A flenë peshqit?

Thuhet se peshqit nuk flenë sepse nuk mund të mbyllin sytë. Po sa e mundur është kjo? Në të vërtetë është si të mendo...

Rritet prodhimi në serra/ Kryeson domatja, Fieri k...

Prodhimi në serra është rritur me rreth 3 %, gjatë këtij viti, ndërsa produktet e perimeve në serra përfaqëson mbi 22 % ...

Mbi 600 mijë të huaj vizituan Shqipërinë në maj, j...

Mbi 600 mijë shtetas të huaj vizituan vendin tonë përgjatë muajit maj, duke shënuar një rritje me gati 84 %, krahasuar m...

Ky është qyteti ku jetohet më mirë se në çdo vend ...

Çdo vit njësia investigative e “The Economist”, publikon klasifikimin e qyteteve ku jetohet më mirë. Kryeqyteti austriak...

Drejt përfundimit “Rijetëzimi i fasadave në qendër...

Fondi Shqiptar i Zhvillimit është drejt rehabilitimit të plotë të fasadave në qytetin e Dimalit, si dhe ne proces asfalt...

I riu nga Malësia e Madhe mbjell 250 hektarë me li...

Emiland Skora, është një nga fermerët dhe grumbulluesit e bimëve mjekësore në Malësi të Madhe, i cili ka të mbjellë rret...

“Bebbo”/ Një aplikacion falas për prindërit, me qi...

UNICEF-i së bashku me Ministrinë e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale paraqet për përdorim “Bebbo”, aplikacionin e parë ...

Temperaturat e larta, ekspertët këshillojnë: Ja si...

Ditët e fundit ka patur një rritje të ndjeshme të temperaturave në vendin tonë. Ekspertët bëjnë thirrje për kujdes, ndër...

Dhuratë nga natyra, 24 bimët magjike që rriten në ...

Në Shqipëri ka rreth 7233 lloje bimësh të cilat formojnë thuajse 32% të të gjithë florës së Evropës. Këtu futen edhe ato...

Hapet kufiri Shqipëri-Kosovë/ Marrëveshja, kalimi ...

Këtë fundjavë nisi zbatimi i marrëveshjes për hapjen tërësore të kufirit mes Kosovës dhe Shqipërisë. Çdo fundjavë gjatë ...

Gërmimet arkeologjike, del në dritë një zonë monum...

Në parkun arkeologjik kombëtar të Finiqit vijojnë gërmimet arkeologjike nga projekti shqiptaro-italian “Foinike 2022”. ...

Kush e shpiku frigoriferin modern?

Ka shpikje që kanë ”baballarë” të shumtë. Frigoriferi është padyshim një prej tyre. Versioni i tij modern, në fakt, mori...

Rikthehet ‘karikuesi universal’, ndryshimi i madh ...

Një karikues universal për të gjithë aparatet tanë celularë apo dhe kompjuterët personalë, pavarësisht markës do të isht...

Kush është themeluesja e shkollës së parë për grat...

Më 16 qershor 1832 në Shkodër lindi Kushe Mica, themeluesja e shkollës së parë për gratë dhe vajzat shqiptare. Karrie...

FOTO/ 29 vjeçari nga Durrësi mbjell 137 hektarë to...

Erlin Lala, nga fshati Jubë i Durrësit, vetëm me vëllain e tij ka mbjelle dhe kultivuar drithëra në 137 hektarë tokë. ...

Zemra blu e Ballkanit shpallet Park Kombëtar ̵...

Lumi Vjosa dhe degëzimet e tij, u shpallën nga qeveria shqiptare, një park i ardhshëm kombëtar për ta ruajtur këtë lum, ...

Konsiderohet si lulja e perfeksionit, ja si të kuj...

Orkidea është një nga lulet më të bukura dhe më të dashura në të gjithë botën. Ajo ka simetri të dyanshme, ashtu si fyty...

Historia Frymëzuese e Arjetës, nga eksportet “Made...

Përfshirja e grave në biznes nuk sjell vetëm barazi gjinore dhe rritje ekonomike, kujdes e vëmendje të shtuar ndaj nisma...

Drejt përfundimit rikonstruksioni i rrugës Roskove...

Në kantierin e rrugës së re “Roskovec – Poshnje”, punëtorët po kryejnë dhe rishikimet e fundit teksa përmbyllin me sukse...

FOTOT/ Drejt përfundimit aksi Shijan-Ura e Gajdari...

Punimet në segmentin Shijan-Ura e Gajdarit, pjesë e aksit Kardhiq-Delvinë, janë tashmë drejt përfundimit. Segmenti rr...

Muzeu Historik Kombëtar tërheq mijëra vizitorë

Muzeu Historik Kombëtar në Tiranë vijon të mbetet atraksioni kulturor dhe historik për vizitorët vendas dhe të huaj edhe...

FOTOT/ Trajnim dhe punësim për 30 të rinj në Berat...

Bashkia Berat dhe Organizata HELP Hilfe zur Selfsthilfe- Zyra e Shqipërisë, po zbaton projektin e punësimit sezonal për ...

Turistët shpenzuan mbi 400 milionë euro në Shqipër...

Turistët e huaj rritën shpenzimet në vendin tonë gjatë 3-mujorit të parë të këtij viti. Sipas të dhënave më të fundit...

Antibiotikët natyralë që shkatërrojnë infeksionet....

Në këtë artikull të përgatitur nga AgroWeb do të njiheni me antibiotikët më të mirë natyral, të cilët nuk shkaktojnë asn...

Shqiptari zgjidhet kryetar bashkie në Australi

Një shqiptar është zgjedhur kryebashkiak në një qytet të Australisë. Këshilltari me origjinë shqiptare, Shane Sali ka...

96 vjet më parë, kur Korça kishte kinema

Korça ka qenë një nga qytetet e para në Shqipëri me kinema. Filmi në këtë kinema historike për qytetin filloi të shfaqej...

Investime në fshatin Drenovë, pjesë e projektit &#...

Drenova është pjesë e projektit "100 fshatrat" dhe një nga prioritetet e Bashkisë Korçë, për ta shndërruar atë ashtu si ...

Çelet akademia më e madhe e inovacionit – Je...

Hapet një tjetër derë e madhe e Inovacionit në Shqipëri, "Korça ICT Academy". Një mundësi e shkëlqyer dhe një investim p...

Projekti/ Rikonstruksion rrugëve të 100 fshatrave ...

Fondi Shqiptar i Zhvillimit synon që përmes dy projekteve të veçanta të riparojë shtresat asfaltike të rrugëve në zonat ...

Rekordi/ Emigrantët nuk harrojnë familjet, ja sa m...

Dërgesat e emigrantëve shfaqën sërish tendencë pozitive në tremujorin e parë të këtij viti. Sipas shifrave të Bankës ...

85 vjet nga reklamimi i Plazhit të Durrësit si ven...

Më 9 Qershor 1937, për herë të parë publikohet dhe reklamohet Plazhi i Durrësit si vend pushimi dhe turizmi. Sipas ga...

VIDEO – Luiza Gega shkëlqen sërish/ Merr med...

Luiza Gega shkëlqen sërish, kësaj radhe në Holandë duke thyer rekordin kombëtar të garës 3000 metra me pengesa. Atlet...

Këto janë llojet më të mira të mjaltit që gjenden ...

Shqipëria njihet për mjaltin e saj me vlera të jashtëzakonshme shëndetësore. Nga veriu në jug, llojet e tij ndryshojnë, ...

Super vetitë e mjaltit – 9 arsye se pse duhe...

Mjalti ka vlera të jashtëzakonshme për njeriun. Parandalon sëmundjet e zemrës Mjalti përmban flavanoide, antioksid...

Ku ndryshojnë vezët e bardha nga vezët ngjyrë kafe...

Në këtë artikull  do të mësoni mbi disa prej teori mbi cilësinë e vezëve në bazë të ngjyrës së lëvozhgës. Ngjyra e Lë...

Velipojë-Ulqin, nga 73 km do bëhet vetëm 1 km. Shi...

Një urë do të lidhë Velipojën me Ulqinin, duke shkurtuar distancën me 72 herë. Ura do të jetë 310 metra e gjatë dhe do t...

Fluks vizitorësh në Kalanë e Rozafës, mbi 16 mijë ...

Kalaja e Rozafës në Shkodër ka pasur një fluks të lartë vizitorësh gjatë muajit maj. E cilësuar si një vend atraktiv ku ...

Modele pozitive/ I kthyer nga emigrimi, 30-vjeçari...

Andi Balla nga fshati Karbunarë i Lushnjes, u kthye në Shqipëri vetëm 4 vite më parë dhe sot ka ngritur një serë model. ...

Muzetë e Beratit “magnet” për vizitorë...

Maji, muaji i parë i sezonit turistik të verës tregoi pritshmëri në rritje të interesit të vizitorëve për Muzeun e Ikono...

Shqipëria eksporton në 85 shtete të ndryshme të bo...

Tregu i produkteve bujqësore organike po rritet me shpejtësi, duke sjelle një perspektivë të re zhvillimi për bizneset q...

FOTOT/ Rruga e re, nga 2 korriku në Sarandë do shk...

Punimet për ndërtimin e tunelit të Skërficës, pjesë e aksit rrugor Kardhiq-Delvinë, janë drejt përfundimit. Duke nisu...

FOTOT/ Liqenet e Balgjajt, mrekullia natyrore që t...

Balgjaj është mal me lartësi 2101 m dhe ndan bazenin e Drinit në lindje me atë të Matit në perëndim. Balgjaj është pjesë...

Disa “sekrete” nga Holanda, vendi me 1...

Biçikleta, një pjesë e ditës së përditshme në Holandë, përdoret nga të gjithë duke filluar nga 7 deri në 70-vjeç. Hol...

Televizioni gjermano-francez ARTE tv dokumentar në...

Televizioni i njohur gjermano-francez ARTE tv ka publikuar dje në mbrëmje dokumentarin e realizuar vitin e kaluar në Cur...

Krenari! Luiza Gega fiton medaljen e artë në Angli...

Atletja shqiptare, Luiza Gega ka arritur të fitojë të premten medaljen e artë në mitingun World Tour të zhvilluar në Man...

FOTOT/ Investimet në Përmet, qyteti merr tjetër pa...

Në Përmet vijojnë punimet në kuadër të projektit “Zhvillimi i Integruar Urban dhe Turistik”. Aktualisht punimet janë ...

FOTOT/ Hapet Kopshti Zoologjik i Tiranës, shihni s...

Fëmijëve të kryeqytetit iu rikthye sërish kopshti zoologjik, por me një hapësirë ndryshe, jo vetëm për t’u njohur me kaf...

Leja e re e qarkullimit të mjetit me standardet e ...

Leja e re e qarkullimit të mjetit, që prej ditës së hënë do të jetë plotësisht në standardet e BE-së. Avantazhet dire...

A e dini sa flori ka në tokë?

Për mijëra vjet, ari është vlerësuar për bukurinë, lakueshmërinë dhe rrallësinë e tij. Sipas Këshillit Botëror të Arit, ...

Bimët mjekësore në Shqipëri, mbi 80 mijë të punësu...

Bimët mjekësore dhe aromatike të Shqipërisë kanë potencial të madh për eksport dhe punësim. Ministria e Bujqësisë dhe...

Hapet në Tiranë panairi i Turizmit,përfshin më shu...

Eshte hapur në Tiranë edicioni i katërt i Panairit të Turizmit, “ITE Days 2022”, panairi më i madh i Ballkanit. Ndërs...

Peshëngritësi Erkand Qerimaj shpallet kampion Evro...

Erkand Qerimaj është shpallur kampion Evrope në shkëputje, në Kampionatin Evropian të Peshëngritjes që po zhvillohet në ...

“Parasja” e Ballkanit, ”Vanity Fair” z...

Jo vetëm deti, tashmë i njohur nga e gjithë Evropa, por edhe kryeqyteti, Tirana, ofron një gamë të gjerë dhe të shijshme...

Përfundon ndërtimi i veprave të artit në segmentin...

Puna për ndërtimin e segmentit rrugor Palasë-Dhërmi me gjatësi 4.45 km, pjesë e aksit Orikum-Himarë, një vepër me rëndës...

Shkroi historinë, kush është shqiptarja që u shpal...

Peshëngritësja shqiptare Evangjeli Veli ka arritur rezultat historik, duke u shpallur Kampione Europe. Ajo ka fituar med...

Poetja Luljeta Lleshanaku merr çmimin  ”Poeti Evro...

VARSHAVE - Poetja brilante shqiptare, Luljeta Lleshanaku është vlerësuar me çmimin  ”Poeti Evropian i Lirisë”, sipas por...

BSH: Sa miliardë lekë kanë shqiptarët të kursyer n...

 Totali i kursimeve në banka arriti në vlerën 1.23 trilionë lekë, në fund të muajit prill ose gati 10 miliardë euro. Ba...

Linja e re ajrore Tiranë-Kretë, priten edhe dy des...

Në prag të sezonit turistik, aeroportit “Nënë Tereza” i është shtuar edhe një linjë e re direkte, ajo Tiranë-Kretë, e ci...

FOTOT/ Laguna e Kune-Vainit, atraksioni i parezist...

Laguna e Kune-Vainit, një nga asetet turistike të veriut të vendit, tashmë është më lehtësisht e aksesueshme falë ndërti...

75 vjeçari nga Dibra që ka 300 rrënjë qershi: Puno...

Malok Stërmilli është 75 vjeç, por punon 12 orë çdo ditë në fermën e tij në Melan të Dibrës me 300 rrënjë qershi, me gru...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
24NdjekësitNdjek