Si të nisni javën mbarë dhe me pozitivitet, ja dis...

Ta nisësh javën mbarë është thelbësore, por e hëna nis me një zgjim të vështirë për shumë prej nesh. “Ka disa faktorë...

Nga shëndeti i trurit tek stomaku, 3 arsye pse duh...

Arrat janë ndër arrorët më të mirë për shëndetin e njeriut. Ato përmbajnë yndyrna të shëndetshme, vitamina, minerale,...

Raporti/ Ja 10 vendet më të mira për të punuar e p...

Ndërkohë që vendet e mëdha luftojnë për dominimin ekonomik, kombet më të vogla mund të jenë në të vërtetë vende më efekt...

5 ushqimet që do iu ndihmojnë të bëni një gjumë të...

Në këtë artikull do të mësoni listën e pesë ushqimeve më të mira që lehtësojnë ardhjen e gjumit. Kosi Mikrobioma e...

Çfarë mund të bëni me një adresë IP dhe si të mbro...

Çdo pajisje që lidhet me internetin ka një adresë IP. Adresa IP, e cila është e përbërë nga një seri numrash të ndara me...

Si ta mësoni trurin tuaj të përqendrohet?

Aftësia për t’u përqëndruar në diçka në mjedisin tuaj dhe për të drejtuar përpjekjen mendore drejt tij është thelbësore ...

Ushqimet që duhet të konsumoni për uljen e tension...

Ushqyerja e shëndetshme është një nga mënyrat më efikase për uljen e tensionit të lartë të gjakut. Mëngjesi është një va...

10 këshilla për intervista pune online gjatë izoli...

Më poshtë janë 10 këshilla që do t’ju ndihmojnë të përgatiteni për një intervistë pune në distancë. 1. Testoni teknol...

Këshilla/ Pse duhet të hani kos me boronica 3 herë...

Një prej kombinimeve më të shijshme por edhe me një pasuri të jashtëzakonshme vlerash është ai i kosit me boronica. Eksp...

Qytetarët dhe bizneset, gjithçka që duhet të dini ...

Përmes platformës “e-Albania” qytetarët dhe bizneset mund të pajisen me leje lëvizje dhe autorizim për ushtrim biznesi n...

Leje për mjet për punë në e-Albania, gjithçka që d...

Përmes portalit e-Albania u është dhënë sot përgjigje pyetjeve më të shpeshta nga qytetarët për lejet që nevojiten për m...

5 mënyra si të motivoni fëmijët tuaj gjatë karanti...

Prindërit gjithmonë kanë ndihmuar në detyrat e shtëpisë dhe janë siguruar që fëmijët e tyre të përmbushin përgjegjësitë ...

Shfrytëzojeni karantinimin për të mësuar këto 5 af...

Karantinimi në shtëpi ka krijuar një mundësi të artë për të krijuar disa aftësi të reja që do të impresionojnë këdo që d...

Pse #Hashtagët janë kaq të rëndësishëm në rrjetet ...

Ju keni parë të gjithë shenjën e kudondodhur # hashtag përpara postimeve në mediat sociale, por a e dini vërtet atë që b...

Si të pastroni dhe ripërdorni një maskë N95? Ja ci...

Edhe pse nuk supozohet që të ripërdorni maskën e zakonshme të frymëmarrjes për filtrimin e ajrit N95, duke pasur parasys...

Këshilla/ Si të ndërtoni marrëdhënie më të fortë m...

Qëndrimi në shtëpi me siguri që do t’ju ndihmojë të njihni më shumë dhe më mirë fëmijët tuaj. Për të ndërtuar një mar...

6 mënyra se si mund të ndihmoni biznesin tuaj gjat...

Izolimi në shtëpi për të parandaluar përhapjen e COVID-19 është shumë i mirë për shëndetin e popullsisë, por nuk mund të...

Udhëzim/ Si të aplikoni për të përfituar ndihmën f...

Drejtoria e Përgjtihshme e Tatimeve informon se aplikimi për plotësimin dhe dorëzimin e formularit për përfitim të ndihm...

Lejedalje në e-Albania/ Ja si të aplikoni dhe gjit...

Përmes portalit e-Albania u është dhënë sot përgjigje pyetjeve më të shpeshta nga qytetarët për lejet që nevojiten për t...

Udhëzuesi/ OBSH: Si të ushqeheni në periudhën e ka...

Duke e vlerësuar stilin e jetesës si një mjet të fortë të luftës anti covid, Organizata Botërore Shëndetësisë (OBSH) nxo...

Mjeku i njohur shqiptar në Zvicër ndan disa këshil...

Mjeku shqiptar në Zvicër, Agron Abrashi ka ndarë disa këshilla për bashkatdhetarët e tij si të mbrohen nga COVID-19. ...

Përse sapuni nuk e lejon virusin të hyjë në ‘...

Një nga këshillat kryesore në luftën kundër koronavirusit, përpos karantinës në shtëpi, është larja e shpeshtë e duarve ...

Smart working, këshilla se si të punoni të sigurt

Nëse punoni nga shtëpia, ju me siguri qëndroni para kompjuterit në pjesën më të madhe të ditës. Për pasojë, rreziku ësht...

Ministria e Shëndetësisë: Këshilla për menaxhimin ...

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka ndarë disa këshilla për menaxhimin e stresit kundër COVID-19. “Ësht...

6 këshilla për të punuar në mënyrë të suksesshme n...

Ka disa strategji për të punuar në mënyrë të suksesshme nga shtëpia. Lexoni gjashtë këshilla që do t’jua lehtësojnë këtë...

Si të jemi bashkë, duke qëndruar larg

Instituti i Shëndetit Publik ka publikuar të vetmen rrugë përmes së cilës mund t’ia dalim në gjithë këtë situatë të krij...

COVID-19/ 7 këshilla si të flasim me fëmijët

Programi për Zhvillim i Kombeve të Bashkuara, ka rekomanduar 7 këshilla si të flasim me fëmijët tanë në lidhje me COVID-...

Zbuloni kurat natyrale që ju ndihmojnë me kollën d...

Edhe gjatë stinës së pranverës organizmi ynë vazhdon betejën me kollën, rrufën dhe problemet e rrugëve të frymëmarrjes. ...

Për një sistem imunitar të shëndetshëm, ja kujdesi...

Sistemi ynë imunitar ka një funksion madhor në organizëm; të mbrojë trupin nga ‘rreziqet’ e jashtme. Tek këto rreziqe...

5 mënyra praktike për fëmijët; si të mësojnë, argë...

Familjet në të gjithë botën po përpiqen të kuptojnë se si mund tia dalin mbanë të shkollojnë fëmijët e tyre në kushte sh...

17 receta të thjeshta që mund të bëni me konserva ...

Nëse jeni vetë-karantinuar për shkak të shpërthimit të koronavirusit, një nga gjërat e para që duhet të bëni është të gr...

Si të përmirësoni lidhjen Wi-Fi në shtëpi dhe të k...

Ja disa këshilla dhe opsione të cilat përforcojnë lidhjen e internetit në shtëpi dhe jashtë saj: Lëvizni routerin tua...

Specialistët: Si të forconi sistemin tuaj imunitar...

Lajmi i mirë është se ka shumë mënyra se si mund t’i japim sistemit tonë imunitar mundësinë më të mirë të mundshme për t...

Si të bisedoni me fëmijën tuaj për situatën që po ...

Koronavirusi tashmë është kthyer në pandemi botërore. Në kushtet kur autoritetet shëndetësore e shtetërore rekomandojnë ...

OBSH: Dy hapat më të rëndësishëm për t’u mbrojtur ...

Pastrimi dhe Dezinfektimi – 2 Hapat më të Rëndësishëm të Mbrojtjes nga COVID-19 Të dhënat e deritanishme tregojnë se ...

Disa këshilla si të përballoni stresin teksa jeni ...

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka ndarë disa këshilla me rëndësi për të përballuar stresin nga koronavir...

Këshilla e OBSH: Ja kush dhe kur duhet të mbajë ma...

Vendosni një maskë vetëm nëse jeni të sëmurë me simptoma COVID-19 (veçanërisht kollitje) ose kujdeseni për dikë që mund ...

8 ushqimet që duhet t’i nxirrni sa më shpejt nga f...

Përsa i përket rregullit në kuzhinë, duket se gjërat e reja nuk kanë fund. Ndonëse “të thjeshta” në dukje, është shumë e...

Si të shmangim shtrëngimin e duarve pa u treguar o...

Covid-19 duket se përpos panikut ka sjellë dhe një stil tjetër jetese me të cilën njerëzit hasin vështirësi për ta përqa...

Si të përfitojmë nga “izolimi” në shtë...

Më poshtë ju rendisim disa aktivitete argëtuese të cilat mund t’i realizoni gjatë kohës që ndodheni brenda katër mureve ...

Pesë arsye pse duhet të lexoni para gjumit

Nuk do duhej të ishe befasi për ju fakti se leximi është i mirë për shëndetin tuaj, por a e dini pse? Siç duket, ekzisto...

ISHP publikon 6 masa të reja: Si të mbroni vetën, ...

Instituti i Shëndetit Publik publikoi sot 6 masa kryesore se si mund të mbrosh veten nga koronavirusi. 1. Laj duart r...

Karantina në shtëpi – Ja disa këshilla për ta përb...

Do ta keni më të lehtë të përballeni me karantinën nëse jeni të përgatitur për mundësinë e saj. Ja disa sugjerime dhe kë...

Mjeku i njohur jep 10 këshilla që duhet zbatuar rr...

Mjeku i njohur, Tritan Kalo ka 10 këshilla shumë të rëndësishme që duhen zbatuar me rigorozitet. “BETEJA për jetën ës...

9 liqenet mahnitës në Tiranë për të kaluar një dit...

A e dini se rreth Tiranës ka plot liqene mahnitës, të fshehur nëpër malet dhe kodrat e saj? Visit-tirana.com rendit në n...

ISHP: 5 mënyra për të mbrojtur veten dhe familjen

Instituti i Shëndetit Publik ka publikuar masat që duhet të marrë çdo njeri, me qëllim që të parandalojnë infeksionin. ...

10 porosi të dhëna në gjithë botën për reagimin nd...

10 porosi të dhëna në gjithë botën për reagimin e individit ndaj koronavirusit: 1- frika nuk ndihmon, kujdesi po 2...

“Faleminderit” dhe “Ju lutem”, çelësi i lumturisë ...

Kur prindërit i mësojnë fëmijët të jenë të sjellshëm dhe të thonë “Faleminderit”, “Ju lutem,” dhe fajlë te tjera të zako...

8 këshilla efektive, si t’i edukoni fëmijët në mën...

Nëse vërtet besoni se fëmijët janë e ardhmja jonë, atëherë ju keni fuqinë për të edukuar fëmijët tuaj. Për t’i mësuar fë...

Këshilla: Si të qëndroni të sigurtë online, mbrojt...

Në këtë shkrim do t’ju tregojmë disa gjëra  praktike dhe teknike se si të qëndroni të sigurt online. Mbrojtja e identit...

10 këshilla efektive për të kuruar sytë e thatë, ç...

Sipas statistikave, 1 në 3 persona përjetojnë dukurinë e syve të thatë të paktën një herë gjatë jetës së tyre. Sytë e th...

7 rregulla për rritjen e fëmijëve të edukuar dhe t...

Giovanni Bollea ishte një psikiatër italian, baba i neuropsikiatrisë moderne të fëmijës (NPI). Giovanni Bollea lindi ...

5 strategji për të qëndruar produktivë edhe në koh...

Të arrish të kesh një nivel të lartë produktiviteti është e lehtë. Sekreti qëndron në faktin se sa të aftë jeni ju për t...

7 këshilla efektive për të mbajtur nën kontroll te...

Tensioni i lartë i gjakut prek një në tre të rritur për arsye nga më të ndryshmet, duke filluar nga gjenetika deri tek s...

Ministria e Shëndetësisë jep 10 këshilla: Si të mb...

Ministria e Shëndetësisë, me anë të një mesazhi të shpërndarë për mediat ka dhënë 10 këshillat se si të mbrohemi nga kor...

Instituti i Shëndetit Publik: Këshilla për t’u mbr...

Mënyra më e mirë për t’u mbrojtur nga koronavirusi është duke u kujdesur për higjienën personale. Instituti i Shëndeti P...

Rregulli numër 1: Duaje punën! Ja 3 gjërat që bëjn...

Puna ideale nuk është çëlësi drejt suksesit. Ju jeni çelësi për të shkuar drejt suksesit, pavarësisht se çfarë pun...

17 mënyra të thjeshta për të përmirësuar jetën tua...

Përmirësimi i cilësisë së jetës tuaj nuk është aspak i lehtë. Duhet shumë kohë, përpjekje dhe këmbëngulje. Sidoqoftë, të...

Kurat natyrale për qarkullim më të mirë të gjakut ...

Sipas ekspertëve, mpiksja e gjakut në vena e njohur ndryshe si trombozë ka një ndikim negativ në të gjithë organizmin. M...

Si të veproni kur i vendosni vetes shumë objektiva...

Kur ju i vendosni vetes shumë objektiva profesionalë në të njëjtën kohë, mund të jetë e vështirë të bëni progres domethë...
25,715FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
24NdjekësitNdjek