Ndryshimi i orës, ndiqni këto këshilla këto këshil...

Ditën e sotme akrepat e orës shkuan 60 minuta prapa, që prej orës 3 të mëngjesit. Kthimi në orën standarde shënon ard...

Përgjigjja e duhur për dy pyetjet më të shpeshta n...

Dy prej pyetjeve të bëra më shpesh në një intervistë pune janë: “Cila është pika juaj më e fortë?” dhe “Cila është pika ...

VIDEO/ Koleksioni i librave të rrallë që prej 1493...

Ca rrëfime librash të vjetër, ndër 500 vite, shkruar në shumë gjuhë, për shqiptarët e djeshëm, por që shumë thonë edhe p...

Zhvillimi i trurit, 4 ushqime që përmirësojnë kujt...

Këto janë ushqimet më të mira për trurin tuaj: Peshku i yndyrshëm Ushqimi i detit ofron të paktën dy ushqyes të ci...

Si të mbroni sytë nga celulari, 9 këshilla që duhe...

Ajo që e përkeqëson edhe më shumë situatën është përdorimi masiv i “smartphone”-ve për të kontrolluar “e-mail”-n, qëndri...

Pse duhet të lexoni çdo ditë! Ja përfitimet e jash...

Leximi i jep trurit tuaj një “stërvitje” të ndryshme nga shikimi i televizorit ose dëgjimi i radios. Nëse jeni të zhytur...

10 këshilla për të mundur frikën e të folurit në p...

E folura në publik mund të jetë edhe një e mirë për brandin tuaj personal. Ajo mund të ndihmojë në ndërtimin e një reput...

Ushtrimet fizike, si dhe sa shpesh duhet t`i bëni

Nuk ka rëndësi nëse jeni duke u ushtruar për një maratonë, për një garë atletike apo thjesht doni të përqafoni një stil ...

Magjia e përqafimit, 10 arsyet pse duhet ta bëni m...

Një përqafim është një gjest i thjeshtë dhe i dashur që arrin të ketë përfitime të jashtëzakonshme në shëndetin dhe gjen...

10 cilësi të punonjësve optimistë

A ju ka ndodhur që sapo të filloni punë në pozicionin që keni aq shumë kohë që e ëndërroni, të ndiheni të mërzitur dhe t...

6 këshilla për një intervistë pune të suksesshme

Intervita e punës është një prej hapave më të rëndësishëm që paraprin karrierën e gjithkujt. Po ashtu si përshtypjet e p...

Këshilla/ Mësoni të menaxhoni paratë tuaja

Ndiqni shpenzimet tuaja Filloni të shkruani çdo qindarkë që shpenzoni për 30 ditë. Pasi te hartoni shpenzimet, mund t...

Nis edicioni i dytë i festivalit të dramës shqipe ...

Teatri Metropol vazhdon traditën me premierat e tij. Sezoni i dytë artistik tetor-dhjetor sjell larmi veprash, shqiptare...

Mënyra e përkryer për të gjetur një punë përmes Li...

Nëse jeni në kërkim të një pune të re, Linkedin është rrjeti social më i përshtatshëm për të filluar kërkimin tuaj. Të p...

9 mënyra si të jeni kreativ në punë

Dihet që kreativiteti nuk mësohet, por mund të stimulohet. Në të vërtetë, kreativiteti nuk të godet si një rrufe, por as...

Letër një shkollari

Nga Ledi Shamku E Diela jote e fundit e pushimeve të verës. Këtë javë do t’i kthehesh shkollës. Lum ti! Ta them sinqe...

8 gjëra që duhet t’u thoni çdo ditë fëmijëve tuaj

1-''Të dua'' Thuajeni se herë të dëshironi. 2- ''Më pëlqen kur…..'' Flisni rreth aspekteve pozitive të sjelles së tyr...

6 barriera që duhen kaluar për të pasur sukses

Shumë kush nga ne mund të ketë pësuar një rënie në karrierën e tij. Nëse edhe ju bëni pjesë në këtë grup dhe po përballe...

Katër ushqime që luftojnë stresin

Disa ushqime janë të mrekullueshme për shëndetin tonë fizik dhe psikik. Konsumoni për disa ditë dhe do të ndiheni më mir...

Imagjinata si instrument për arritjen e suksesit

Imagjinata gjithmonë i çon njerëzit në krijime të mrekullueshme, pasi që është baza e çdo procesi kreativ. Të gjithë ...

7 këshilla si të mposhtni gjumin kur jeni në timon...

Një nga rreziqet e mëdha të udhëtimit gjatë verës me makinë është gjumi i atyre që qëndrojnë në timon, pasi e gjejnë më ...

3 strategji që do t’ju largojnë nga varësia teknol...

Njëherë e një kohë, kur njerëzit flisnin për varësi, e kishin fjalën për drogën. Sot, ajo ka të bëjë edhe me sjelljet dh...

Si të qëndrojmë të motivuar edhe kur ndjehemi të r...

Motivimi është një prej elementeve më të rëndësishme gjatë një procesi pune dhe të jesh i motivuar, sidomos gjatë periud...

6 strategji komunikimi për të kursyer sa më shumë ...

Pavarësisht se me kë jeni duke komunikuar, qoftë me një kolegun tuaj, apo me drejtuesin apo qoftë edhe me një klient, ës...

Ja disa arsye pse ju duhet një llogari në LinkedIn...

LinkedIn është rrjeti më i madh profesional në botë, me qindra miliona anëtarë që lidhin profesionistët nga e mbarë ...

9 këshilla për Veten

Nga Ermal Hasimja Personi që nuk do t’ju lerë kurrë në baltë gjithë jetën është Vetja. Prandaj: 1. Lexojini Vetes ...

Matura e Rrëshenit, prindërit, mësuesit dhe polici...

Nga Dom Gjergj Meta Dje u bë mbrëmja e maturës për nxënësit e Rrëshenit. Nuk dola të shoh këtë paradë, por pashë disa...

Ju zë ngërçi shpesh gjatë notimit? Ja si të vepron...

Ngërçet në këmbë gjatë notimit ndodhin nga shtrirja dhe ftohja e muskujve. Kjo mund t’u ndodhë edhe notarëve më me përvo...

Efektet pozitive të përqafimit tek fëmijët

Koha e kaluar me familjen dhe me fëmijët jo vetëm që forcon lidhjet, por është gjithashtu në gjendje të japë përparësi t...

Pesë këshilla si t’i trajtoni fëmijët

Marëdhëniet që fëmijët krijojnë kur shkojnë për herë të parë në kopsht nuk janë të thejshta, sepse ata përballen me shum...

Po fillon sezoni! 10 mënyra për të mësuar më lehtë...

Mësimi efektiv është një nga aftësitë më të dobishme që mund të zhvillojmë ndonjëherë. Për fat të keq, mënyra se si s...

5 këshilla për të stërvitur trurin

Imagjinoni sikur të mos mundni të sillni ndërmend veprimtaritë e çdo dite që lidhen me pyetjet e përhershme kush, çfarë,...

5 mënyra se si të rrisni reputacionin profesional

Kur ju jeni në kërkim të një pune të re, reputacioni profesional është i rëndësishëm. Në veçanti, prezenca juaj onlin...

4 mënyra për të reduktuar stresin dhe për të rritu...

Stresi është një prej faktorëve kryesorë që ndikon negativisht jo vetëm në jetën profesionale, por edhe në atë personale...

LETËR PRINDËRVE TË NXËNËSVE

Nga Ledi Shamku Po ju shkruan një prind nxënësish, një gocë zyshe e një zyshë njëherazi; po ju shkruan poashtu edhe a...

Si të menaxhoni frikën që nuk ju lë të përparoni

Sapo ju është dhënë mundësia më e mirë e jetës dhe juve ju duhet që të merrni një vendim. Gjithsesi, marrja e një vendim...

Disa këshilla se si sipërmarrësit të menaxhojnë st...

Jeta e një sipërmarrësi është e vështirë, duke marrë në konsideratë sfidat me të cilat duhet të përballet në biznesin e ...

Si të nisësh punën pas pushimeve

Vera po mbaron dhe pushimet tani janë pjesë e kujtimeve.  Para syve tashmë kemi vetëm një moment, rikthimin në punë. ...

Sidrit Bejleri ka një këshillë për gjithë prindëri...

Nisur nga ekspozimi në rrjete sociale i fëmijëve të sotëm dhe nga ndikimi i shembujve negativ në formimin dhe edukimin e...

Ja disa strategjitë për të stërvitur trurin

Nuk mbani mend numrin pin të bankomatit ose ku i kemi lënë celësat e shtëpisë, ose në cfarë ore duhet të shkojmë te dent...

5 shtyllat e një lidershipi të suksesshëm

Lidershipi është një proces shumë i vështirë, por të drejtosh në mënyrën më të mirë është një proces edhe më i vështirë....

Si të jeni optimist në situata të vështira

Doni të largoheni nga puna por nuk keni mundësi, atëherë nuk ju mbetet gjë tjetër vetëm të buzëqeshni! Gjithkujt prej...

Disa këshilla si të mos jesh skllav i zemërimit

Shqetësimi dhe zemërimi na dëmtojnë pa e kuptuar si mendërisht, ashtu edhe fizikisht. E për të mos qenë skllav i zemërim...

5 faktorë që ndikojnë në rritjen e produktivitetit...

Është fat nëse në grupin e punës keni anëtarë me të cilët mund të merreni vesh lehtësisht, në ato raste kur nuk e keni k...

3 mënyra si të bëni përshtypje të mirë në punën tu...

Dita juaj e parë në një punë të re dhe javët e para mund të duken vërtet të vështira, ndërsa ju përshtateni me një kultu...

Si të qëndrojmë të motivuar edhe kur ndjehemi të r...

Motivimi është një prej elementeve më të rëndësishme gjatë një procesi pune dhe të jesh i motivuar, sidomos gjatë periud...

Ankthi i të folurit në publik, ja disa këshilla si...

Të folurit në publik është një prej frikave që e kanë një numër i madh njerëzish, madje ka edhe nga ata që shkojnë g...

10 mënyra si të rriteni profesionalisht

1- Planifikoni përpara Çdo mbrëmje, para se të ktheheni në shtëpi nga puna apo në një moment qetësie në shtëpi bë...

Si të bëheni i pazëvendësueshëm në punë

Të jetosh pa sigurinë e një pune mund të jetë vërtet stresuese. Sipas disa studimeve, frika e të humburit të punës mund ...

Disa këshilla për të qenë prind i mirë

Maria Montessori është një nga të paktat pedagoge që ka ndihmuar në revolucionarizimin e mënyrës së rritjes së fëmijëve ...

Si t’ia filloni nga e para

1. Burimet Për pjesën më të madhe të njerëzve është shumë i vështirë ndryshimi i karrierës, sepse kjo mund të kërkojë...

Disa këshilla si të bëni përshtypje të mirë gjatë ...

Sipas një sondazhi të publikuar në gazetën “Social Psychological and Personality Science”, të anketuarve u bëheshin ...

4 mënyra si të luftoni depresionin përmes antidepr...

Së pari, mundohuni t’i krasisni ditës pak kohë për të ushtruar disa aktivitete fizike. Kjo jo gjithmonë nënkupton vaj...

5 këshilla për të qenë të suksesshëm

5 gjërat nga të cilat duhet të hiqni dorë, nëse dëshironi të jeni të suksesshëm Nuk ekziston përsosmëria Shpeshher...

11 vendet të botës ku mund të gjeni punë më lehtë

  Sipas anketës më të fundit ManpowerGroup për perspektivën e punësimit publikuar këtë muaj, 39 kompani nga 43 t...

7 gjërat që do t’ju shpëtojnë nga papunësia

Disa persona e zgjedhin vet largimin nga puna, disa të tjerë jo. Ja ku na vjen në ndihmë, psikiatri Michael Benne...

Si t’i bëni ballë një mjedisi pune konfliktual

Janë të shumta mjediset e punës në të cilat konflikti është i pranishëm. Faktorët të cilët mund të çojnë në krijimin e k...

4 mënyra për të nxitur konkurrencën e shëndetshme

Shpeshherë, konkurrenca mbart një kuptim negativ në vetvete, por ajo është absolutisht një prej elementeve më të nevojsh...

Si të jemi sa më të organizuar në punë

1- Fillojeni ditën e punës me një strukturë të qartë Niseni me kontrollimin e postës suaj elektronike. Përgjigjuni em...

5 sjellje të mira që çdo fëmijë duhet të mësojë

Çdo nënë dëshiron që fëmija i saj të bëhet i edukuar. Por, në cilën moshë një fëmijë është i gatshëm që të ulet kur ...
24,446FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
22NdjekësitNdjek