FOTOT/ A është ky fshati shqiptar me dekorimin më fantastik për Krishtlindje! Pamje përrallore

Fshati Pjetërshan në Komunën e Gjakovës është një ndër fshatrat shqiptarë me dekorimin më fantastik për Krishtlindje. Siç shihet edhe nga këto foto, fshati ka...

Përmbledhja me lajmet pozitive të ditës së sotme

1- Risia/ Patentat, qytetarët do të njoftohen me telefon ose email kur të jenë gati Qytetarët që pajisen për herë të parë me një leje drejtimi...

Suksesi i letërsisë shqiptare, futet në listën e “PEN America Literary Awards” për 2019

Letërsia shqiptare sjell lajme të mira. “Negative Space” i poetes Luljeta Lleshanaku (New Directions), përkthyer ne anglisht nga Ani Gjika është përzgjedhur nga pen_america...

Harta/ Jeni kurioz? Ja në sa shtete mund të udhëtojnë shqiptarët pa vizë

Në prag festash, të shumtë mendojnë të udhëtojnë në shtete të ndryshme. Por, ku janë të lirë të udhëtojnë ose jo shqiptarët? Shtetasit me një...

Miratohet vendimi/ Pakoja e Vitit të Ri, 50 dollarë për pensionistët

Pensionistët do kenë mundësinë t'u gëzohen këtyre festave dhe të shijojnë me familjet e tyre ushqimet te veçanta. Qeveria ka miratuar vendimin për pensionistët, të...

Risia/ Patentat, qytetarët do të njoftohen me telefon ose email kur të jenë gati

Qytetarët që pajisen për herë të parë me një leje drejtimi apo që bëjnë rinovim të asaj ekzistuese do të mund të njoftohen përmes...

Filmi shqiptar “Streha mes reve”, premierë në kinematë e Tiranës

“Streha mes reve” është filmi më i fundit i regjisorit Robert Budina, që nga data 14 dhjetor vjen premierë për publikun në kinematë e...

Shifrat/ Emigrantët shqiptarë nuk harrojnë vendin, po sjellin më shumë para

Të ardhurat që emigrantët kanë sjellë tek të afërmit e tyre në 9 muajt e këtij viti arritën në 501 milionë euro, sipas statistikave...

Kirurgu shqiptar bën zbulimin e madh në mjekësi, jehonë në mediat gjermane

Kirurgu shqiptar në Gjermani ka  zbuluar instrumentin për stentim të dyanshëm pa prerje, i cili do të përdoret dhe do i shërbejë  fushës së...

Jo vetëm Munella, rrëqebulli i Ballkanit fotografohet edhe në Rezervatin Natyror Stravoj- Sopot

Deri më sot, Mali i Munellës, njihej si streha e vetme e rrëqebullit të Ballkanit, por kamerat kurth kanë fiksuar kafshën e rrallë edhe...

BERZH financon ndërtimin e një shkollë profesionale në Shqipëri, jep mijëra euro

Banka Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim (EBRD) në një deklaratë të fundit ka theksuar mbështetjen për një shkollë profesionale në Shqipëri, që pritet të...

Lajmi i mirë/ Gështenjat, mjalti, boronica dhe dhia e malësisë regjistrohen produkte ‘Made in...

Disa prodhime dhe raca të bagëtive kryesisht në malësitë e Shqipërisë  janë regjistruar si marka tregtare tashmë. Sipas Drejtorisë së Përgjithshme të Markave dhe...

Ndahen 10 apartamente sociale për gratë kryefamiljare në nevojë të Patosit

Dhjetë gra kryefamiljarë në qytetin e Patosit do të jetojnë së bashku me fëmijët e tyre në apartamente që ndodhen në një godinë të...

Suksesi i shqiptarëve/ Ferit Keta shkruan historinë, kampioni i ri i botës në Kickbox

Ferit Keta është ngjitur në ring mbrëmjen e së shtunës në qendrën sportive “Sportcheck” në Mynih të Gjermanisë, ku ka vënë në brez titullin...

Lajmi i mirë/ Pas 94 vitesh, Korça do të ketë sërish aeroport. Ja projekti

Pas 94 vitesh, Korça do të ketë sërish aeroport. Qeveria planifikon ndërtimin e aeroportit të Lumalasit në Korçë, një projekt me një ndikim të konsiderueshëm...

Frymëzuese/ 100 Valbona nga Kosova vizitojnë Luginën e Valbonës

Ndërkohë që trendi i shqiptareve tenton te përqafojë shijet europiane, ai i shqiptareve te Kosovës neutralizon eksodin e shijeve duke vulosur autenticitetin kombëtar. Shqiptarët e...

Shqipëria tërheq vëmendjen e britanikëve: 2019, viti i tokës së Shqiponjave për turizmin

Shqipëria ka qenë në vëmendjen e mediave ndërkombëtare si një destinacion atraktiv turistik për verën që do të vijë, duke e cilësuar 2019-n si...

Lehtësira për emigrantët shqiptarë në Itali, ja shërbimi i ri që ofron shteti

Ministria e Punëve të Jashtme të Shqipërisë ka njoftuar ndërmarrjen e një hapi për lehtësimin e shërbimeve konsullore, veçanërisht për shtetasit shqiptarë që jetojnë...

Shërbimi ‘Fast Track’ në ZRPP/ Regjistrimi i pasurive të paluajtshme në Tiranë, tashmë me...

Një shërbim i ri dhe shumë i shpejtë është vendosur në Zyrën Vendore të regjistrimit të Pasurive të paluajtshme në Tiranë. “Fast Track”, ose...

Lajmi i mirë/ Në Kune-Vain rikthehet pelikani kaçurrel

Në Lagunën e Kune-Vainit në Lezhë janë rikthyer shpendët e rrallë, përfshi disa specie që nuk janë parë prej dekadash. Prej muajsh, ekspertët po...

Festat e fundvitit, 5 mijë lekë shpërblim për pensionistët! Ja kur do të shpërndahet

Qeveria këtë vit ka vendosur që të shpërblejë me 5 mijë lekë të rinj të gjithë pensionistët me rastin e festave të fundvitit. Ky...

Dhërmi dhe Vuno, restaurohen çatitë dhe fasadat e 210 shtëpive

Ka përfunduar procesi i restaurimeve të çative dhe fasadave në fshatrat Dhërmi dhe Vuno. Sipas Fondit Shqiptar të Zhvillimit, krahas restaurimit të godinave, po...

Gështenjat, sherebela, frutat e pyllit; hapet inkubatori i produkteve tipike në Reç

Gështenjat, sherbela, frutat e pyllit, bimët medicinale dhe të gjitha produktet e tjera të zonës së Reçit në Malësinë e Madhe do të përpunohen...

Shqipëria rrit ndikimin ndërkombëtar, merr drejtimin e OSBE-së në vitin 2020

Shqipëria do të kryesojë Organizatën për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE) në vitin 2020. Kërkesa disa vjeçare e vendit tonë ka marrë dritën jeshile...

Pas një jave pritet ligji që heq tarifat roaming me Kosoven

Shqipëria do ta miratojë me ligj heqjen e “Roaming”-ut të telefonisë celulare me Kosovën. Ky ndryshin ligjor mundëson që “Roaming” të hiqet edhe me vendet...

Miratohet fondi, BE jep 94 milionë euro për Shqipërinë

Bashkimi Europian mbështet Shqipërinë me një paketë prej 94 milionë euro. Komisioni Europian miratoi më 5 dhjetor Programin Vjetor të Masave 2018 për Shqipërinë. Me këtë...

“Shqiponja”, fjala e vitit në Zvicër. Xhaka dhe Shaqiri triumfojnë

Gjesti me shqiponjë i futbollistëve shqiptarë të Zvicrës sivjet ka hapur shumë debate dhe ka ngjallur emocione të ndryshme në opinionin zviceran. Tani një juri...

Është 100 vjeç dhe miliarder, por shkon çdo ditë në punë. Njihuni me rastin...

Chang Jung-Chung nga Singapori, 100 vjeç është miliarderi më i vjetër në botë, por pavarësisht këtij fakti, ai nuk ndalet për asnjë ditë, por...

Përmbledhja me lajmet pozitive të ditës së sotme

1- Ja bileta e rrallë/ Në 1937, Korçë-Tiranë bëhej edhe me avion… Në vitin 1937, në Shqipëri operonte një kompani italiane fluturimi që quhej “Ala Littoria...

Italia jep 165 mijë euro për mbrojtjen e shqipës mes arbëreshëve dhe hapjen e...

Qeveria italiane ka lëshuar një fond prej 165 mijë euro përfshirë në buxhetin e vitit 2018, në mbrojten dhe vlerësimin e minorancave etnike .gjuhësore...

Nga Roma, në Tiranë! Italiani: Në Shqipëri kam gjetur Amerikën!

Klaudio, një italian rreth të 66-ave, thotë se në Tiranë ka gjetur Amerikën. Sipërmarrës prej një jete ku riparonte automjetetet e koncensionarëve më në zë...

VIDEO/ Përfundon restaurimi Urës së Kordhocës, monument kulture që daton prej 1820

Kanë përfunduar punimet për restaurimin e Urës së Kordhocës në Lazarat, një monument kulture që daton prej vitit 1820. Punimet për restaurimin e saj u...

Ja bileta e rrallë/ Në 1937, Korçë-Tiranë bëhej edhe me avion…

Në vitin 1937, në Shqipëri operonte një kompani italiane fluturimi që quhej “Ala Littoria S.A.” Kompania kryente fluturimet Korçë-Tiranë dhe anasjelltas. Bileta në foto tregon se...

Përmbledhja me lajmet pozitive të ditës së sotme

1- Ulen me 17% tarifat celulare në Shqipëri, abonentët do të paguajnë më pak Nga muaji dhjetor kanë hyrë në fuqi tarifat e reja celulare. Bëhet...

Fuqizohet pasaporta kuqezi, Shqipëria ngjitet me 8 vende. Ja kush mban vendin e parë

Në vetëm 7 muaj, Shqipëria ngjitet me 8 vende në renditjen më të fundit të “Indeksit të Pasaportave”, sa i përket qasjes të lirë...

Austria mbështet arkeologjinë shqiptare, fushatë gërmimesh dhe bursa për studentët

Austria do te mbështesë nje fushate gërmimesh arkeologjike ne Shqipëri. Projektit qe pritet te marre udhe me fillimin e vitit te ardhshëm i parapriu...

FOTOT/ A e dini se flamuri shqiptar ka prekur hënën në 1971? Ja dokumenti

Në vitin 1971, në Hënë niset “Apollo 15” dhe në bordin e saj u vendosën 32 flamuj të vegjël nga e gjithë bota, të...

Ulen me 17% tarifat celulare në Shqipëri, abonentët do të paguajnë më pak

Nga muaji dhjetor kanë hyrë në fuqi tarifat e reja celulare. Bëhet fjalë për tarifat me shumice mes operatorëve të cilat Autoriteti i Komunikimeve...

Toka e shqiponjave magjeps spanjollët: Shqipëria, xhevahiri i Ballkanit

Një nga mediat më të njohura në Spanjë, Telemundo, përmes një artikulli të fundit fton spanjollët anembanë botës që të vizitojnë Shqipërinë, xhevahirin e...

Përmbledhja me lajmet pozitive të ditës së sotme

1- Aktori shkodran ngjit majat, në krah të Will Smith me një film në Hollywood Ai është mjaft i njohur pasi ka marrë pjesë në disa...

Lajmi i mirë/ Impiantet e dëgjimit do të rimbursohen nga shteti

Implanti koklear do të përfshihet në paketën e rimbursueshme nga Fondi Detyrues i Kujdesit Shëndetësor. Lajmin e mirë për gjithë pacientët e dha Dr....

Frymëzuese/ Historia e të riut me kufizime në lëvizje

https://www.youtube.com/watch?v=xXkYxm4EH90 Jeta nuk ka qenë e lehtë për 22-vjeçarin Elsid Sekja. Që kur është lindur, i riu përballet me vështirësi në lëvizje. Elsidi dëshiron të përfundojë...

550-vjetori i vdekjes së Skënderbeut/ Ja ngjarjet e mbajtura nga shtëpitë diplomatike shqiptare nëpër...

Shtëpitë diplomatike të Shqipërisë në të gjithë botën kanë hapur dyert me aktivitete të shumta në 550-vjetorin e vdekjes së Gjergj Kastriotit Skënderbeu. https://www.facebook.com/ditmirbushati.al/videos/1996301207124600/?t=29 Rrënjët europiane...

Procedurat/ Studentët që përjashtohen nga tarifa dhe ata që përfitojnë bursë 1 mijë dollarë

Hapen procedurat për studentët që përjashtohen nga tarifat e shkollimit në Universitetet e vendit. Ndryshe nga vitet e tjera, këtë vit akademik do të...

“Corriere della Sera”: Tirana, destinacion për festat e fundvitit

Mediat e huaja vijojnë t’i bëjnë jehonë ndryshimeve që kanë ndodhur 3 vitet e fundit në Tiranë, por edhe ta promovojnë atë si një...

Gjesti heroik, vëllezërit shqiptarë rrëmbejnë vëmendjen e medias austriake

Dy vëllezër shqiptarë kanë rrëmbyer vëmendjen e medias austriake për gjestin e tyre heroik duke shpëtuar një 23 vjeçar i cili rrezikohej të mbytej...

Del lista/ Ja 66 shërbimet që mund të kryeni në sportelet e ISSH

Çdo person i siguruar ka të drejtë të kërkojë përfitime nga skema e sigurimeve shoqërore sa herë që mendon se i plotëson kushtet për...

FOTOT/ Ruajtja e banesave tradicionale, Himara merr çmim në Londër

Udhëzuesi Praktik për Mbrojtjen dhe Ruajtjen e Banesave Tradicionale në fshatrat e Bregdetit të Himarës është vlerësuar së fundmi me çmimin e nderit në...

Restorantin më të famshëm në Berlin e ka një shqiptar

Fatos Xhafolli, shqiptar i Kosovës është pronar i restorantit “Nuovo Mario”, një ndër më të famshmit në Berlin. Ai para 25 vjetësh ishte prapa...

Keni projekte në agropërpunim? Mund të financoheni nga 25 mijë deri në 2 mln...

Deri në 2.000.000 euro financon programi IPARD II, fermerët dhe sipërmarrësit që do të ndërmarrin investime në përpunimin dhe tregtimin e produkteve bujqësore dhe specifikisht...

Faqja italiane: Një ëndërr? Jo! Jemi në Shqipërinë e Veriut, perlën e Ballkanit!

Përfytyroni të udhëtoni në një vend ende larg zonave të turizmit masiv. Përfytyroni, pastaj, të zbuloni zona më të thella dhe më pak turistike....

National Geographic 1912: Shqiptari është europian, prej 2 mijë vitesh jeton në fortesat e...

Nga Theron J. Damon National Geographic, numri i Nëntorit 1912 (Me shkurtime) Shqiptari është europian: për më shumë se dy mijë vjet ka jetuar atje ku...

VIDEO/ Pavarësia, këngë e valle shqiptare në Këshillin Bashkiak të Nju-Jorkut

Kenge dhe valle shqiptare ne keshillin bashkiak te Nju Jorkut, me rastin e pavaresise se Shqiperise. Shqiptarët që jetojnë në qytetin e Nju-Jorkut në Shtetet...

‘Fol me fëmijët, lëre telefonin’, hapet restoranti i parë që u “sekuestron” prindërve celularët

Një restorant familjar në Britaninë e Madhe ka vendosur që të krijojë një zonë pa celularë për klientët e tyre. Iniciativa vjen pasi një studim...

“Nata e Bardhë” ndez sonte Tiranën, spektakël në sheshin “Skënderbej”. Ja surprizat

‘Nata e Bardhë’, ashtu si çdo vit vjen me surpriza në Tiranë. Në sheshin Skëndërbej do të mbahet një spektakël nën ritmin e muzikës ku...

Dikur Ballkani quhej Scandrebeco, njihuni me hartën e rajonit të vitit 1455

Një rast tjetër i ngjashëm kur territoret përcaktohen me emrin e një njeriu mund të jetë vetëm në rastin e Amerikës. Por ndodh edhe...

Frymëzim/ Nazmija, femra e parë shqiptare që zgjedhet presidente e një partie në Zvicër

Një tjetër histori suksesi! Një tjetër triumf i shqiptarëve! Një tjetër vajzë ngjit majat Bëhet fjalë për Nazmije Ismailin. Ajo është femra e parë shqiptare që...

Raporti frymëzues/ Shqipëria, vendi i dytë në botë sa i përket barazisë gjinore në...

Ka edhe raporte ku Shqiperia vleresohet pozitisht, duke u renditur nder vendet e para ne bote, per fusha te caktuara. Shqipëria është një prej...

Qeveria e Përkohshme e Shqipërisë 1912, kush ishin figurat që hodhen themelet e shtetit

Qeveria e përkohshme e Vlorës është e para qeveri kombëtare që u formua pas Shpalljes së Pavarësisë. Krijimi i saj u vendos nga Kuvendi...

PROFIL/ Njihuni me 40 firmëtarët e aktit të Pavarësisë, shpallën Shqipërinë shtet sovran

Shqipëria u vetëshpall e pavarur në Vlorë më 28 Nëntor 1912. Në shpalljen e pavarësisë morën pjesë 83 delegatë nga të gjitha trevat shqiptare dhe...
13,641FansaPëlqeje
4NdjekësitNdjek
13NdjekësitNdjek

Postimet e fundit