Arkivi i Filmit përkujton sot regjisorët Adriana Elini dhe Kristaq Mitro

Arkivi Qendror Shtetëror i Filmit përkujtoi sot dy kineastë të nderuar të filmit shqiptar. Në faqen online të AQSHF shkr...

Aleksandër Moisiu, aktori i madh i skenave europiane

Më 2 prill të vitit 1879 lindi në Trieste aktori me origjinë shqiptare, Aleksandër Moisiu. Moisiu performoi në skenën...

Jezuitët e françeskanët, themeluesit e muzeut të parë arkeologjik në Shqipëri

Hapat e parë në krijimin e një Muzeu Arkeologjik në vend, nisën në Shkodër, në fundin e shek.XIX. Ishte Urdhri Jezuit...

Përkujtohet dramaturgu, poeti e rilindasi Andon Zako Çajupi

Më 27 mars të vitit 1866 lindi dramaturgu dhe atdhetari Andon Zako Çajupi. Pas shkollimit bazë, do ta linte Zagorinë ...

127-vjetori i revistës “Albania” të Faik Konicës

Më 25 mars të vitit 1897, në Bruksel, doli në qarkullim revista “Albania”. Themeluesi i saj ishte eruditi Faik Konica, i...

Fortesa e Shkodrës në gravurën e vitit 1877 të bibliotekës së Firences

Zgjerimi i Shkodrës gjatë shekujve ka pasur faza të ndryshme deri në ditët e sotme. Drejtoria rajonale e trashëgimisë ku...

Përkujtohet fotografi Kel Marubi, përjetësoi momente të jetës së përditshme

Si sot më 13 mars 1940, ndërroi jetë fotografi Kel Marubi. Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave solli sot momente nga jet...

Fakte interesante historike për Kalanë e Libohovës

Kalaja e Libohovës ngrihet mbi një plan shkëmbor nëlindje të qytetit të Libohovë me një planimetri thuajse katërkëndëshe...

7 mars 1887, hapet Mësonjëtorja e Parë Shqipe në Korçë

Më 7 mars të vitit 1887 u hap në Korçë Mësonjëtorja e Parë kombëtare shqipe. Mësues dhe drejtor i parë i saj ishte Pande...

Përvjetori i gazetës së parë shqiptare “L’albanese d’Italia”

Më 23 shkurt të vitit 1848, u botua në Napoli gazeta e parë në historinë e shtypit shqiptar, “L’albanese d’Italia”. K...

Përkujtohet poeti e atdhetari Hilë Mosi

Muzeu Historik Kombëtar përkujtoi sot në 91-vjetorin e ndarjes nga jeta, poetin, shkrimtarin, gazetarin, përkthyesin e a...

Urat në malin e Sheldisë, pasuri kulturore me rëndësi historike

Skuadra e DRTK Shkodër, ka nisur punën për identifikimin dhe dokumentimin e pasurive kulturore me vlerë të rëndësishme h...

Nënë Tereza, shenjtorja me nënshtetësi shqiptare

Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave kujton se më datë 14 shkurt të vitit 1990, mori nënshtetësinë shqiptare Shenjtorja T...

Përkujtohet Besim Zekthi, valltari i shquar i Ansamblit Popullor

Arkivi Qendror Shtetëror i Filmit përkujtoi sot, në 88-vjetorin e lindjes, të madhin Besim Zekthi (5 shkurt 1936 – 28 qe...

99 vjet më parë Ahmet Zogu zgjidhej president i Shqipërisë

Më 31 janar 1925, Ahmet Zogu u zgjodh president. Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave kujton se, më 21 janar të atij v...

Përkujtohet Myfit bej Libohova, diplomat e “pagëzuesi” i Lekut shqiptar

Më 29 janar 1846, lindi Myfit bej Libohova. Libohova, delegati i Kuvendit të Vlorës, shërbeu si ekonomist, diplomat d...

Kisha e Manastirit të Rubikut në foton e dinastisë Marubi

Kisha e Manastirit të Rubikut, e shpallur Monument Kulture, Kategoria l, në vitin 1973 ka shërbyer si abaci benediktine ...

Zbulohet harta qiellore më e vjetër në botë

Astronomët italianë, Federico Bernardini dhe Paolo Molaro kanë zbuluar një disk guri që mund të jetë një nga hartat më t...

Përkujtohet Heroi Kombëtar, Gjergj Kastriot Skërnderbeu, në 556-vjetorin e vdekjes

Muzeu Historik Kombëtar përkujtoi sot 556-vjetorin e vdekjes së Heroit tonë Kombëtar, Gjergj Kastrioti Skënderbeu (1405-...

Ernest Koliqi, përkujtohet figura e shquar e arsimit shqiptar

Muzeu Historik Kombëtar kujtoi në 49-vjetorin e ndarjes nga jeta shkrimtarin, studiuesin, publicistin dhe figurën polied...

Përkujtohet Abaz Kupi, aktivist i çështjes kombëtare

Më 9 janar 1976, ndërroi jetë Abaz Kupi (1892-1976). Në 1912-n përkrahu Esat Pashë Toptanin, ndërsa në 1920-n u rresh...

Perëndia e bollëkut, objekti i lashtë i ekspozuar në Muzeu Arkeologjik Apoloni

Muzeu Arkeologjik Apoloni ndau online objektin e parë për këtë vit: një perëndi dhe shoqëruesen e saj. Bëhet fjalë pë...

Përkujtohet Kongresi i Durrësit, kërkoi ruajtjen e integritetit territorial të shtetit shqiptar

105 vjet më parë zhvillohej Kongresi i Durrësit. Ky Kongres, që u mbajt në datat 25-27 dhjetor, pati si qëllim siguri...

105-vjetori i Kongresit të Tiranës

Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave kujton se më 19 dhjetor 1918 u mbajt Kongresi i Tiranës. Ky Kongres u mbajt në va...

Më 12 dhjetor 1939, ndërroi jetë Nikoll Idromeno

Idromeno është artisti shumëpërmasor që shkëlqeu si piktor, arkitekt, fotograf, skenograf, skulptor dhe muzikant. Mësi...

Kolë Idromeno, artisti poliedrik që i dha Shkodrës aromë evropiane

84 vite më parë ndërroi jetë mjeshtri i pikturës shqiptare, Kolë Idromeno. “Kjo figurë emblematike, jo vetëm i dha qy...

Fotografi i mirënjohur Angjelin Nenshati fiksoi ngjarjet e rëndësishme të Shkodrës

DRTK Shkodër kujtoi fotografin e mirënjohur Angjelin Nenshati, duke ndarë në rrjetet sociale foto të aparatit të tij fot...

Përvjetori i Normales së Elbasanit, institucioni që vuri themelet e dijes e mendimit shkencor shqipt...

Më 1 dhjetor 1909, u çel Normalja e Elbasanit. Vendimi për hapjen e një institucioni që do të përgatiste kastën e mës...

Përkujtohet sopranoja shqiptare Marie Kraja

Më 21 nëntor 1999, ndërroi jetë këngëtarja lirike, Marie Kraja. Kraja ishte ndër solistet e para të premierës së Teat...

Drejt fundit restaurimi i Kishës së Shën Mëhillit në Mingul të Gjirokastrës

Kisha e Shën Mëhillit, Monument Kulture i kategorisë I, ndodhet në fshatin Mingul, rreth 15 km nga qyteti i Gjirokastrës...

Ura e Ujësjellësit të Sopotit, ndërtuar nga Ali Pasha

Drejtoria Rajonale e Trashëgimisë Kulturore Gjirokastër publikoi në rrjetet sociale pamje nga “Ura e Ujësjellësit të Sop...

Përkujtohet “Piktori i Popullit”, Abdurrahim Buza

Më 7 nëntor 1968, ndërroi jetë “Piktori i Popullit”, Abdurrahim Buza. Buza lindi më 1905, në Shkup, në një familje me...

STUDIM – Qyteti antik i zbuluar në Shqipëri mund të ketë origjinë greke?

Gërmimet në vendin antik të Shqipërisë, i zbuluar për herë të parë nga arkeologët në vitin 2018, kanë treguar detaje të ...

“Arkeonews”: Teuta, mbretëresha e deteve, e cila sfidoi Romën

Mbretëresha ilire Teuta është një nga figurat më të jashtëzakonshme të lashtësisë ilire dhe të trashëgimisë shqiptare, s...

Ikonostasi i Kishës së Shën Marisë në Kalanë e Beratit, ndër pasuritë më të vyera të trashëgimisë ku...

Kisha e Shën Mërisë është kisha më e madhe sot ekzistuese në Kalanë e Beratit, pikërisht ky monument aktualisht përdoret...

Migjeni, gjeniu i letërsisë shqipe

Migjeni, gjeniu i letërsisë shqipe, përkujtohet sot në 112-vjetorin e lindjes. Ai konsiderohet si një ndër shkrimtarët m...

Gërmimet arkeologjike zbulojnë një mozaik të rrallë në Durrës

Qytetit të Durrësit i është shtuar një mozaik i rrallë antik. Duke hapur themelet për rindërtimin e shkollës së mesme...

Përkujtohet Abdyl Frashëri, personalitet me rëndësi i Rilindjes Kombëtare

Më 11 tetor 1892, ndërroi jetë Abdyl Frashëri. Emrin e vërtetë e pati Abdullah Hysni. Ishte një nga personalitetet më...

Muzeu Arkeologjik i Vlorës, i pari i këtij lloji në Shqipëri

Si sot më 8 tetor të vitit 1936, u çel Muzeu Arkeologjik i Vlorës. I pari muze shqiptar i këtij lloji, u pagëzua me e...

Përkujtohet Koto Hoxhi, rilindas dhe një nga themeluesit e teatrit shqiptar

Muzeu Historik Kombëtar përkujtoi sot Koto Hoxhin (Kostandin Hoxhi, 1824-1895). Koto Hoxhi ishte veprimtar i shquar i Ri...

Pandeli Evangjeli, një nga veprimtarët më të mëdhenj të Rilindjes Kombëtare

Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave kujton sot, Pandeli Evangjeli një prej politikanëve dhe veprimtarëve më të mëdhenj t...

Gjetje arkeologjike në Dushkarak të Selenicës, varri antik zbulohet gjatë punimit të tokës

Këshilli Kombëtar i Trashëgimisë Kulturore Materiale, DRTK Vlorë dhe Drejtoria e Shërbimit Arkeologjik (IKTK) realizuan ...

DRTK Shkodër restauron “Grykën e Sterës”, objekt i shekullit XII në Kalanë e Rozafës

Pas një pune të palodhur dhe plot përkujdesje, nga ekipi i DRTK Shkodër, përfundoi restaurimi i Grykës së Sterës (saranx...

“HistMag”: Berati një ndër perlat e Shqipërisë

Berati, një qytet muze është një perlë e Shqipërisë dhe një nga qytetet më të vjetra të vendit i quajtur “Toka e Shqipon...

Kulla e Mic Sokolit, në Bujan të Tropojës

Në kuadër të nismës “Njih trashëgiminë”, Drejtoria Rajonale e Trashëgimisë Kulturore Shkodër, prezanton një tjetër monum...

Vinçenx Baffa, publicisti dhe mbrojtësi i gjuhës arbëreshe

Qendra e Studimeve dhe Publikimeve për Arbëreshët kujtoi sot në 99-vjetorin e lindjes, arbëreshin e madh Vinçenx Gollett...

Dita e Shën Kozmait, manastiri i tij, një prej thesareve më të bukura të trashëgimisë kulturore

Besimtarët e krishterë sot kremtojnë ditën e Shën Kozmait, një nga shenjtorët të cilit i janë kushtuar më shumë kisha e ...

Makina e fundit e përdorur nga mbreti Zog në Portin e Durrësit

Makina e fundit që Mbreti Zog përdori në Egjipt dhe në Francë përpara vdekjes ka hyrë në Shqipëri, nëpërmjet Portit të D...

Përkujtohet Gjon Shllaku, përkthyesi i kryeveprave botërore

Muzeu Kombëtar “Shtëpia me gjethe” përkujton sot Gjon Shllakun (24 mars 1923 – 16 gusht 2003), intelektualin dhe përkthy...

142 vite më parë u lind zbuluesi i penicilinës

Përkujtohet lindja e Alexander Fleming, mendjes gjeniale që qëndron pas zbulimit të penicilinës, antibiotikut të parë në...

Përkujtohet Zef Skiroi, poeti, etnografi dhe publicist i shquar arbëresh

Më 10 gusht 1865, lindi poeti, etnografi dhe publicisti i shquar arbëresh, Zef Skiroi. Fare herët, me të mësuar...

Pamje të mrekullueshme nga qyteti antik i Bylisit në Mallakastër

Parku arkeologjik Bylis ndodhet në krahinën e Mallakastrës, në krahun e majtë të rrugës nacionale Fier – Tepelenë, 1.5 k...

Panajot Kanaçi, ‘magjistari i valles shqipe’

Sot shënohet 100-vjetori i lindjes së koreografit të mirënjohur dhe pedagogut Panajot Kanaçi, i cilësuar si “magjistari ...

Kujtohet poeti, dramaturgu e atdhetari Andon Zako Çajupi

Më 11 korrik 1930 ndërroi jetë dramaturgu e atdhetari, Andon Zako Çajupi. Emri i vërtetë ishte Andon Çako, ndonëse id...

Kremtohet në Korçë 80-vjetori i krijimit të Ushtrisë Nacional-Çlirimtare

Më 10 korrik 1943, u krijua Shtabi i Përgjithshëm i Ushtrisë Nacional-Çlirimtare të Shqipërisë i cili hodhi themelet e k...

Mbi 30 mijë vizitorë në Muzeun Historik Kombëtar në 6 muaj

Muzeu Historik Kombëtar ka regjistruar një rritje të vazhdueshme të numrit të vizitorëve. Nga të dhënat e ofruara prej k...

Ish-godina e Radio Tiranës do të restaurohet

“Ish-godina e Radio Tiranës do të restaurohet”, bëri të ditur ministrja e Kulturës Elva Margariti, përmes një njoftimi n...

Zbulohet një tempull 4 000-vjeçar në Holandë

Arkeologët zbuluan një tempull 4.000-vjeçar në Holandë. Qyteza Tiel publikoi një deklaratë të premten duke thënë se s...

Kulla e Ngujimit 400-vjeçare në Theth tërheq vëmendjen e vizitorëve të huaj

Ecja nga Valbonë në Theth në Alpet shqiptare është absolutisht mahnitëse dhe e vlefshme për ata që duan të shijojnë udhë...

Prifti arbëresh Gaetano Petrotta, hartues i historisë të letërsisë shqiptare

Më 16 qershor të vitit 1882 lindi Gaetano Petrotta. Ai ishte filolog, historian, shkrimtar, gjuhëtar italo-arbëresh dhe ...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
37NdjekësitNdjek