Suksesi i Ismail Kadaresë, 1 301 botime në 45 gjuh...

Në një studim të bërë kohet e fundit, dalin në pah të dhëna interesante për shkrimtarin e madh Ismail Kadare. Sipas të d...

VIDEO: At Gjergj Fishta i lexon vetë vargjet e “La...

Fishta, i lindur më 1871, ishte frat, shkrimtar (poet e prozator), përkthyes, publicist, arsimtar, estet, piktor (jo pro...

Letërkëmbim i vitit 1461 mes Sulltan Mehmetit dhe ...

Në librin e autorit francez, Camille Paganel, me titullin “Histoire de Scanderbeg ou Turks et Chrétiens au XV siècle...

Gjesti human i mjeshtrave shqiptarë bën jehonë në ...

Komuniteti Shqiptar në Hania, Kretë është solidarizuar me rastin e familjes Stefanidhi. Shumë shqiptarë janë bërë bashkë...

Një histori frymëzuese mësues-nxënës që duhet të l...

Një ditë, një i ri takon një të moshuar. -Më mbani mend? -Jo. -Kam qenë nxënësi juaj. – O gëzohem. Si je? Me...

16 vjeçari shqiptar kampion për herë të tretë në G...

Është mbajtur këtë fundjavë gara për kampion të Gjermanisë në disiplinën e “Breakdance dhe Hip Hop” në Spraitbach të Lan...

Shqipëria magjeps europianët, listohet ndër gjasht...

Shqipëria dhe plazhet e saj janë përzgjedhur mes gjashtë destinacioneve turistike botërore, ndër to Gjermania, Bullgaria...

Heroi i ditës/ Xhemili, elektriçisti çan dëborën d...

Në Shqipërinë tonë ka plot raste frymëzuese të njerëzve të thjeshtë, të punonjësve të përulur, që janë shembull për të t...

Anxhela fiton zemrat e londinezëve, mjekja shqipta...

Shqiptarja Anxhela Gradeci prej vitesh jeton dhe punon në Londër. Në fund të viteve 1990, Anxhela vetëm 4-vjeçe, familja...

Një gjë i ndan ata që arrijnë, nga ata që ëndërroj...

“Unë kurrë nuk kam gjetur askënd që nuk donte të më ndihmonte”, thoshte Steve Jobs 22 vjet më parë. “Nëse u kërkoja n...

Dy të rinj shqiptarë fitojnë garën e arkitekturës ...

Gjermani/ Informacionet e fundit nga BAUHAUS, shkollë kjo e projektimit, e themeluar nga Walter Gropius, në Weimar të Gj...

FOTO/ Eksperienca e veçantë, 40 studentë i shtrohe...

Banorë të 42 fshatrave, nga 4 rajone të Shqipërisë, çelën dyert për studentët e projektit “Në Fshat“ që synon një prespe...

300 vende të reja pune

Në një njoftim për mediat, numri dy i qeverisë shqiptare zoti Niko Peleshi, bëri të ditur se me një vendim Qeverie t...

Nga Shqipëria në Francë, Klea Lela fituese e konku...

15-vjeçarja shqiptare Klea Lela ka arritur të shkëlqejë e të jetë më e mira në konkursin e elokuencës në Franë. Shqiptar...

Guri Rrokaj, mjeshtri i isopolifonisë, kryevepra e...

Guri Rrokaj është një nga të paktët këngëtarë të isopolifonisë, që vazhdon të mbajë të gjallë këtë kryevepër të trashëgi...

Me 12 qershor 1974 lindi Lulzim Basha

Me 12 qershor 1974 lindi, në Tiranë, Lulzim Xhelal Basha, kryetari aktual i Partisë Demokratike. Familja e Lulzim Bashës...

FOTO/ Shqiponjat e Shkëlzen Veselit në Itali “flut...

Shkelzen Veseli është një 29-vjeçar shqiptar që me historinë e tij të emigrimit, dëshirën e mirë dhe talentin, është një...

Eva Millona, shqiptarja e parë në nivelin më të la...

Një shqiptaro-amerikane sapo eshte emëruar Ndihmes Sekretare ne Departamentin e Homelande Security. Eva Millona ka st...

Fantastike! Filmi shqiptar “Delegacioni”, kandida...

Më 14 janar, filmi “Delegacioni”, me regji nga Bujar Alimani, i përzgjedhur si kandidat për çmimin “Oscar”, do të shfaqe...

5 mënyra për të mos humbur motivimin gjatë një dit...

Le ta pranojmë. Edhe në ato raste kur ne bëjmë një punë të cilën e adhurojmë, ka ditë që ndihemi shumë të lodhur dhe pa ...

Dy shqiptarë dhurojnë 58 laptop për studentët e un...

Dy shqiptarë të SHBA-së do të dhurojnë 58 laptop për Universitetin “Aleksandër Xhuvani” në Durrës. Filger dhe Eda Pri...

Ish-nxënësit kthehen për të ndihmuar gjimnazin ku ...

Ish-maturantë të shkollës “Gjergj Kastrioti” në Durrës, financuan më 1500 euro ndërtimin e një mozaiku në hyrje të saj, ...

Qeleshja shqiptare/ Familja nga Prizreni trashëgon...

Prej më shumë se një shekulli, familja Gjurgjialo në Prizren të Kosovës, merret me punimit të plisit, qeleshes së bardhë...

“Rrno për me gatue”, shefat shqiptarë të kuzhinës ...

Pas viteve ’90 shumë shqiptarë emigruan jashtë vendit për një jetë më të mirë. Në një vend të huaj, të detyruar që të bë...

VIDEO/ Njihuni me 93 vjeçarin shqiptar që është ek...

Përderisa në vendet perëndimore përdorimi i teknologjisë nga moshat e shtyra është diçka e zakonshme, të njëjtën gjë nuk...

Pianistja shqiptare fiton çmimin e parë në garën n...

Një lajm i mrekullueshëm ka ardhur nga pianistja, Anila Aliu, e cila ka fituar çmimin e rëndësishëm ‘Grand Award’ në Gar...

FOTOT/ Krishtlindja, fshati shqiptar zbukurohet në...

Pamje të mrekullueshme ka marrë fshati Bishtazhin i Gjakovës në prag të festave të fundvitit. Pjesa ku ndodhet Kisha e ”...

Mbi 1400 krerë dhi, mbi 500 krerë dele dhe rreth 1...

Në kullotat malore mes Pukës dhe Mirditës, në një sipërfaqe mbi 3 mijë ha, shtrihet ferma e parë dhe më e madhe bio në S...

Inxhinieri i vogël, ja shpikja e 9-vjeçarit për la...

Stephen Wamukota nga Bungoma County në Keninë perëndimore, është një "shkencëtar" i vogël. Djaloshi nëntëvjeçar nga Keni...

Aktori me zemër të madhe, u shlyen kreditë 1398 fe...

Me një mënyrë të veçantë për të bërë bamirësi, një aktor i famshëm nga India ka paguar rreth 500 mijë euro për të shlyer...

“I riu i vitit”, njihuni me shkencëtar...

Të dalësh në kopertinën e revistës “Time” është një nga ambiciet e çdo personi të pushtetshëm ose thjesht të suksesshëm ...

Histori suksesi! Njihuni me Ferid Muradin, shqipta...

Ferid Muradi lindi më 14 shtator të vitit 1936 në Whiting, Indiana, ShBA, është studjues shqiptaro-amerikan i mjekësisë,...

Dy shqiptarë kandidojnë në zgjedhjet lokale në SHB...

Dy kandidatë shqiptarë do të jenë pjesë e zgjedhjeve lokale në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Më datë 5 nëntor në S...

I riu me autizëm mahnit botën e artit me veprat e ...

Kur Markus u diagnostikua me epilepsi dhe autizëm kur ishte vetëm një foshnjë, nëna e tij nuk pranoi ta dërgonte në një ...

Ana Allani, një kapitene shqiptare në Akademinë Mb...

Krenarë për karrierën e shqiptareve, edhe në ushtri dhe në trajnimet në Akademitë më prestigjoze siç është ajo e Akademi...

Njihuni me Jesman, berberja shqiptare më e mirë pë...

Një vajzë berbere. Duket e pazakontë, por kjo është historia e një shqiptare të suksesshme në Sion të Zvicrës. Demira...

Profil/ Ilir Rexhepi, aktori shqiptar i roleve kry...

Aktori shqiptar Ilir Rexhepi, ka ndërtuar një karrierë të suksesshme në Gjermani. I lindur për të qenë pjesë e artit,...

Një histori suksesi, njihuni me shqiptarin që puno...

Ai quhet Klodjan Stafa, është i riu italo-shqiptar, i cili është bërë pjesë e një prej kompanive më të mëdha dhe lider t...

Aktori legjendar francez pjesë e filmit shqiptar, ...

Aktori i madh francez, Gérard Depardieu, do të luajë në filmin e regjisorit nga Prishtina, Arben Kastrati “Milosheviçi d...

FOTO/ Historia frymëzuese e vëllezërve Gjeta në Le...

Nga dita në ditë shtohen rastet e suksesit, ku shqiptarë të zakonshëm, pasi fitojnë eksperiencë në emigracion, vijnë në ...

E rrallë, dy mësues ndërtojnë shkollën nga themele...

Një gjest i rrallë ka ndodhur në qytetin e Skraparit, ku dy mësues kanë vendosur të ndërtojnë nga themelet shkollën e fs...

Për 𝐀𝐫𝐬𝐢𝐥𝐣𝐚𝐧𝐨𝐧 e vogël, ka nisur një jetë e dytë

Për 𝐀𝐫𝐬𝐢𝐥𝐣𝐚𝐧𝐨𝐧 e vogël, ka nisur një jetë e dytë. Pas dy ndërhyrjesh delikate për heqjen e tumorit në kokë, 6-vjeçari...

Jo vetëm Ermonela Jaho, ja sopranoja tjetër shqipt...

Jemi mësuar me sukset botërore të Ermonela Jahos, një prej më famozeve në botë. Por Shqipëria është një thesar talentesh...

Njihuni me gruan e parë që punoi në administratën ...

Sukseset e grave shpesh herë kanë qenë të kushtëzuara varësisht nga rrethanat e kohës. Mirëpo, gjithmonë ka pasur emra q...

VIDEO/ Pamje mahnitëse: Lumi shumëngjyrësh, më i b...

Në Kolumbi gjendet një lumë shumë i veçantë i cili me të drejtë quhet si më i bukur në botë, për shkak të ngjyrave t...

Mbi 70% e të prekurve nga COVID-19 janë shëruar, d...

70% e të prekurve nga COVID-19 janë shëruar. Nga masat e marra është tkurrur harta e qyteteve të prekura nga koronavi...

Njihuni me shqiptarin që kandidon për asamblenë e ...

Midis atyre që kandidojnë për Asamblenë e Distrikit të 94-të në Nju Jork është edhe një avokat nga Kosova, Vedat Gashi, ...

Gjesti heroik, vëllezërit shqiptarë rrëmbejnë vëme...

Dy vëllezër shqiptarë kanë rrëmbyer vëmendjen e medias austriake për gjestin e tyre heroik duke shpëtuar një 23 vjeçar i...

Studiuesja shqiptare fiton çmimin e rëndësishëm në...

Vigjilenca Abazi, me një përvojë të gjerë profesionale në institucionet ndërkombëtare dhe akademike, merr çmimin “Early ...

Nga Eurovision tek EURO 2020, shqiptarët e Kosovës...

Mund të themi lirisht që suksesi i shtetit zviceran në dy prej ngjarjeve më të mëdha botërore, atë të Eurovision dhe Eur...

Zvicër / Shqiptari zgjidhet në parlamentin e Muri-...

Hilmi Gashi, aktivisti i mirënjohur shqiptaro-zviceran ka arritur të fitojë një vend në Parlamentin e komunës Muri-Gümli...

Frymëzim/ Teddy Stoddard, nxënësi më i dobët i cil...

Ai ishte një nxënës që qëndronte i strukur në stolin e tij në fund të rreshtit. Ai quhej Teddy Stoddard. Gjatë vitit të ...

Profil/ Alfredi, fermeri që e nisi nga zero dhe ng...

Alfred Pepa, nga fshati Rrilë në Lezhë, me mbështetjen financiare nga Agjencia e Zhvillimit Bujqësor dhe Rural ka shtuar...

FOTO/ “Illyrian Pure Sport”, projektoh...

Shqipëria mund të ketë shumë shpejt supermakinën e parë të saj. Qëndrim Thaqi, themelues i Arrera Automobili, është gati...

SHBA/ Historike! Për herë të parë dy shqiptarë dip...

Për herë të parë në historinë e Akademisë Ushtarake Amerikane  West Point në Shtetet e Bashkuara, janë diplomuar dy kade...

Shqiptarja në Gjermani nderohet me titullin “Ambas...

Juristja dhe aktivistja shqiptare Teuta Abazi, është nderuar me çmimin “Ambasadore e Paqes” nga organizata botërore “Glo...

Historia frymëzuese e kryeministres më të re në bo...

Historia frymëzuese e kryeministres më të re në botë... Jetoi me qira me nënën e sah dhe ishte personi i parë në fami...

Mjeshtri i lahutave dhe çiftelive: Lus Zotin për p...

"Lus Zotin përditë, më jep shëndet dhe punë, jo para', por punë". Në fshatin Shën Vlash, pak kilometra nga Durrësi e ...

Raporti i BB/ Mundësitë e barabarta, Shqipëria “pa...

Shqipëria është një prej vendeve më të barabarta në botë, sa i përket barazisë gjinore. Forumi Ekonomik Botëror (WEF) ka...

Pjesë e “Oxfordit”/ Njihuni me shqipta...

Donika Klenja, është ylli i ri në ngjitje në fushën e mjekësisë në Britaninë e Madhe. Ajo është përzgjedhur për të kryer...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
24NdjekësitNdjek