Historia e kovaçit të Rrëmbecit që punon hekurin prej 3 dekadash

Në zonën e Maliqit gjendet një punues hekuri, i cili quhet Skëndër Kovaçi. Një rastësi e bukur teksa zbulojmë që mbiemri...

Shqipëria feston 110-vjetorin e Pavarësisë

Shqipëria feston sot 110-vjetorin e Pavarësisë. 28 Nëntori njihet ndryshe edhe si Dita e Flamurit, një ditë e rëndësishm...

Historia pas Rolex-it: si lindi “perandoria” e orës?

Lindja e një marke premium Edhe pse Rolex është një markë zvicerane premium e orëve, ajo u themelua në Britani, kon...

Gjuhët që nuk vdesin kurrë!

Më shumë se 2,000 vjet më parë, në një tempull në qytetin Borsippa në Mesopotaminë e lashtë, në atë që sot është Iraku i...

Kongresi i Manastirit/ Burrat që unifikuan alfabetin e Gjuhës Shqipe, 114 vjet më parë

114 vjet më parë nisi punimet Kongresi i Manastirit ku u unifikua alfabeti i gjuhës shqipe. Në këtë Kongres u zhvillua m...

Historia e Dr. Sabiha Kasimatit, kush ishte biologia e parë shqiptare

Dr. Sabiha Kasimatit ishte biologe dhe punonjëse shkencore. Ajo lindi më 15 shtator 1912 në Edrene (Adrianopol) të Turqi...

500 vjet më parë: Udhëtimi i Magelanit rreth botës, tregoi se Toka është e rrumbullakët

Viti 2022 shënon 500 vjetorin e udhëtimit rreth botës të Magelanit dhe Elcanos – një momenti të rëndësishëm në histori, ...

Arkiva shqiptare pasurohet me mbi 1 milion dokumente nga arkiva osmane

Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave (DPA) është pasuruar me mbi 1 milion njësi dokumentare, të përftuara në formën e një...

Siti palafit “Lin 3”, mendohet të jetë një nga sitet më të mëdha në Ballkan

Në Buqezë, pranë bregut të liqenit të Ohrit, është në proces studimi siti palafit “Lin 3”, në bashkëpunim me Universitet...

Fluks turistësh në Butrint, destinacioni i rreth 35 mijë vizitorëve në 7 muaj

Qyteti antik i Butrintit në Sarandë, ka shënuar në 7 muajt e parë të këtij viti një numër të lartë turistësh vendas dhe ...

Gërmime arkeologjike konfirmojnë qytetërimin 2 mijë vjeçar në Belsh (FOTOT)

Pas më shumë se 30 vitesh, në Belsh po zhvillohet një ekspeditë gërmimesh arkeologjike për zbulimin e strukturave të një...

617 vite nga lindja e kolosit të kombit shqiptar, heroit tonë kombëtar Gjergj Kastriotit

Si sot 617 vjet më parë lindi heroi ynë kombëtar, Gjergj Kastriot Skënderbeu, djali më i vogël i Gjon Kastriotit dhe i p...

Si u themelua në vitin 1906, shoqëria e parë shqiptare në SHBA

Shoqëria “Malli i Mëmëdheut” ishte shoqëria e parë shqiptare e krijuar në SHBA. Kjo shoqëri e cila u bë shembull për shu...

Njihuni me gazetën e parë shqiptare botuar nga gratë, nisma e Marigosë së flamurit

Një shekull më parë, (mendohet datës 6 shkurt 1921), Marigo Posio (që qëndisi flamurin e shpalljes së pavarësisë së Shqi...

578 vite nga “Besëlidhja e Lezhës”, Kuvendi që hodhi themelet e bashkimit kombëtar

Para 578 viteve, më 2 mars 1444, në Katedralen e Shën Nikollës në Lezhë, u mbajt “Besëlidhja e Lezhës” e njohur si “Kuve...

Kroaci/ Universiteti i Zagrebit fut edhe lëndën “Historia e popullit shqiptar”

Në Universitetin e Zagrebit, që prej ditës së djeshme është bërë pjesë e kurrikulave mësimore edhe lënda "Historia e pop...

102 vjet më parë, Kongresi që themeloi parlamentarizmin dhe çimentoi Pavarësinë

Kongresi i Lushnjës, një nga kuvendet kombëtare më të rëndësishme në historinë e kombit shqiptar, hapi zyrtarisht punime...

Jo vetëm pavarësia, ngjarjet e mëdha që kanë ndodhur me 28 nëntor

28 nentori eshte nje prej datave me te rendesishme per shqiptarët. Sot festojmë pavarësinë, por kjo datë lidhet edhe me ...

Zbulime të shekullit të III në Bylis

Në Parkun Arkeologjik Kombëtar Bylis po vijon ekspedita e Institutit të Arkeologjisë të ASA për projektin e Akademisë së...

FOTOT – Përkujtohet 150-vjetori i lindjes së patriotit Sulejman Delvina

Si sot 150 vjet më parë, më 5 tetor të vitit 1871, lindi në Delvinë, Sulejman Delvina, patriot, mësues, politikan dhe ve...

Zbulohet vendbanimi neolitik në Liqenin e Ohrit, daton para 8 mijë vitesh

Një vendbanim antik në brigjet e Liqenit të Ohrit është mijëra vite më i vjetër nga sa mendohej më parë. Zbulimi ësht...

Historiku i veçantë i Urës së Mesit në Shkodër, e preferuara e turistëve

Ura e Mesit, monument kulture dhe simbol i qytetërimit të lashtë, është kthyer në një pikë tërheqëse për turistët vendas...

FOTO E RRALLË/ Ismail Qemali me diplomatë europianë më 1871

Një foto e rrallë e Ismail Qemalit e bërë më 1871 me përfaqësuesit e Fuqive të Mëdha të kohës, diplomatë nga më të shqua...

FOTO/ Nis puna për restaurimin e kullës-simbol në Kalanë e Krujës

Në Kalanë e Krujës ka nisur puna për restaurimin e kullës simbol, së dëmtuar nga tërmeti i 26 nëntorit 2019. Projekt...

14 prill 1966, kur arkeologët shqiptarë zbuluan Amfiteatrin mbi 2 mijë vjeçar të Durrësit

Më 14 prill 1966, arkeologët shqiptarë zbuluan Amfiteatrin e Durrësit, të ndërtuar 19 shekuj më parë. Për ekzistencën e ...

George Tames, shqiptari që fotografoi 10 presidentët amerikanë

George Tames, i lindur në Washtingon, D.C, ishte pinjoll i një familjeje emigrantësh të brezit të parë të shqiptarëve në...

Gjendet ‘qyteti i artë i humbur’ i gati 3 mijë viteve më parë

Në Egjipt, zbulimi i asaj që përshkruhet si vendbanimi më i madh urban i gjetur ndonjëherë në vend u njoftua përmes një ...

Fotografi e rrallë nga shkolla e parë shqipe në Korçë

Sot janë bërë plot 134 vjet që nga dita kur në qytetin e Korçës u hap Mësonjëtorja e Parë Shqipe, ditë që përmbushi aspi...

Zbulime të reja/ Çfarë duhet të dini për Universitetin mesjetar të Durrësit

Universiteti i Durrësit, një institucion ky në zbulim e sipër, ka përbërë gjithnjë një objek të madh debati për historia...

Frymëzim/ Filantropi që i dhuroi Korçës bibliotekën, kinemanë, liceun e spitalin

Filantropi Thoma Turtulli ishte bamirësi që i dhuroi Korçës bibliotekën, kinemanë, liceun, spitalin dhe jetimoren. Ai la...

Tirana, 101-vjet kryeqytet i Shqipërisë. Çfarë ndodhi më 11 shkurt 1920

Organet e larta të shtetit shqiptar, që dolën më 1920 nga Kongresi i Lushnjës (21-31 Janar 1920) u vendosën më 11 Shkurt...

Festa e 28 nëntorit/ Nga ngritja e flamurit nga Skënderbeu, tek shpallja e pavarësisë në 1912

Sot Shqipëria shënon 108 vjetorin e shpallje së pavarësisë. Shpallja e Pavarësisë ose Deklarata e Pavarësisë është shpal...

11 tetor 1913, kur At Gjergj Fishta botonte numrin e parë të “Hyllit të Dritës”

Më 11 tetor të vitit 1913, në Shkodër u botua nga At Gjergj Fishta, revista “Hylli i Dritës”. E botuar dhe e qarkulluar ...

Qendra Historike e Shkodrës shpallet pasuri kulturore

Këshilli i Ministrave vendosi deklarimin pasuri kulturore të “Qendrës Historike” të qytetit të Shkodrës dhe përcaktimin ...

FOTOT/ Zbulim i rëndësishëm arkeologjik në Maliq

Pranë fshatit Podgorie, tek vendi i quajtur Kopace, midis Burrës dhe Kishnikut, në bashkinë e Maliqit, në një pronë priv...

Teatri antik me 4000 vende në Gjirokastër

Teatri i Sofratikes ndodhet ne luginen e Drinos ne rrethin e Gjirokastres afer fshatit me te njejtim emer. Ketu ka qene ...

Zbulohet Bethsaida, qyteti antik ku sipas Biblës Jezusi kreu disa nga mrekullitë e tij (FOTO)

Një grup arkeologësh nga universiteti i Nebraskës kanë zbuluar një fshat shumë të vjetër, i cili është përmendur gjerësi...

Zbulohen monedhat e arta 1 100-vjeçare në Izrael

Dy arkeologë vullnetarë zbuluan një amforë me monedhave të lashta të arta, ndërsa punonin në një vendgërmimi në Izrael, ...

Mësoni kur u hodhen për herë të fundit në qarkullim monedhat prej argjendi Shqipëri

Si sot, 81 vite më parë, në Shqipëri, u hodhën për të fundit herë në qarkullim, monedha prej argjendi. Më 22 gusht 19...

FOTO/ Vijon rehabilitimi dhe zbulimi i një tjetër pjese të Bazilikës së Linit

Narteksi i Bazilikës së Linit në Pogradec shumë shpejt do të marrë pamjen e dikurshme. Puna për rehabilitimin e bazil...

VIDEO: At Gjergj Fishta i lexon vetë vargjet e “Lahutës”

Fishta, i lindur më 1871, ishte frat, shkrimtar (poet e prozator), përkthyes, publicist, arsimtar, estet, piktor (jo pro...

Google krijon fjalorin e hieroglifeve, inteligjenca artificiale përkthen gjuhën e lashtë

Google ka krijuar një fjalor hieroglifesh që përdor inteligjencën artificiale për të deshifruar imazhe të teksteve të Eg...

FOTOT/ Restaurohet piktura murale “Bashkimi i principatave shqiptare” në Muzeun Historik

Instituti Kombëtar i Trashëgimisë Kulturore tha sot se është ndërhyrë për restaurimin e kompozimit “Bashkimi i principat...

Butrinti 2500 vjeçar, pasuria e jashtëzakonshme e Shqipërisë me tre statuse të veçanta

Parku 2500-vjeçar i Butrintit është një prej zonave më të veçanta në Shqipëri. Butrinit gëzon tre statuse, Park Kombë...

Zbulim i jashtëzakonshëm historik në Himarë (FOTOT)

Një varreze tumulare e periudhës së Bronzit të Vonë (shek. XV-XII p.Kr) është zbuluar në Himarë. Drejtoria Rajon...

Fantastike! Një “Butrint” në Belsh, fermeri zbulon rastësisht qytetërimin antik (FOTOT)

Zbulohet për herë të parë një qytetërim antik në Rrasë, 3 kilometra larg qytetit të Belshit. Një familje e zonës teks...

FOTOT/ Lidhja Shqiptare e Prizrenit në dy monedha shqiptare numizmatike

Banka e Shqipërisë e ka përkujtuar përmes dy monedhave numizmatike, emetuar në vitin 2013, themelimin e Lidhjes Shqipt...

Si u mblodh ajka kombëtare e kohës, 142 vjet nga formimi i Lidhjes së Prizrenit

Sot mbushen 142 vjet që kur më 10 qershor 1878 filloi organizimi dhe themelimi i Lidhjes Shqiptare të Prizrenit. Ësht...

Kulla e Inglizit e shek. XIX, dëshmi e periudhës së aristokracisë mesjetare në Shkodër

“Kulla e Inglizit” është një ndërtesë e shek. XIX, e cila është një dëshmi e periudhës së aristokracisë mesjetare në Shk...

Zemra e Vlorës fiton shkëlqimin e merituar (FOTOT)

Qendra historike e Vlorës ka marrë shkëlqimin multidimensional të një pike referimi historiko-kulturor dhe me impakt në ...

Akademiku francez: Shqiptarët, më të vjetër se vetë historia

Maurice Druon (1918-2009) ishte nipi i shkrimtarit të madh Joseph Kessel. Ai filloi të shkruante për revista letrare në ...

Kur gazeta franceze njoftonte për shfaqjen e filmit “Skënderbeu” në kinema

“Le Segréen” ka botuar, të shtunën e 22 nëntorit 1958, në faqen n°5, një shkrim në lidhje me shfaqjen në kinema të filmi...

“Tirana, 100 Vjet Kryeqytet”/ Çelet ekspozita me dokumente origjinale, fotografi e 12 vula fizike

Dokumente origjinale, 12 vula fizike që ruhen në Arkivin Qendror Shtetëror, si dhe disa fotografi të ekspozuara nga Shoq...

Si u zgjodh Tirana kryeqytet? Si ka ndryshuar popullsia 100 vitet e fundit

Tirana u shpall kryeqytet i Shqipërisë nga një vendim i Kongresit të Lushnjes, një nga evenimentet më të rëndësishme të ...

A e dini sa peshonin përkrenarja dhe shpatat e Skënderbeut?

Është shkruar dhe është folur shumë rreth përkrenares dhe shpatës së Gjergj Kastriotit, Skënderbeut. Studiuesi Gjon K...

Historia e thesarit të argjendë, një nga më të mëdhenjtë në Shqipëri

Thesari Hija e Korbit, një nga më të mëdhenjtë në Shqipëri. Banka e Shqipërisë bën të ditur se, në janar të vitit 1982, ...

Historia e Ambasadës Amerikane në Tiranë dhe një foto e rrallë e 1930

Ambasada e Sh.B.A. në Tiranë është një ndërtesë shumë e bukur e stilit kolonial, ndërtuar në fund të viteve 1920-të. Ish...

100 vjet parlamentarizëm/ Kongresi i Lushnjës, një nga më të rëndësishmit në historinë e kombit shqi...

Sot shënohen 100 vite nga Kongresi i Lushnjës, i mbajtur më 21 janar të vitit 1920. Kjo datë shënon edhe fillimin e p...

Kur Shqipëria u shpall Republikë, çfarë duhet të dini

​Shpallja Republikë e Shqipërisë, për herë të parë në histori ndodhi më 21 janar 1925, në 5-vjetorin e fillimit të Kongr...

100 vite më parë/ A e dini se cilat qytete kishin kartmonedhat e tyre lokale (FOTO)

Më 21 janar 1920, Kongresi i Lushnjes sanksionoi përfundimisht formimin e shtetit shqiptar, i cili ndër të tjera, bëri p...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
37NdjekësitNdjek