Tarifa më të lira për thirrjet brenda rrjeteve, AKEP heq kufizimin për operatorët celularë

Autoriteti i Komunikimeve Elektronike dhe Postare (AKEP) vendosi këtë muaj të heqë detyrimin e operatorëve celularë për ...

Hekurudha e re Tiranë–Rinas–Durrës, drejt përfundimit stacioni i Vorës

Në hekurudhën e re Tiranë–Rinas–Durrës po punohet intensivisht. Stacioni Hekurudhor i Vorës ku po vendoset shtresa e ...

“ArchDaily”: Projektohet Qendra e Vizitorëve në Parkun Kombëtar të Lumit të Egër Vjosa

Kompania daneze e arkitekturës CEBRA është përzgjedhur për të projektuar një qendër multifunksionale vizitorësh dhe qend...

Fillon montimi i urës së madhe të Kukësit!

Filloi vendosja (me rrëshkitje) e urës së madhe të Kukësit! Lajmi bëhet i ditur nga deputeti socialist Pandei Majko, ...

Nis sot magjia festive e Karnavaleve të Shkodrës

Kostumet shumëngjyrëshe, maskat si dhe atmosfera festive po mbizotërojnë sot në qytetin e Shkodrës për festën e karnaval...

Ndërhyrje e suksesshme e kompleksitetit të lartë në Spitalin Rajonal Memorial Fier

Një ndërhyrje e kompleksitetit të lartë është realizuar me sukses nga personeli i Shërbimit të Kirurgjisë Urologjike në ...

Përfundimi i aksit Peshkopi-Maqellarë shkurton distancat, nxit turizmin

Transformimi urban i shtrirë në çdo qytet të vendit, jo vetëm që shkurton distancat dhe lehtëson arritjen e destinacione...

Lisiena Hysenaj, pjesë e shkencës në SHBA që po kontribuon në shpëtimin të jetëve të njerëzve

Në kuadër të ditës ndërkombëtare të Vajzave dhe Grave në Shkencë, Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Albana ...

30 operatorë turistikë nga e gjithë bota në Muzeun Gjergj Kastrioti Skënderbeu në Krujë

Tur operatorët ishin dhe pjesë e panairin “Tourism & Travel Show Albania” Mirëpriten në Muzeun Gjergj Kastrioti S...

“Highsnobiety”: Marka gjermane e veshjeve “A kind of Guise” frymëzohet nga Riviera Shqiptare

Shqipëria, republika e vendosur në Evropën Juglindore, është shtëpia e shumë eksporteve të njohura globale si dhe tavës ...

“Neuralink” implanton për herë të parë një çip në tru

Elon Musk njoftoi se 24 orë më parë startup-i i tij “Neuralink” implantoi për herë të parë, një nga çipat e tij në truri...

Ambasada e SHBA-së jep njoftimin e rëndësishëm: Qytetarët me vizë amerikane mund të udhëtojnë pa…

Ambasada e SHBA në vendin tonë ka ndarë një lajm për të gjithë shqiptarët që kanë një vizë amerikane. Sipas ambasadës...

Mbi 107 mijë fëmijë përfituan nga programi i depistimit të shikimit në shkolla

Mbi 107 mijë fëmijë kanë përfituar nga programi i depistimit të shikimit në shkolla.  Me politikat e orientuara drejt...

Nisën kurset falas te TUMO për të gjithë fëmijët dhe të rinjtë e pasionuar pas teknologjisë

Një super-lajm për çdo prind dhe fëmijë të pasionuar pas teknologjisë vjen këtë fillim viti. Qendra TUMO te Piramida ...

Mbi 5 mijë oferta punësimi në të gjitha qytetet

Në Portalin Kombëtar të Punësimit, Puna.gov.al, i krijuar për të mbështetur tregun shqiptar të punës, janë tashmë të ofr...

Atmosfera festive e Fundvitit në Tiranë përmes fotove

Është java e festave dhe deri më datë 31 dhjetor, çdo mbrëmje Tirana do të mirëpresë artistë dhe instrumentistë, duke kr...

Realizohet transplanti i parë tek një fëmijë nga një donator me zemër të pushuar

Një djali 7-vjeçar iu trapiantua një zemër që kishte pushuar së rrahuri 20 minuta më parë në spitalin Papa Giovanni XXII...

Besimtarët e krishterë festojnë Krishtlindjen

Besimtarët katolikë e ortodoksë festojnë sot Krishtlindjen, ditën e shënuar të lindjes së Jezu Krishtit, e cila kremtohe...

Vepra e artistit Ruowang në rrethrrotullimin e Koplikut

DRTK Shkodër ndau në rrjetet sociale një foto interesante nga punimet në njërin prej rrethrrotullimeve të rrugës së Kopl...

BBC: Kukësi qyteti i parë i nominuar për çmimin Nobel për Paqen

Në kulmin e luftës në Kosovë, kjo zonë me 16 000 banorë priti më shumë se 400 000 refugjatë. Tani, Kukësi po përdor hist...

ATSH në shkollën profesionale “Rakip Kryeziu” në Fier, të rinjtë orientohen në zanatet e biznesit bu...

Të rinjtë gjithnjë e më shumë po i drejtohen arsimit profesional, si rruga më e sigurtë drejt punësimit. Agjencia Tel...

Paketa e kataraktës, 3395 pacientë e përfituan falas

Rreth 3395 pacientë kanë përfituar falas shërbimin e paketës së kataraktës dhe lentet falas gjatë periudhës janar-nëntor...

Zbulohet PrEP, ilaçi që parandalon HIV-in

Një medikament që ndalon HIV-in nga infektimi i trupit është dëshmuar të jetë një trajtim parandalues ​​shumë efektiv, k...

Parada e shqiptarëve, ngrihet flamuri në sheshin “Skënderbej”

Parada e shqiptarëve në Tiranë u përmbyll me ngritjen e flamurit në sheshin Skënderbej në Tiranë. Nën tingujt e Himni...

Aeroporti i Vlorës gati në mars 2025

Në këtë aeroport po punohet në disa fronte, tek pista, po ashtu ngritja e terminalit prej 20 mijë metrash katrorë, kullë...

Shkodra e veshur kuqezi për festat e mëdha të shqiptarëve

Atmosfera kuqezi, jo vetëm në dekor, por edhe me shumë aktivitete do të përfshijë Shkodrën për festat e 28 dhe 29 Nëntor...

Turizmi me trend në rritje, INSTAT: 8.98 milionë vizitorë të huaj

Turizmi ka vijuar të ruajë tendencën e rritjes gjatë këtij viti dhe shifrat zyrtare të lëvizjes së shtetasve tregojnë se...

Peshëngritje, Ertjan Kofsha shpallet kampion bote për të rinj

Peshëngritësi Ertjan Kofsha u shpall sot kampion bote për të rinj. Në kampionatin Botëror për të Rinj që po zhvillohe...

Nga 1 janari zero TVSH në import për bletët dhe insektet që zëvendësojnë pesticidet

Nga janari i vitit që vjen përjashtohen nga tatimi mbi vlerën e shtuar në import kafshët e racës së pastër për riprodhim...

Lidhja hekurudhore Durrës-Prishtinë, shpallet fituesi që harton projektidenë

Dy kompani janë shpallur fituese për të bërë studimin e fizibilitetit dhe projektin për ndërtimin e hekurudhës Durrës-Pr...

Tuneli i Llogarasë i hapur i gjithi, po bëhet betonimi final

Në këtë tunel po bëhet betonimi final që ka arritur në 70% të të gjithë gjatësisë së tunelit. Gjithashtu është hapur ...

“La Gazzetta dell’Emilia”: Zbulohen dëshmi të epokës romake në zonën arkeologjike të Butrintit

Aktivitetet e gërmimeve të këtij viti kanë nxjerrë në dritë një strukturë ende të ruajtur mirë, duke bërë të mundur doku...

Konsumi privat u rrit me 4% në 3-mujorin e dytë të 2023

Në 3-mujorin e dytë të këtij viti, konsumi privat u rrit me ritëm më të përshpejtuar se tremujori më parë, bëri të ditur...

Riparohet ura tek Mulliri i Vjetër në Valbonë, destinacion turistik

Ura tek Mulliri i Vjetër në Valbonë, Tropojë, u riparua nga ekipi i shërbimeve publike të bashkisë, pas dëmtimit që pëso...

“Zelosos por Buenas Renovables”: Tirana, kryeqyteti mbresëlënës i Shqipërisë

Shqipëria, një vend i vogël i vendosur në Gadishullin Ballkanik, njihet për peizazhet e saj mahnitëse, historinë e pasur...

Shqipëria do të hapë përfaqësi diplomatike në Sarajevë

Shqipëria është në procedurat finale të hapjes së përfaqësisë diplomatike në Sarajevë. Bosnjë Hercegovina është vendi...

STUDIM – Qyteti antik i zbuluar në Shqipëri mund të ketë origjinë greke?

Gërmimet në vendin antik të Shqipërisë, i zbuluar për herë të parë nga arkeologët në vitin 2018, kanë treguar detaje të ...

Mbi 36 mijë familje përfituan bonusin e bebes nga 1 janari

Mbi 36 mijë familje kanë përfituar bonusin për të porsalindurit që nga 1 janari i këtij viti. Fondi për këtë program ...

Qeveria miraton marrëveshjen me Moldavinë për njohjen e lejes së drejtimit

Shqipëria dhe Moldavia angazhohen për njohjen reciproke të lejeve të drejtimit. Këshilli i Ministrave miratoi të mërk...

INSTAT: Gati 2.5 milionë pasagjerë përmes Rinasit

Në tremujorin e tretë të këtij viti, kanë udhëtuar me linja ajrore 2.476.244 pasagjerë. Instituti i Statistikave (INS...

Gjuha shqipe në Universitetin e Harvardit

Në fillim të vitit, listës së gjuhëve të huaja që mësohen në Universitetin e Harvardit iu shtua edhe Gjuha Shqipe. Kjo e...

Projekti arkeologjik në zonën Tepelenë-Memaliaj, zbulohet vendbanimi neolitik

Akademia e Studimeve Albanologjike njoftoi se ka përfunduar fushata e parë e projektit arkeologjik shqiptaro-italian “Ar...

Festivali “Oda Dibran” bën bashkë grupe artistike nga të gjitha trevat shqipfolëse

Festivali Folklorik, “Oda Dibran” është një nga festat lokale më të rëndësishme të zonës së Dibrës e cila bën bashkë gru...

Gërmimet arkeologjike zbulojnë një mozaik të rrallë në Durrës

Qytetit të Durrësit i është shtuar një mozaik i rrallë antik. Duke hapur themelet për rindërtimin e shkollës së mesme...

Raporti i BSH-së mbi stabilitetin financiar: Konsumi dhe investimet mbështetën rritjen e ekonomisë

Banka e Shqipërisë vlerëson se ekonomia shënoi një rritje me 3.2 % në fund të tremujorit të dytë të vitit, ku ndikimin m...

Banka Botërore ngre parashikimin për rritjen ekonomike të Shqipërisë në 3.6%

Banka Botërore ka rishikuar në rritje me 0.8% pritshmëritë për rritjen ekonomike të Shqipërisë në vitin 2023, duke proje...

Censi 2023: 100 pyetjet që duhet t’iu përgjigjen qytetarët

Në të gjithë territorin nisi sot numërimi i popullsisë dhe banesave, një proces ky që do të shërbejë jo vetëm për të lex...

EUROSTAT: Shqipëria rritjen më të lartë të netëqëndrimeve ndër vendet europiane

Industria turistike në Shqipëri po përjeton një zhvillim të fortë në vitet e fundit. Në gjysmën e parë të vitit 2023,...

Universiteti i Tiranës çel fazën e dytë të regjistrimeve

Universiteti i Tiranës ka çelur sot fazën e dytë të regjistrimeve. Pas fazës së parë të regjistrimeve në UT, të rinjtë ...

INSTAT: Punësimi, rritje me 2.7 % në tremujorin e dytë

Në tremujorin e dytë 2023, numri i të punësuarve u rrit me 2.7 %, krahasuar me tremujorin e dytë të vitit 2022, dhe me 0...

“The Travel”: Shqipëria mes 10 destinacioneve fantastike edhe për pushimet në çift

Ndërsa udhëtimet po bëhen gjithnjë e më të shtrenjta në shumë vende të botës, adhuruesit e udhëtimeve janë gjithmonë në ...

Ndeshja e sotme Shqipëri-Poloni në ‘Air Albania’, rrugët që do bllokohen

Policia e Shtetit ka përgatitur një plan të plotë masash për të siguruar rregull dhe siguri publike përgjatë ndeshjes nd...

“The Irish Mirror”: Shqipëria mes destinacioneve më të mira për pushime në shtator

Shtatori po bëhet gjithnjë e më shumë muaji i preferuar për pushimet verore në Evropë për shkak të motit më të butë, tur...

Spitali Pediatrik në QSUT, prindërit: Staf i mrekullueshëm, kushtet shumë të mira

“Stafi është i mrekullueshëm dhe kushtet janë shumë të mira”. Kështu u shpreh prindi i një fëmije të shtruar në Shërb...

Performanca të paharrueshme në sheshin “Skënderbej” me muzikën tradicionale të Azerbajxhanit

Më 1 shtator, në sheshin “Skënderbej” do të ketë perfomanca të paharrueshme, që do të vijnë në kuadër të Javës Kulturore...

Mitrovica mbledh artistët e jazz-it në edicionin e parë ndërkombëtar

Mitrovica International Jazz Days, nisi edicionin e tij të parë si festival me përmasa ndërkombëtare. Për të parë nga af...

”Albania” fjala e dytë më e kërkuar nga italianët në rrjetet sociale

Në rrjetet sociale italiane vera u karakterizua sidomos nga debatet politike. Një analizë e kryer nga kompania “Arcad...

“Travel Daily News”: Eksploroni Shqipërinë, arsyet pse gjuha vendase rrit përvojën tuaj të udhëtimit...

Shqipëria është një perlë shpesh e anashkaluar në Evropën Juglindore në Gadishullin Ballkanik, e pasur me histori, bukur...

“The U.S. Sun”: Shqipëria një vend mahnitës dhe destinacioni më interesant i Europës

Edhe pse Shqipëria nuk është një destinacion shumë i njohur turistik në mesin e britanikëve, Riviera Shqiptare u ka lënë...

e-Transport, platforma që ofron informacion në kohë reale për udhëtarët

Platforma e-Transport po ju vjen në ndihmë të gjithë vizitorëve që zgjedhin si destinacionin e tyre Shqipërinë këtë sezo...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
37NdjekësitNdjek