Viti 1939/ Kur në Francë u hap kursi i gjuhës shqipe, ja çfarë shkruante shtypi

“Journal des débats politiques et littéraires” ka botuar, të premten e 31 marsit 1939, në faqen n°4, një shkrim në lidhj...

Kur Korça shpallej krahinë autonome/ A e dini se…?

103 vite më parë, më 10 dhjetor 1916, u shpall “Krahina Autonome e Korçës”. Brenda një kohe shumë të shkurtër, Krahin...

Tregjasi i vjetër, historia e veçantë e një fshati

Tragjasi është një vendbanim i periudhës së vonë bizantine, i themeluar nga të ardhur prej viseve përreth. Emri i fshati...

Çfarë ndodhi në 1989, viti që ndryshoi historinë

Rënia e Murit të Berlinit 30 vjet më parë, shënoi një kthesë të rëndësishme në historinë europiane dhe atë botërore. ...

Mozaiku i Linit, mes historisë ilire dhe fshatit piktoresk (Fotot)

Mozaiku i Linit është monument kulturor i cili ndodhet në Lin , Pogradec. Është monument kulturor i mbrojtur me ligj . K...

Origjina e fjalës “Shqipëri” dhe “Shqiptar” dhe pse bota na quan “Albania”

Në opionionet  e Eqrem Çabej fjala Shqipëri dhe Albani marin disa prejardhje të veçanta, të cilat i shpjegon në pjesëzën...

Eposi i Kreshnikëve dhe Lahuta shqiptare drejt UNESCO-s

Profesor Zymer Neziri, prezantoi 40 vjet studime mbi Eposin e Kreshnikëve në Akademinë e Shkencave. Në Tiranë profeso...

Zbulohet mozaiku i lashtë që përshkruan mrekullinë e Jezusit

Një mozaik shumëngjyrësh që u zbulua në një kishë të lashtë në Izrael duket se përshkruan mrekullinë e Jezus Krishtit, e...

462-vjet me parë nisi rrugën gjuha shqipe me ‘Mesharin’ e Gjon Buzukut

Si sot, 462 vjet më parë nisi rrugën e vet fjala e shkruar shqip, në veprën më të vjetër shqipe ”Meshari” i Gjon Buzukut...

Guri i rrallë, ja pikturat 4 mijë vjeçare që u gjendën në Xhuxhë të Mirditës

Guri parahistorik që u gjend në një gurore të improvizuar në fshatin Fan të Mirditës është tashmë pronë e Muzeut Histori...

Del në dritë kalaja e Sarandës/ Njihuni me historikun e saj

Kalaja e Onhezmit në Sarandë ishte këtë javë në fokus të punimeve mirëmbajtëse të sektorit të Kulturës Kombëtare Saran...

Të rinjtë gjermanë të impresionuar nga historia e Shqipërisë

Muzeu Historik Kombëtar u vizitua dje nga një grup të rinjsh gjermanë të shoqëruar nga të rinjtë shqiptarë të Diasporës....

La Croix (1930) – “Lahuta e Malcis” e At Gjergj Fishtës, poema që rrëfen epopenë shqiptare

Gazeta franceze, “La Croix”, ka botuar të premten e 3 janarit 1930, në faqen n°4, një shkrim në lidhje me “Lahutën e Mal...

Zbulohet kisha dhe shtëpia e apostullit Pjetër dhe apostullit Andrea në Galile

Disa arkeologë izraelitë njoftuan se kanë zbuluar një kishë në rajonin e Galilesë, duke garantuar se ajo është ngritur n...

Kush është Loris Castriota Skanderbegh, familja e të cilit rrjedh nga djali i Gjergj Kastriotit

Kush është Loris Castriota Skanderbegh, familja e të cilit rrjedh nga djali i heroit kombëtar. Një takim i rastit mes...

VIDEO/ Skënderbeu, i 43-ti në mesin e 100 luftetarëve më të mëdhenj të të gjitha kohërave

Platforma enciklopedike virtuale ‘Wikipedia’ në mesin e 100 gjeneralëve më madhështorë përgjatë historisë botërore, ka r...

Karl Gega, inxhinieri shqiptar që ndërtoi hekurudhën e Semeringut

Karl Gega qe inxhinier, projektues rrugësh dhe hekurudhash. Njihet sidomos për ndërtimin e hekurudhës së Semeringut, që ...

Ja si përshkruhej Skenderbeu për Senatin e Venedikut

Sipas një italiani të quajtur Petruzi, në një letër dërguar Senatit të Venedikut, jepen disa karakteristike më parë të p...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
37NdjekësitNdjek