A e dini historikun e krijimit të himnit tonë komb...

Deri me tani, poeti Lasgush Poradeci eshte ai i cili ka pershkruar dhe botuar i pari historine e krijimit te himnit tone...

Si përfitohet pagesa e papunësisë gjatë kësaj peri...

Personat që humbasin punën, edhe si pasojë e krizës së shkaktuar nga koronavirusi i ri mund të përfitojnë pagesën e papu...

FRYMEZUESE/ Njihuni me Abdylin dhe Rushen nga Hasi...

Investimi në blegtori po shndërrohet në përparësi për shumë banorë të zonave rurale, të cilët po shtojnë tufat dhe angaz...

Rikthehet paga e 13-të për administratën, ja kateg...

Qeveria ka vendosur të japë pagë të 13-të për disa kategori punonjësish, vendimi i cili është marrë më 31 Dhjetor dhe që...

Publikohet platforma e punësimit të studentëve “ww...

Është prezantuar ditën e sotme platforma përmes së cilës do të punësohen studentët e ekselencës. Studentët që kanë me...

Njeriu më i pasur në botë dhuron 99 milionë dollar...

Drejtori i Përgjithshëm i Amazon, Jeff Bezos ka njoftuar se dhuroi 98.5 milionë dollarë në vitin 2019 për 32 organizata ...

Nga sot, në Shqipëri rritet paga minimale. Ja sa b...

Nga sot, paga minimale në vendin tonë do të bëhet 32 mijë lekë nga 30 mijë që ishte deri tani. Ndërkohë nga korriku i...

Nafta falas për fermerët/ Si të aplikoni edhe onli...

Falë skemës së re mbështetëse për bujqësinë, mund të aplikojnë tashmë edhe online në shërbimin e ri në e-Albania, për të...

FOTOT/ 2018, viti i “heronjve” shqipta...

Viti që po lëmë pas mund te konsiderohet padyshim si viti i heronjve shqiptarë si brenda dhe jashtë vendit. Mes atij ...

Njihuni me Olsin, i riu që prodhon dhe eksporton 3...

Luleshtrydhet më të mira rriten në Shqipëri. Është stina e tyre dhe janë më të shijshme se kurrë. Olsi Hamataj është ...

Miratohet vendimi/ Nga 1 prilli rriten pensionet, ...

Nga 1 prilli të gjitha kategoritë e pensioneve rriten me 3.3 %. Nga vendimi për indeksimin e pensioneve, miratuar në mbl...

Dy motrat shqiptare, asistente në Fakultetin Jurid...

Dy motrat shqiptare nga Kosova, Doruntina e Donika Berisha janë lindur dhe rritur në Austri. Të dyja motrat tashmë punoj...

FOTOT/ Njihuni me Floretën, gruaja nga Librazhdi q...

Bletët për të nuk janë thjesht një pasion, janë puna e përditshme, përkujdesje pa kushte, dhe një trashëgimi e vyer nga ...

VIDEO – ‘Noma’ e shqiptarit Rene Rexhepit së...

“Noma” në pronësi të shqiptarit Rene Rexhepi është shpallur sërish “Restoranti më i Mirë në Botë”. Njoftimin në Twitt...

Lajm fantastik/ Nis puna për ndërtimin e hekurudhë...

Punimet për ndërtimin e linjës  hekurudhore Tiranë-Durrës kanë nisur pak ditë më parë në terren ku kompania zbatuese e p...

LISTA/ Administrata, 1335 vende të lira pune me ko...

Qeveria vendosi të marrë 1335 punonjës me kontratë të përkohshme pune për vitin 2019. Punësimi i tyre me af...

Njihuni me mjekun hero/ I dalë në pension, por dok...

Kjo eshte nje nga ato historite qe te ngrohin zemren dhe te japin shprese. Edhe pse 73 vjeç, mjeku Fatmir Baze i dalë në...

FOTOT/ Orikum – Palasë për 10 minuta, shihni...

Në tunelin e  Llogarasë, një vepër me rëndësi strategjike për turizmin në rivierën e Jonit, puna po vijon pa u ndalur pë...

Munella nuk zhgënjen, fotografohet rreqebulli më i...

Në këtë situatë të vështirë, shpresojmë që disa nga rezultatet e kamerave-kurth të vendosura në malin e Munellës nga PPN...

Doni të blini makinë të përdorur? Ja si të verifik...

Ata që duan të blejnë një automjet të përdorur tashmë kanë mundësinë që të bëjnë vetë verifikimin e mjetit, prejardhjen ...

VIDEO/ Magjike! Dreri evropian filmohet për herë t...

Në zonën e luginës së Valbonës brenda Parkut Kombëtar të Alpeve u filmua dreri evropian (Alces alces) që i përket familj...

FOTOT/ Qukës-Qafë Plloçë, aksi që do të zbulojë pj...

Në kantierin Qukës – Qafë Plloçë vijojnë punimet për ndërtimin e këtij aksi rrugor të shumëpritur, i cili shkurton dista...

Si të fitosh para nga Youtube dhe sa janë të ardhu...

Ende ka shumë njerëz skeptikë në botë që nuk besojnë se është e mundur të fitosh para në internet. Në realitet, ka histo...

Çifti vjen nga Italia në Krutje, mbjellin 450 lloj...

Sonila dhe Xhusepe janë një cift shqiptaro-italian që prej dy vitesh kanë ardhur të jetojnë në Krutje të Divjakës Ata u...

Muralja e Urës Vajgurore, një nga 10 më të mirat n...

Revista prestigjioze zvicerane “Wild Walls” ka përzgjedhur muralen e pikturuar në qytetin e Urës Vajgurore si një nga 10...

Mjeku shqiptar kthehet nga Italia dhe i dhuron një...

Një mjek shqiptar që punon në Itali ka bërë një gjest fisnik. Nuredin Sadikaj nuk e ka harruar vendlindjen dhe ka dhurua...

Duhet ta shihni patjetër! VIDEO për Shqipërinë bën...

Një video e publikuar për Shqipërinë, në faqen e një prej blogerëve më të famshëm në botë ka bërë bujë. kanë kalu...

33-vjeçari nga Kurbini që kujdeset për 15 lopë dhe...

Shumë nga të rinjtë e mendojnë seriozisht largimin nga Shqipëria, por ky nuk është rasti i Alfredit, të riut fermer që j...

Njihuni me Perandorët romakë me prejardhje ilire! ...

Shqiptarët padyshim se i takojnë trungut të popujve më të lashtë si për nga historia ashtu edhe për nga gjuha. Mirëpo sh...

STUDIMI/ Ecja në këmbë apo me biçikletë, cila ësht...

Për të humbur peshë duhet të kombinoni stërvitjen me një dietë të ekuilibruar. Çiklizmi, si dhe argëtimi dhe relaksim...

Lajm i mirë për shoferët/ Ja si do bëhet rinovimi ...

Rinovimin e lejes së drejtimit, tashmë qytetarët mund ta marrin në çdo Drejtori Rajonale të Shërbimit të Transportit Rru...

VENDIMI/ Nga 1 prilli rritet paga minimale, ja sa ...

Paga minimale në shkallë vendi është rritur me 2 mijë lekë, duke u regjistruar në 32 mijë lekë.  Vendimi i qeverisë ësht...

Njihuni me 10 shtetet më të vizituara në botë për ...

Europa është një prej destinacioneve më të preferuara nga turistët, ku çdo vit regjistrohen me miliona njerëz të cilët v...

Një libër, një laps, një fëmijë dhe një mësues mun...

Mësuesit kanë detyrën fisnike të frymëzojnë nxënësit e tyre. Ja disa thënie frymëzuese që e ngrejnë lart figurën e më...

FOTOT/ Nuk është Zvicra, por një qytet mahnitës &#...

Bardhësia e dëborës, që ka pushtuar ditët e fundit qytetin alpin të Pukës, ofron një peizazh mahnitës. Qyteti verior ...

Quhet “ari i kuq”/ Erëza më e shtrenjt...

Dy mijë lekë të reja për një gram. Quhet ari i kuq. Është erëza më e shtrenjtë në botë dhe ndër tre ushqimet më të shtre...

3 strategji që do t’ju largojnë nga varësia teknol...

Njëherë e një kohë, kur njerëzit flisnin për varësi, e kishin fjalën për drogën. Sot, ajo ka të bëjë edhe me sjelljet dh...

Pagesa dhe ushqime në shtëpi/ Ndihma për pensionis...

Në kushtet kur qeveria ka vendosur kufizim të lëvizjeve për të kontrolluar përhapjen e coronavirusit, paralelisht ka mir...

19 mënyra për të kursyer energji elektrike, si ta ...

Mënyra më e mirë për të filluar kursimin e shpenzimeve të energjisë elektrike është të tregoheni të mençur me mënyrën se...

SHIFRAT/ Nga dita e djeshme rriten pagat, sa dhe k...

Prej 1 Prillit e në vazhdim pagat do të jenë më të larta, për shkak se ka hyrë në fuqi vendimi për reduktimin e tatimit ...

Njihuni me Mimozën, shqiptarja që punon në Ministr...

Ndër shumë vajza dhe gra shqiptare që po tregohen të suksesshme në fusha të ndryshme në botë, është sigurisht edhe Mimoz...

FOTOT/ Nga dhia e egër tek kaprolli, kamerat kapin...

Për më tepër se dy muaj gjatë periudhës së verës 2021, ekipi i PPNEA në bashkëpunim me AdZM Gjirokastër, monitoruan nëpë...

FOTOT/ Art në natyrë, parqet arkeologjike nën R...

Në kuadër të Ditëve Europiane të Trashëgimisë dhe Ditës Kombëtare të Trashëgimisë Kulturore, Drejtoria Rajonale e Trashë...

Gjesti human i mjeshtrave shqiptarë bën jehonë në ...

Komuniteti Shqiptar në Hania, Kretë është solidarizuar me rastin e familjes Stefanidhi. Shumë shqiptarë janë bërë bashkë...

Një shqiptare në Bankën Botërore/ Njihuni me Ornel...

Ornella Darova, doktorante pranë Universitetit të Pennsylvanias, konsulente për Bankën Botërore për rritjen e firmave në...

Qeveria e Përkohshme e Shqipërisë 1912, kush ishin...

Qeveria e përkohshme e Vlorës është e para qeveri kombëtare që u formua pas Shpalljes së Pavarësisë. Krijimi i saj u ven...

Investimi 1 miliard lekë/ Nis punë në Fier kompani...

Është inauguruar në Fier fabrika më e re e prodhimit të pjesëve automotive të kompanisë “Yura Corporation Albania”. B...

Ja 11 rrugët e reja që do të ndërtohen në 2019

Autoriteti Rrugor Shqiptar publikoi kontratat e reja (në total 13) për ndërtimin e rrugëve të lidhura gjatë këtij viti (...

50 fakte nga jeta e Gjergj Kastriotit! Një nga 4 g...

1. Gjergj Kastriot Skënderbeu mban titullin “Hero i Kombit Shqiptar”, titulli më i lartë dhe i vetëm që mban një shqipta...

Foto: Dieta ushqimore pas pushimeve verore

Të gjithë trishtohemi kur duhet t’i kthehemi rutinës së përditshme pas pushimeve të verës. Mënyra më e mirë për t...

Njihuni me Donikën, vajzën nga Dibra që u diplomua...

Donika Klenja, origjina e të cilës është një qytët i vogël në veri-lindje të Shqiprisë, ka treguar se talenti dhe puna s...

Inxhinieri amerikan lë Kaliforninë dhe punon tokat...

Brandon Russomanno nga Kalifornia, kishte dëgjuar vetëm një herë për Shqipërinë, para se të vendosej përfundimisht në fs...

Ilaçi që ndihmon në luftën kundër koronavirusit, p...

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë në Itali, Ilaçi i përdorur për artrit reumatoid dhe që po jep rezultate të mira në rast...

Kanali i emergjencës, krijohet platforma e re që j...

Qeveria ka publikuar platformën online, për të adresuar problematikat e ndryshme gjatë periudhës së qëndrimit në shtëpi....

Rikonstruktohet rruga e Zallit në Selitë, tashmë e...

Rikonstruktohet tërësisht rruga e  Zallit në zonën e Selitës duke i dhënë fund problemit disavjeçar të mijëra banorëve  ...

Njihuni me hartën e prodhimeve tradicionale të Shq...

Ministria e Bujqësisë ka formuluar një listë, e cila ka fuqi ligjore në aspektin e prioritizimit të produkteve tradicion...

Të ruash qetësinë është art, 5 këshilla të mençura...

Na ndodh çdo ditë që të nervozohemi dhe të humbin qetësinë por harrojmë se në fakt qetësia duhet ruajtur për të mirën e ...

Frymëzuese/ E gjithë Franca po flet për gjestin fi...

Shqiptari Roland Aliu që qëndron në Francë është kthyer në heroin e ditës, pasi ka shpëtuar jetën e një fëmije në moshën...

Ekipi multidisiplinar i DRSH Vlorë, ndihmë pacient...

Në rast se dikush ndihet keq nga i nxehti dhe është në pritje të ndihmës së shpejtë, ekipi multidisiplinar i Drejtorisë ...

Magjia e sherebelës shqiptare, ja përfitimet e jas...

Sherebela shqiptare eksportohet shumë në disa kontinente, ajo mund të gjendet në treg, njëlloj siç gjendet çaji i malit ...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
24NdjekësitNdjek