“Kujdesi i nënës”, kuratori Helidon Haliti zbulon muralen e tretë që po realizohet në Ti...

Mural Fest, është një ndër festivalet më të bukura që po zhvillohet në Tiranë, duke i dhënë kryeqytetit jetë dhe ngjyra....

Historike! Shqipëria zgjidhet anëtare e Këshillit të Sigurimit të OKB

Shqipëria u zgjodh të premten anëtare jo e përhershme e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara. Një moment që mu...

Njerëzit e punës/ Ethemi dhe Fatimja, çifti nga Dibra që gjeti mënyrën për të bërë biznes

Fshehur në fshatin Ilnicë të Shqipërisë, do të gjeni një bujtinë të ngrohtë, të ëmbël dhe tradicionale të drejtuar nga f...

Gjesti i bukur i shqiptarit në Romë, jep ushqim falas për njerëzit në nevojë

Edmond Prenga është një sipërmarrës shqiptar Në Romë. 39 vjeçari, pronar i furrës Bon Pan, ka lënë në një kënd afër pu...

Qeleshja shqiptare/ Familja nga Prizreni trashëgon zanatin prej më se 1 shekulli

Prej më shumë se një shekulli, familja Gjurgjialo në Prizren të Kosovës, merret me punimit të plisit, qeleshes së bardhë...

FOTOT/ “BUNKBIRD” NE PEIZAZHIN E MBROJTUR VJOSË – NARTË

Në një nga bunkierët në peizazhin e mbrojtur Vjosë-Nartë është mundësuar realizimi i një murali, me qëllim transformimin...

Sopranoja e njohur, Inva Mula koncert humanitar për të prekurit nga tërmeti

Sopranoja, Inva Mula, organizoi mbrëmë në Tiranë koncertin humanitar me pjesëmarrjen e rreth 50 artistëve të njohur bren...

Frymëzim/ Albi dhe Dervis, dy të rinjtë e shkolluar jashtë që punojnë në fermën me 500 dhi

Më siguri, kur shijoni djathin e mrekullueshëm të dhisë, mund të pyesni vetën se ku prodhohet. Në Shqipëri, vitet e f...

Jeta mes dëborës në Iballë dhe mjeku ‘hero’ Gegë Bejtja

Edhe pse është e hapur, rruga drejt Iballës në Fushë-Arrëz është e vështirë dhe i ngjan një tuneli prej akulli. Tras...

Krahasimi/ Shqipëria ka numrin më të lartë të grave doktorante në Ballkan

Gratë që kryejnë ciklin e tretë të studimeve (doktoraturë) në Shqipëria janë në shifrat më të larta në Ballkan, duke u b...

Flora që pret turistët, 73 vjecarja menaxhon prej vitesh bujtinën në qytetin e Gjirokastrës

Flora Dobi menaxhon e vetme një bujtinë të vogël në Gjirokastër. Ajo ka pritur e përcjellë vizitorë nga e gjithë bota gj...

SHBA/ Njihuni me shqiptarin që u vlerësua “Polici i vitit” në Teksas

Gëzim Pollozhani është vlerësuar si “Officer of the Year” (polici i vitit) nga qyteti i Fort Worth-it në Teksas. Poll...

FOTO/ Mesuesja nga Shkodra mes 50 arsimtareve më të mira në botë, vlerësohet për punën me fëmijët e ...

Liljana Luani, mësuesja nga Shkodra e cila ka mision në jetën e saj ndihmën ndaj fëmijëve të cilët vuajnë nga pasojat e ...

Shqipëria turistike që në vitin 1929, ja si promovohej vendi ynë 100 vjet më parë

Shqipëria ka qenë destinacion turistik që në vitin 1929. Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave ka publikuar materiale që i...

Ecovolis pastron Jalën: tre ton mbeturina, nga të cilat një ton nën uji.

Ecovolis organizoi Blue School, e para Akademi për ambienalistë në Shqipëri, ku grumbulloi rreth 200 të rinj aktivistë n...

Mbi 70% e të prekurve nga COVID-19 janë shëruar, dalin nga harta e të prekurve edhe dy bashki

70% e të prekurve nga COVID-19 janë shëruar. Nga masat e marra është tkurrur harta e qyteteve të prekura nga koronavi...

Njihuni me “qytetin më të zgjuar” në botë

Është zyrtare: Singapori është qyteti më i zgjuar në botë. Kjo sipas një studimi të ri të botuar nga shkolla zvicerane e...

Di 4 gjuhë të huaja, lezhjani çel fermë në vendlindje: Kam 110 dele, jam i lumtur

Rigejs Alushi nga Lezha, i cili thotë se di 4 gjuhë të huaja, është rikthyer nga emigrimi dhe merret me blegtori. Ka 110...

FOTO/ Njihuni me Ilirin nga Kukësi, bletarritësi që e nisi nga zero dhe sot ka 140 koshere

Ilir Muja nga Kukësi, prej kohësh me profesion bletërritës, e nisi aktivitetin me 10 koshere bletë, por sot pas 7 vi...

Me 9 qershor lindi aktori i famshëm Johnny Depp

Me datën 9 qershor të vitit 1963 lindi aktori i famshëm amerikan John Christopher ose siç ne e njohim Johnny Depp. Depp ...

Profil/ Vigjilenca Abazi, shqiptarja që botoi libër në Universitetin e Oxfordit

Pa dyshim që të rinjtë shqiptarë janë duke arritur suksese të mëdha në botë, jo vetëm në fushën e muzikës dhe të sportit...

Njihuni me “mbretin” e youtube, 7-vjeçarin që fiton 22 milionë dollarë në vit

Një vogëlush 7-vjeçar është më i paguari nga Youtube. Një klasifikim i revistës “Forbes” e vendos 7-vjeçarin Ryan në kry...

Aktori i famshëm dhuron gjithë pasurinë, 619 milionë euro për bamirësi

Të jesh milioner, por të jetosh si gjithë njerëzit. Jo të gjithë mund ta bëjnë, por aktori i njohur, Chow Yun-fat ka njo...

Gjesti heroik, vëllezërit shqiptarë rrëmbejnë vëmendjen e medias austriake

Dy vëllezër shqiptarë kanë rrëmbyer vëmendjen e medias austriake për gjestin e tyre heroik duke shpëtuar një 23 vjeçar i...

Shqiptarë që na bëjnë krenarë/ Turisti humb portofolin në Sarandë, mahnitet pas kthimit në Kroaci

Një turist kroat ka mbetur i mahnitur nga ajo që i ka ndodhur në Shqipëri. Ai ka humbur portofolin ditën e fundit të ...

Rose Dosti, gazetarja shqiptare që punoi 35 vite në “Los Angeles Times”

Rose Dosti, gazetarja shqiptare e “Los Angeles Times”, ka qenë për 35 vite një nga gazetaret kryesore të gazetës amerika...

Këngëtarja me origjinë shqiptare Ava Max merr çmimin e parë në MTV EMAs

Suksesi i Ava Max nuk ndalet. Pas një performance që i la pa frymë të gjithë në skenën e MTV EMAs, këngëtarja u vlerësua...

Njihuni me Donikën, vajzën nga Dibra që u diplomua në ‘Universitetin e Bristolit’ si stu...

Donika Klenja, origjina e të cilës është një qytët i vogël në veri-lindje të Shqiprisë, ka treguar se talenti dhe puna s...

Luiza Gega nuk ndalet, shkëlqen në Gjermani në garën 3 mijë metra

Luiza Gega arriti një tjetër rezultat të mirë në salla të mbyllura. Atletja shqiptare u rendit e dyta në garën e 3000 me...

Historike! Kosova renditet e para në kampionatin Evropian të xhudos

Xhudistët kosovarë tashmë kanë arritur një sukses të jashtëzakonshëm duke bërë që Kosova të jetë përfaqësuesja më e suks...

Klasa më e veçantë në Tiranë/ 3 çifte binjakësh në klasë të parë (VIDEO)

Kjo është shkolla Fan Noli, por klasa e pare-C është më vecanta sepse në të mësojnë për herë të parë a,b,c-në tri çifte ...

FOTO/ Shqiponjat e Shkëlzen Veselit në Itali “fluturojnë” kudo ku ka shqiptarë në botë

Shkelzen Veseli është një 29-vjeçar shqiptar që me historinë e tij të emigrimit, dëshirën e mirë dhe talentin, është një...

FOTO/ Media prestigjioze britanike i kushton vëmendje Divjakës dhe pelikanit kaçurrel

Media prestigjioze britanike The Guardian, në rubrikën "Java e Jetës së egër në foto", i ka kushtuar vëmendje Shqipërisë...

Irakliu, fermeri që erdhi nga SHBA dhe mbjell fruta ekzotike në Divjakë

Pak vite më parë kultivimi i bimëve dhe frutave ekzotike në vendin tonë mund të tingëllonte si një aventurë, por sot fer...

Autorja shqiptare, Denata Ndreca merr titullin Akademike në Napoli

Autorja shqiptare që jeton në Itali Denata Ndreca është tashmë akademike e Akademisë Ndërkombëtare Vezuviane të Letërsis...

“Skënderbeu” mbërrin në Bruksel mbi kalë dhe me flamurin kuqezi

“Skënderbeu” ka ardhur në Bruksel mbi kalë dhe me flamurin kuq e zi në dorë. Përballë simbolit futurist të Brukselit,...

15-vjeçarja shqiptare boton romanin e saj të parë në Gjermani…në anglisht

Gerta Miftari është një nxënëse e klasës së 10 në gjimnazin e qytetit gjerman, Landau. 15-vjeçarja me prejardhje kosovar...

VIDEO/ Njihuni me britaniken që prej dekadash koleksionon çdo libër për Skënderbeun

Viti mbarëkombëtar i Skënderbeut rikthen në Tiranë bashkë me koleksionin e saj, ndër më të veçantit, kur flasim për ato ...

Një shqiptare si një ndër gratë më me influencë në SHBA

Revista e njohur amerikane “Housingwire” ka renditur shqiptaren Tereze Gegaj, si një nga një ndër gratë më me influencë ...

SHBA/ Vetëm 3-vjeç me titull “shef kuzhine”, shqiptari që u bë fenomen botëror

Është vetëm 3 vjeç, shqiptar, por jeton në New York, dhe videot e tij të gatimit po marrin miliona klikime në TikTok. Pë...

VIDEO/ Dy nxënësit ekselentë në Pogradec hapin një kanal në You Tube për të ndihmuar shokët

Jo vetëm të talentuar por edhe me shumë vullnet për të punuar në lëndët shkencore, Klajdi dhe Kristjani dy maturantë...

Të punosh deri në 100 vjeç, njihuni me vlonjatin që nuk di të dorëzohet

Lolo Koçeri është 101 vjeçari nga Babica e Vogel e qytetit të Vlorës i cili gëzon  shëndet të plotë. Babai i 5 fëmijëve ...

Desilda, gazetarja që ka pasion bletët. Ndjek traditën e familjes për prodhimin e mjaltit

Bleta është e bekuar. Për familjen Zefi në Lezhë është shumë herë më shumë se kaq, së pari është trashëgimi, është pa...

Video frymëzuese/ Edhe ti mund t’ja dalësh! Unë shkruajta një libër me hundë

Ne gjithmonë mund t’ja dalim, pavarësisht pamundësive fizike apo materiale. Mjafton këmbëngulja dhe dëshira për të ecur ...

Shqiptari që po mahnit Greqinë me zërin e tij, pretendent për të fituar “The Voice”

Marselino Sherifi është një nga finalistët për zërin më të mirë në edicionin e shtatë të spektaklit të talenteve “The Vo...

Me plis në kokë, 150 shqiptarë shërbejnë në Policinë e Nju Jorkut

Në policinë e Nju Jorkut shërbejnë rreth 150 shqiptarë, të cilët kanë edhe shoqatën e tyre të quajtur “Illyria”. Të m...

Historia që iu përlot: Australiani e kuptoi që ishte shqiptar, nga Cameroon e ktheu mbiemrin në Shal...

Josiah Cameroon e ktheu mbiemrin e të parëve, u bë Josiah Shala. Të parët e tij migruan në Australi në vitet e 50-ta. ...

FOTOT/ Gëzimi, fermeri i mirë i Cërrikut

Gëzim Ago është një prej mijëra fermerëve në Shqipëri, që janë shembuj pozitiv të punës. Ai, bashkë me familjen e tij...

Laguna e Patokut çlirohet nga 200kg mbetje

Në datën 5 Tetor aktivistët lokal të "Bird Eye" ndërmorën një fushatë pastrimi nga mbetjet në Lagunën e Patokut. Kjo ...

”Përtej librit”, një iniciativë nga studentët për studentët

Mos i hidh librat e viteve të kaluara…dhuroi ato. Disa të rinj të Universitetit të Tiranës në bashkëpunim me lëvizje...

Kush është shqiptarja që u zgjodh miss-i i parë i Turqisë (Foto)

Konkursin e bukurisë të organizuar për herë të parë në Turqi në vitin 1936 e fitoi një vajzë nga Çamëria, Haxhire Mirush...

Shqiptari, mes 15 biznesmenëve më të suksesshëm në Zvicër

Avni Orllati, biznesmeni shqiptar në Zvicër, është një nga 15 personalitetet e nominuar si finalist për çmimin Sipërma...

Pas 30 vitesh ekonomist, Zeqiri bëhet fermer: Fitoj më shumë, një dhi prodhon 700 litra qumësht në v...

Zeqir Mustafaj, 9 vite më parë vendosi të heqë dorë nga profesioni i ekonomistit për tu bërë fermer. Pasi bëri mi...

99-vjeçarja thyen rekordin botëror, ngjit murin 6 metra të lartë

Greta Plowman, një e moshuar 99 vjeçare, që jeton në Hatfield, në Angli, ka arritur me sukses, pavarësisht moshës, të ng...

E papërsëritshmja Vaçe Zela, zëri që fitoi 11 herë Festivalin e RTSH-së (VIDEO)

Nëse ka një emër që nuk do të vdesë kurrë dhe ka shënuar histori dhe epokë në muzikën shqiptare, është Vaçe Zela. Der...

VIDEO/ Pamje mahnitëse: Lumi shumëngjyrësh, më i bukur në botë

Në Kolumbi gjendet një lumë shumë i veçantë i cili me të drejtë quhet si më i bukur në botë, për shkak të ngjyrave t...

Dy motrat shqiptare, asistente në Fakultetin Juridik, në Vjenë

Dy motrat shqiptare nga Kosova, Doruntina e Donika Berisha janë lindur dhe rritur në Austri. Të dyja motrat tashmë punoj...

Kujtimi, fizioterapisti i verbër që frymëzon me aftësitë e tij

Kujtimi nga Tirana, dikur e shihnte botën si të gjithë ne, ndërsa tani jeton vetëm me format dhe ngjyrat e së shkuarës. ...

Njihuni me Lejlan, shqiptarja që bleu një kompani ajrore

Mediat zvicerane bëjnë me dije se kompania ajrore «Germania Flug AG» tani do të ketë një pronare të re. Ajo quhet Lejla ...

Vajzat shqiptare nuk ndalen, Majlinda Kelmendi fiton medalje në Grand Slam-in e Tel Avivit

Kosova vazhdon të jetë lidër në xhudo, duke triumfuar në të gjitha kampionatet që organizohen. Së fundmi, kampionia O...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
24NdjekësitNdjek