Katër probleme shëndetësore që bananet i zgjidhin ...

Banania është një frut tropikal shumë i përhapur në të gjithë globin. Popullariteti saj vjen jo më kot, pasi është e mbu...

Ushqimet që ndikojnë në gjatësinë e fëmijëve, ja ç...

Ka shumë faktorë që ndikojnë në gjatësinë e një njeriu, duke filluar nga gjenet, aktiviteti fizik, mënyra e jetesës, ush...

Mënyra e duhur për dezinfektimin e telefonit celul...

Njerëzit, dashje pa dashje, janë të varur ndaj telefonit celular. Atë e mbajmë gjithnjë në duar, ua japim të tjerëve dhe...

KËSHILLA/ Çfarë duhet të bëjmë për të ndërtuar një...

Një edukim i mirë arrihet duke balancuar faktorë të shumtë. Pa dialog nuk ka formim të karakterit. Por vetëm duke folur ...

Një “bravo” nga shefi vlen më shumë se rritja e pa...

10 mënyra për t’i bërë të lumtur punonjësit Falënderimi i bashkëpunëtorëve është një nga mënyrat më të thjeshta për t...

Si të ulni hipertensionin, ushqimet që duhet të ko...

Disa këshilla për uljen e hipertensionit janë zvogëlimi kripës në ushqime, rritja e futjes së kaliumit në dietë (e cila,...

Ushqimet më të mira për shëndetin e dhëmbëve

Në këtë artikull do të mësoni më shumë për ushqimet që duhet të konsumoni dhe ato që duhet të shmangni për të siguruar s...

5 ushqime që ju ndihmojnëtë mbani nën kontroll ten...

Në këtë artikull do të mësoni për alternativat natyrale që ju ndihmojnë të ulni tensionin e lartë të gjakut. Limoni ...

Si të parandaloni mjegullimin e syzeve nga mbajtja...

Përshtatja me mbajtjen e maskave kundër pandemisë vazhdon të jetë e vështirë për disa njerëz, veçanërisht për ata që mba...

Studimi/ Cila është koha më e mirë për të marrë vi...

Për të funksionuar si duhet, trupi ka nevojë për vitamina, të cilat ndahen në të tretshme në ujë dhe të tretshme në yndy...

20 ushqimet më të mira që mund t’i konsumoni në më...

Fillojeni ditën për së mbari Herës tjetër qe do dilni nga shtëpia pa ngrënë mëngjes, merreni në konsideratë këtë: Mos...

Këshilla/ Si të shmangni vonesat e mëngjesit në pu...

Mos injoro alarmin Kjo duket si gjëja më e vështirë për tu bërë, sepse të gjithë kanë tendencën që t’ia ‘mbyllin gojë...

Prindër, ja 10 mënyrat se si të krijoni miqësi me ...

Ekzistojnë mënyra të mbështetura nga shkenca për t’i forcuar lidhjet dhe për të inkurajuar fëmijën tuaj të jetë i afërt ...

Ushtrimet që duhet t’i bëni patjetër në mëngjes

Ju duhen vetëm 15 minuta në mëngjes çdo ditë për të mbajtur trupin në formë dhe për ta nisur ditën me humor të mirë. Pro...

Cilët janë 10 sektorët që kërkojnë më shumë punonj...

Punët në tregtinë elektronike, kujdesin shëndetësor dhe përmbajtjes dixhitale po shohin rritjen më të shpejtë në Mbretër...

Cilaj janë perimet më të mira për pastrimin e enëv...

Konsumi i rregullt i perimeve njihet si gurëthemeli i një regjimi të shëndetshëm ushqimor. Perimet janë të pasura me vit...

Si të përgjigjeni në një intervistë pune kur u kër...

Jeni në një intervistë pune dhe ju bëjnë një pyetje të vështirë: Cilat do të ishin tre fjalë që ju përshkruajnë ju? Në ...

Nga shega tek salmoni, ushqimet më të mira që ju b...

Plakja është një pjesë e jetës dhe nuk mund të shmanget. Gjithsesi, ushqimet qe ju konsumoni ndihmojnë që këtë fazë t...

Nga tërshëra tek boronicat, gjashtë ushqime që for...

Ushqimet e shëndetshme për zemrën garantojnë një formë të mirë të organizmit gjatë gjithë fazave të jetës. Ekspertët nën...

Këshilla se si të ushqehemi në kohë pandemie, ja s...

Shpesh herë ne gjendemi përpara dilemës se si duhet të ushqehemi dhe çfarë duhet specifikisht të konsumojmë në mënyrë që...

Mjaltë me kanellë, si të bëni vetë antibiotikun na...

Mjalti me kanellën janë ndër produktet më të kombinuara të kuzhinës, të cilat së bashku janë shumë efikase kundër disa p...

10 ushqimet më të mira për mëngjes

Mëngjesi konsiderohet vakti më i rëndësishëm i ditës. Të ngrënit mëngjes do ju mbajë vigjilent dhe do të jeni më në humo...

Nuk iu ndizet makina? Disa këshilla për shoferët g...

Makina të mbuluara me brymë, motorë që nuk ndizen dhe rrugë me akull, janë disa nga vështirësitë e shumta që sjell stina...

9 KËSHILLA PËR NJË GJUMË TË MIRË TË ËMBËL

1.       Sigurohuni që të flini mjaftueshëm Gjeni se sa shumë gjumë është optimal për ju personalisht dhe shmangni fj...

3 gjërat që duhet të bëni çdo mëngjes për një ditë...

Është e rëndësishme t’i kushtoni rëndësinë e duhur rutinës së mëngjesit, pasi ajo çfarë bëni në orët e para të mëngjesit...

Ja si të forconi kujtesën dhe të stërvitni trurin

Ekzistojnë disa truke dhe strategji që ndihmojnë në përmirësimin e kujtesës. Lidheni kujtesën me vendin ...

Studimi/ Mandarinat, një ndër aktivitetet bujqësor...

Mbjellja e agrumeve dhe posaçërisht mandarinave është një aktivitet bujqësor fitimprurës, sipas vlerësimeve të ekspertëv...

Pse duhet të hani mandarina çdo ditë këtë sezon

Të gjitha agrumet janë me të vërtetë të shëndetshme për zemrën. Mandarinat janë fruti më i pëlqyer dhe kërkuar në tre...

Këshillat/ Si t’i mbroni lulet dhe bimët e shtëpis...

Ngricat dhe acari mund të kenë efekt shkatërrues për disa bimë të caktuara që mbahen në shtëpi, ballkon apo kopësht. Mbr...

Studimi i ri/ 30 minuta ecje në ditë dhe i thua mj...

Një nga këshillat më të rëndësishme që ofron çdo mjek apo ekspert i shëndetit është që njerëzit duhet të ecin të paktën ...

Katër arsye, pse duhet të fillojmë të hamë çokolla...

Përmirëson fuqinë tuaj të trurit Njerëzit të cilët hanë çokollatë të zezë të paktën një herë në javë kanë tendencë të...

Këshilla/ Ja frutat që duhet të konsumoni gjatë di...

Gjatë stinës së dimrit për të patur një fytyrë sa më të ndritshme dhe të shëndetshme na vijnë në ndihmë frutat. Disa ...

Antipastat, tradita e veçantë e festave; si të për...

Tryezat e mëdha përtej gazit e haresë që mbledhin rreth vetes, janë edhe një shembull i mirë i shtrimit të traditës. Jan...

Simboli i tavolinës, sekretet e pjekjes perfekte t...

Gjeli i pjekur zë fronin e gatimeve speciale të Vitit të Ri. Pjekja e tij kërkon mund, kohë por edhe mjeshtëri, të ci...

Ekspertët e shëndetësisë: Rregullat që duhen respe...

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka bërë apel për kufizimin e kontakteve dhe shmangien e grumbullimeve në ...

Si të parandaloni mjegullimin e syzeve nga mbajtja...

Përshtatja me mbajtjen e maskave kundër pandemisë vazhdon të jetë e vështirë për disa njerëz, veçanërisht për ata që mba...

Shkenca: Ja në cilën moshë fëmijët duhet të mësojn...

Fëmijët që dinë të bëjnë punë shtëpiake, performojnë më mirë në jetën e tyre kur rriten. Në këtë përfundim kanë ndalë sh...

Këshilla praktike për të kursyer energjinë elektri...

Ndër shpenzimet që peshojnë më shumë në familjet tona është edhe ajo e energjisë elektrike. Të konsumojmë më pak, në...

Ushqimet më të mira, çfarë duhet të konsumojmë gja...

Në dhjetor duket sikur edhe ushqimet marrin ngjyra festive. Dhe nuk mund të mos mendosh për gjelin e detit të mbushur e ...

Këto bimë, bashkë me humorin, përmirësojnë edhe sh...

Ndihmojnë me problemet e frymëmarrjes, ankthin dhe duke ju japin më shumë energji – këto janë vetëm disa nga përfitimet ...

7 zakone që mund t’u “vidhni” sipërmarrësve për të...

Me sukses nuk nënkuptojmë qëndrimin mbi një grumbull parash, por atë kënaqësi se kemi arritur një qëllim, një ëndërr, të...

KËSHILLA/ Si të ruani shëndetin dhe të qëndroni të...

Njeriu mund të marrë disa masa të thjeshta për t’i shpëtuar kthetrave të gripit dhe të ftohurës. Në këtë artikulldo t...

Stina e lajthive, 4 arsye të rëndësishme përse duh...

Lajthitë janë ndër arrorët më të shëndetshëm për organizmin e njeriut. Popullariteti i tyre nuk shuhet kurrë si pasojë e...

Disa hapa të thjeshtë si ta nisni ditën mbarë

Për të gjithë ne është shumë e rëndësishme, që të mësojmë hapa të vegjël por domethënës në menaxhimin e stresit por edhe...

Mënyra e duhur për dezinfektimin e telefonit celul...

Njerëzit, dashje pa dashje, janë të varur ndaj telefonit celular. Atë e mbajmë gjithnjë në duar, ua japim të tjerëve dhe...

Shëndeti mendor/ 5 këshilla praktike për kujtesë t...

Shëndeti i mirë i trurit do të thotë edhe shëndet i mirë i të gjithë trupit dhe jetë e gjatë. Kur flasim për kujdesin...

Regjimi ushqimor që u duhet grave për një zemër të...

Vajzat dhe gratë të cilat duan të kenë një zemër të shëndetshme, duhet të konsumojnë shumicën e kalorive ditore brenda p...

Ja si mund të këmbeni një kartëmonedhë e dëmtuar. ...

Kartëmonedhat shqiptare me dëmtime të lehta (shënime, njolla, vrima apo grisje të lehta) këmbehen direkt në sportelet ...

Është stina e arrave/ Si zgjidhen më cilësoret dhe...

Pavarësisht gatimeve të shumta ku arrat janë ndër përbërësit kryesorë, ato janë ndër produktet që na shoqërojnë gjatë gj...

Ushqimet që duhet të konsumoni për të patur një ku...

Më poshtë do të zbuloni ushqimet që ju nevojiten për një mendje në formë dhe që forcojnë kujtesën tuaj. Bajamet për k...

Disa këshilla praktike, si të kurseni energjinë el...

Mos e Shpërdoroni Energjinë Nëse ka një pajisje që nuk e përdorni shpesh, mos e lini atë ndezur kot. Fikni dritat, ko...

Vlerat e jashtëzakonshme të gështenjave të pjekura...

Jemi në stinën e gështenjave. Të pjekura apo të ziera, aroma e tyre është e parezistueshme, posaçërisht në këto ditë vje...

Vlerat e jashtëzakonshme për organizmin, pse duhet...

Veza është një ndër produktet që mbart vlera të jashtëzakonshme ushqyese renditur në listën e 10 super-ushqimeve dhe nuk...

Avokado, pema e re frutore e parcelave shqiptare. ...

Mbjellja e pemës së avokados në ambientet e jashtme po kthehet në një kulturë të mirëfilltë për kopshtarët e Shqipërisë....

Këto janë ushqimet që duhet të konsumoni për të lu...

Në rast gripi, ilaçet e ndryshme natyrore mund të ndihmojnë në përmirësimin e gjendjes së përgjithshme duke kundërveprua...

Njihuni me vitaminat dhe mineralet më të mira për ...

Në këtë artikull do të mësoni për vitaminat dhe mineralet që përmirësojnë cilësinë e gjumit. Vitamina C Kjo vitami...

8 rregulla të arta “për të stimuluar fuqinë e njer...

Më poshtë janë tetë rregulla të arta “për të stimuluar fuqinë e njerëzve”. Trajtojini punonjësit si të rritur – Ekipe...

Këto janë 5 ushqimet e duhura për pastrimin rrënjë...

Në këtë artikull të AgroWeb.org do të zbuloni ushqimet më të mira që kanë veti pastruese të gjakut. Brokoli Brokoli ës...

Lamtumirë njollave në rroba, këta dy përbërës të k...

Të gjithë kemi të njëjtin problem, si të eleminojmë njollat nga rrobat  shpejt dhe lehtë. Pasi t’ja u tregojmë këtë t...

Këshillat e ekspertëve: Si të kujdeseni për lëkurë...

Në stinën e vjeshtës kur temperaturat nisin të ulen, kujdesi ndaj lëkurës duhet të shtohet. Lëkura ndryshe nga pjesët...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
24NdjekësitNdjek