Voskopoja, vendlindja e modernitetit në Ballkan

Universiteti “Fan Noli” i Korçës dhe Universiteti “Aristoteli” i Selanikut organizuan për herë të parë një akademi ndëru...

Gjirokastër, punime mirëmbajtëse në “Lëmin e Çelo Picarit”

Gjatë kësaj jave specialistët e DRTK Gjirokastër kanë ndërhyrë për pastrimin nga bimësia të banesës Lëmi i Çelo Picarit ...

Çesk Zadeja, themeluesi i muzikës shqiptare

Çesk Zadeja, njëri prej themeluesve të muzikës shqiptare, lindi në Shkodër më 8 qershor 1927. U diplomua në Konservat...

Kompania me hartën 3D zbulon fosilin e Megalodon poshtë rrënojave të Titanic

Ndër pesë krijesat më të mëdha që kanë jetuar ndonjëherë, dhe deri tani krijesa më e madhe që ka notuar ndonjëherë, isht...

Përkujtohet Androniqi Zengo, gruaja e parë piktore në historinë e artit figurativ shqiptar

Më 26 maj 1913, u lind ikonografja, piktorja dhe mësuesja dardhare, Androniqi Zengo Antoniu. Ajo njihet si e para piktor...

177-vjetori i lindjes së Naim Frashërit

Naim Frashëri lindi në Frashër të Dangëllisë së Përmetit më 25 maj 1846. Mësimet e para i mori në vendlindje, ku nisi të...

Dita Botërore e Lirisë së Shtypit

Më 3 maj 1993 Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara shpalli Ditën Botërore të Lirisë së Shtypit. Çdo vit kj...

1 Maji – Dita Ndërkombëtare e Punëtorëve

1 Maji është dita në kujtim të martirizimit në sheshin “Haymarket” dhe njihet si Dita e Solidaritetit Ndërkombëtar të Pu...

Zbulim spektakolar për ushtrinë romake në shkretëtirat arabe

Arkeologët kanë përdorur imazhe satelitore për të bërë një zbulim spektakolar të kampeve ushtarake romake në shkretëtira...

Promovohet katalogu i artit pasbizantin në Muzeun Historik Kombëtar

Sot, në ambientet e pavijonit të ikonave pasbizantine, Muzeu Historik Kombëtar bëri promovimin e katalogut “Ikonat pasbi...

Përkujtohet Asdreni, autori i Himnit të Flamurit

Muzeu Historik Kombëtar ka përkujtuar në 151-vjetorin e lindjes autorin e Himnit të Flamurit, Asdrenin. Asdreni (Alek...

Besimtarët katolikë festojnë sot Pashkën

Besimtarët katolikë kremtojnë sot festën e Pashkës, ringjalljen e Jezu Krishtit, një nga momentet më të rëndësishme në k...

Zbulohet fragmenti i Ungjillit 1750-vjeçar në Vatikan

Një studiues në Akademinë Austriake të Shkencave (ÖAW) ka zbuluar një fragment unik të një përkthimi 1750-vjeçar të Dhia...

Profesori grek nxjerr faktet: Gjuha shqipe dhe kontributi i saj në greqisht

Me një pikturë të vitit 1980 nga virtuozi Guri Madhi, ku paraqiten dy shqiptarë mbi kuaj që takohen, media greke Prototh...

Përkujtohet në 161-vjetorin e lindjes Bajram Curri

Bajram Curri lindi në 1862 në Krushë të Madhe, një fshat ndërmjet Gjakovës dhe Prizrenit. Ai ishte një nga organizatorët...

Më 27 mars 1861, Roma u shpall kryeqytet i Italisë

Më 27 mars 1861, Roma u shpall kryeqytet i Italisë. Gjatë periudhës së “Risorgimento”-s (Bashkimi i Italisë), Roma is...

126 vjet nga botimi i revistës “Albania”, tribunë e mendimit shqiptar

Më 25 mars 1897, u botua në Bruksel numri i parë i revistës “Albania”. Kjo revistë ishte e përmuajshme politike...

Zbulohet epiqendra e lashtë e industrisë së perlave, daton para qytetërimit islamik

Një grup arkeologësh në Emiratet e Bashkuara Arabe njoftuan të hënën se kishin gjetur atë që besohet të jetë një nga qyt...

Përkujtohet poeti martir Vilson Blloshmi

Muzeu Kombëtar “Shtëpia me Gjethe” përkujtoi sot poetin martir, Vilson Blloshmi. Vilson Blloshmi lindi më 18 mars të ...

Muzeu i pjatave, ekspozohen suvenire të 100 viteve më parë

Kemi dëgjuar për muze të ndryshëm që nga ai i kafshëve e deri tek historitë e vendeve, por një muze të pjatave të ...

Mustafa Kruja, patrioti i mohuar nga diktatura komuniste

Muzeu Kombëtar “Shtëpia me gjethe” përkujton sot firmëtarin, mësuesin, patriotin dhe politikanin Mustafa Merlika-Kruja, ...

Pse burrat egjiptianë mbanin grim?

Ne mund ta kuptojmë origjinën e zakoneve që janë bërë normë dhe trend sot duke parë kulturat e historisë së kaluar. Sot,...

Historitë e 6 vajzave të apasionuara pas motorsportit

Ajeta Puca, sipërmarrëse, tregon historinë e saj të dashurisë me motorin. “Babai im ka qenë usta hidraulik dhe për he...

Zbulim i rrallë prane fshatit Ploce ne Vlore, varr herbe që daton në shekullin II-III

Zbulohen struktura monumentale të shekullit të 2 ose të 3-të para krishtit në parkun arkeologjik të Amantias, pranë fsha...

8 Marsi, medaljet e periudhës së pasluftës për nënat me shumë fëmijë

Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave solli sot disa fakte historike që lidhen me 8 Marsin, Festën e Gruas. Në shenjë f...

Pse Statuja e Lirisë është një grua?

Statuja e Lirisë është një nga statujat më të njohura në Shtetet e Bashkuara. Shpesh shihet si një simbol i lirisë dhe d...

Mësonjëtorja e Parë Shqipe, dëshirë e zjarrtë për të përhapur dijen

Muzeu Historik Kombëtar publikoi sot online, fakte historike mbi shkollën e parë shqipe, zanafilla e Ditës së Mësuesit. ...

78-vjetori i poetit Xhevahir Spahiu, mjeshtër i penës

Poeti Xhevahir Spahiu feston sot 78-vjetorin e lindjes. Ai lindi më 1 mars të vitit 1945, në Malind. Studioi në Fakul...

Muzeu virtual në vendvarrimin e Skënderbeut, spektakël imazhesh historie

Në vigjilje të ditës së shënuar kombëtare të “Besëlidhjes së Lezhës”, ndahen pamje të muzeut virtual në vendvarrimin e H...

“Marr 400 litra qumësht dele në ditë”/ I iu nga Vlora: Iu bëj thirrje të rinjve të qendr...

Kelmend Kojdheli nuk ka emigruar si bashkëmoshatarët e tij, por ka vendosur të punojnë në fermën e familjes në fshatin L...

Pagëzimorja e Butrintit, një nga më të mëdhatë në Mesdhe

Parku Kombëtar i Butrintit, në një postim të tijin në rrjetet sociale, sjell një album fotografik dhe informacion mbi pa...

Sevasti Qiriazi, gruaja që hapi shkollën e vashave në Korçë në 1891

A e dini se më 24 shkurt 1871 lindi Sevasti Dako Qiriazi, arsimtare, veprimtare e çështjes kombëtare. Ishte atdhetare...

“L’albanese d’ Italia”, gazeta historike e arbëreshëve

Muzeu Historik Kombëtar përkujtoi sot 23 shkurtin e vitit 1848, doli numri i parë i gazetës “L’albanese d’ Italia” (Shqi...

Operacioni në tru i realizuar më shumë se 3000 vjet më parë

Arkeologët kanë zbuluar, së fundmi, vendvarrimin e dy vëllezërve që jetuan midis viteve 1550 dhe 1450 p.e.s në Izr...

Biblioteka Kombëtare prezanton revistën “Les Lettres Albanaises”

Biblioteka Kombëtare prezanton për publikun bibliografinë e një prej revistave më të suksesshme të viteve ’80-’90, “Les ...

Trashëgimia artistike e Mimika Lucës, pasuri e çmuar nga publiku

Aktorja Mimika Luca u nda sot nga jeta në moshën 86-vjeçare. Ajo lindi më datë 24 dhjetor të vitit 1937 në qytetin e ...

Milan Shuflaj, themeluesi i Albanologjisë

Qendra e Studimeve dhe Publikimeve për Arbëreshët përkujton sot, me rastin e 92-vjetorit të vdekjes, historianin dhe pol...

A janë ilire piramidat e zbuluara në Bosnje?

Historia nuk mbulohet dot nga dheu, drutë apo gënjeshtrat. Piramidat e zbuluara në Bonjë, të cilat për shekuj me radhë m...

Guri i Kamjes, destinacion turistik për të gjitha moshat

Një mundësi për ta diversifikuar jetën turistike të rajonit të Korçës, vjen nga një destinacion i cili ka filluar të fre...

Shën Valentini, shenjtori mbrojtës i të dashuruarve

14 shkurti është dita që në kalendarin e krishterë i kushtohet Shën Valentinit, martir e shenjtor. Shën Valentini lindi ...

Monumentet e gjigantëve, ishulli ku ruhen gjurmët e prehistorisë

Disa kulla misterioze prej guri në formën e shkronjës “T” ngrihen në Menorca të Spanjës. Të larta afërsisht 5 metra, kul...

Egjipti hap për publikun varrin 4000-vjeçar

Egjipti ka restauruar, dokumentuar dhe hapur për turistët varrin e Meru të Mbretërisë së Mesme, vendi më i vjetër i akse...

Si e mori emrin Mercedes? Marka që të gjithë e njohin fsheh një histori tragjike

Në 9 shkurt 1846 ka lindur inxhinieri gjerman Wilhelm Maybach, “Mbreti i Dizajnuesve” pas makinës së parë Mercedes. M...

Fakte interesante/ Si u shpall Tirana kryeqytet i Shqipërisë 103 vite më parë

Organet e larta të shtetit shqiptar, që dolën më 1920 nga Kongresi i Lushnjës (21-31 janar 1920) u vendosën më 11 Shkurt...

Çelet ekspozita “Gjergj Kastrioti Skënderbeu-kalorësi i lirisë së shqiptarëve”

Muzeu Historik Kombëtar çeli ekspozitën me titull “Gjergj Kastrioti Skënderbeu-kalorësi i lirisë së shqiptarëve”, e cila...

Zbulime të tjera në Parkun Arkeologjik të Finiqit

Misioni Arkeologjik Italo-Shqiptar ka kryer gërmime në sektorin A11, në Finiq, ku kanë dalë në dritë shumë blloqe që mbi...

Muzeu i “Luftës së Ftohtë” në Gjirokastër, mijëra turistë e vizituan gjatë 2022-shit

“Ish vendstrehimi luftarak i Luftës së Ftohtë në Gjirokastër tashmë është kthyer në një prej vendeve më të preferuara pë...

Përkujtohet në ditën e lindjes kompozitori Tish Daija

Më 30 janar 1926 u lind kompozitori dhe muzikanti shqiptar Tish Daija. Ai ishte autori i baletit të parë shqiptar, au...

Arkeologët zbulojnë statujën e Herkulit në Romë

ITALI - Zbulim mahnitës në Romë. Një statujë e Herkulit është gjetur gjatë punimeve në Parco Scott, në zonën midis Crist...

Restoranti më i vjetër në botë

Ekziston një restorant që këtë vit feston 298 vjet aktivitet dhe është restoranti më i vjetër në botë ende në funksion, ...

Muzeu “Onufri” në Berat, pret vizitorët e parë të 2023

Muzeu “Onufri” në Berat vazhdon të zgjojë interesin e vizitorëve e sidomos atyre të huaj edhe në këtë fillim viti, me vl...

Më 30 dhjetor 1937, kontesha Geraldina Appony erdhi për herë të parë në Shqipëri

Më 30 dhjetor 1937, kontesha Geraldina Appony vjen për herë të parë në Shqipëri. E mbiquajtura “Trëndafili i Bardhë i...

FOTO / Kristaq Sotiri, fotografi që dokumentoi Korçën e viteve ’20

Në vazhdën e promovimit të figurave emblematike të qytetit të Korçës, prefekti i qarkut, Nertil Jole, ka përkujtuar një ...

A ju ka shkuar ndonjëherë ndërmend pse dritat e policisë janë kuq dhe kaltër?

A keni menduar ndonjëherë pse makinat e policisë përdorin dritat e kuqe dhe blu? Përgjigja është pjesërisht historike dh...

Si ishin lodrat e fëmijëve 5 000 vjet më parë?

Ato që ne i konsideronim për më shumë se një shekull si objekte rituale do të ishin në fakt lodra që përdoreshin nga fëm...

Torra Veneciane në Durrës, qendra e parë e interpretimit të Trashëgimisë Kulturore

Torra Veneciane në Durrës do të kthehet në qendrën e parë të interpretimit të Trashëgimisë Kulturore. Delegacioni i B...

Zbulohet sekreti i rreshtimit të përsosur të piramidave egjiptiane

Për shekuj me radhë, piramidat e Gizës në Egjipt i kanë habitur studiuesit, jo vetëm për hapësirat e tyre misterioze dhe...

Zbulohet në Britani gjerdani mesjetar me rëndësi ndërkombëtare

Një gjerdan ari që daton në vitet 630-670 pas Krishtit është gjetur nga arkeologët pranë Northampton në Britani. I...

Cili shtet e shpiku futbollin?

Anglezët pretendojnë se vendi i tyre është djepi i futbollit. Por ata shkruan vetëm rregullat e para. Futbolli luhej shu...

Arti i famshem i Leonardo da Vinci/ Ginevra de’ Benci – vaj në panel, 1474-78

I vendosur në Galerinë Kombëtare të Artit në Uashington, DC, portreti i Ginevra de' Benci është piktura e vetme e Leonar...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
37NdjekësitNdjek