Si të Përgatisni në Shtëpi Gurabijet e Dikurshme me Gjalpë

Gurabiet janë një ëmbëlsirë e thjeshtë por që përdoren gjërësisht në vendin tonë. Ajo me siguri ka qenë ëmbëlsira më ...

Fuqia Kurative e Gjetheve të Limonit, Si t’i Përdorni

Gjethet e limonit përdoren në gatime dhe lëngjet e frutave për të ofruar një shije dhe aromë shtesë. Gjethet e limonit ...

Çfarë duhet të keni parasysh që të rrisni fëmijë gjenialë

Në vitin 1971, profesori Julian Stanley themeloi programin Study of Mathematically Precocious Youth. SMPY është “a...

Pse duhet të hani bajame në mëngjes?

Bajamet duhet t’i përfshini patjetër në dietën tuaj pasi përmbajnë vitamina, minerale, proteina, fibra, yndyrna të shënd...

Mjaltë me Kanellë, Si të Bëni Vetë Antibiotikun Natyral

Mjalti me kanellën janë ndër produktet më të kombinuara të kuzhinës, të cilat së bashku janë shumë efikase kundër disa p...

Dobitë e mbajtjes së një ditari

Në të kaluarën, shumë njerëz mbanin ditar personal, ku regjistronin ngjarjet e ditës dhe vëzhgimet e tyre. Pa ditaristët...

Ky ndryshim i vogël mund ta bëjë shtëpinë tuaj më të ngrohtë

Ky truk është plotësisht falas, dhe ju duhet vetëm pak përpjekje dhe kreativitet. Çfarë duhet të bëni? Duhet të lëvizni ...

Të humbësh peshë me një dietë të balancuar dhe të shëndetshme

Të pasurit një peshë e shëndetshme ul rrezikun e sëmundjeve të zemrës, kancerit të zorrëve dhe gjirit, goditjes në tru d...

Vitamina C 500 me Zink dhe D3 direkt, mrekullia e provuar dhe mbrojtja më e mire e imunitetit

Javët e fundit numri i të prekurve nga gripi dhe virozat në Shqipëri është shumëfishuar e paralelisht edhe nr i  shtruar...

Biskota të Buta në Tigan – Gati në Vetëm 20 Minuta

Një ndër ushqimet më të dashura për fëmijë e të rritur pa dyshim që janë biskotat. Megjithëse në dyqane e supermarket...

Këto janë përfitimet shëndetësore që merrni nga konsumimi i bukës së misrit

Misri vazhdon të jetë numër një për të mbajtur konstant nivelin e kolesterolit në gjak, pasi ul ndjeshëm nivelin e yndyr...

Kura më e Mirë Natyrale Kundër Kollës dhe të Ftohurës

Në këtë stinë të ashpër virozash, është shumë e rëndësishme që njerëzit të tregojnë kujdes të përforcuar për zbatimin e ...

Zbokth apo Psoriazë – Përse Skalpi i Kokës Është Gjithmonë i Irrituar

Megjithëse mund të jetë pak e sikletshme kur shihni copëza të bardha në pulovrën tuaj të zezë, nuk është e nevojshme të ...

3 Pije për të Ngrohur Organizmin Gjatë Netëve të Dimrit

Lëng i Nxehtë Molle Me Erëza Kjo pije rekomandohet në dimër dhe i vjen në ndihmë fytit të bllokuar dhe të acaruar. Për...

Vezët e Ziera – Vlerat dhe Çfarë i Ndodh Organizmit

Veza është padyshim përbërësi kryesor i një mëngjes të shëndetshëm. Një nga mënyrat më të zakonshme të konsumimit të ...

Rikthimi pas pushimeve/ Si ta luftojmë mungesën e entuziazmit për punë

Rikthimi në punë pas pushimeve është gjithmonë sfidues. Pas një periudhe festive, përballja me realitetin e nisjes s...

Perimet Më Të Freskëta Dhe Të Shijshme Të Janarit

Është e mundur që të gjeni produkte të sezonit që janë të mbushura me vitamina e që na mbajnë në formë në këto ditë dimr...

Rikthimi në punë pas festave, disa këshilla që ju vijnë në ndihmë

Ditët e pushimit gjatë festave janë fantastike për tu rimëkëmbur nga ritmi kaotik i ditëve plot angazhime të vitit por e...

Xheli i ngrirë i Aloe Verës, pse duhet ta përdorni për shëndetin

Vlerat e xhelit të Aloe Verës janë me famë. Ajo njihet si një prej bimëve më mirëbërëse në historinë e njerëzimit. ...

Panxhari Në Saksi, Si të Rrisni Perimen e Superfuqishme

Panxhari është një perime shumë e shëndetshme për organizmin. Ajo mbillet shumë lehtë dhe ka një prodhimtari të m...

Një mesazh nga diva botërore Ermonela Jaho: Punoni fort për ëndrrat tuaja, suksesi nuk matet me R...

Sopranoja me famë botërore Ermonela Jaho ka dhënë një mesazh për të gjithë të rinjtë dhe të rejat, për ëndrrat e tyre, t...

Shkencëtari i Harvardit: 6 këshilla se si të jeni gjithë kohës në formë fizikisht dhe mendërisht

Në një artikull të publikuar në CNBC, një psikiatër nga Universiteti i Harvardit, Christopher Palmer, ka zbuluar 6...

Këshillat, si të mos e teproni me ushqimin darkën e Krishtlindjes dhe Vitit të Ri

Askush nuk dëshiron që të shtojë peshë gjatë festave, por fatkeqësisht nga ushqimet e yndyrshme shtoni dhe kjo gjë sigur...

Studimi: Agjërimi shëron diabetin

Konfirmimet e reja mbërrijnë për faktin se diabeti mund të kontrollohet mirë dhe pa ilaçe. Pas një ndërhyrjeje në die...

Të ftohur apo të bllokuar nga gripi?/ Disa mënyra si të luftoni me këto gjendje

Të gjithë njerëzit që përjetojnë një gjendje gripale apo të ftohtin, përpiqen me të gjithë mënyrat për ta larguar sa më ...

Festat e fundvitit / Si të zgjidhni arrat e duhura për bakllavanë, disa sekrete që duhet t’i d...

Viti i Ri po vjen dhe të gjitha amvisat një shqetësim kanë, bakllavanë! Epo, nëse dhe ju doni të përgatisni bakllavan...

Gjashtë këshilla si të ulni tensionin e lartë të gjakut në dimër

Ulja e temperaturave gjatë stinës së dimrit mund të shkaktojë një rritje të ndjeshme të tensionit të gjakut. Arsy...

Do t’i dhuroni fëmijës telefonin e tyre të parë? Këto metoda jua bëjnë të thjeshtë mënyrën si t’i ko...

Sezoni i festave është këtu dhe nëse keni vendosur të dorëzoheni dhe t’i jepni fëmijës tuaj një smartphone ose tablet, m...

Arsyeja pse nuk duhet karikuar celulari në makinë

Shumë njerëz përfitojnë nga rruga me makinë për të lidhur telefonin e tyre me hyrjet USB ose bazat e induksionit, në mën...

Ja pse duhet te hani çdo ditë nga një mollë

Sistemi juaj imunitar forcohet Mollët janë të pasura me vitaminë C dhe përmbajnë shumë komponime dytësore që ja...

Kujdes faturat! Këto pajisje konsumojnë më shumë energji elektrike edhe kur nuk punojnë

Lënia e disa pajisjeve në prizë është diçka që të gjithë e bëjmë dhe nuk i kushtojmë vëmendje, por në planin afatgjatë k...

‘Muaji i festave’, 10 filmat që duhet t’i shihni patjetër në dhjetor

Muaji dhjetor dhe festat e fundvitit nuk mund të mendohen pa një liste të filmave për t’i parë gjatë ditëve të ftohta. P...

Ruajtja e duhur e ushqimeve në frigorifer mund t’ju kursejë para/ Si ta bëni këtë?

Mënyra se si organizoni ushqimet në frigorifer e bën më të thjeshtë jo vetëm bërjen e një inventari, por edhe ruajtjen e...

Si ta ktheni idenë tuaj në një biznes të suksesshëm, 3 këshilla nga FORBES

Fillimi i një biznesi është një sfidë e madhe dhe jo të gjithë ia dalin me provën e parë; as nuk janë konsistente në arr...

Keni probleme me baterinë e telefonit? Këshillat më të mira që do t’ju ndihmojnë

Ju ka mbaruar sërish bateria e celularit, por keni atë email të rëndësishëm për t’iu përgjigjur? Ne kemi hapat më të rën...

5 hotele luksoze për Krishtlindje

Drita vezulluese, shampanjë dhe ëmbëlsira. Është koha për ta trajtuar veten mirë dhe me gëzim për pushime. ...

Për personat me yndyrë të lartë, mjekja Albana Daka: Duhet që të ulin sa më shumë konsumimin e këtyr...

Mjekja nutricioniste, Albana Daka ka dhënë disa këshilla lidhur me yndyrën e lartë në gj ak. Ajo u shpreh ushqimet që du...

Nëse i keni këto 13 cilësi, atëherë personalieti juaj është i jashtëzakonshëm

Ndoshta nuk mund të keni një karakter të fortë, por një personalitet të tillë mund ta “kalisni”. Njerëzit e fortë nuk ka...

Disa mënyra për të mbajtur një qëndrim pozitiv edhe kur jeni të stresuar në punë

Si individ, ju përballeni vazhdimisht me sfida, vështirësi dhe pengesa të përkohshme. Ata janë një pjesë e pashmangshme ...

Pse nuk duhet ta mbani çokollatën në frigorifer?

Çokollata preferohet nga shumë njerëz, kur nuk e hamë, zakonisht e mbajmë në frigorifer, e ndërsa shmangim mbajtjen jash...

KESHILLA – 13 mënyra natyrale si të qetësoni kollën tek fëmijët, çfarë duhet të bëni

Kolla është një shqetësim që shfaqet tek fëmija dhe që në më të shumtën e rasteve shkakton panik tek prindërit duke qënë...

Ekspertët: Sa duhet të qëndrojnë fëmijët para ekranit?

Sipas studiuesve koha që kalojnë fëmijët përpara ekraneve të smartfonëve, kompjuterave, televizorëve apo pajisjesh të tj...

Këshilla/ Si të pastroni mushkëritë në mënyrë natyrale

Ka disa mënyra natyrale për të pastruar mushkritë. Sipas Agroweb, ato janë: Pini sa më shumë ujë Uji ndihmon...

Studimi shkencor: Zbuloni përfitimet e jashtëzakonshme të kërcimit

Pasioni për kërcimin bashkon të gjitha moshat dhe disa studime shkencore konfirmojnë se kërcimi është i mirë pasi përmir...

8 faqe në internet ku mund të gjeni punë, për të punuar nga shtëpia

Më poshtë do të gjeni tetë faqe të shkëlqyera në internet që do t’ju ndihmonin për të gjetur ekskluzivisht vetëm punë në...

Si te realizoni qëllimet tuaja, pesë hapat që duhet të ndiqni

Bazuar në kërkime, qëllimet na ndihmojnë të formojmë më mirë rrjedhën e jetës sonë. Këtu do të gjeni 5 hapat që do t'j...

Shkenca: Lërini fëmijët që të ecin më shpesh zbathur, ja arsyeja

Këpucët bllokojnë receptorët në këmbë përgjegjës për zhvillimin e rrugëve dhe lidhjeve të fuqishme neurologjike. Prin...

Doni fëmijë inteligjentë? 8 mënyra për të stimuluar trurin e tyre

Ekspertja e prindërimit dhe autorja Tanith Carey shprehet se: “Ju mund të rritni fuqinë e trurit të fëmijës suaj thjesht...

Ju lodhen sytë nga qëndrimi gjatë në kompjuter ose telefon? Ja çfarë duhet të bëni

Në ditët e sotme është e pashmangshme të punosh me ekrane ose të përdorësh çdo ditë telefonin ose kompjuterin. Kjo më...

Efektet e jashtëzakonshme, pse duhet të hani gjithmonë BROKOLI

Nëse dëshiron të marrësh një dozë të mirë vitaminë C, por nuk të pëlqejnë frutat, atëherë ha brokoli. Perimja është e p...

Këto janë 4 ushqimet që ndihmojnë fëmijën tuaj të zgjatet

Çdo prind mundohet ta ushqejë fëmijën në mënyrën më të mirë e të shëndetshme, për t'i siguruar një të ardhme sa më të mi...

KËSHILLA/ Si të dalloni mjaltin e vërtetë natyral nga mjalti i rremë

1. Mjalti i vërtetë ka grimëza të vogla brenda tij, që janë pjesë e polenit, hojeve ose bletëve dhe që janë të ngrënshme...

Ju duhen vetëm 15 minuta ushtrime në mëngjes, për të mbajtur trupin në formë dhe për ta nisur ditën ...

Ju duhen vetëm 15 minuta në mëngjes cdo ditë për të mbajtur trupin në formë dhe për ta nisur ditën me humor të mirë. Pro...

10 ushqimet ideale për mëngjes, pse nuk duhet të dilni pa ngrënë nga shtëpia

Mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës, madje është vërtetuar se ngrënia e mëngjesit mban nën kontroll peshën edh...

Dëgjoni sa më shumë muzikë, përmirëson shëndetin mendor

Duke marrë parasysh që këngët janë shumë të rëndësishme për shumë njerëz, shkencëtarët vendosën të zbulojnë nëse dëgjimi...

Si të kurseni në mënyrë efiçente energjinë elektrike – Hapat që duhet të ndiqni

Një nga mënyrat kryesore që duhet të keni parasysh për të kursyer energji elektrike është heqja nga priza e çdo paisjeje...

Si të kurseni energjinë elektrike dhe paratë/ 5 gjëra që duhet të bëni në shtëpinë tuaj

Kursimi i energjisë në shtëpi duhet të jetë gjithmonë një prioritet për këdo. Duke qenë se ekspertë në vendet europiane ...

Si të pastroni mykun e lavatriçes dhe të “shpëtoni” rrobat

Lavatriçja është një prej pajisjeve elektroshtëpiake që përdorim më shumë, por për të cilën kujdesemi më pak, sidomos ku...

9 përfitimet e jashtëzakonshme të leximit në shëndetin e njeriut

Leximi i një libri ka efektë të jashtëzakonshme në shëndetin mendor, fizik dhe psiko-social të njeriut. 1 – Antistres...

Si të pastroni ekranin e TV, laptopit apo celularit tuaj pa i gërvishtur

Ekranet petë, qofshin ato të një televizori smart, një laptop apo një celular i gjeneratës së fundit, janë shumë të ndje...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
24NdjekësitNdjek