Si ishte fëmijëria para se teknologjia të pushtonte botën, ja lojërat e paharrueshme

Fëmijëria padyshim që është një ndër periudhat më të bukura të jetës. Kur vitet kalojnë dhe ne rritemi, kujtojmë me nost...

Njësoj si droga, edhe pornografia dëmton trurin

Mos u çuditni, porno ndryshon fizikisht trurin tuaj. Një nga zhvillimet më interesante në të kuptuarit tonë rreth  tr...

Oaz në shkretëtirë…(Foto)

Oaz në shkretëtirë Ndonjëherë nuk na besohet se disa vende ekzistojnë, deri sa i shohim ata me sytë tanë, qoftë edhe ...

Isa Beha, bletërritësi nga Zharrëza që e ushtron profesionin prej 35 vitesh

Ministria e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural ndau sot historinë e veçantë të bletërritësit, Isa Beha nga Zharrëza. Ai k...

Pazari i Ri në Tiranë – Një nga 10 arkitekturat e reja më të mira në botë

Pazari i Ri një ndër lagjet e vjetra dhe historike të Tiranës, prej disa vitesh ka marrë një tjetër formë, duke e kthyer...

Restorantin më të famshëm në Berlin e ka një shqiptar

Fatos Xhafolli, shqiptar i Kosovës është pronar i restorantit “Nuovo Mario”, një ndër më të famshmit në Berlin. Ai para ...

FOTO/ Materniteti “Koço Gliozheni”, heronjtë e fëmijëve

Në maternitetin “Koço Gliozheni” çdo ditë luftohet për të shpëtuar jetë. Stafi i këtij materniteti kryen çdo ditë një...

𝟒𝟓𝟗𝟐 fëmijë në Shkodër dhurojnë ushqime, lodra dhe veshje për 167 familje në nevojë

Këtë prag fundviti, 𝟒𝟓𝟗𝟐 fëmijë dhe adoleshentë të 𝟏𝟗 shkollave në Shkodër kanë dhuruar ushqime, lodra dhe veshje, të ci...

FOTOT/ Shkodra qendra e Ballkanit, pazari i vjeter njihet si “hipermarketi” më i madh me...

Pazari i vjetër në Shkodër në kohën e lulëzimit të tij, u bë vërtetë një qytet i madh tregtar midis pjesës së vjetër dhe...

Finlanda ende vendi më i lumtur në botë

Finlanda u rendit vendi më i lumtur në botë për të katërtin vit radhazi, sipas një raporti të OKB , rreth një vit pasi O...

Letra 569 vjeçare e nënshkruar nga dora e Skënderbeut (Foto)

Nga prof. dr. Jahja Drançolli 568 vjetë më parë (8 gusht 1451): Letër e rrallë autografe e Skënderbeut dërguar Bujari...

Mozaiku i Linit, mes historisë ilire dhe fshatit piktoresk (Fotot)

Mozaiku i Linit është monument kulturor i cili ndodhet në Lin , Pogradec. Është monument kulturor i mbrojtur me ligj . K...

VIDEO/ A e dini si bëhet tradicionalisht një plis apo qeleshe?

Faqja shumë e njohur e zbulimit të krijimtarisë dhe festave që lidhet me bukurinë, modën, ushimin dhe traditat ka folur ...

FOTOT/ Magjia e festave në Korçë, Krishtlindje të bardha në ‘Parisin i Vogël’

Një atmosferë magjike, si vetë festa e Krishtlindjes, ka përfshirë Korçën e mbuluar nga dëbora. Pak para mesnate, tek...

Klasa më e veçantë në Tiranë/ 3 çifte binjakësh në klasë të parë (VIDEO)

Kjo është shkolla Fan Noli, por klasa e pare-C është më vecanta sepse në të mësojnë për herë të parë a,b,c-në tri çifte ...

Fabrika e vetme në Rajon, tashmë plastmas me flluska prodhohet edhe në Shqipëri

Në Shqipëri janë të shumtë shembujt e suksesit në punë, që me vendosmëri dhe dinjitet ecin përpara. Që prej vitit 200...

“Doja t’i tregoja Evropës që edhe ne mundemi”/ 100 milionë lekë për vajzën e artë, Luiza Gega ...

Atletja Luiza Gega përfiton shpërblimin financiar prej 100 milionë lekë (të vjetra) nga qeveria, pas shpalljes kampione ...

8 orë pa lëvizur/ Mjeku Altin Veshti tregon si operoi fëmijën 9 ditësh që kishte zemrën mbrapsht

Kardiokirurgu Altin Veshti përveç se është një ndër mjekët më të mirë në Shqipëri, është shqiptari i parë që ka dalë në ...

10 këshilla për të hequr dorë nga zakonet e këqija

  Problemi me veset është se ato na shëndërrohen në forcë zakoni. Ne jemi mësuar sesi na ndikojnë jetet tona, e ...

FOTOT/ Gjyshja 80 vjeçare që bën patinazh çdo ditë

Një gjyshe ruse, e cila jeton buzë liqenit Baikal në Siberi, e ka ruajtur për dekada me radhë pasionin e saj për patinaz...

Tjetër sukses! Luiza Gega del më e mira në garën ndërkombëtare në Francë

Luiza Gega vazhdon të shkëlqejë në arenën ndërkombëtare, duke regjistruar paraqitje shumë të mira në çdo eveniment ku me...

Permeti i verës së mirë, ja kantina që shet 70 mijë shishe çdo vit (FOTOT)

Përmeti nuk është vetëm qyteti i bukur i luleve, por edhe i ushqimeve me shije të veçantë dhe i verës së mirë. Ka...

Shkodër/ Mësuese Lindita Bushati, doktoresha e shkencave model në mësimdhënie

Dr.Lindita Bushati ka 36 vite përvojë pune në arsim si mësuese biologjie dhe aktualisht jep mësim në gjimnazin historik ...

FOTOT/ Mjekët e maternitetit “Koço Gliozheni” i shpëtojnë jetën nënës dhe foshnjës 27-javëshe

Përkushtimi i stafit spitalor të maternitetit “Koço Gliozheni”, i ka shpëtuar jetën foshnjës së lindur 27-javëshe dhe në...

Njihuni me Eltën, shkencëtarja e re e Kosovës që ndërtoi nanosatelitin e parë

Nga një eksperiment me sodë buke, uthull dhe një balonë e deri te krijimi i nanosatelitit të parë në Kosovë, 19-vjeçarja...

Investimi 1 miliard lekë/ Nis punë në Fier kompania botërore e prodhimit të pjesëve për makina, 600 ...

Është inauguruar në Fier fabrika më e re e prodhimit të pjesëve automotive të kompanisë “Yura Corporation Albania”. B...

FOTOT/ Laguna e Patokut, mrekullia që duhet vizituar (Vetëm 1 orë nga Tirana)

Gjatë bregut shqiptar të Adriatikut, Kompleksi Ligatinor i Patokut përfaqëson një nga bukuritë natyrore më interesante t...

“AramcoWorld”: Mbresa të jashtëzakonshme nga iso-polifonia e Shqipërisë

Ndërsa muzgu fillon të bjerë, Arian Shehu vesh jelekun e tij të zbukuruar me ar dhe rripin shekullor, disa minuta para s...

Igli Mezini, balerini shqiptar që ka ngjitur skenat më madhështore të botës

Balerini shqiptar Igli Mezini ka kërcyer në shumë skena të njohura të botës. “Sydney Opera House”, “Cultural Center Hong...

Njihuni me 10 njerëzit më të suksesshëm në botë, por që nuk kishin një diplomë

Shumica e njerëzve mendojnë sesa më i lartë të jetë niveli i arsimit, aq më shumë gjasa ka të bëhesh i suksesshëm. Përgj...

Njihuni me Teutën dhe Florentinën, shqiptaret që punojnë për Microsoft dhe Facebook

Gratë po luajnë një rol gjithnjë e më të rëndësishëm në kompanitë teknologjike këtu në Shtetet e Bashkuara. Në një indus...

Histori suksesi/ Mjeku shqiptar vlerësohet me çmimin e karrierës në Kanada

Mjeku shqiptar Dr.Lulzim Rrafshi është vlerësuar nga Kolegji Kanadez i Mjekëve të Familjes me çmimin e karrierës. Dr....

Suksesi i Ismail Kadaresë, 1 301 botime në 45 gjuhë të botës

Në një studim të bërë kohet e fundit, dalin në pah të dhëna interesante për shkrimtarin e madh Ismail Kadare. Sipas të d...

Njerëzit e punës/ Njihuni me Livanin nga Belshi, prodhon 3 tonë ullinj në vit

A e dini se në Belsh prodhohen rreth 3 mijë ton vaj ulliri në vit? Livan Allkja është një nga prodhuesit e shumtë të ...

6 Mënyra si të forcoheni psikologjikisht

A lodheni nga presioni psikologjik apo e konsideroni veten si të fortë psikologjikisht? A mund të mbani fokus dhe...

Libra, dije dhe shpresë

Mirjeta jeton në një fshat të vogël në periferi të Librazhdit. Asaj i pëlqen të mësojë vazhdimisht gjëra të reja. Mundës...

Njeriu më i pasur në botë dhuron 99 milionë dollarë për të pastrehet

Drejtori i Përgjithshëm i Amazon, Jeff Bezos ka njoftuar se dhuroi 98.5 milionë dollarë në vitin 2019 për 32 organizata ...

SHBA/ Vetëm 3-vjeç me titull “shef kuzhine”, shqiptari që u bë fenomen botëror

Është vetëm 3 vjeç, shqiptar, por jeton në New York, dhe videot e tij të gatimit po marrin miliona klikime në TikTok. Pë...

Ndërhyrja që bëri të pavarur Severinon

Severinon e gjejmë duke luajtur me top. Ky është aktiviteti më i rëndësishëm për të gjatë kohës së lirë. Futbolli është ...

FOTOT/ Mollët e Dibrës dhe historia frymëzuese e Vehipit, që ka ngritur një sipërmarrje model

Mollët e Dibrës janë të njohura në tregun shqiptar dhe “Kop. Frut 2012” është një histori suksesi, jo vetëm për Dibrën, ...

Aventura e 107-vjeçarit, feston ditëlindjen duke përshkruar 15 km me biçikletë

Nuk ka mënyrë më të mirë për të festuar 107-vjetorin e lindjes, sesa shëtitja me biçikletë. Kjo është ajo që ka menduar ...

Iva Trako, një shqiptare ekselente që punon në Bankën Botërore

Banka Botërore ka rekrutuar së fundmi studiues në fusha të ndryshme të ekonomisë e një prej tyre është edhe shqiptarja I...

FOTOT/ Ferma model e dy vëllezërve në Cërrik që grumbullon kafshë nga e gjithë bota

Ferma blegtorale e vëllezërve Bullari, në Cërrik, falë punës këmbëngulëse ka arritur të implementojë shërbime moderne dh...

“E bajmë dasmën” – Shkodranët dhurojnë 10 milionë lekë për fëmijët me çrregullime ...

Një shembull që jep shpresë. 𝟏,𝟎𝟎𝟒,𝟒𝟐𝟎 lekë të reja të mbledhura në eventin “𝐄 𝐛𝐚𝐣𝐦ë 𝐝𝐚𝐬𝐦ë𝐧” do të shkojnë në mbështetje...

Vuante nga zemra, mjekët e “Koço Gliozheni” bëjnë mrekullinë, i shpëtojnë jetën nënës dhe bebes

Një mrekulli kanë bërë mjekët e Maternitetit “Koço Gliozheni”, të cilët në bashkëpunim me ekipin e Kardiokirurgjisë dhe ...

Me mesatare 10.00/ Njihuni me Sarën, vajza ekselente e gjimnazit “Qemal Stafa”

Sara Çaushi është një nga 1500 nxënësit ekselentë që përfitojnë bursë nga bashkia e Tiranës. Sara studion në gjimnaz...

Pelikani më i rrallë në botë gjendet në Shqipëri (Fotot)

Vendosja e moratoriumit për ndalimin e gjuetisë, sjell në vendin tonë një nga shpendët më të rrallë në botë. Listës s...

“We too”, garuesit e veçantë të “Maratonës së Tiranës”

“Maratona e Tiranës” ka edhe një kategori tjetër që e bën këtë garë më interesante. Një kategori e veçantë e kësaj ma...

Njihuni me Sarën, vajza që ktheu artin në biznes: Si arrita të hapja punishten time të dhuratave

TIRANE - 19 vjeçarja Sara Sula arriti që pasionin e saj për artin ta kthejë në biznes për të gjithë familjen, ndërsa së ...

Me 14 qershor lindi Ernesto Che Gevara

Me 14 qershor 1928 lindi Ernesto Che Gevara. I njohur edhe si Komandante Che, ishte revolucionar, shkrimtar dhe guerilas...

Njihuni me “qytetin më të zgjuar” në botë

Është zyrtare: Singapori është qyteti më i zgjuar në botë. Kjo sipas një studimi të ri të botuar nga shkolla zvicerane e...

FRYMEZUESE/ Njihuni me Abdylin dhe Rushen nga Hasi, kanë 33 lopë dhe 230 dhi

Investimi në blegtori po shndërrohet në përparësi për shumë banorë të zonave rurale, të cilët po shtojnë tufat dhe angaz...

Të gjithë jemi të rëndësishëm

Të gjithë jemi të rëndësishëm. Të gjithë kemi lindur për të qenë të barabartë dhe pavarësisht diferencave kemi potencial...

Liceu Artistik dhe Shkolla e Baletit, koncert artistik për 7 Marsin

Me rastin e 7 Marsit, këtë herë palestra e gjimnazit “Sami Frashëri” u shndërrua në një skenë plot emocione të veçanta m...

VIDEO/ Njihuni me Emanuelën nga Lezha, studion për matematikë-fizikë, por punon edhe në tezgjah

Emanuela Jaku nga Dajçi i Lezhës është vetëm 21-vjeç dhe ka pasion endjen në tezgjah. Ajo është studente e degës Matemat...

E papërsëritshmja Vaçe Zela, zëri që fitoi 11 herë Festivalin e RTSH-së (VIDEO)

Nëse ka një emër që nuk do të vdesë kurrë dhe ka shënuar histori dhe epokë në muzikën shqiptare, është Vaçe Zela. Der...

“Qilimi shqiptar” në sheshin e rikualifikuar të Shirokës, nominohet për çmimin prestigjioz

“Qilimi Shqiptar”, në sheshin e ri në Shirokë frymëzuar nga identiteti kulturor i zonës nominohet për çmimin prestigjioz...

Omer Xhemali, shqiptari në mesin e 100 njerëzve më me influencë në botë

23 vjet në Maqedoni, 16 vjet në Gjermani, 7 vjet Zvicër, dhe kur e pyesin se ku është shtëpia e tij, ai përgjigjet: “Kli...

‘Luani me ne, jo me celularët tuaj’, fëmijët në protestë kundër prindërve (VIDEO)

Fëmijët kanë dalë në rrugët e Gjermaniës më parë këtë javë për të protestuar kundër përdorimit të tepruar të telefonavae...

Frymëzuese/ 10 FOTO nga natyra që tregojnë se mund t’ia dalim pavarësisht pengesave

Frymëzohuni nga këto imazhe të pemëve që demonstrojnë se me këmbëngulje ne mund të bëjmë një ndryshim dhe t'ia dalim, pa...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
37NdjekësitNdjek