Kryesore Kreativitet

Kreativitet

Ka aq shume kreativitet ne shqiperi dhe nuk publikohet gjekundi. Me po.al po mundohemi te shtojme shikueshmerine e gjerave kreative me ndikim pozitiv. Na ndihmoni edhe ju duke postuar ne info(at)po.al cdo gje kreative qe mendoni qe eshte pozitive per shqiperine.

Përfitojnë 240 mijë fëmijë/ Nisin punën në terren njësitë e lëvizshme dentare

Kanë nisur punën në terren dy kabinetet dentare të lëvizshme për kujdesin e shëndetit oral të fëmijëve në shkolla. Pr...

Pëllumbat habisin shkencëtarët, mësojnë njësoj si inteligjenca artificiale

Kërkuesit në Universitetin e Ajouas kanë zbuluar së fundmi se aftësitë e të nxënit te pëllumbat përputhen me ato të inte...

Nxënësit po rigjallërojnë traditat dhe kulturën shqiptare

Në kuadër të programit të ri jashtë orarit mësimor për artet dhe zejet në shkolla, nxënësit po rigjallërojnë traditat dh...

Tiranë, nis ndërtimi i Qendrës Kombëtare të Kulturës për Fëmijë

Në Tiranë nisi sot puna për ndërtimin e Qendrës Kombëtare të Kulturës për Fëmijë pranë Parkut të Liqenit të Tiranës. ...

Mira Murati, shkencëtarja shqiptare që ka punuar për Tesla Motors dhe që menaxhon ChatGPT

Mira Murati, ka studiuar inxhinieri në Universitetin e Inxhinierisë Thayer në Dartmouth. 35-vjeçarja shqiptaro-amerik...

Njihuni me Eltën, shkencëtarja e re e Kosovës që ndërtoi nanosatelitin e parë

Nga një eksperiment me sodë buke, uthull dhe një balonë e deri te krijimi i nanosatelitit të parë në Kosovë, 19-vjeçarja...

Me mesatare 10.00/ Njihuni me Sarën, vajza ekselente e gjimnazit “Qemal Stafa”

Sara Çaushi është një nga 1500 nxënësit ekselentë që përfitojnë bursë nga bashkia e Tiranës. Sara studion në gjimnaz...

Mësuesi i matematikës ndërton makinën luksoze me energji diellore

Një mësues matematike në Indi ka shkaktuar bujë pasi ndërtoi gjatë 11 viteve një makinë me energji diellore. Bilal...

“Ristani Art and Food”, gatime tradicionale në sfondin e pikturave të mjeshtrit korçar Koço Ristani

Korça prej kohësh është kthyer në qytetin e preferuar të shqiptarëve, të cilët e frekuentojnë jo vetëm në ditë festash, ...

Krenaria e gjimnazit “Qemal Stafa”/ Njihuni me Brikenin, autizmi nuk e pengon të jetë me...

Autizmi nuk ka qenë pengesë për Brikenin për të shkëlqyer jo vetëm në mësime, por edhe në shfaqje teatrale dhe ekspo...

“Kingdom of Arbëria”, një lojë që promovon historinë, traditën dhe kulturën shqiptare

Në Shqipëri ka dalë në qarkullim një lojë që promovon historinë, traditën dhe kulturën shqiptare. Projekti “Gaming In...

Piramida e Tiranës, një nga 12 projektet më të mira arkitekturore në botë për 2023-shin

Transformimi i Piramidës në Tiranë vlerësohet si një nga 12 projektet më të mira arkitekturore në botë. Revista e njohur...

“Të rinjtë të lenë celularin e të marrin në duar dy dalta”/ Njihuni me 75 vjeçarin që bë...

Çdo ditë, 75 vjeçarin Zaim Rexha e gjen në tregun industrial të qytetit të Kukësit, duke gdhendur në dru pjesë dekorativ...

Video/ Njihuni me Valbonën, vajza që bën art duke qëndisur

Duket se qëndisjet apo punimet me dorë, tashmë po kthehen në trend nga të rinjtë e sotëm. E tillë është dhe Valbona L...

Berati, qarku me përqindjen më të lartë të familjeve që zotërojnë panele diellore

Qarku i Beratit ka përqindjen më të lartë të familjeve që zotërojnë panele diellore. Të dhënat zyrtare nga Instituti i S...

FOTOT/ Kompania zvicerane prodhon orën luksoze me portretin e Skënderbeut dhe shqiponjën dykrenare

Kompania e famshme e prodhimit të orëve Franck Muller ka nxjerrë në treg një model të quajtur “Vanguard Racing Skenderbe...

Njihuni me Mirjetën, historia frymëzuese e shkencëtares shqiptare që po korr sukses në SHBA

Mirjeta Pasha është pedagoge matematike dhe studente doktorature për Matematikë të aplikuar në USA. Mirjeta bën kërkim s...

Marjana, studentja ekselente që la Evropën për rrënjët e saj në Dukagjin, buzë lumit të Shalës

As Tirana, as disa prej kryeqendrave evropiane nuk e bindën Marjana Koçekun të niste karrierën e saj, pas diplomimit...

FOTOT/ Naumi nga Lini, si e ktheu shtëpinë e të parëve në vendin e preferuar të turistëve

Në Lin të Pogradecit është ngritur një tjetër sipërmarrje frymëzuese. Naum Bicja rindërtoi shtëpinë e të parëve duke ndë...

VIDEO/ Magjia e Krishtlindjeve! Infermierja nga Elbasani zbukuron shtëpinë si në përralla

Të duket sikur hyn në një botë magjike teksa hyn në këtë apartament të vogël në Elbasan. Blerta Llaçe me profesion është...

FOTOT/ Inaugurohet “Parku i Aventurave” në Shishtavec, nxitje turizmit dhe zhvillimit ekonomik...

Inaugurohet me sukses projekti “Parku i Aventurave në Shishtavec”! Projekti u zbatua nga Bashkia Kukës në partneritet me...

Aktiviteti ndryshe në Tiranë/ Organizohet mbrëmje bamirësie për fuqizimin e vajzave dhe grave

World Vision Albania ka organizuar një event bamirësie për fuqizimin e vajzave dhe grave të dhunuara në Shqipëri. Në ...

Reuters publikon fotot e vitit, mes më të mirave edhe një foto e bërë në Vlorë

Agjencia e lajmeve Reuters ka publikuar fotot e vitit për kategorinë e peizazheve. Mes tyre është zgjedhur edhe nj...

Një mundësi edhe për të rinjtë pukjanë, në qytetin piktoresk hapet Qendra e Inovacionit

Në Ditën e Rinisë, në qytetin e Pukës ka hapur dyert Qendra e Inovacionit për mbështetjen e të rinjve në zhvillimin e id...

Shpikja në Holandë/ Del makina e parë diellore, që nuk ka nevojë të rikarikohet për muaj me radhë

Startup holandeze Lightyear nisi të prodhojë makinën e parë elektrike në seri në botë, që gjeneron energji drejtpërdrejt...

FOTOT/ Njihuni me Rajmondën, mësuesen që “qendis shkollat”. Është muzikante, por zbuloi ...

Deri para 10 vitesh, muzika dhe mësimdhënia ishin gjithçka për Rajmonda Palolin. Por kur në dorë mori penelin, e kuptoi ...

Lumi, gjeniu shqiptar 7-vjeçar del më i miri në garën mes 52 shteteve

Lum Rrahmani është 7-vjeçari nga Kosova i cili ka triumfuar mes 25 mijë konkurentëve në Dubai, gjatë një gare ndërkombët...

Prezantohet “eTransport”, së shpejti biletat do rezervohen online

Për herë të parë në Shqipëri, do të implementohet platforma “eTransport” për biletimin elektronik në rrjetin e linjave n...

(FOTOT) Nipi fitoi zemrat e shqiptarëve me pikturën e saj/ Njihuni me gjyshe Terezën, nënë e 13 fëmi...

Në 85-vjetorin e ditës së lindjes, Mario zgjodhi që t’i realizonte një portret gjyshes së tij Terezës, e më këtë jo vetë...

Njihuni me Geartin, 15-vjeçari sjell revolucion në gjimnazet shqiptare

Teknologjia si instrument zhvillimi i jetës tonë dhe të ardhmes, po frymëzon çdo ditë e më shumë të rinjtë në Shqipëri, ...

Strategjia e Google për t’i bërë të lumtur punonjësit

Google është një nga kompanitë më tërheqëse në botë për të punuar. Thjesht prestigji i saj është i mjaftueshëm për të...

Ngrihet “motori i start-upeve”, një lajm i mirë për të rinjtë në Korçë

Një hapësirë e re kreativiteti, argëtimi dhe inovacioni po i shtohet Korçës në qendër të saj. Bashkia me mbështetjen ...

Korça mahnit sërish/ Dy vajza ndërtojnë një kënd lojërash për fëmijët, e bëjnë me shpenzimet e tyre

Korça di gjithmonë si të të mahnisë me shembujt e saj të qytetarisë. Dy vajza korçare kanë ndërtuar vullnetarisht një...

Nis puna për pistën më të madhe të parashutizmit në vend, ja ku po ndërtohet

Në Funar, rreth 20 km larg Elbasanit ka nisur puna për pistën e parashutizmit, hapjen e 75 km të shtigjeve malore dhe nd...

8 faqe në internet ku mund të gjeni punë, për të punuar nga shtëpia

Më poshtë do të gjeni tetë faqe të shkëlqyera në internet që do t’ju ndihmonin për të gjetur ekskluzivisht vetëm punë në...

Njihuni me “Ajnshtajnin e vogël”, 12 vjeçari përfundon masterin dhe nis doktoraturën

 Belgu Laurent Simons, i cili mban nofkën “Ajnshtajni i vogël”, pas përfundimit të masterit në fizikën kuantike, do të f...

Doni fëmijë inteligjentë? 8 mënyra për të stimuluar trurin e tyre

Ekspertja e prindërimit dhe autorja Tanith Carey shprehet se: “Ju mund të rritni fuqinë e trurit të fëmijës suaj thjesht...

FOTOT/Duket sikur nuk mbaron kurrë, njihuni me trenin më të gjatë në botë

Një kompani hekurudhore në Zvicër deklaron se ka kryer udhëtimin me trenin më të gjatë të pasagjerëve në botë që k...

Disa fakte interesante nga jeta e Picasso dhe miqësia me piktorin shqiptar

Emri i plotë i tij është Pablo Diego Jose Francisco de Paula Juan Nepomuseno Maria de los Remedios Crispin Crispig...

Njihuni me Mikelin, 80-vjeçari mjeshtër i biçikletave: Zanatin dua t’ia lë djalit

Mikel Feka pavarësisht se është 80 vjeç, investon ende deri dhe nga pensioni i tij, për të riparuar biçikletat e klubit ...

Ferma urbane për fëmijë, kurse edukative në fushën e bujqësisë

Në disa qytete në botë, hapësira urbane, oborret apo tarracat e ndërtesave, po shndërrohen në mjedise të gjelbra dhe “fe...

Ky shtet ofron 500 mijë bileta falas për të joshur turistët

Hong Kongu tërhoqi rreth 56 milionë vizitorë një vit para pandemisë, dhe tani destinacioni popullor po ndërmerr hapa të ...

Njihuni me 9 shkencëtarët shqiptarë të së ardhmes – Marrin pjesë në Sfidën e Parë Globale në G...

First Global Challenge Team Albania do të marrë pjesë në Sfidën e Parë Globale 2022 që mbahet nga 13-16 tetor 2022 në Gj...

Shqipëria turistike që në vitin 1929, ja si promovohej vendi ynë 100 vjet më parë

Shqipëria ka qenë destinacion turistik që në vitin 1929. Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave ka publikuar materiale që i...

Festivali i Rinisë/ 100 të rinj nga gjithë Shqipëria mblidhen në Korçë, japin mesazhe fantastike

Të rinjtë janë kampionët tanë! Energjia, kreativiteti, idetë dhe nismat e tyre janë frymëzuese dhe ata duhen dëgjuar. ...

KËSHILLA/ Si të rifitoni ekuilibrin punë-jetë

Ka disa mënyra se si mund të rifitoni ekuilibrin punë-jetë, pa e dëmtuar biznesin tuaj. Fokusimi Pronarët e biznes...

Keni kaluar nga qendra? Ju presin koncerte dhe pjesë teatrore deri në 15 maj

Atmosferë elektrizuese, ushqim i mirë, teknologji dhe hapësira rekreative, performancë baleti, zonë e dedikuar për fëmij...

“Urban Farming School”, një mundësi për të rinjtë në Tiranë

Ministria e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, synon nxitjen e bujqësisë urbane si një mënyrë e re, inovative që kontribu...

FOTOT/ Njihuni me artistin që pikturon me një…makinë shkrimi

James Cook është një artist që për të pikturuar përdor një… makinë shkrimi. 25-vjeçari anglez nisi të...

FOTO/ Njihuni me Ferrarin e deteve

Studioja Lazzarini Design është frymëzuar nga Ferrari për të krijuar Gran Turismo Mediterranea, një jaht luksoz dh...

PERFITIMET/ Ja pse duhet ta lini mendjen të lirë që “të shëtisë”

Sipas Moshe Bar, profesor i neuroshkencës në Universitetin Bar-Ilan në Tel Aviv, shëtitja e mendjes është thelbësore për...

FOTOT/ Kopshti “Lidhja e Prizrenit” në Kamzë fiton çmimin ndërkombëtar të arkitekturës

Kopshti i ri i “Lidhja e Prizrenit” në Kamzë, ka fituar çmimin ndërkombëtar të arkitekturës “BigSEE Architechture Award ...

VIDEO/ Si ndikon gjenetika në tiparet që do kenë fëmijët tuaj

Ngjyra e syve të fëmijës suaj do të ndryshojë disa herë në vitin e parë. Rezultati përfundimtar i saj do të varet kryesi...

5 këshilla për ta shndërruar ballkonin tuaj në një hapësirë çlodhëse dhe komode

Nëse po kërkoni të zbukuroni ballkonin tuaj për ta bërë një mjedis më të këndshëm për të qëndruar,  por nuk dini nga t'i...

FOTOT/ Zadrima, zemra e zejtarisë në Shqipëri

E njohur për prodhimin e kostumeve popullore dhe objekteve tradicionale karakteristike, Zadrima është shndërruar në një ...

Për të qetësuar mendjen dhe fjetur mirë, ja si duhet ta lyeni dhomën e gjumit

Dhoma e gjumit shpesh shihet si një strehë nga bota e jashtme, jo vetëm një vend për të fjetur të qetë, por edhe një ven...

NISMA/ Shërbime veterinare falas për ata që kujdesën për qentë endacakë në Tiranë

Kujdesesh për disa qenushë endacakë në lagjen ku jeton, por nuk ke mundësi t’i ofrosh shërbimet bazike veterinare?! Nga ...

‘Shkollë Urbane Bujqësore’ në qendër të Tiranës, projekti do të pajisë të rinjtë me aftësi bujqësore...

“Urban Farming” është një industri me rritje të shpejtë dhe mjaft aktive në vende të tilla si SHBA, Japoni, Kinë, Singap...

Zakonet që duhet të ndiqni për të qenë jashtëzakonisht produktivë

Sukseset tona më të mëdha shpesh vijnë nga ndryshimet e vogla. Njerëzit produktivë kanë diҫka të përbashkët: një rutinë ...

FOTOT/ Keni kaluar nga Parku i Liqenit? Shihni si duket akademia e çiklizmit për fëmijë

Akademia e Çiklizmit pranë pedonales së Parkut të Liqenit, do të jetë pika më e re rekreative në Tiranë. Ajo është konce...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
37NdjekësitNdjek