Isa Beha, bletërritësi nga Zharrëza që e ushtron profesionin prej 35 vitesh

Ministria e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural ndau sot historinë e veçantë të bletërritësit, Isa Beha nga Zharrëza. Ai k...

Punë e shkëlqyer e mjekëve, ndërhyrje në kohë rekord për rikuperimin e dëmtimit në zemër te një paci...

Mjekët e Spitalit Universitar të Traumës në bashkëpunim me mjekët e QSUT-së realizuan me sukses një ndërhyrje të vështir...

Kënga e fundit e “Beatles” do të publikohet javën e ardhshme

Grupi britanik “The Beatles” njoftoi se kënga e tyre më e re “Now and then” do të publikohet javën e ardhshme. Kënga ...

Një Platformë e Re Digjitale Transformon Artizanet

Një Platformë e Re Digjitale Transformon Artizanet: Fuqizimi Ekonomik dhe Bashkëpunimi Kulturor në Grupet e Margjinalizu...

“We too”, garuesit e veçantë të “Maratonës së Tiranës”

“Maratona e Tiranës” ka edhe një kategori tjetër që e bën këtë garë më interesante. Një kategori e veçantë e kësaj ma...

Suzana Shimaj, model për nxënësit dhe mësuesit e rinj

Mësuese Suzana Shimaj nga Vau i Dejës sapo ka dalë në pension pas një karriere të gjatë si mësuese e lëndës së fizikës, ...

Panajot Kanaçi, ‘magjistari i valles shqipe’

Sot shënohet 100-vjetori i lindjes së koreografit të mirënjohur dhe pedagogut Panajot Kanaçi, i cilësuar si “magjistari ...

Vuante nga zemra, mjekët e “Koço Gliozheni” bëjnë mrekullinë, i shpëtojnë jetën nënës dhe bebes

Një mrekulli kanë bërë mjekët e Maternitetit “Koço Gliozheni”, të cilët në bashkëpunim me ekipin e Kardiokirurgjisë dhe ...

Shkrimtarja suedeze, në Qendrën Kombëtare të Librit dhe Leximit

Qendra Kombëtare e Librit dhe Leximit organizoi një takim me shkrimtaren suedeze të letërsisë për fëmijë, Kajsa Gordan. ...

Tjetër rekord, Luiza Gega atletja më e suksesshme në historinë e kampionateve europiane të atletikës...

Luiza Gega triumfon në garën e 3000 metrave me pengesa dhe barazon rekordin e atletes bullgare Ivet Lalova-Collio, si at...

Sensacionale, 35-vjeçarja Eva Buzo noton nga Otranto drejt Vlorës

Avokatja shqiptare Eva Buzo, 35 vjeç, që jeton në Australi, ka vendosur të përshkojë me not distancën prej 91 km, Otrant...

Përkujtohet Androniqi Zengo, gruaja e parë piktore në historinë e artit figurativ shqiptar

Më 26 maj 1913, u lind ikonografja, piktorja dhe mësuesja dardhare, Androniqi Zengo Antoniu. Ajo njihet si e para piktor...

177-vjetori i lindjes së Naim Frashërit

Naim Frashëri lindi në Frashër të Dangëllisë së Përmetit më 25 maj 1846. Mësimet e para i mori në vendlindje, ku nisi të...

Historia e fermerit që shndërroi shtëpinë në zonë të dedikuar për bletët

Në Ditën Ndërkombëtare të Bletëve, historia e Saba Durmës, është shembulli tashmë edhe i shumë fermerëve të tjerë, që ...

Kitaristi 11-vjeçar shpallet “Evropiani i vitit”

Kitaristi i muzikës klasike, 11-vjeçari Ledion Halitaj është fituesi i sivjetshëm i Çmimit “Evropiani i vitit”. Ambasado...

​Bullgari me zemër dhe veshkë të transplantuar shpallet kampion botëror i notit

Georgi Peev nga Haskovo, Bullgaria jugore, u shpall kampion botëror i notit në Lojërat Botërore 2023 për Personat që kan...

Medalje vlerësimi për pedagogen e gjuhës frënge, Prof. Dr. Andromaqi Haloçi

Ministrja e Arsimit dhe Sportit Evis Kushi në kuadër të Muajit të Frankofonisë i akordoi medalje vlerësimi profesional p...

Njihuni me Arditin, mjekun nga Tepelena që shkëlqen në “Johns Hopkins”

Ardit Fenaj është mjeku shqiptar nga Tepelena që është pjesë e një ndër institucioneve më të rëndësishme biomjekësore në...

Italia nderon me çmimin e lartë pedagogen shqiptare, shkencëtarja më e mirë në Europë

Një lajm i mirë vjen përtej detit, Italia në një garë mes rradhëve të shkencareve, ka shpallur një shqiptare si shkencët...

Amara, vogëlushja me Sindromën Down me buzëqeshjen më të ëmbël në botë – Historia frymëzuese

Sapo afrohesh drejt shtëpisë njëkatëshe, ku lulet e para kanë filluar të çelin e natyra të gjelbërojë, ajo që tërheq më ...

Luiza Gega rekord të ri kombëtar, atletja shqiptare shkëlqen në Francë

Atletja shqiptare, Luiza Gega vijon të shkëlqejë në turnetë ndërkombëtarë. Kampionia kuqezi ka vendosur sot një rekord t...

Ndërhyrja që bëri të pavarur Severinon

Severinon e gjejmë duke luajtur me top. Ky është aktiviteti më i rëndësishëm për të gjatë kohës së lirë. Futbolli është ...

Historitë e 6 vajzave të apasionuara pas motorsportit

Ajeta Puca, sipërmarrëse, tregon historinë e saj të dashurisë me motorin. “Babai im ka qenë usta hidraulik dhe për he...

Kampion bote! Sportisti shqiptar që nderoi sërish Shqipërinë

Eklent Kaçi u shpall kampion bote në sportin e bilardos në disiplinën e dhjetëshit. Bilardisti kurbinas ishte fantastik ...

Liceu Artistik dhe Shkolla e Baletit, koncert artistik për 7 Marsin

Me rastin e 7 Marsit, këtë herë palestra e gjimnazit “Sami Frashëri” u shndërrua në një skenë plot emocione të veçanta m...

9-vjeç u shpall kampion Zvicre, kush është 20-vjeçari shqiptar që synon Formula 1

Jasin Ferati është 20-vjeçari shqiptar që po korr një sukses shumë të madh në Zvicër. Ai ka nisur sportin e ‘karting’ që...

FRYMËZIM/ Shkrimtari katëvjeçar(!) aplikon për Guinness

Në moshën 15-muajshe, Jayce Joyce kishte pasion leximin dhe shkrimin. Ai përpiqej të kuptonte figurat te librat dhe t...

Organizohet donacionin prej 2000 librash në prag të 7 Marsit

Prefekti i qarkut Korçë, Nertil Jole, në vigjilje të Festës së Mësuesit, ka organizuar një donacion prej afro 2000 libra...

Njihuni me të riun nga Vlora që ka 400 dele: ‘Guri i rëndë në vend të vet’, prandaj u kt...

Shpëtim Shahaj nga Llakatundi i Vlorës është një prej të rinjve shembull në Shqipëri, i cili siguron të ardhura të bolls...

Njihuni me Dilaverin, bletërritësi që prodhon 6 kuintal mjaltë në vit: Kam 150 koshere me bletë

Natyra e bukur, ajri i pastër dhe shumëllojshmëria e luleve, janë faktorët kryesorë që e bëjnë mjaltin e Librazhdit një ...

Mijëra lodra hidhen në stadiumin në Turqi, të gjithë shpërthejnë në lot

Superliga turke e futbollit është rikthyer në fushën e blertë pas disa javësh pushim për shkak të tërmeteve që morën më ...

Kur nëna e shtatë fëmijëve lind… pesënjakë!

Pesënjakë, për t’u shtuar shtatë fëmijëve që kishin pasur më parë. Historia e pabesueshme e Dominika Clarke vjen nga Pol...

FOTO/ Djathë e mjaltë-produktet vulë të Shqipërisë

Djathi Mishavina i Bjeshkëve të Kelmendit në Shqipëri, mjalti i bedunicës, djathi i zier i Veleçikut dhe djathi i dhisë ...

“Marr 400 litra qumësht dele në ditë”/ I iu nga Vlora: Iu bëj thirrje të rinjve të qendr...

Kelmend Kojdheli nuk ka emigruar si bashkëmoshatarët e tij, por ka vendosur të punojnë në fermën e familjes në fshatin L...

VIDEO/ Njihuni me Emanuelën nga Lezha, studion për matematikë-fizikë, por punon edhe në tezgjah

Emanuela Jaku nga Dajçi i Lezhës është vetëm 21-vjeç dhe ka pasion endjen në tezgjah. Ajo është studente e degës Matemat...

Trashëgimia artistike e Mimika Lucës, pasuri e çmuar nga publiku

Aktorja Mimika Luca u nda sot nga jeta në moshën 86-vjeçare. Ajo lindi më datë 24 dhjetor të vitit 1937 në qytetin e ...

45 vjet këpucar, njihuni me Lulzimin: Me këtë profesion kam mbajtur familjen

Lulzim Shabani është një ndër të rrallët këpucar që e vazhdon traditën në Sarandë. Zanatin e ka mësuar 45 vite më parë n...

Policja me origjinë shqiptare dekorohet me Çmimin e Vitit në SHBA (FOTO)

Një police me origjinë nga Kosova është nderuar me “Çmimin e Vitit” në Florida të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. ...

Macja i ‘shpëton’ jetën tre personave, mes tyre një foshnje

Qentë janë kafshët e trajnuara për të gjetur njerëzit nën rrënoja, por kësaj radhe ka qenë një mace që ka shpëtuar jetë ...

Kopuku, qeni hero, shpëtimtari i pesë jetëve

Quhet Kopuk, i racës retriever, qeni që ishte caktuar me ekipin e tij të shpëtimtarëve në Malatya, qytet në provincën tu...

Njihuni me Armelën, fermerja që kultivon 3 hektarë luleshtrydhe

Luleshtrydhet kanë nisur të zënë vendin e tyre në tregun e frutave shqiptare që shkojnë për eksport. Luleshtrydhet “Made...

55 vite rrobaqepës/ Historia frymëzuese e lezhjanit: Me këtë zanat kam shkolluar fëmijët

Prej më shumë se 5 dekadash, makina qepëse është pjesë e pandashme e jetës së tij. Irfan Frasheri e filloi punën kur ish...

Gjeniu nga Shkodra dhuron 1 milion euro për të prekurit nga termeti në Turqi

I riu shkodran Kevin Sekniqi i cili jeton në USA ka dhuruar 1 milion dollarë për të prekurit nga termeti në Turqi. Sh...

Të rinjtë shkodranë që po investojnë në ëndrrat e tyre

Largimi i të rinjve për në vendet e BE për një të ardhme më të sigurt është kthyer në problem në Shqipëri. Por ndrysh...

Një pakistaney anonim hyri në ambasadën turke në SHBA dhe dhuroi 30 mln dollarë

SHBA- Kur bëhet fjalë për fatkeqësi natyrore, i gjithë njerëzimi bëhet solidarë. Harrojnë për një moment konfliktet mes ...

Mira Murati, shkencëtarja shqiptare që ka punuar për Tesla Motors dhe që menaxhon ChatGPT

Mira Murati, ka studiuar inxhinieri në Universitetin e Inxhinierisë Thayer në Dartmouth. 35-vjeçarja shqiptaro-amerik...

Njihuni me Eltën, shkencëtarja e re e Kosovës që ndërtoi nanosatelitin e parë

Nga një eksperiment me sodë buke, uthull dhe një balonë e deri te krijimi i nanosatelitit të parë në Kosovë, 19-vjeçarja...

FOTOT/ Mjekët e maternitetit “Koço Gliozheni” i shpëtojnë jetën nënës dhe foshnjës 27-javëshe

Përkushtimi i stafit spitalor të maternitetit “Koço Gliozheni”, i ka shpëtuar jetën foshnjës së lindur 27-javëshe dhe në...

Mijëra njerëz ofrohen të birësojnë beben e lindur nën rrënoja në Siri

Mijëra njerëz kanë ofruar të adoptojnë vogëlushen e shpëtuar nga rrënojat në Siri teksa ishte ende e lidhur me kordonin ...

Marsela Çibukaj, artistja e njohur do të jetë zëri i fëmijëve dhe të rinjve shqiptarë

Prej sot, Marsela Çibukaj do të jetë zëri i të gjithë fëmijëve dhe të rinjve shqiptare, veçanarisht atyre më në nevojë, ...

Të moshuarit që nuk pranojnë të pleqërojnë

Shtëpia e të moshuarve në Gjirokastër nuk është thjesht një strehë ku moshat e treta kanë një vend të ngrohtë për ...

Evropa, SHBA-ja, vendet e Ballkanit ofrojnë ndihmë për Turqinë e goditur nga tërmeti

Vende në Evropë dhe Ballkan u zotuan të hënën të ndihmojnë Turqinë e cila u godit nga tërmetet vdekjeprurëse me magnitud...

Fëmija 11 vjeç nga Nigeria, ëndrra e të cilit është që të bëhet një arkitekt në të ardhmen

Ky fëmijë është nga Nigeria dhe ëndrra e tij është që të bëhet një arkitekt në të ardhmen. Në foton më sipër paraqitet n...

VIDEO/Njihuni me Martirjon, i riu që la emigrimin dhe hapi fermë në Divjakë

Agjencia për Zhvillimin Bujqësor dhe Rural solli sot një tjetër shembull suksesi në bujqësi. Martirjo Peqini, 28 vjeç...

Çfarë suksesi/ Distria Krasniqi më e mira në botë, fiton medalje të artë në Grand Slam Paris 2023

Një tjetër medalje për Kosovën në sportin e xhudos nga garat ndërkombëtare. Distria Krasniqi ka fituar medaljen e artë n...

Njihuni me Entelën, rreshterja që prej 20 viteve rregullon makinat e Forcave të Armatosura

Rreshtere Entela Troqe e Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë është nga ato vajza që çdo ditë e kalon me ma...

FRYMËZIM/ Njihuni me Klean, e reja që u bë veterinare: I dua shumë kafshët

Klea ka vetëm dy muaj që i është bashkuar trupës veterinare të Agjencisë Kombëtare të Veterinarisë dhe Mbrojtjes së Bimë...

82-vjeçari nga Tirana që punon këpucar edhe pse ka 22 vite që ka dalë në pension: E dua punën

Është 82 vjeç. Sefer Fusha mund të jetë një nga personazhet që e dashuron më së shumti punën e tij. “Këtu unë ndiej k...

“Best Scientific Abstract Prize 2022”, akademiku shqiptar fiton çmimin e dytë në Evropë

Bashkimi i Akademive Europiane për Shkencat e Aplikuara të Bujqësisë, Ushqimit dhe Natyrës (UEAA) shpalli fituesit e çmi...

Ester, nxënësja me të gjitha 10-ta: Dua të bëhem mjeke dhe të flas shqip me pacientët e mi

Ester, është në vitin e tretë, në gjimnazin “Hydajet Lezha” në Lezhë. Është nxënëse ekselente. Në dëftesat e saj, nuk gj...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
37NdjekësitNdjek