Pse duhet të qeshësh në punë?

Seri të shumta studimesh tregojnë ndikimin pozitiv që humori mund të ketë në një zyrë pune. “Sipas hulumtimeve nga insti...

Jeni gjumashë? Ja pesë mënyra sesi të zgjoheni her...

Imagjinoni të zgjoheni në orën 5 të mëngjesit, të pushuar mirë dhe të gatshëm për të nisur ditën edhe pse Dielli ende nu...

5 mënyra se si të mbroni shëndetin tuaj mendor nga...

Rrjetet sociale janë të domosdoshme për punë, për biseda, për informacione, për t'u lidhur me miqtë. Deri këtu, mrekulli...

Si të bëhemi të suksesshëm në jetë

Nuk ka rëndësi se sa vjeç jeni, apo nga jeni, të gjithë kemi një gjë të përbashkët, dëshira e të qenit i suksesshëm. Të ...

Gjashtë libra që Ismail Kadare rekomandon t’i lexo...

Në vitin 2014, The Week publikoi listën e gjashtë librave që Kadare propozon për lexuesit e tij, libra të autorëve tjerë...

Nëntë arsye pse duhet të lexoni çdo ditë

Nëse jeni një prej atyre shumë njerëzve që nuk e kanë të lexuarit një zakon të rregullt, atëherë po humbni shumë: leximi...

Çfarë duhet të bëni nëse vuani nga pagjumësia

Gjumi është shumë i rëndësishëm për qetësinë trupore edhe atë mendore. Mungesa ose vështirësia për të bërë një gjumë ...

Sa gjumë i nevojitet fëmijës në periudhën e caktua...

Sa gjumë u duhen fëmijëve në një periudhë të caktuar zhvillimore? Si të vendosni kufijtë dhe të futni rregullat e gjumit...

Këshilla/ Si të parandalojmë sëmundjet e zemrës

Sëmundje kardiovaskulare quhen sëmundjet që prekin zemrën dhe enët e gjakut. Diagnoza që zë peshën kryesore përsa i p...

Mënyra sesi visheni ndikon në promovimin tuaj në p...

Mënyra se si visheni në punë mund të jetë një indikator ose një arsye për t’u promovuar në detyrë ose mund të bëj krejtë...

Të ruash qetësinë është art, 5 këshilla të mençura...

Na ndodh çdo ditë që të nervozohemi dhe të humbin qetësinë por harrojmë se në fakt qetësia duhet ruajtur për të mirën e ...

Renditja e “Lonely Planet”: Qytetet më atraktive p...

Në top dhjetshen renditen qytete që ofrojnë veprimtari kulturore jubilare. Salcburgu kryeson listën e tashmë edhe një qy...

Lista me gjërat që duhet të bëni në stinën e dimri...

Ka shumë arsye pse dimri edhe mund të jetë një stinë e preferuar për ju. Festat e fundvitit, skitë, një libër pranë z...

Kur është futur për herë të parë elementi i njohje...

Elementi i njohjes nga të verbrit në kartëmonedhat shqiptare është futur për herë të parë në emisionin e vitit 1996, i c...

Sugjerimet e dietologëve, ja ushqimet që lehtësojn...

Çdo ditë përllogaritet se ne marrim rreth 300 vendime që lidhen me ushqimin. Mund të zgjedhim ushqime që na ndihmojnë, p...

Pesë mënyra të thjeshta për të lënë cigaren

Duhanpirja është një nga shprehitë më të këqija dhe më të dëmshme për shëndetin e njeriut. Shumë njerëz tentojnë të h...

10 arsye pse nëna është miku juaj më i mirë i jetë...

1.Nëna juaj është mbështetësi juaj më i madh 2. Ajo gjithmonë dëshiron të dëgjojë gjërat që ti i thua 3. Këshilla ...

10 gjëra që duhet të dini për të bërë fëmijët tuaj...

Fëmijëria është një kohë e veçantë në jetë. Një kohë zbulimi, loje, mrekullie dhe argëtimi me botën, teksa fëmija vazhdo...

Si të mbrohemi/ Çfarë duhet të bëni dhe çfarë nuk ...

I rëndësishëm është reagimi njerëzor gjatë dhe pas tërmetit, si futja poshtë një tavoline apo mobiljeje që nuk ka rrezik...

Shkencëtarët: Stresi në nivele të ulta nuk është g...

Ndërkohë që shqetësohemi për shumë gjëra, stresi dhe ankthi mund të mos jenë gjithnjë negativë. Raporti i American Psych...

Ju ka rënë telefoni në ujë? Ja 4 mënyrat si ta kth...

Fikja e menjëhershme e pajisjes mund ta shpëtojë atë. Në fakt janë disa hapa që duhet të ndiqni për të nxjerrë ujin nga ...

Lërini fëmijët tuaj në udhëtimin e ‘zbulimit...

Lidhja që krijohet me fëmijët tanë është aq e veçantë, saqë ne shpesh tentojmë të bëjmë gabimin që gjithmonë t’i dëshiro...

Këshilla/ Si të mbajmë nën kontroll diabetin gjatë...

Kujdesi ndaj temperaturave të larta në verë është një këshillë që vlen për të gjithë, por në rastin e diabetikëve kujdes...

Si të menaxhoni stresin gjatë verës

Ekspertët e Institutit të Shëndetit Publik rekomandojnë disa mënyra të efektshme, të cilat do ju ndihmojnë që të mbani l...

Këshilla/ Si të shmangni dehidratimin e lëkurës dh...

Një nga problemet shqetësuese që hasim në stinën e verës është rreziku për dehidratim në lëkurë dhe në flokë. Nuk janë t...

10 këshilla efektive që do t’ju ndihmojnë të...

Më poshtë po iu sjellim 10 këshilla efektive që do ju ndihmojnë të çoheni herët: 1- Gjeni një arsye të mirë për tu çu...

Rëndësia e familjes, disa këshilla pse duhet kalua...

Familja konsiderohet e shenjtë, kudo në botë. Koha me familjen është dhe mënyra më e mirë për të pasur një jetë sa më të...

Këshilla që ju duhen për eleminimin e erës së pakë...

Ne të gjithë e njohim atë arome që na ndjek nga pas në përfunim të një mbrëmjeje jashtë në bare, darke rreth zjarrit ose...

Punët që ju sjellin të ardhura duke përdorur vetëm...

Ka disa punë që kërkojnë pak më shumë se një smartphone për tu bërë. Por teknologjia e ka bërë më të thjeshtë për të shk...

Doni të keni sukses? Pesë ligjet e marketingut të ...

Përmirësimi i përmbajtjes së publikimeve që ju bëni në media të ndryshme sociale mund të rrisë audiencën e ndjekësve tua...

Aftësitë më të mira komunikuese që ju duhen për të...

Komunikimi është një prej faktorëve më të rëndësishëm dhe me ndikim më të lartë në suksesin tuaj në ambientin e punës. M...

Dy truket që duhet të dini për të kuptuar nëse vaj...

Ka dy mënyra për t'ju ndihmuar të blini markën origjinale të vajit të ullirit. 1. Nëse e ruani në frigorifer, vaji i ...

Doni të jeni më produktiv? Ja strategji efektive p...

Më poshtë do të gjeni 6 strategji të cilat do t’ju ndihmojnë për të rritur në maksimum produktivitetin tuaj: Tryezë...

Punoni gjatë në kompjuter? Ja disa këshilla sesi t...

Mjafton të mendosh që vetëm me dy orë në ditë para monitorit mund të shtohen seriozisht problemet e shikimit dhe gjysma ...

Koha që shpenzoni nëpër rrjete sociale ‘kushton’ 2...

Për të lexuar 200 libra, do të nevojitej të shpenzoni 417 orë në vit, por lind pyetja se nëse shumica e njerëzve punon v...

Çfarë duhet të hamë në verë? Ja ushqimet që luftoj...

Janë disa ushqime që ju ndihmojnë të mbani në kontroll temperaturat e larta dhe trupi juaj të qëndrojë i hidratuar dhe p...

Të gjithëve na shqetësojnë në verë, ja “ilaç...

Në verë, të gjithë duam të kalojmë më shumë kohë në ajër të pastër, të ecim në park dhe të shijojmë gjelbërimin dhe lule...

Këshilla për ata që shkojnë në plazh! Çfarë duhet ...

Ato janë me të vërtetë një nga torturat më të këqija të verës, veçanërisht për ata që shkojnë në plazh dhe për fëmijët q...

Përdorimi i kondicionerit/ Si të qendroni të fresk...

Disa rekomandime për të qëndruar të freskët, pa rreziqe për shëndetin dhe duke kursyer energjinë elektrike E domosdos...

Këshilla për ata që duan të kalojnë pushime në mal...

Pushimet ideale për ju që jeni të shoqëruar nga fëmijë të vegjël, nuk mund të jetë vetëm në det, por edhe në mal. Nës...

5 këshilla si të ushqehemi gjatë pushimeve

Vera është periudha kur të gjithë relaksohemi dhe pushojmë por më së shumti shijojmë ushqimin. Gjithkush dëshiron të shi...

Blerina Bombaj informon fëmijet mbi gatimet e shën...

Dietologia Blerina Bombaj tashmë ka një mision te ri, atë te informimit të femijëve mbi të ushqyerit e shëndetshëm. Shp...

Këshilla si të përballoni një ditë të mërzitshme p...

Kur puna shkon mirë dhe ju jeni të motivuar, apo thjesht jeni shumë të zënë, nuk e ndjeni sesa shpejt kalon koha. Por, k...

Lëng shege apo portokalli?!

Lëng shege apo portokalli… A janë të gjithë lëngjet e frutave të shtrydhura, të shëndetshëm për sa i përket parandali...

7 parimet e kombinimit të ushqimeve

Kombinimi i ushqimeve është një qasje e verifikuar e kësaj mjekësie jo tradicionale. Sipas kësaj tradite, çdo ushqim ka ...

9 këshilla për sukses në sipërmarrjen tuaj

Për të pasur sukses në biznes sot, duhet të jeni fleksibël dhe të keni aftësi të mira planifikimi dhe organizimi. Shumë ...

Ja 10 aftësi të cilat janë të nevojshme për të ard...

Në pesë vite, duke nisur nga tani, më shumë se një e treta e aftësive që mendojmë se do të jenë të rëndësishme për forcë...

7 burimet e stresit në punë dhe si t’i menax...

Stresi në ambientin e punës mund të ketë ndikim negativ në shëndetin tuaj mendor por edhe në atë fizik. Më poshtë do ...

5 këshilla për një drejtues të biznesit të vogël

1- Mos krijoni menjëherë partneritete Vetëm pasi unë dhe partneri im kryesor në biznes u shkëputëm nga njëri tjetri u...

Dëshironi të keni një tru të ri? Bëni këto ushtrim...

Truri duhet të mbahet gjithmonë në trajnim në mënyrë që të funksionojë në mënyrë të përkryer. Vetëm disa ushtrime janë t...

Disa këshilla për të gjetur një punë që ju dhuron ...

Për të gjetur një punë që ndikon pozitivisht në shëndetin tuaj, lumturinë dhe mirëqenien e përgjithshme, përpiquni të nd...

Këshilla për një intervistë pune

Në një intervistë pune, me siguri do t’ju duhet t’i përgjigjeni pyetjes: “Përse e dëshironi këtë punë?”. Krahasuar me...

Ja ushqimet që përmirësojnë gjendjen emocionale

Disa nga ushqimet që i konsumojmë çdo ditë ndihmojnë në prodhimin e hormoneve përgjegjëse për rregullimin e gjendjes emo...

Disa “hile” që bateria juaj e iPhone t...

Çfarë duhet të bëni që bateria e telefonit tuaj iPhone të qëndrojë më gjatë e të mos harxhohet shpejtë. E përditshmja...

Si të zgjedhim një verë të mirë, kur s’kemi shumë ...

Pasi kemi organizuar diçka për miqtë apo familjarët tanë në një moment shikojmë se buxheti ynë po mbaron dhe ne duhet të...

4 mënyra si të rrisni vetëbesimin

Dyshimi ndaj vetvetes është një problem shumë i zakonshëm – dhe efektet janë shumë më të fshehta saqë i paramendojmë. Ky...

Lëvizja e lirë drejt BE-së, disa rregulla të reja ...

Brukseli po përgatitet të prezantojë një sistem të ri që synon të shtojë masat e sigurisë për udhëtarët që do të hyjnë n...

3 hapa për të përballuar krizën në kompani

Të drejtosh një kompani mund të jetë shpeshherë thuajse e njëjta gjë me drejtimin e një anije në një det jo të qetë. Kri...

5 libra nga nobelisti Gabriel Garcia Marquez që du...

Si sot, para  92 viteve në Aracataca të Kolumbisë ka lindur nobelisti Gabriel Garcia Marquez. Marquez ka lënë pas një pa...

Ekspertja e sjelljes: 20 këshillat e detyrueshme q...

Janë të rriturit në përgjithësi dhe prindërit në veçanti ata që duhet t`i mësojnë fëmijës rregullat e mirësjelljes. Një ...
24,442FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
22NdjekësitNdjek