Frymëzuese/ Ja 50-vjeçari nga Erseka që ndërtoi një jaht

Një 50-vjeçar nga Erseka ka ndërtuar një biznes fitimprurës duke shndërruar ëndrrën në pasion. Flamur Bilo, ose siç njihet ndryshe në Kolonjë, Luli, është...

Gjyshet që kujdesen për nipërit dhe mbesat do paguhen minimalisht 700 euro

Gjyshet janë simbol i përkujdesit dhe dashurisë për të gjithë. Thuajse secili nga ne e kujtojmë gjyshen tonë me shumë dashuri, pikërisht për këtë...

Historia frymëzuese e 16 vjeçares për të cilën po flet gjithë bota

Vajza që shihni në foto është Greta Thunberg nga Suedia e cila po udhëheq protestat e të rinjve në disa vende të botës për...

Njihuni me Lejlan, shqiptarja që bleu një kompani ajrore

Mediat zvicerane bëjnë me dije se kompania ajrore «Germania Flug AG» tani do të ketë një pronare të re. Ajo quhet Lejla Ibrahimi-Sallahu dhe...

Video frymëzuese/ Edhe ti mund t’ja dalësh! Unë shkruajta një libër me hundë

Ne gjithmonë mund t’ja dalim, pavarësisht pamundësive fizike apo materiale. Mjafton këmbëngulja dhe dëshira për të ecur përpara. Një histori frymëzuese vjen nga shkrimtari...

Si të motivoheni? 3 mënyra për të qenë sa më pozitivë

Është shumë e vështirë të gjehet motivimi dhe përqendrimi vetëm tek pozitiviteti, kur ky i fundit nuk duket asgjë më shumë sesa vetëm një...

Nis aplikimi i javës 4-ditore të punës, përfitimet të jashtëzakonshme

Analiza e njërës prej sprovave më të mëdha të javës së punës, asaj katërditore, jo vetëm nuk tregoi rënie të produktivitetit, por përkundrazi dëshmoi...

VIDEO/ Njihuni me 5-vjeçare që flet 8 gjuhë të huaja dhe jo vetëm kaq

Njihuni me 5 vjeçaren që ka aftësinë e pabesueshme. Bella Deviatkina është vetëm 5 vjeç dhe mund të flasë në mënyrë perfekte 8 gjuhë...

Arti si antidot i kohëve tona!

Kur u ftova për të shkruar për këtë çështje në revistën Time, pra një shënim kushtuar optimizmit dhe artit, gjendesha në një ditë tepër...

Gjesti i jashtëzakonshëm i të riut përlot gazetarin amerikan në Prishtinë, ja çfarë shkruan...

Gazetari amerikan Nolan Peterson ka ndarë një histori tepër të veçantë në rrjetet sociale, teksa merrte pjesë në festimet për 11-vjetorin e pavarësisë së...

Rrugëtimi i Dua Lipës; nga shtëpia me qira, në këngëtaren më të ndjekur në...

Vetëm një vit më parë jetonte në një banesë modeste me qira, ndërsa sot dominon muzikën botërore: ky është thelbi i artikullit të “The...

Usta Adushi, këpucari 72 vjeçar që gjen kënaqësi në profesionin e tij

https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=YGfaiM3TMfs Në Berat të gjithë e njohin si usta Adushi. Adush Civeja nuk është penduar kurrë që e zgjodhi profesionin e këpucarit. Punon ende pa...

Histori suksesi/ Njihuni me 24 vjeçarin shqiptar që u pranua nga NASA

Kjo është historia e 24 vjeçarit me origjinë nga fshati Turuçiçë të Podujevës në Kosovë i cili jeton prej disa vitesh në Amerikë. Xhafer...

Pse lexoj me zë të lartë për fëmijët e mi adoleshentë

Meghan Cox Gurdon lexon me zë të lartë për vajzën e saj Phoebe. Phoebe është 17 vjeçe dhe ajo po pi kafe dhe ha...

Shqiptarja valëvit flamurin kuqezi në majen më të lartë Amerikës dhe ka një mesazh

Jelena Peshkatari është alpinistja shqiptare e cila valëviti flamurin shqiptar në majën e Andeve në Argjentinë, Aconcagua në një lartësi prej 6962 metrash. Emocionin...

Ermonela Jaho tregon çelësin e suksesit të saj: Kur gjen çelësin e shpirtit tënd,...

Ermonela Jaho, “Mbretëresha” e skenës operistike, është padyshim një histori suksesi. Dhe çelësi i këtij suksesi për sopranon e famshme shqiptare është vetëm puna...

Biznesmeni paguan shkollën e fëmijëve të punëtorëve

“Nuk dua të vdes me para në bankë. Dua të ndihmoj ata që kam pranë”. Është gati 80 vjeç Vinicio Bulla, një biznesmen nga Caltrano,...

Histori që frymëzon/ I riu shqiptarë i kthen paratë e humbura të moshuarit italian

Një mësues në pension nga Tarantino, Ranieri Cosimo ka rrëfyer për gazetën italiane “Mezzogiorno” një episod të ndodhur së fundmi, që i ka rikthyer...

“Gruaja që pushtoi Everestin”, BBC reportazh special për alpinisten shqiptare

“Gruaja që pushtoi Everestin” është një nga reportazhet që është realizuar së fundmi në BBC, kushtuar alpinistes shqiptare, Arineta Mula. Në këtë reportazh rrëfehen jeta,...

FOTOT/ Thjesht Angela Merkel…

Ajo është padyshim gruaja më e fuqishme në Evropë, por edhe një shembull frymëzues përulësie dhe dinjiteti. Fjalët janë të tepërta kur flitet për Angela...

OKB konferencë për Shqipërinë: Rast unikal! Të marrim mësime nga shqiptarët që shpëtuan hebrenjtë

Në një konferencë të organizuar në selinë e Kombeve të Bashkuara në Nju Jork, drejtues të kësaj organizate thanë se ndihma e Shqipërisë për...

Kryevepra arkitekturore, ura që “zhytet” mes Danimarkës dhe Suedisë

Danimarka dhe Suedia ndahen nga njera tjetra nga një vijë e ngushtë uji: ngushtica Øresund. Sigurisht, në hartë duket e vogël, por është 16...

Mos hiq kurrë dorë! Nga nënpeshë, në kampion

Dy vite më parë, një djalë i ri, i quajtur Sing Tura, u prek nga sëmundja Krohn. Kjo sëmundje prek zorrën e trashë, ka shumë...

99-vjeçarja thyen rekordin botëror, ngjit murin 6 metra të lartë

Greta Plowman, një e moshuar 99 vjeçare, që jeton në Hatfield, në Angli, ka arritur me sukses, pavarësisht moshës, të ngjitet në një mur...

“9.5 miliardë dëgjime”, Dua Lipa bën historinë

Albumi i Dua Lipës ka hyrë në histori si albumi i një artisteje femër më i transmetuar në botë. “Dua Lipa” ka arritur në total...

Histori suksesi/ Nga ushtar i UÇK-së, në tenor me famë botërore

Ai tashmë është tenor shqiptar me famë botërore, por më parë ka luftuar në radhët e UÇK-së. Ramë Lahaj,  përmes një postimi në Facebook u...

FOTOT/ Qytetet urbane me dizajne të mrekullueshme

Të jetosh në një qytet të madh është gjithmonë sikur jeni gjithë nxitim Prandaj dizajnerët përpiqen të krijojnë zona pushimi komode dhe të instalojnë pajisje...

VIDEO/ ‘Heronjtë e ajrit’, pilotët e FA ndihmuan mbi 100 persona të bllokuar nga...

Shpesh herë pilotët dhe teknikët e FA rrezikojnë jetën e tyre për të shpëtuar njerëzit e thjeshtë, por pavarësisht kësaj kurrë nuk tërhiqen prapa. Ministria...

Jeta mes dëborës në Iballë dhe mjeku ‘hero’ Gegë Bejtja

Edhe pse është e hapur, rruga drejt Iballës në Fushë-Arrëz është e vështirë dhe i ngjan një tuneli prej akulli. Trashësia e dëborës në...

Leksion nga Bill Gates, miliarderi pret në këmbë për një hamburger me patate

Njeri të madh të bën eduka dhe thjeshtësia, jo pasuria dhe dukja. Bill Gates mund të jetë një nga njerëzit më të pasur në...

FOTOT magjike/ Malet me borë në Himarë duken si një dallgë gjigande nga brigjet...

Një valë e gatshme për t’u rrëzuar në bregdet. Në një shikim të shpejtë mund të duket kështu, por në fakt është një sugjerim...

VIDEO frymëzuese/ Njihuni me Agimen, gruaja nga Elbasani që punon si mekanike

Kjo eshte historia e Agime Mehallës, gruas mekanike që të gjithë e njohin dhe ia lënë me besim makinën në duart e saj. “Zanati mësohet...

VIDEO/ Rasti befasues, 6-vjeçari reciton deri në 40 minuta pa u ndalur vargjet e...

Prindërit shqiptarë mburren shpesh me aftësitë e fëmijëve të tyre. Dikush është “mjeshtër” celulari, një tjetër i talentuar në muzikë, e shumë e shumë...

VIDEO/ Vogëlushi shqiptar ngre suedezët në këmbë, mahnit jurinë me performancën e tij

Shqipëria është vendi nga kanë origjinën shumë yje që kanë pushtuar Europën, por edhe botën gjatë viteve të fundit, në fusha të ndryshme, duke...

‘Leksioni’ i presidentit të Austrisë, udhëton me transport publik

Presidenti i Austrisë, Alexander Van der Bellen, është fotografuar teksa udhëtonte me transport publik në linjën U3 në Vjenë. Madje, kjo nuk është hera e...

Suksesi i Ismail Kadaresë, 1 301 botime në 45 gjuhë të botës

Në një studim të bërë kohet e fundit, dalin në pah të dhëna interesante për shkrimtarin e madh Ismail Kadare. Sipas të dhënave, kolosi...

Frymëzuese/ Njihuni me Flaudion, studentin nga Skrapari që në fundjavë punon në ndërtim

Flaudio është një i ri nga Skrapari, i cili ashtu si shumë bashkëmoshatarë të tij ka zgjedhur Tiranën si një mundësi, jo vetëm për...

Infermieri hero, ecën dy orë në këmbë në mbi 1 metër borë, i shpëton...

Ruzhdi Bruci, infermier, sfidoi borën dhe temperaturat minus dhe nuk mendoi aspak për veten. Ai udhëtoi dy orë me këmbë, në mbi 1 metër borë,...

Si i ngjiti majat Saimir Pirgu? Tenori shqiptar me famë botërore: Pavaroti më mësoi...

Saimir Pirgu ishte 22 vjeç kur Klaudio Abbado e thirri në Ferrara për një audicion. “Në gjysmë të pjesës më ndërpreu: Mirë, djali vjen të...
23,244FansaPëlqeje
4NdjekësitNdjek
13NdjekësitNdjek

Postimet e fundit